powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 29-1998, 17 sierpnia 1998
29-1998 Computerworld nr 29-1998
Wiadomości

Bardziej polskie

Na początku października tego roku rozpocznie działalność QAD Polska Sp. z o.o., oddział producenta systemu MFG/PRO. Czytaj więcej »

Dzięki PHARE

Zakład Hutniczy, należący do grupy kapitałowej Huta Stalowa Wola, wdraża system zarządzania produkcją Oracle GEMMS. Czytaj więcej »

Eksport przez WWW

Około 200 polskich małych i średnich przedsiębiorstw od października br. będzie promowało swoje produkty i usługi za pośrednictwem Internetu. Projekt tworzenia stron WWW będzie sfinansowany z funduszu PHARE. Inicjatywę zorganizowano w ramach Programu Promocji Exportu - Exprom II. Jej celem jest reklamowanie krajowych przedsiębiorstw, których oferta może zainteresować klientów z... Czytaj więcej »

Giełda 2000

Komisja Papierów Wartościowych zobowiązała spółki giełdowe do raportowania postępów prac dotyczących przezwyciężenia problemu roku 2000. Czytaj więcej »

GUC się wycofał

Po rozwiązaniu umowy z firmą Computer Gesselschaft Konstanz (CGK), administracja celna przymierza się do systemu ASECUDA. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Edward Mier-Jędrzejowicz, dyrektor generalny ICL Poland Sp. z o.o., zrezygnował ze stanowiska, które obejmie ponownie Jan J. Kluk. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Druga odsłona biznesu Czytaj więcej »

Punkt dla niebieskich

IBM przedstawił nowe rozwiązanie dla Windows NT, które może mu zapewnić poważną przewagę nad Microsoftem na rynku technologii klastrowej Windows NT. Firma zaprezentowała własne rozwiązanie oparte na technologii Fibre Channel. Czytaj więcej »

Wreszcie doceniony

Oracle, Netscape i Informix zamierzają stworzyć wersje swoich produktów przeznaczonych do pracy pod systemem operacyjnym Linux. Czytaj więcej »

Zmiana sternika

Bill Gates zrezygnował ze stanowiska prezesa Microsoftu, obejmie je Steve Ballmer. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kierownicy - elita zmian?

Elastyczność przedsiębiorstwa w reagowaniu na potrzeby rynku i reformowaniu swoich struktur zależy przede wszystkim od postawy średniego kierownictwa. Czytaj więcej »

Marchewka z umiarem

Kierownik wdrożenia może skutecznie zarządzać pracą podległych mu osób, jeśli jego współpraca układa się dobrze z funkcjonalnymi przełożonymi członków zespołu wdrożeniowego. Czytaj więcej »

Pomnażanie bogactwa

Do tej pory mówiliśmy o produktywności jako o szczególnej praktyce układania stosunków społecznych w gospodarce i uczestnictwie ludzi w procesach ciągłego ulepszania, a także jako o szczególnym nastawieniu człowieka na ciągłe poszukiwanie lepszych metod pracy i jej organizacji. Teraz zajmiemy się ekonomiczno-techniczną stroną podnoszenia produktywności. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Ocenzurować sieć

Jest 26 czerwca 1998 r. W radiu podano wiadomość o założeniu przez skrajnych islamistów szkoły w... Internecie. Nastąpiło to bezpośrednio po tym, jak władze tureckie zakazały im działalności na swoim terytorium. Można się domyślać, że fizycznie ów szkolny serwer znajduje się poza granicami Turcji. Można również być pewnym, iż na jej terytorium będą dostępne jego zasoby. Czytaj więcej »

Polityka przetargowa

Z Adamem Jareckim, radnym II kadencji Rady Miejskiej w Łodzi i przewodniczącym komisji ds. informatyzacji Urzędu Miasta Łodzi, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Ulica Sezamkowa

Na ulicy Sezamkowej dzieci poznają tajemnice alfabetu, wnikają w sens wyrazów i świata. Ulicy tej naprawdę nie ma - istnieje wyłącznie w wyobraźni twórców telewizyjnego programu edukacyjnego, którym od lat pasjonują się mali widzowie. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Dochody, a nie koszty

