powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 31-1998, 31 sierpnia 1998
31-1998 Computerworld nr 31-1998
Wiadomości

Citibank przez telefon

Podobnie jak w przypadku kart Visa, wszelkich operacji na koncie klient będzie mógł dokonać za pośrednictwem Citiphone. Czytaj więcej »

Decydujące starcie

Do sądu wpłynął kolejny pozew przeciwko Microsoftowi o stosowanie praktyk monopolistycznych. Czytaj więcej »

Licencje SAP

Pod koniec sierpnia br. SAP Polska Sp. z o.o. podpisał umowę, na mocy której Softbank SA został autoryzowanym dystrybutorem systemu wspomagania zarządzania SAP R/3 w Polsce. Czytaj więcej »

Na komputer patrz!

Im bliżej kwietnia 1999 r., kiedy to Polska stanie się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, tym więcej firm teleinformatycznych włącza do swojej oferty rozwiązania dla wojska pod modnym hasłem interoperacyjności. Specjaliści od rynku obronnego w IBM, ICL, Optimus Lockheed Martin, PolSPARC, Siemens Nixdorf, Sun Microsystems Federal i wielu innych, nie ustają w wysiłkach, aby... Czytaj więcej »

Nie nam będzie oceniać

Z Piotrem Kołodziejczykiem, wiceministrem pracy, rozmawia Olo Sawa. Czytaj więcej »

Pomoc jednego

W projekcie Pomost dla ośrodków pomocy społecznej nie ma już katowickiej spółki 2Si Sieciowe Systemy Informatyczne, a w Pulsie dla urzędów pracy, o czym już pisaliśmy, zabrakło Andersen Consulting.

Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej nie podaje wprawdzie terminu zakończenia projektu - jednak możliwe jest, że CSBI i ComputerLand przekażą ostateczne wersje... Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Dwa oblicza jutra Czytaj więcej »

Spóźniona sieć

Zapowiadane wstępnie na wrzesień br. przez Telekomunikację Polską SA (TP SA) uruchomienie tzw. sieci inteligentnej nastąpi nie wcześniej niż pod koniec tego roku. Czytaj więcej »

Walka z budynkami

Po uruchomieniu systemu centralnego, łódzki LG Petro Bank rozpocznie inwestowanie w system elektronicznej i internetowej bankowości. Czytaj więcej »

Zdążyć przed sylwestrem

Relpol SA z Żar, producent sprzętu do sterowania procesami przemysłowymi, we wrześniu rozpocznie wdrożenie systemu SAP R/3 z wykorzystaniem metodyki AcceleratedSAP. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Scott Adams 'Zasada Dilberta', tłum. Andrzej Milcarz, Businessman Book, Warszawa, 1998. Czytaj więcej »

Wiedza pod ochroną

Zasadniczym atutem skutecznego współzawodnictwa rynkowego i strategicznym czynnikiem produkcji jest wiedza. Czytaj więcej »

Zarządzanie niepewnością

Gdyby wszystko wokół było pewne, niepotrzebne byłoby zarządzanie. Mimo to tytuł niniejszego odcinka nie jest truizmem, gdyż opanowanie niepewności charakterystycznej dla procesów gospodarczych i ich otoczenia wymaga utrzymywania pewnej "rezerwy" zasobów kapitału, a nierzadko zasobów pracy. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Bez odbioru

Jednym z fundamentów szybkiej ekspansji Internetu jest wypracowana przez jego twórców i działająca do dzisiaj formuła współpracy. Dzięki niej decyzje dotyczące wprowadzanych regulacji i standardów osiągane są na drodze konsensusu i weryfikacji nowych rozwiązań w praktyce. Czytaj więcej »

Internet, czyli współpraca

'Nie wiadomo dokąd zmierza Internet. Wiadomo jednak, że rozszerza on obszar dostępnej dla wszystkich wolności. I to właśnie trzeba zachować' - mówił Ira Magaziner, doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych, na dorocznej konferencji INET '98. 'Nie wiadomo dokąd zmierza Internet. Wiadomo jednak, że rozszerza on obszar dostępnej dla wszystkich wolności. I to właśnie trzeba zachować' -... Czytaj więcej »

Jak skomputeryzować urząd miasta

Odwiedzając często - w sprawach jak najbardziej służbowych - urzędy miast i gmin, zebrałem spory bagaż doświadczeń o właściwej komputeryzacji urzędów administracji publicznej. Moje wnioski wypływają nie tyle z teoretycznej wiedzy, co praktyki funkcjonowania urzędów. Czytaj więcej »

Myśl lokalnie, działaj globalnie

Z Donaldem Heathem, prezesem Internet Society, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Serwer na Marsie

Podczas INET '98 specjaliści z NASA zapowiedzieli zbudowanie międzyplanetarnego Internetu. Czytaj więcej »

Szybciej niż światło

Naturalne granice, jakie napotykają projektanci komputerów, powodują poszukiwanie alternatyw dla klasycznych układów krzemowych. Jednym z możliwych rozwiązań jest budowa komputerów kwantowych. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Musimy być bezpieczni

Zacznijmy obrazowo: na początku stulecia pojawiły się pierwsze samochody dostępne dla mas. Pasy bezpieczeństwa stały się w nich standardowym wyposażeniem w latach 70., od niedawna zaś mamy obowiązek ich używania. Podobnie jest z sieciami komputerowymi, które rozpoczęły pracę w latach 50., lecz dopiero przez ostatnie kilka lat usiłujemy tworzyć odpowiednie mechanizmy... Czytaj więcej »

