powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 35-1998, 28 września 1998
35-1998 Computerworld nr 35-1998
Wiadomości

25 tysięcy komputerów do szkół

Do 16 października br. zostaną ogłoszone wyniki 10 przetargów na dostawę sprzętu i uruchomienie szkolnych pracowni komputerowych na ogólną kwotę ponad 93 mln zł. Czytaj więcej »

Baza zamiast systemu

Baza danych Oracle8i może służyć do przechowywania danych operacyjnych, dokumentów tekstowych, komunikatów poczty elektronicznej i obsługi hurtowni danych. Czytaj więcej »

Departament czy agencja

Departament Rejestrów Państwowych, Łączności i Informatyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji już w przyszłym roku może stać się samodzielną agencją. Czytaj więcej »

Hurtownia na plus

Co 3-4 miesiące hurtownia danych w Polkomtel SA będzie rozbudowywana o kolejne moduły funkcjonalne. Sukcesywnie będą także dodawane nowe źródła danych. Czytaj więcej »

Ile kosztuje administrator

Najbardziej poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy informatyków są administratorzy sieci. Informatyków znających zagadnienia z tego zakresu poszukuje obecnie co czwarte polskie przedsiębiorstwo - wynika z przeprowadzonego przez nas sondażu wśród dyrektorów działów informatyki przedsiębiorstw, banków i urzędów. Czytaj więcej »

Lekarstwo na leki

Jednym z największych wyzwań stojących przed Prosper SA jest gruntowne usprawnienie systemu kontrolingu, w tym monitorowania kosztów i badania zyskowności poszczególnych produktów. Czytaj więcej »

Ludzie i program

Polskę odwiedził profesor Tom DeMarco, jedna z najbardziej znanych osób w światowej informatyce, autor kilku bestsellerów z dziedziny zarządzania. Czytaj więcej »

Ma wygrać Cisco

Jeszcze przed złożeniem ofert na dostawę elementów aktywnych sieci, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował, że przetarg wygra Cisco. Czytaj więcej »

Obsługa w cyberprzestrzeni

Łódzki Powszechny Bank Gospodarczy otwiera w Internecie oddział elektroniczny. To pierwszy polski bank świadczący tego typu usługi. Czytaj więcej »

Od kopiarki do drukarki

Xerox poinformował o nawiązaniu ścisłej współpracy z IBM. Nie jest wykluczone, że oznacza to początek drogi do połączenia się obu koncernów. Firma zaprezentowała też nowe modele kopiarko-drukarek. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Internet 'dusi' się od nadmiaru informacji. Wieczny niedobór wydajności tej sieci jest tak poważny, że zawsze znajdzie się popyt na dodatkowe, efektywnie działające usługi w tym zakresie - pisze Michael Grebb (20 000 Gigabits Under the Sea) w nr. 2 Business 2.0. Czytaj więcej »

Szyfrowanie po polsku

Rząd USA zezwala na eksport 56-bitowych technologii szyfrujących. Tymczasem w Polsce legalnie dostępny jest już pakiet o 160-bitowym kluczu. Czytaj więcej »

Wykształcić nauczyciela

XIV lubelską Konferencję 'Informatyka w szkole' zdominowała dyskusja nad standardem przygotowania nauczycieli w zakresie technologii informacyjnej i informatyki. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ile władzy, ile zgody

Im silniejsza władza, tym ludzie jej podlegający bardziej wobec siebie agresywni. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Edward de Bono 'Atlas myślenia dla menedżera', tłum. Marek Kowalczyk, Wydawnictwo Medium, Warszawa, 1998. Czytaj więcej »

Sen o giełdzie

Przedsiębiorstwa potrzebujące na rozwój naprawdę dużych pieniędzy nie mają wyjścia - muszą sprzedawać swoje akcje i wchodzić na giełdę. Czytaj więcej »

Zarządzanie przez informację

Wśród systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwami coraz większą popularność zdobywają Systemy Informowania Kierownictwa. Podejmując decyzję ich zakupu, warto wiedzieć, jakie postawić im wymagania. W przeciwnym razie System Informowania Kierownictwa może stać się systemem dezinformowania kierownictwa. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Jak pisać programy

