powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 30-1998, 24 sierpnia 1998
30-1998 Computerworld nr 30-1998
Wiadomości

Bogactwa Orientu

Polska zachowa pozycję jednego z liderów informatyzacji w Europie Wschodniej, jednak coraz większą rolę w tej części świata zacznie odgrywać Rosja, czytamy w raportach IDC. Czytaj więcej »

Czy spełnią się nadzieje

Fabryka Wyrobów Precyzyjnych VIS SA z Warszawy wdrożyła system wspomagający zarządzanie TETA_C. Większość jego modułów uruchomiono już po kilku miesiącach. Czytaj więcej »

Czyhanie na FUS

Nie 1 stycznia, ale 1 kwietnia 1999 r. będzie datą uruchomienia systemu informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czytaj więcej »

GUC spalił przetarg

Komisja arbitrów Urzędu Zamówień Publicznych unieważniła wybór dostawcy dwóch tysięcy komputerów PC do Głównego Urzędu Ceł. Czytaj więcej »

Java dla biznesu

IBM i Sun Microsystems wprowadziły na rynek wspólnie opracowany sieciowy system operacyjny - JavaOS for Business. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Unizeto Sp. z o.o. wykona dla Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie prace związane z połączeniem jego sieci lokalnych (wartość kontraktu 63 tys. USD). Czytaj więcej »

Kolejna odsłona Novella

Internetowy protokół TCP/IP stanie się podstawowym protokołem w nowej wersji sieciowego systemu NetWare 5. Czytaj więcej »

Miliony na wsparcie

O 200 mln USD ma wzrosnąć ogólnoświatowy budżet działów Microsoftu zajmujących się wsparciem technicznym i doradztwem. Jest to ukłon w stronę korporacyjnych klientów firmy. Czytaj więcej »

Nokaut w piątej rundzie

Novell wprowadza na rynek nową wersję serwera, Microsoft nie potrafi nawet podać daty premiery Windows NT 5.0. Czytaj więcej »

Nowa energia z zewnątrz

Od kilku miesięcy obsługą informatyczną centrali Polskich Sieci Elektroenergetycznych zajmuje się osobna spółka, stworzona przez informatyków, zatrudnionych dotychczas w tym zakładzie. Czytaj więcej »

Nowe kierunki

Informix stworzył działy, zajmujące się projektowaniem rozwiązań z zakresu hurtowni danych i handlu elektronicznego. Zdecydowanie angażuje się w rynek baz dla Windows NT. Czytaj więcej »

Obawy przed 64-bitami

Microsoft rozpoczął pracę nad 64-bitową wersją Windows NT, pracującą z procesorem Merced. Czytaj więcej »

Powrót do korzeni

Hewlett-Packard przedstawił zarysy strategii na najbliższe miesiące. Koncern zamierza wprowadzić na rynek nowe serwery unixowe, przygotowuje także rozwiązania oparte na procesorze Merced. Czytaj więcej »

Projekt przełomu wieków

Największym w Polsce wdrożeniem systemu SAP R/3 będzie instalacja w KGHM Polska Miedź SA. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

A jednak Chiny Czytaj więcej »

SCO: poradzimy sobie sami

Santa Cruz Operation zaprzecza pogłoskom o fuzji lub sprzedaży kontrolnego pakietu akcji. Innymi metodami zamierza szukać powodzenia w rywalizacji z silniejszymi finansowo rywalami. Czytaj więcej »

W dobrym kierunku

Nie wszystkie nowości w piątej wersji NetWare są pozytywnie oceniane przez największych polskich użytkowników oprogramowania Novella. Jednak prawie wszyscy uważają, że zmiany były konieczne, aby NetWare mógł konkurować z Windows NT. Czytaj więcej »

W powietrzu drgnęło

W listopadzie br. rozpocznie działalność Narodowe Centrum Wspomagania Operacji Powietrznych. Zapewni ono współpracę między polskim systemem obrony powietrznej a systemem NATO. Czytaj więcej »

