powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 32-1998, 7 września 1998
32-1998 Computerworld nr 32-1998
Wiadomości

Access niszczy dane

Zmiana rekordów w bazie danych Microsoft Access może uszkodzić jej zawartość bez wiedzy użytkownika. Błąd ten wykrył australijski programista. Czytaj więcej »

Gazowana informatyka

Multico SA - producent wód mineralnych Multivita - w ramach projektu wdrożenia Oracle Applications zamierza usprawnić wymianę informacji między swoimi oddziałami. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Jeszcze tańsze

Ceny komputerów PC w II połowie tego roku mają spadać szybciej niż dotychczas - twierdzą autorzy raportu przygotowanego przez International Data Corporation (IDC). Czytaj więcej »

Przedsiębiorstwo szeroko otwarte

Eksploatowane dziś sieci korporacyjne mogą być jak twierdze: zabezpieczone firewallami, otoczone strefami zdemilitaryzowanymi, stosujące szyfrowanie przesyłanych danych, korzystające z oprogramowania antywirusowego i skanerów sieciowych wykrywających intruzów. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Davenport o ERP Czytaj więcej »

Sieć na sprzedaż

IBM poszukuje nabywcy działu Global Network. Koncern liczy, że pomoże to obniżyć koszty działania spółki i skoncentrować się na usługach sieciowych. Nie podano - jak dotąd - potencjalnego nabywcy. Zdaniem specjalistów, za Global Network zapłaci on ok. 4 mld USD. Czytaj więcej »

System rośnie z firmą

Towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz BGŻ Polska znajduje się w komfortowej sytuacji. Swój system informatyczny może budować od podstaw. Czytaj więcej »

System w czekoladzie

Wawel SA z Krakowa - producent czekolad i słodyczy - zamierza wraz z nowo zakupionym systemem wdrożyć po raz pierwszy rozwiązania sterowania produkcją. Czytaj więcej »

Wirtualny magazyn książek

Wdrożenie systemu Baan IV w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych ma usprawnić przepływ informacji i monitorowanie bieżącej działalności firmy. Czytaj więcej »

Zintegrowane bankructwo

Akcje SAP AG spadły na giełdzie we Frankfurcie prawie o 6% po tym, jak syndyk masy upadłościowej jednego z jej dawnych klientów - FoxMeyer, zajmującego się dystrybucją leków - zwrócił się do sądu o odszkodowanie w wysokości 500 mln USD. Zarzuca on SAP America, że w 1993 r. spółka ta źle doradziła mu przy wdrożeniu systemu R/3, narażając go tym samym na straty. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

"Zarządzanie czasem" Lothar J. Seiwert, tłum. Ewa Schauz, Agencja Wydawnicza "Placet", Warszawa 1998 Czytaj więcej »

Marszruty obowiązkowe

Nadawanie celu działaniu poszczególnych pracowników, zespołów czy całej firmy jest nie lada sztuką, mimo iż wydawałoby się, że w biznesie cel jest oczywisty - zysk. Czytaj więcej »

Połykanie konkurentów

Jest tylko jeden sposób, by z dnia na dzień z dużej firmy zrobić firmę gigantyczną. Trzeba połączyć się z inną dużą firmą. Do Polski dotarła wreszcie światowa moda na fuzje i przejęcia. Nasze przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają korzyści, wynikające z łączenia się z konkurentami. A fuzje to łatwiejszy dostęp do kredytów, wzrost wartości firmy, większe... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Elektroniczni włamywacze

Czy firma może powierzyć byłym hakerom sprawdzanie bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego? Czy lis - nawet na emeryturze - może pilnować kurnika? Dlaczego amerykańskie przedsiębiorstwa i instytucje finansowe decydują się na zatrudnianie byłych sieciowych rozbójników? O dwuznacznej metodzie obrony przed ogromnymi stratami finansowymi opowiada Krzysztof Szymborski. Czytaj więcej »

Ile kosztuje informatyka Ile kosztuje informatyka

W najnowszej książce Peter Weill i Marianne Broadbent, na podstawie badań ponad 100 firm, przeprowadzonych w Melbourne Business School, przekonują, że inwestycjami w technologie informatyczne można zarządzać tak samo, jak wszystkimi innymi nakładami kapitałowymi - na bazie spodziewanych, konkretnych korzyści. Czytaj więcej »

Jak dobrać aplikację

Istnieje oprogramowanie demokratyczne i autorytarne. Istnieje również faszystowskie. Czytaj więcej »

Złapać zmianę za rogi

Czy warto działanie w ogóle, a w szczególności procesy biznesowe wspierać systemami komputerowymi? To pytanie towarzyszy mi nieustannie. W zasadzie nie powinienem mieć wątpliwości, ostatecznie z tego żyję. Problem dotyczy jednak klientów - odbiorców moich usług. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Przyjrzeć się programom

Dopóki programiści nie przyjrzą się dokładnie kodowi własnoręcznie napisanych programów, dopóty trudno będzie im uwierzyć w problem roku 2000. Czytaj więcej »

Internet

Bannery precz!