Program komputerowy, zwany przez fachowców aplikacją, powinien charakteryzować się prostotą obsługi, czyli, używając mowy informatyków, być friendly. Czytaj więcej »

Klucz z palca

Technologie informatyczne wypracowały całą gamę metod, które właściwie stosowane gwarantują użytkownikowi bezpieczeństwo informacyjne. Szkopuł w tym, że absolutne bezpieczeństwo oznacza również absolutne niewygody. Biometria proponuje wyjście z tego dylematu. Czytaj więcej »

Pojęcia podstawowe

Przez czterdzieści lat istnienia grafika komputerowa dopracowała się własnego hermetycznego języka, którym specjaliści uwielbiają zaskakiwać neofitów. Wtrącane od niechcenia słowa: antyaliasing, Z-bufor, piksel, alfablending, double-buffering, dithering budzą szacunek. Warto je zatem wyjaśnić, a są to bowiem na ogół pojęcia proste i do ich zrozumienia wystarczą śladowe... Czytaj więcej »

Internet

Świat analizatorów

Narzędzia przeznaczone do tworzenia raportów o zakresie wykorzystania serwisów WWW mają podobne możliwości. Czytaj więcej »

Wykres w przeglądarce

Narzędzia OLAP, służące do przetwarzania analitycznego, nie są już niczym rewolucyjnym. Rozwiązanie firmy Infospace stanowi istotny przełom w sposobie prezentacji wyników działania aplikacji OLAP, interfejsem w programie SpaceOLAP jest bowiem dowolna przeglądarka WWW obsługująca Javę. Program w całości zakodowano w Javie. Niestety, jego wydajność jest gorsza, do płynnej pracy z... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kolor lub szybkość

Wysoka jakość odwzorowania kolorów jest głównym atutem nowych drukarek Epsona. Czytaj więcej »

Nie szkodzimy konkurencji

Microsoft twierdzi, że program instalacyjny systemu Windows 98 nie przeszkadza w działaniu aplikacji innych producentów. Czytaj więcej »

Tani, płaski i 15 cali

Wygląda na to, że IBM zamierza przyspieszyć rozwój masowego rynku monitorów ciekłokrystalicznych. LCD-T55 będzie kosztował tylko 949 USD. Czytaj więcej »

Ulepszona wersja ProShare

Intel ProShare Video System 500 to tani system wideokonferencyjny dla małych firm i użytkowników indywidualnych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Informatyczna masoneria

Niedawno ukazał się w Computerworldzie zabawny tekst Jakuba Chabika poświęcony stworzeniu 'informatycznego kartelu'. Mimo jawnie żartobliwie prowokacyjnego charakteru tego tekstu, trudno nie zgodzić się z wieloma zawartymi w nim tezami. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Dla wielu wersji JDK

PowerJ 2.5 Sybase umożliwia korzystanie z wielu wersji Java Development Kit (JDK) i biblioteki Java Foundation Class (JFC). Czytaj więcej »

Drobiazgi kupować z głową

Koszty materiałów biurowych niezbędnych do prowadzenia działalności operacyjnej stanowią znaczącą pozycję w ogólnych kosztach działalności firm. Dobry system wspomagania informatycznego może je znacznie obniżyć. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Nadchodzi Windows NT 5.0

Wszystko wskazuje na to, że Windows NT 5.0 spełni oczekiwania użytkowników notebooków szczególnie w zakresie opcji, takich jak praca w trybie plug-and-play i zarządzanie poborem mocy. Czytaj więcej »

Notebooki z Windows NT

Korzystne jest stosowanie jednego systemu operacyjnego w firmie, także w notebookach. Decydując się na Windows NT spotykamy się z problemem: jaki model komputera przenośnego wybrać, by najlepiej współpracował z tym systemem? Czytaj więcej »

Ostrożność i nadzieja

Użytkownicy notebooków najbardziej cenią w Windows NT stabilność pracy i wydajność. Czytaj więcej »