Więzienia bez sieci

Brak pieniędzy i specjalistów wciąż uniemożliwia zinformatyzowanie polskich zakładów karnych. Czytaj więcej »

Wspólne chipy

American Express i Visa International utworzyły spółkę, której działalność skupi się na opracowywaniu aplikacji do kart chipowych. Czytaj więcej »

Wstrzymany system ERP

Straty wywołane godzinnym przestojem systemów wspomagania zarządzania i sterowania produkcją szacowane są w Stanach Zjednoczonych na 36 tys. USD. W Polsce suma ta jest niewiele niższa. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ekonomika ulepszania procesów

W poprzednim odcinku zagadnienie produktywności kapitału ujmowaliśmy w kategoriach struktury środków zainwestowanych w przedsiębiorstwo oraz struktury majątku finansowanego przez ów kapitał. Pokazaliśmy mechanizm podnoszenia produktywności poprzez redukcję - w porównaniu ze sprzedażą - poszczególnych składników majątku, takich jak należności, zapasy czy środki trwałe. Teraz... Czytaj więcej »

Wodowanie informatyki

Zróżnicowana oferta standardowych systemów wspomagających zarządzanie firmami produkcyjnymi, uwzględniając możliwości ich adaptacji, coraz lepiej zaspokaja wymogi stawiane przez przedsiębiorstwa realizujące typowe i powtarzalne procesy produkcyjne, w których dominuje seryjny lub masowy typ produkcji, niezależnie od ich wielkości i specyficznych uwarunkowań. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

ASW - ku perfekcji w dystrybucji i informowaniu kierownictwa

<b>1.</b> W br. stworzono nowy, oparty na platformie Java, moduł ASW Internet Connection, obsługujący sprzedaż towarów przez Internet i jeszcze bardziej zbliżający moduł ASW Dystrybucja do Internetu. Ten wykorzystujący WWW moduł umożliwia podgląd dostępnych do zamawiania towarów przez przeglądarkę internetową, ich zamawianie, potwierdzanie i sprawdzanie statusu... Czytaj więcej »

Baan - przewidywanie przyszłości

<b>1.</b> Rozwój systemów oprogramowania powinien być odpowiedzią nie tylko na stan obecny, ale również uwzględniać przewidywane kierunki zmian rynkowych, tak aby rozwiązania systemowe mogły być dostarczone w czasie, kiedy pojawi się na nie zapotrzebowanie. Czytaj więcej »

Domek z kart

Karta płatnicza, obok telefonu komórkowego, staje się symbolem przemian w Polsce. Określa status majątkowy właściciela, przyczynia się do rozwoju gospodarki elektronicznej i wpływa na zmianę mentalności Polaków. Dalszy rozwój rynku kart płatniczych będzie jednak bardzo utrudniony bez radykalnej poprawy stanu infrastruktury telekomunikacyjnej kraju. Czytaj: bez demonopolizacji... Czytaj więcej »

Ideału nie będzie

Zdaniem wielu dostawców systemów informatycznych do zarządzania w przemyśle i handlu, w branży tej kończy się jakaś epoka i nie będzie już można funkcjonować na tym rynku tak jak dotychczas. Czytaj więcej »

JDEdwards - ku sprawniejszej logistyce

<b>1.</b> W maju br. firma J. D. Edwards zaprezentowała najnowsze rozwiązanie obsługi globalnego łańcucha logistycznego pod nazwą J. D. Edwards SCOREx (optymalizacja łańcucha logistycznego z natychmiastowym wykonaniem). Zostało ono zaprojektowane z myślą o integracji, rozszerzeniu cyklu gospodarczego przedsiębiorstw i dostosowaniu łańcucha logistycznego dla indywidualnego... Czytaj więcej »

Manager - wiele funkcji po przystępnej cenie

<b>1.</b> Pakiet Manager firmy Rekord powstał jako kompleksowe narzędzie do wspomagania zarządzania średnim przedsiębiorstwem produkcyjnym. Średnie przedsiębiorstwa są współcześnie klientem bardzo wymagającym dla domów software'owych. Żądają, aby pakiety wspomagania zarządzania pozwalały poszerzyć gamę atutów w stosunku do dużych firm, były osiągalne cenowo,... Czytaj więcej »