Program @Guard przyspiesza ściąganie stron poprzez usuwanie z nich niepotrzebnych elementów. Czytaj więcej »

Dane o serwisie

http://www.barnesandnoble.com Czytaj więcej »

Satelitą bliżej

Operatorzy satelitarnych łączy internetowych starają się uatrakcyjnić swoje usługi. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Stacje robocze Compaqa

Compaq modyfikuje ofertę stacji roboczych, wprowadzając trzy nowe rodziny komputerów: Professional Workstation AP, SP i XP. Czytaj więcej »

Ulepszenia w Windows 98

Nowy system zawiera kilka mechanizmów przyspieszających uruchamianie aplikacji. Czytaj więcej »

Ulepszone zarządzanie

Intel rozszerzył funkcje LANDesk Manager o możliwość obsługi nie tylko komputerów zgodnych z DMI. Czytaj więcej »

VIA integruje nie tylko grafikę

Nowy chipset Apollo MVP4 obsługuje wszystkie procesory standardu Socket 7. Czytaj więcej »

W podróż z OmniBookiem W podróż z OmniBookiem

Hewlett-Packard zamierza sprzedawać w Polsce również notebooki Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dwuskok

Redaktorze, referat tow. Chabika stanowi doniosły wkład w budowę zaufania społecznego do informatyki i do zawodu informatyka w szczególności. Dodać należy, że ta grupa zawodowa nie zrobiła nigdy niczego, co pozwalałoby kojarzyć ją z jakimikolwiek negatywnymi przypadkami z przeszłości. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Dbaj o jakość danych

Trudno przecenić rolę informacji w biznesie. Czy jednak nasze dane są odpowiedniej jakości? Czytaj więcej »

Informix to zupełnie inna firma

Z Robertem J. Finocchio, dyrektorem naczelnym, prezesem firmy i szefem rady nadzorczej firmy Informix, rozmawia Gerald Wee. Czytaj więcej »

Naukowcy też chcą Javy

Sun Microsystems zamierza przystosować język Java do pisania programów intensywnych obliczeń, modelowania, symulacji i zaawansowanych aplikacji technicznych, potrzebnych w pracy naukowej. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Metodologia testowania pakietów GIS

Prezentowane pakiety GIS były porównywane z uwzględnieniem ośmiu wybranych cech. Oceniano łatwość instalacji i możliwości konfigurowania programów, funkcje do tworzenia map, przeszukiwania danych i zarządzania nimi, budowanie raportów, złącza programistyczne API, wsparcie dla Internetu, jakość dokumentacji i cenę pakietu. Czytaj więcej »

Systemy GIS na platformę PC

Funkcje nowych wersji oprogramowania są rozszerzane przede wszystkim o obsługę Internetu i ulepszone narzędzia programistyczne. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Dwa w jednym

Programy antywirusowe Dr. Solomon's zostaną zintegrowane z aplikacjami Network Associates. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Walka z wirusami i konkurencją

Symantec wprowadził na rynek kolejną wersję oprogramowania antywirusowego. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jak to z sieciami bywa

Z końcem czerwca odbyła się w Szczyrku X Górska Szkoła Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Uczestników przyjechało sporo (ponad 120 osób), więc i sala wykładowa przez większość czasu była wypełniona. Na konferencji zdecydowaną przewagę nad komercyjnymi prezentacjami uzyskał aspekt naukowy, co chyba należy uznać za dobry znak. Czytaj więcej »

Listy

Numer 19 Computerworld z dnia 19 sierpnia 1998 r. przyniósł m.in. wywiad z panem Adamem Jareckim, radnym miasta Łodzi, dotyczący polityki przetargowej. Opinie pana radnego, zaprezentowane w tym wywiadzie, zasługują z pewnością na poważną dyskusję. Byłyby one bardziej interesujące, gdyby zostały sformułowane na podstawie rzeczywistych faktów. Z tym jest jednak gorzej. Jako... Czytaj więcej »

Pa, pa dobre obyczaje

Powszechnie przyjęło się twierdzenie, że muzyka łagodzi obyczaje. Podejrzewam - co prawda - że jego twórcy nie przewidzieli wszystkich gatunków muzyki, zwłaszcza popularnej. Byli przekonani z pewnością, iż muzyka zawsze będzie tylko ludowa i klasyczna. Czytaj więcej »

Pe(®)tycja, czyli tykanie

Sieć dała nam niespodziewaną wolność. Mimo kilku prób ograniczania tejże przez biurokratów (głównie sprowadzających wszystko do wyszukiwania golizny i brzydkich słów), ciągle jeszcze każdy może napisać co mu ślina na język przyniesie. Jakby tego było mało, każdy może nie tylko założyć stronę WWW ze swoimi wypocinami, ale może także nękać innych przez aktywne... Czytaj więcej »

Pilne czy ważne

Radiowa 'Trójka' 6 sierpnia doniosła, że rząd zajął się właśnie problemem roku 2000. Wydano polecenie dokonania przeglądu aplikacji administracyjnych. Czytaj więcej »

Rynek

Polskie montownie

NTT Systems, Lexmark, Hewlett-Packard i Karen Notebook planują uruchomienie montowni sprzętu komputerowego. Najszybciej rozpocznie produkcję prawdopodobnie zakład firmy Karen. Czytaj więcej »

Stagnacja w Karmie

Nowe kierownictwo warszawskiego dystrybutora Karma (Polska) International ma zapewnić firmie lepsze wyniki finansowe. Czytaj więcej »

System dla średnich

Niemiecki Lipro GmbH zainwestował już milion marek w rozwój działalności w Polsce i lokalizację swojego systemu ILoS. Czytaj więcej »

Sieci

Niebezpieczne szyfrowanie

Uchodzący za bezpieczny standard szyfrowania DES złamany został w rekordowym czasie 56 godzin przy użyciu komputera za 250 tys. USD. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Gdy patrzę na naszą telewizję, pocieszam się, że tylko tam istnieje teoria, iż każdy milion nowych telewidzów zmusza do obniżenia poziomu programu. W naszej dziedzinie, koleżanki i koledzy, tak nie jest, prawda? Pocieszcie mnie via redakcja. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...