Przegląd testowanych notebooków

Dell Latitude CPi D266XT, Hewlett-Packard OmniBook 4100, Digital HiNote VP 765, Toshiba Satellite Pro 490CDT Czytaj więcej »

Testowanie akumulatorów

Oceniając notebook, należy bezwzględnie sprawdzić czas jego pracy bez zasilania zewnętrznego. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Komunikacja bez pośredników

Protokół JetSend umożliwia bezpośrednią komunikację urządzeń peryferyjnych. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jubileusz albo Trzy Wuje

Gdy przed trzema laty redaktor naczelny Computerworlda zaproponował mi pisywanie felietonów, nie przypuszczałem, że wytrzymam tak długo. Czytaj więcej »

Kto lepiej dezinformuje?

Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie nie potrafią korzystać z informacji. A oto kilka przykładów na potwierdzenie tej tezy. Zamieszczając ogłoszenie w prasie o sprzedaży samochodu (robiłem to wielokrotnie), obwieszcza się wszystkie podstawowe parametry. Czytaj więcej »

Listy

Przeczytałem z rozbawieniem, ale nie ukrywam, że i z pewną irytacją artykuł Jakuba Chabika (Computerworld nr 30/98) o potrzebie utworzenia informatycznego kartelu. Podczas lektury przyszedł mi do głowy pewien problem - który ująłbym tak: jak mówić o prestiżu zawodu informatyka, skoro nie wiemy kogo nazywać informatykiem? Czytaj więcej »

Nauczanie

Naczytałem się ostatnio mądrych rzeczy, naukowych rzeczy i aż sam się temu dziwię, bo tytuły mądrych rzeczy bywają tak mądre, że aż nie do zrozumienia. W każdym razie, jak po pięciokrotnej lekturze mądrego tytułu dalej nic nie rozumiem, usiłuję nauczyć się go na pamięć. Czytaj więcej »

Podatek liniowy

Wakacje, a tu wicepremier wprowadza kluczowy dla gospodarki temat: podatek liniowy. Termin ogłoszenia projektu jest niefortunny. Na urlopie nikt nie myśli o ustawach, podatkach ani o niczym, co wiąże się z pracą. Jesienią tymczasem zacznie się powszechna dyskusja. Można oczekiwać, że będzie mało merytoryczna. Już zresztą możemy obserwować harce przeciwników. Nie mogą oni... Czytaj więcej »

Rynek

Dystrybutorzy Tivoli

Pierwszą umowę partnerską na sprzedaż i wdrożenie systemu TME 10 IBM Polska podpisał z warszawskim Altkom Matrix. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Nie tylko bankowość

W NCR Polska powstała grupa odpowiedzialna za wdrożenia hurtowni danych w firmach telekomunikacyjnych, zakładach przemysłowych i administracji. Czytaj więcej »

Prognozy wielkości

Jeśli sprawdzą się obecne prognozy dystrybutorów, największą firmą tej branży w Polsce będzie CHS, po nim Techmex, Computer 2000 i JTT Computer. Czytaj więcej »

Sieci

Dążenie do pełnej dostępności

HP zapowiada, że przestoje serwerów Windows NT nie będą dłuższe niż 270 min w ciągu roku. Czytaj więcej »

Magia i partycje NetWare

ServerMagic umożliwia powiększanie partycji NetWare bez konieczności usuwania danych. Czytaj więcej »

Przyspieszanie Token Ring

Cisco planuje alternatywę dla sieci High Speed Token Ring. Czytaj więcej »

Zarządzanie NetWare - inaczej

AdRem Server Manager centralizuje funkcje administracyjne w jednej aplikacji Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Spotkałem ostatnio człowieka, który jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, wykładowcą na wyższej uczelni - kierunek informatyka, pełni nawet na niej ważną funkcję - jest prezesem firmy i konsultantem.

Ja się nie będę niczego czepiał, bo przecież do niczego nie można się tu przyczepić, ale na miłość Boską, skąd ten człowiek ma tyle czasu? Geniusz czy co? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...