Movex - zmiana technologii i konsolidacja rozwiązań branżowych

<b>1.</b> System Movex napisano w języku RPG i jedyną platformą jest dla niego komputer IBM AS/400. Zmieni się to w I kwartale 1999 r. Intentia R&D kończy przygotowania do konwersji kodu źródłowego na język Java. Tym samym najnowsza, 11. wersja systemu będzie dostępna zarówno na platformie AS/400 (RPG lub Java), jak i Windows NT (Java). Czytaj więcej »

Plastikowe bogactwo

Z wiekiem powoli tracę pamięć i powinna mnie trochę uspokoić wieść, że amerykański rynek ma zostać wkrótce opanowany przez - od kilku już lat popularne w Europie - inteligentne karty kredytowe. Czytaj więcej »

R3 - w kierunku globalnych organizacji

<b>1.</b> Otwarta trójwarstwowa architektura klient/serwer systemu R3 firmy SAP pozwala na rozdzielenie warstwy użytkownika, aplikacyjnej i bazy danych. Dzięki niej system R/3 może być zainstalowany we wszystkich konfiguracjach klient/serwer w układzie uzależnionym tylko od oczekiwanej wydajności, funkcjonalności i bezpieczeństwa przetwarzanych danych. Architektura ta... Czytaj więcej »

TETA - szybsze wdrażanie i sprawniejsze planowanie

<b>1.</b> W polskich przedsiębiorstwach rzadka jest jeszcze sytuacja, w której potrzeby i możliwości organizacyjne stwarzają możliwość wdrożenia pełnego standardu MRP II, ale systematycznie wzrasta zakres wykorzystania tego oprogramowania w zarządzaniu. Czytaj więcej »

Wielka sprawa i przyziemne przeszkody

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że mimo iż rozwój oprogramowania MRP II/ERP idzie w prawidłowym, logicznym kierunku, to jego twórcom i dostawcom brakuje jeszcze pewnego ważnego elementu w ofercie czy postępowaniu, aby wywołać autentyczny boom na swoje bardzo dobre przecież rozwiązania. Czytaj więcej »

Zielone światło dla marzeń

Pytanie o kierunki rozwoju dużych systemów informatycznych ma coraz większy sens. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Kwestia odpowiedzialności

Problem roku 2000 dotyczy zarządzania firmą i nie jest, jak się często mylnie uważa, kwestią informatyczną. Tym samym przedsięwzięcie zapewnienia odporności firmy na problem roku 2000 musi być zorganizowane z poziomu kierownictwa firmy, na którego zlecenie powstawały i były wdrażane systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Internet

Dane o serwisie

The Sabre Group (USA) - http://www.travelocity.com Czytaj więcej »

Kompleksowy edytor

Narzędzia służące do tworzenia stron WWW stają się coraz bardziej dojrzałe. Czytaj więcej »

Trójwymiarowy Microsoft

Technologia Chrome Microsoftu powstała dzięki przejęciu otwartego standardu i zoptymalizowaniu go pod kątem systemu MS Windows. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

4 razy szybsza RAM

Japońska firma Fujitsu Microelectronics opracowała nowego rodzaju układy pamięci Fast Cycle RAM, znacznie szybsze od dotychczas stosowanych. Czytaj więcej »

Konwersja na FAT-32

Istnieje możliwość bezproblemowego zwiększenia pojemności dysku przy wykorzystaniu narzędzia Drive Converter, udostępnianego przez Windows 98, i nie udokumentowanych parametrów. Czytaj więcej »

Office 2000 beta już na rynku

Integracja z oprogramowaniem Back-Office i Internetem to najważniejsze cechy nowej wersji pakietu. Czytaj więcej »

