powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 36-1998, 5 października 1998
36-1998 Computerworld nr 36-1998
Wiadomości

50 milionów na 2006 rok

50 mln nowych dowodów osobistych wydadzą urzędy gminne do 2006 r. Dowód będzie trochę większy niż karta kredytowa. Czytaj więcej »

Drugi w Tytanie

Jeśliby Telekomunikacja Polska SA zdecydowała się na wdrożenie jednego, zintegrowanego systemu bilingowego, jej przychody mogłyby się zwiększyć o 10% - twierdzą eksperci. Czytaj więcej »

Inwestycje w technologie

Prezes Intela Craig Barrett zapowiedział rozpoczęcie nowej strategii, polegającej na inwestycjach kapitałowych w firmy oferujące nowe rozwiązania. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Krytycznie o handlu

Przygotowany przez OECD (Organization for Economic Cooperation and Development) raport przewiduje bardzo powolny rozwój handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Milenijna gorączka

W Polsce gwałtownie przybywa inicjatyw związanych z problemem roku 2000. Na nieco ponad rok przed feralną datą sprawą zainteresował się rząd. Czytaj więcej »

Nowe możliwości

Konsorcjum przemysłowe Object Management Group (OMG) przygotowuje nową wersję specyfikacji CORBA 3.0. Czytaj więcej »

Problematyczne katalogi

Obecnie administrator musi utrzymywać niezależne katalogi na serwerach NT i Microsoft Exchange. Zmieni się to wraz z premierą Windows NT 5.0 i 'Platinum'. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Steve Wozniak, dla wtajemniczonych po prostu Woz, to współtwórca pierwszych komputerów Apple. Kiedyś jeden z najbardziej obiecujących młodych inżynierów, odszedł od swojej pierwszej pasji, jaką było konstruowanie sprzętu komputerowego domowego użytku. Czytaj więcej »

Scala Internetu

Podczas dwudziestej konferencji użytkowników systemu Scala zaprezentowano nowe rozwiązanie - e-Solutions, wspomagające prowadzenie działalności w Internecie. Czytaj więcej »

Światło w portfelu

Koncern Siemens wygrał ogłoszony przez Stołeczny Zakład Energetyczny SA przetarg na dostawę 1000 elektronicznych liczników energii elektrycznej. Zostaną one wykorzystane do budowy przedpłatowego systemu dostaw energii elektrycznej na bazie kart procesorowych. Czytaj więcej »

Telefonia internetowa

Internet Technologies Polska uruchomił pierwszą sieć telefonii internetowej. Czytaj więcej »

Więcej EDI

General Electric Information Services i DoktorQ uruchomili Jednolity System Bankowości Elektronicznej na bazie standardu EDI. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Koń i wielbłąd

Powoływanie zespołów, złożonych z przedstawicieli różnych działów w celu zaproponowania kierownictwu rozwiązania pewnego problemu, często kończy się nie tylko porażką, ale wręcz zniechęceniem do wszelkich demokratycznych metod zarządzania. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Nikolaus B. Enkelmann Biznes i motywacja tłum. Teresa Bożena Tuszyńska, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź, 1997 r. Czytaj więcej »

Nie nasze, a nasze

Najlepszą alternatywą kredytu - zwłaszcza dla niewielkich firm, którym trudno pozyskiwać kapitał poprzez emisję akcji lub papierów dłużnych - jest leasing. Czytaj więcej »

Niszcz lub bądź zniszczony

Model, według którego wszelkie produkty i usługi są tworzone i sprzedawane, zagrożony jest przez nowe technologie. Największe szanse na przetrwanie daje zakwestionowanie sensu całego łańcucha wartości, zanim dokonają tego konkurenci. Czytaj więcej »

Odpowiedzialność pod kontrolą

Podstawowym celem zastosowania informatyki było skrócenie cyklu przygotowania dokumentacji technicznej i produkcyjnej. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Jak zostać konsultantem

