powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 33-1998, 14 września 1998
33-1998 Computerworld nr 33-1998
Prezentacje firmowe

Polacy polubili elektroniczne formularze PIT

AdobeW tym roku do urzędow skarbowych trafi ło przez Internet prawie milion PIT-ow. W ten sposob rozliczyło się ponad 1,2 miliona podatnikow. Część zeznań to wspolne rozliczenie małżonkow, stąd rożnica w obu liczbach. Podatnicy wykorzystali do tego interaktywne formularze w pdf lub – stworzony w technologii Adobe AIR – System e-Deklaracje.

Wiadomości

Informatycy profesjonalni

Pod koniec sierpnia br., podczas XV Światowego Kongresu Informatyki IFIP w Wiedniu, wiceprzewodniczącym Rady Europejskich Profesjonalnych Stowarzyszeń Informatycznych (CEPIS - Community of European Professional Informatics Societies) został Piotr Fuglewicz. Czytaj więcej »

Java i Internet

SAP AG zaprezentował kilka nowych elementów i funkcji w systemie R/3, a także przedstawił plany rozwoju firmy. Czytaj więcej »

Kilkadziesiąt procent więcej

Nawet o kilkadziesiąt procent może wzrosnąć całkowity koszt posiadania systemów informatycznych przy braku należytej kontroli wydatków na teleinformatykę. Czytaj więcej »

Orion na firmamencie

Pod koniec września br. pojawi się na rynku pełna wersja rozwiązania klastrowego - Novell High Availability Server dla NetWare (NHAS), poprzednio znanego pod kodową nazwą Orion Phase I. Dostarczany na jednej dyskietce produkt ma kosztować 3895 USD (licencja na dwa serwery). Rozwiązanie pozwala na łączenie w klaster dwóch serwerów NetWare i jest przeznaczone do wersji 4.11 tego systemu... Czytaj więcej »

Polskie okna 98

W trzy miesiące po światowej premierze Windows 98, Microsoft zaprezentował polską wersję systemu. Będzie można ją kupić jeszcze w tym miesiącu. Czytaj więcej »

Praca w sądzie

Obserwatorzy rynku, na kilka dni przed rozpoczęciem kolejnego procesu przeciwko Microsoftowi, zastanawiają się, w jakim kierunku potoczy się postępowanie. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Jak pies z kotem Czytaj więcej »

Rada Bankowości Elektronicznej nierada

Dopiero w marcu przyszłego roku zakończy się proces standaryzacyjny wspólnej sieci bankowości elektronicznej Czytaj więcej »

Softarg przez okno

Premiera polskiej wersji Windows 98 i pokaz NetWare 5 to najważniejsze wydarzenia targów Softarg, które w minionym tygodniu zakończyły się w Katowicach. W opinii zwiedzających targi te przeżywają kryzys. Czytaj więcej »

Wąż w kieszeni

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR na zamówienie Computerworlda wynika, że firmy informatyczne rzadko potrafią rozwiązać problem swojego klienta bez zalecenia mu dodatkowych zakupów. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak obchodzić się z pieniędzmi

Długi ma niemal każde polskie przedsiębiorstwo. Używanie cudzych pieniędzy do zwiększania własnych zysków jest podstawowym elementem strategii finansowej. Czytaj więcej »

Korepetycje z zarządzania

Menedżer niewątpliwie powinien znać się na wielu praktycznych rzeczach, ale szansę na wielką karierę daje mu dopiero silny i rygorystycznie przestrzegany system wartości. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich. Eric Berne, tłum. Paweł Izdebski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997, str. 160. Czytaj więcej »

Pycha ignorancji

Nie mam żadnych wątpliwości, że procesory będą znacznie szybsze, a kapitał bez porównania produktywniejszy niż dzisiaj, tak jak nie mam żadnych wątpliwości, że człowiek dla człowieka pozostanie równie tajemniczy jak dziesięć, sto albo tysiąc lat temu. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Dżin z filiżanką Javy

Prawdziwa potęga technologii i środowiska Java ujawnia się w możliwości stworzenia spontanicznej sieci urządzeń elektronicznych w domu, biurze, samochodzie, społeczności lokalnej. Czytaj więcej »