Więcej za DRAM

Choć cena pamięci rośnie, producenci długo jeszcze będą ponosić straty. Dlatego nadal muszą szukać sposobów rozszerzenia zakresu produkcji. Czytaj więcej »

Większa moc, mniej energii

IBM Microelectronics opracowała nową technologię wytwarzania układów scalonych. Czytaj więcej »

Windowsowe terminale HP

Hewlett-Packard wprowadził na rynek graficzne terminale standardu WBT. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Jak stworzyć informatyczny kartel

Szanowne koleżanki i koledzy informatycy! Jesteśmy profesjonalistami. Jesteśmy inteligentni, wykształceni na światowym poziomie, zarabiamy powyżej przeciętnej, pracujemy więcej i wydajniej niż inni fachowcy. Większość z nas włada kilkoma językami obcymi,a praktycznie wszyscy jednym biegle. Tworzymy oprogramowanie, bez którego nie można dziś prowadzić w zasadzie żadnego biznesu,... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Aplikacje bazodanowe i Java

Wszyscy wielcy producenci baz danych wspierają Javę, widząc w niej idealny język do opracowania aplikacji bazodanowych, w tym również dla Internetu i intranetów. Czytaj więcej »

Bazy danych na Linuxie

Linux staje się poważnym konkurentem innych systemów operacyjnych, zagrażając w przedsiębiorstwach pozycji Windows NT i innych wersji Unixa. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

SP1 - nie tylko poprawki

Pierwszy zestaw poprawek wzbogacił serwer komunikacyjny Exchange 5.5 o nowe funkcje. Czytaj więcej »

Usługi katalogowe rządzą sieciami

Produkty oparte na specyfikacji DEN mogą znacznie uprościć zarządzanie sieciami. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Futbol i edukacja

Czas odpoczynku dla jednych jest dla innych czasem wytężonej aktywności, niekoniecznie jednak konstruktywnej. Futboliści na przykład rozpoczęli rozgrywki, nie wiedząc w ogóle, jaki ma to sens. Ich władze bowiem prowadzą rozgrywkę z rządem, gdyż uważają się za organizację ponadpaństwową i nie zamierzają poddawać się kontroli finansowej. Czytaj więcej »

Kup pan program

Wymuszanie zakupu towarów lub usług nie powinno mieć miejsca w gospodarce rynkowej. Obserwując sytuację w naszym kraju, stwierdzimy, że daleka jest od zasad pełnej rynkowości. Pewne grupy zawodowe bronią się rękami i nogami przed zastosowaniem wobec nich kapitalistycznych metod. Chcąc utrzymać zyski na odpowiednim poziomie, formują grupy nacisku, skutecznie blokując działania... Czytaj więcej »

Marzenia młodego informatyka

''Pracujesz dwadzieścia cztery godziny na dobę''. ''Nie przesadzaj, zaledwie czternaście'' - mówi znajomy mi informatyk, kierujący wszystkim, co z informatyką jest związane w tzw. międzynarodowej korporacji. ''Czy jesteś szczęśliwy'' - pytam, a jest druga godzina w nocy i obaj jesteśmy aktualnie na urlopie. Czytaj więcej »

Viagra dla edytora

Chyba się ostatnio zestarzałem. Nic zresztą dziwnego - mam już dobrze ponad 40 lat, czyli z pewnością przeżyłem większą cześć aktywnego życia mężczyzny. Prawdziwego mężczyzny, polskiego komputerowca. Nic mnie już nie podnieca. Czytaj więcej »

Rynek

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Sprzedawanie NBP

Ośrodki obliczeniowe Narodowego Banku Polskiego będą najprawdopodobniej współpracowały z Softbankiem przy projekcie w Grupie Pekao SA. Czytaj więcej »

Sieci

Zarządzanie sieciami NetWare

Novell wprowadzi na rynek nową wersję pakietu ManageWise. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

W sprawie systemu informatycznego na polskich granicach mogę powiedzieć tylko tyle, że bezmyślność bywa nie tylko męcząca, ale i kosztowna. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...