Polityka bezpieczeństwa sieci

Najcięższe współczesne wojny będą prowadzone metodami elektronicznymi w wyniku polityki prowadzonej przez konkurujące podmioty zarówno polityczne, jak i gospodarcze. W świecie IT określenie polityki jest równie ważne. Obok Polityki Funkcjonowania (Celów) Przedsiębiorstwa pojawia się najważniejszy - z naszego punktu widzenia - dokument: Polityka Bezpieczeństwa Teleinformatyki... Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

http://www.musicblvd.com Czytaj więcej »

Wspólne budowanie

Program SiteMaster to narzędzie dla małych zespołów tworzących strony WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

CD zamiast książki

Kiedy teleadresowe bazy danych zastąpią tradycyjne wydania papierowe? Czytaj więcej »

Intergraph przyspiesza grafikę

Wildcat 3D umożliwia nawet 10-krotne zwiększenie wydajności wyświetlania grafiki 3D. Czytaj więcej »

Niekasowalne taśmy

StorageTek opracował technologię taniego i nieusuwalnego zapisu danych dla streamerów. Czytaj więcej »

Xeon znowu się spóźnia

Intel przesuwa termin premiery kolejnej wersji procesora Xeon na przyszły rok. Czytaj więcej »

Z Xeonem wydajniej

Testy stacji roboczych z układem Xeon potwierdziły, że spełnia on pokładane w nim nadzieje. Czytaj więcej »

Zarządzalne notebooki

3Com i SystemSoft zaprezentowały system do zarządzania notebookami, działający przed startem systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Walcząc o prestiż

Wielu z nas dręczy brak poczucia odpowiedniego statusu, czego wyrazem są ciągoty do porównań z lekarzami czy prawnikami. Niestety, zestawienia te są zaledwie częściowo prawdziwe. W przypadku lekarzy na szalę rzuca się najcenniejsze dla człowieka życie i zdrowie, w przypadku prawnika w grę wchodzą wartości materialne i dobra osobiste. Natomiast informatyka jest jedynie narzędziem... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Programista RAD czy nierad?

Nowe narzędzia eliminują ręczne kodowanie aplikacji. Czy wyeliminują programistów? Czytaj więcej »

Wielowymiarowość w Excelu

Excel to doskonałe narzędzie analityczne dostępu do wielowymiarowych baz danych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dlaczego informatycy muszą być genialni

W jednej kwestii panuje zgoda między użytkownikami a informatykami. Ci ostatni muszą wiedzieć wszystko i wszystko potrafić. No i oczywiście umieją i potrafią. Nie mają wyboru. Czytaj więcej »

Listy

Z dużym zainteresowaniem przystąpiłem do lektury wywiadu pt. 'Polityka przetargowa', zamieszczonego w nr 29 Computerworlda z dnia 17 sierpnia 1998 r. Wywiad ten przeprowadził redaktor Sławomir Kosieliński z radnym II kadencji Rady Miejskiej w Łodzi panem Adamem Jareckim. Czytaj więcej »

Ma(n)soneria

Czasami myślę sobie, że być może świat w ogóle nie jest urządzony ani rządzony, tylko tak jakoś dryfuje przed siebie siłą rozpędu. Takie myśli nachodzą mnie, gdy czytam o szczególnie absurdalnych wydarzeniach. Oto kilka z nich. Czytaj więcej »

Pamiętajmy o zobowiązaniach

Istnieje w świecie biznesu pojęcie gentleman's agreement. Spełnia ono swoją rolę pod warunkiem, że występuje obustronny agreement i obie strony mają w sobie coś z gentlemana. Gdy zaczynałem pracę zawodową, a więc już dosyć dawno, próbowano mnie nakłonić do wykonania pewnego zadania na zasadzie umowy dżentelmeńskiej. Czytaj więcej »

Z nowoczesnością w kieszeni

Zabłądziłem w lesie. Tak skutecznie zabłądziłem w lesie, na dodatek w lesie, o którym przekonany byłem, że znam go jak własną kieszeń, iż jedynym rozwiązaniem przed nadchodzącą nocą było pójście w jednym kierunku w nadziei na dotarcie gdzieś. Ponieważ las ten do małych nie należy, spacer kroił się przyzwoity. Czytaj więcej »

Rynek

Nowy system na parkiecie

W 2000 r. warszawska giełda zacznie korzystać z nowego systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Prezes i giełda

Mirosław Tarasiewicz, wybrany w drodze konkursu nowy prezes Soft-tronik Polska SA, ma w połowie 1999 r. wprowadzić spółkę na giełdę. Czytaj więcej »

Sieci

Przybornik kronikarza

Enterprise Event Manager pozwala na centralne gromadzenie informacji o zdarzeniach występujących na komputerach z systemem Windows NT. Czytaj więcej »

Testy pełną parą

W ciągu najbliższych tygodni druga beta Windows NT 5.0 dotrze do kilkuset tysięcy testerów. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Mówią, że wymyślamy sobie nasze dzieci. Mój syn uparcie chce być informatykiem. Za nic nie mogę mu tego wybić z głowy, bo z żoną - rzadka to zgodność - chcemy, aby miał nieco wygodniejsze życie i był prawnikiem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...