Złośliwi twierdzą, że konsultant to facet, który zna sto pozycji i ani jednej kobiety. Nie da się zaprzeczyć, że jest w tym dużo racji. Głównym bowiem zadaniem konsultanta jest sprawianie wrażenia osoby znającej się na wszystkim, bez konieczności posiadania rzeczywistej wiedzy. Czytaj więcej »

Komputery i polityka

Amerykański przemysł komputerowy jeszcze do niedawna rozwijał się bez konieczności stosowania praktyk lobbystycznych. Rozwój Internetu i elektronicznego handlu spowodował, że dalsza nieobecność w Waszyngtonie lobbystów, zaangażowanych przez firmy z Krzemowej Doliny i Seattle, zaczęła zagrażać ich żywotnym interesom. Czytaj więcej »

Maszyna Turinga - od ''komputera'' do komputera

Przywykliśmy do komputerów już tak dalece, że ich początki nie budzą szczególnego zainteresowania. Skupiamy się obecnie na ich rozlicznych zastosowaniach. Częściej jednak patrzymy w przyszłość, słuchając zapowiedzi teoretyków sztucznej inteligencji, którzy zapowiadają zastąpienie naszego rozumu wszechmocą cyfrowych maszyn. Czytaj więcej »

W kuluarach władzy

Ulica jest bezlitosna wobec lobbingu. Ta forma wpływania na proces legislacyjny i decyzje administracyjne potocznie kojarzy się z korupcją. Kiedy utrwali się w naszym społeczeństwie pogląd, że w demokracji parlamentarnej lobbing jest konieczny, aby zainteresowane środowiska mogły mieć wpływ na ustawodawstwo? Czytaj więcej »

Jak zostać informatykiem

Naiwni sądzą, że aby zostać informatykiem należy ukończyć odpowiedni kierunek studiów, ewentualnie studium policealne lub przyspieszony kurs obsługi komputera. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

http://sunsite.icm.edu.pl, http://infoseek.icm.edu.pl Czytaj więcej »

Dane pod przeglądarką

Program DbLive@Web pozwala na szybką wymianę danych między firmami połączonymi ekstranetem. Czytaj więcej »

Światowa strata czasu

Użytkownicy Internetu tracą dużo czasu w oczekiwaniu na ściągnięcie stron WWW. Czytaj więcej »

Szyfrowanie po nowemu

Rosnąca liczba firm i organizacji pragnie, aby zaproponowany przez nich algorytm stał się podstawą nowego standardu szyfrowania. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Automatyzacja zadań

Program WrapUp umożliwia automatyczne uruchamianie programów po zamknięciu Windows. Czytaj więcej »

Europejskie szyfrowanie Siemensa

Obowiązujący w USA zakaz eksportu oprogramowania szyfrującego sprzyja rozwijaniu technologii kodowania informacji przez firmy europejskie. Czytaj więcej »

Kopiarko-drukarki dla małych

Xerox prezentuje nowe modele tanich cyfrowych kopiarek z funkcjami drukarek laserowych. Czytaj więcej »

Nowe wersje interfejsów

W przyszłym roku pojawią się interfejsy SCSI 160 MB/s i 64-bitowa szyna PCI 133 MHz. Czytaj więcej »

Wydajność lub lekkość

Nowe notebooki Hewlett-Packarda to dobry przykład podstawowych tendencji na rynku sprzętu przenośnego. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Głód informatyków

W krajach wysoko rozwiniętych coraz częściej zwraca się uwagę na zjawisko 'ujemnego bezrobocia' na rynku pracy dla informatyków. Jako jeden ze sposobów na rozwiązanie tego problemu wymienia się zatrudnianie specjalistów z Europy Środkowej i Rosji. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Internetowy model przetwarzania

Cel: przekształcić bazę danych Oracle8i w preferowane repozytorium całej informacji korporacyjnej. Czytaj więcej »

Oracle8i - nowa amunicja Oracle'a

Rozmowa z Larrym Ellisonem, prezesem Oracle, na temat nowych kierunków rozwoju przetwarzania. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Niebezpieczna poczta

32% wirusów wywołujących infekcję przenoszonych jest za pośrednictwem poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Wiele w jednym pudełku