Książki nadesłane

Czytaj więcej »

Od niepewności do ryzyka

Coraz częściej dostrzegane i opisywane, także na łamach Computerworlda, ryzyko przedsięwzięć informatycznych w swej istocie nie różni się od ryzyka, które dotyczy wszelkich przedsięwzięć gospodarczych. Czytaj więcej »

Internet

Bilety pod młotek

W polskim Internecie odbyła się pierwsza licytacja biletów lotniczych. Czytaj więcej »

Buszujący w Internecie

Dostępne są już rozwiązania pozwalające na zachowanie pełnej anonimowości w sieci globalnej. Czytaj więcej »

Pełny podgląd

Vayu 2000 to narzędzie do budowania i obróbki serwisów WWW o średniej złożoności. Czytaj więcej »

Standardowe certyfikaty

Trwają prace nad stworzeniem rozwiązań, które umożliwią współpracę systemów uwierzytelniania użytkowników sieci publicznych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Atak na hakerów

Nowa technologia IBM ma zabezpieczyć dane przesyłane przez Internet przed tzw. aktywnym atakiem, deszyfrującym informacje. Czytaj więcej »

Narodziny nowego OS

System JavaOS for Business pojawił się na rynku zgodnie z zapowiedziami. Czytaj więcej »

Plazma przeciw LCD i CRT

Nowa technologia Fujitsu umożliwia budowę płaskich paneli plazmowych o znacznie ulepszonym kontraście i jasności. Czytaj więcej »

Po premierze Intela

Na polskim rynku pojawiły się komputery z układami Celeron-Mendocino i Pentium II 450 MHz. Czytaj więcej »

Wymiana plików DLL

Instalacja systemu Windows 98 może bez ostrzeżenia uniemożliwić pracę aplikacji producentów niezależnych od Microsoftu. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Zawód czy powołanie...

Zawód informatyka z pewnością należy do wspomnianej w motto kategorii. Mimo ciągłych przemian i rosnącej popularności narzędzi informatycznych, nic nie traci ze swojego nimbu tajemniczości. Jest to, dla ludzi z branży, zarówno zdumiewające, jak i niezrozumiałe. Zdążyliśmy się już jednak do takiego stanu rzeczy przyzwyczaić, a także - choć może trudno się do tego przyznać -... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Obiektowy monitor transakcyjny

Rozproszone obiekty to przyszłość aplikacji klient/serwer w przedsiębiorstwie. Microsoft oferuje Microsoft Transaction Server dla środowiska Windows. Czytaj więcej »

Udana hurtownia danych

Siedem praktycznych reguł pozwalających osiągnąć sukces w realizacji hurtowni danych. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Przygotowania do sylwestra

Check 2000 z nowej wersji Z.E.N.works pomoże uporać się z rokiem 2000. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Walka gigantów

Microsoft utrzymuje, że jest liderem na rynku oprogramowania komunikacyjnego. Fakty świadczą, że jest inaczej Czytaj więcej »

Punkt widzenia

''FiUT''

Właściwie to przestałem chodzić do kina jakiś czas temu. Zdziwionym znajomym, gdy pytają dlaczego zachowuję się tak dziwnie, odpowiadam trochę żartując, że prawdopodobnie człowiek ma skończoną pojemność rozrywkową. W moim przypadku ponad dwadzieścia lat oglądałem namiętnie filmy, jakie się tylko dało, aż któregoś dnia zrozumiałem, że niczego nowego nie mogę się już... Czytaj więcej »

Jeszcze 108 dni

Przed tygodniem pisałem o niedostatecznym - jak sądzę - przygotowaniu do roku 2000. Uległem 'histerii, jaką rozpętali wśród niektórych informatyków i menedżerów producenci sprzętu i oprogramowania w celu zwiększenia zysków'. Czytaj więcej »

Listy

Nie postulowałbym raczej stworzenia kartelu informatyków czy innej temu podobnej organizacji wśród informatyków - do czego namawia nas Jakub Chabik w tekście 'Jak stworzyć informatyczny kartel' (Computerworld nr 30/98). Czytaj więcej »

W co się bawić?