Nowa wersja Notes integruje funkcje klienta pocztowego, klienta Domino i przeglądarki WWW . Serwer Domino może pracować jako serwer pocztowy i aplikacyjny - także w konfiguracjach klastrowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

13 przeprowadzka

Nie jestem przesądny, ale gdy obliczyłem sobie, że to już po raz trzynasty przeprowadzam się do innego mieszkania, zrobiło mi się nieswojo. Czytaj więcej »

Dlaczego inżynierowie

W tzw. minionym okresie władze na dyrektorów mianowały inżynierów z reguły nie mających żadnego pojęcia o gospodarowaniu. Na wykładach z ekonomii politycznej nabawili się oni alergii i starali się utrzymać dystans do wszystkiego, co kojarzy się z ekonomią. Ich przewagą była aktywna i kreatywna postawa, czego system socjalistycznej edukacji na szczęście nie zdołał... Czytaj więcej »

Lecimy na Jamajkę

Pewnego wakacyjnego dnia usłyszałem w wiadomościach radiowych jednej z najpopularniejszych stacji, że oto rząd Jamajki zatrudnił eksperta ds. komputeryzacji. Nic w tym nie byłoby dziwnego, gdyby nie fakt, że osobnik jest w wieku lat 13. Wsparciem dla tej decyzji był komentarz oznajmiający, iż młodzian na komputerach zna się doskonale i w ramach swych obowiązków będzie doradzał i... Czytaj więcej »

Listy

Z rozbawieniem, ale i ze smutkiem czytuję różne nowinki, o których piszecie - i chwała wam za to, bo przynajmniej wiem, jak gdzie indziej traktuje się klienta - omawiające nowe strategie firm, znaczących firm. Dzięki temu wiem też, jak traktowany jest polski rynek, a przez to jedna z jego połówek: użytkownicy. Czytaj więcej »

Tajemnicza historia

Przyznam, że z lekkim rozbawieniem obserwuję gorączkę Roku 2000 w polskiej prasie i telewizji (w tym drugim przypadku głównie na podstawie opowiadań). Kiedy rok temu - czyli w kontekście tegoż Roku 2000 całkiem niedawno - przygotowywaliśmy raport na ten temat, Wysoko Postawione Postacie naszej informatyki nie miały na ten temat kompletnie nic do powiedzenia. Czytaj więcej »

Rynek

Francuska fuzja

W wyniku połączenia francuskiej firmy Matra Communication, należącej do Lagardere Group, z Nortel France powstał koncern Matra Nortel Communications SAS (MNC). Czytaj więcej »

Inwestycje poza rok 2000

Po zakupieniu przez Enterprise Investors wartych 3,5 mln USD akcji z zamkniętej emisji Tety SA, obie firmy przedstawiły plany rozwoju tej firmy do roku 2000. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

7 października br. Oracle Polska Sp. z o.o. podpisze umowę z Hogart Sp. z o.o. dotyczącą współpracy w zakresie sprzedaży i wdrażania systemów wspomagania podejmowania decyzji, takich jak hurtownie danych dla branży przemysłowej; o fakcie tym pisaliśmy już w nr. 33 Computerworlda z 14 września 1998 r. Czytaj więcej »

Szersza oferta BEA

BEA Systems, producent systemów typu middleware, zamierza przejąć firmę Web-Logic, zajmującą się tworzeniem serwerów aplikacyjnych opartych na technologii Java. Czytaj więcej »

Sieci

Himalaya na Alphie

W ciągu czterech lat procesory Alpha całkowicie zastąpią stosowane w serwerach Himalaya jednostki Mips. Czytaj więcej »

Posłuszne urządzenia sieciowe

Nowe aplikacje umożliwiają kompleksowe zarządzanie przełącznikami i routerami. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Ludzie młodzi, wbrew temu co się dziś pisze, chcieliby wszystko mieć i nic nie robić. Ja jestem stary i chcę tak samo, jak młodzi. Mam jednak swój rozum i pracuję. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...