Śledziłem wymianę poglądów na łamach Computerworlda (18/98, 27/98) między Wojciechem Sypko a Jarosławem Żelińskim, dotyczących obsługi klienta w Pekao SA w kontekście użyteczności systemów bankowych. Czytaj więcej »

W dziale księgowości

Wchodzę do działu księgowości międzynarodowego koncernu wydawniczego International Data Group w Warszawie, wchodzę do działu księgowości swojej firmy, sam wchodzę, przestrzegając wszelkich zaleceń dobrego tonu, bowiem na drzwiach działu księgowości jest napisane: 'Proszę wchodzić pojedynczo'. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Element integracyjny

Historia hurtowni danych jest stosunkowo niedługa. Przedsiębiorstwa i instytucje, które zdecydowały się na ich budowę, mają ograniczone możliwości zdobycia wiedzy o tym procesie. Przecierają niejako szlaki swoim następcom, choć warto pamiętać, że projekt budowy hurtowni danych naznaczony jest - jak rzadko który - silnym indywidualizmem. Jednak mimo to wiele elementów jest... Czytaj więcej »

Odkrywanie elektronicznej wiedzy

Firma dysponująca już hurtownią, może eksplorować zgromadzone w niej dane. Oznacza to, że może dotrzeć do niedostępnej jej dotychczas wiedzy. Czytaj więcej »

Odsunąć informayuków

Co to takiego hurtownia danych? Czym się wyróżnia w porównaniu z innymi systemami informatycznymi? Jakie problemy napotykają dostawcy narzędzi i usług do budowy hurtowni danych? Czytaj więcej »

Pionierzy hurtowni

Prezentujemy zestawienie wybranych przez nas najważniejszych projektów wdrożeń hurtowni danych, prowadzonych w polskich firmach i instytucjach. Czytaj więcej »

Siedem mitów

Hurtownie danych to dziś modny temat, a gdy coś jest modne, każdy chciałby to mieć. Być może z tego właśnie powodu coraz częściej chęć wdrożenia hurtowni danych zgłaszają ci, którzy jej tak naprawdę nie potrzebują lub nie bardzo wiedzą, do czego ona służy. Czytaj więcej »

W morzu rozmów

Rynek telefonii komórkowej w Polsce, podzielony między trzy duże firmy, jest bardzo konkurencyjny. Podobne możliwości działania sprawiają, że współzawodnictwo toczy się na identycznych polach. Do sprawniejszego podejmowania decyzji wszyscy operatorzy zdecydowali się na wdrażanie rozwiązań informatycznych bazujących na hurtowni danych. W Polskiej Telefonii Cyfrowej Era GSM hurtownia... Czytaj więcej »

W poszukiwaniu traconych informacji

Czasem nawet do końca nie wiadomo, jakie dane są do dyspozycji Czytaj więcej »

Rynek

Jednym zdaniem

Partner firmy Sybase, przedsiębiorstwo ODL, wdrożyło system wspomagający zarządzanie magazynem i działem sprzedaży - PolkaSQL w Imperial Entertainment Home Video, a także przeniosło na niego komplet danych z dotychczas wykorzystywanego oprogramowania Scali. Czytaj więcej »

Kierunek parkiet Nasze 500 milionów

W ciągu najbliższego roku Techmex SA zamierza zadebiutować na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Czytaj więcej »

Komórkowe eldorado

Do końca roku z usług telefonii komórkowej będzie korzystać w Polsce 1,6-1,8 mln osób. Czytaj więcej »

Podział kompetencji

Hogart i Comp staną się wkrótce specjalizowanymi partnerami Oracle Polska w zakresie wdrażania hurtowni danych z wykorzystaniem jego rozwiązań. Czytaj więcej »

Sieci

Droga przez mękę

Druga wersja beta NT 5.0 zawiera jeszcze wiele braków i niedociągnięć. Czytaj więcej »

Przełączniki z Windows NT

Już wkrótce Fore Systems zaprezentuje przełączniki ATM, wzbogacone o innowacyjne rozwiązania Berkeley Networks. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Jak dzieci, fascynujemy się różnymi serwerami i systemami, tymczasem - tak sobie myślę, gdy żona, która daje mi pewność i szczęście, śpi - ważniejsze od zrozumienia konstrukcji wszelkich maszyn i systemów jest poznanie istot, które je zbudowały. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...