Z Benjaminem Porterem z Andersen Consulting, zajmującym się powiązaniem inwestowania w informatykę z ekonomiczną sytuacją przedsiębiorstw, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Milenijny groch z kapustą

Programy Microsoftu nie są wolne od błędów roku 2000. Na ogół są to jedynie drobne niedogodności, które jednak nie pozwalają na określenie danej aplikacji jako 'w pełni zgodnej'. Czytaj więcej »

Seat upolowany

Aby usprawnić swoje kontakty i wymianę informacji z dealerami, Iberia Motor Company SA, importer samochodów Seat w Polsce, zamierza wdrożyć narzędzia automatyzujące ten proces. Jednym z planowanych projektów jest opracowanie dla każdego z nich osobnej strony WWW . Firma jest również w trakcie wdrażania zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem, który ma... Czytaj więcej »

Wielka bomba

Time Bomb 2000 to kompendium wiedzy o możliwych skutkach problemu roku 2000. Czytaj więcej »

Internet

Bezpieczny czerwony kapelusz

Bezpieczny serwer WWW pod systemem Linux. Czytaj więcej »

Nie będziemy Microsoftem

Rozmowa z Marcce Andreessenem, wiceprezesem firmy Netscape. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bardziej 3-wymiarowy Internet

VRML Group rozszerza zakres swoich zainteresowań, a Microsoft udostępnia pierwszą wersję biblioteki z funkcjami 3D dla WWW. Czytaj więcej »

Bez rejestracji w Windows 98

Jak korzystać z usług Update Wizard w Windows 98, nie wypełniając formularza Registration Wizard. Czytaj więcej »

Czy NetTop pojawi się na rynku?

Novell opracowuje nowy, niezależny od platformy interfejs użytkownika do systemu Java. Czytaj więcej »

Kolejne przyspieszenie Intela

Intel skraca terminy wprowadzania nowych procesorów i modyfikuje dotychczasowe plany. Czytaj więcej »

Niedobór wyświetlaczy LCD?

Analitycy przestrzegają przed możliwością wystąpienia destabilizacji rynku notebooków. Czytaj więcej »

Nowe możliwości dla PalmPilotów

Znani producenci oprogramowania wzbogacają funkcje sieciowe komputerów naręcznych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Programista za ladą

Dzisiaj jeszcze niewiele firm poszukuje specjalistów od handlu elektronicznego. W najbliższych latach ma to ulec zmianie. Oprócz doświadczenia liczyć się będą solidne podstawy informatyczne. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Otwarty świat systemu operacyjnego

Rozmowa z Linusem Thorwaldsem, twórcą Linuxa. Czytaj więcej »

Transakcje w środowisku rozproszonym

Aplikacje bazodanowe osiągnęły już granice możliwości dwuwarstwowej architektury klient/serwer; dalszy rozwój jest możliwy już tylko w wersji trójwarstwowej. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Chipset i łaty na systemie

Mimo że w konstrukcji PC najważniejszą rolę przypisuje się zastosowanemu w nim procesorowi, to jednak wiele funkcji nowoczesnych komputerów zależy od dopełniających ich pracę układów klasy chipset. Są to prawdziwe 'szare eminencje' współczesnych konstrukcji komputerowych. Czytaj więcej »

Czas na Pentium II

Szybki rozwój konstrukcji procesorów spowodował, że po dominacji Pentium rynek PC został opanowany przez sprzęt z Pentium II. Postanowiliśmy porównać właściwości komputerów produkcji krajowej wyposażonych w procesor Pentium II 266 MHz MMX. Czytaj więcej »

Przegląd testowanych komputerów

Baza P II 266 MMX Czytaj więcej »

Rodzina Pentium II

Procesory Pentium II zbudowano na bazie rozwiązania Pentium Pro. Wzbogacono je o dodatkowe 2 mln tranzystorów, dzięki czemu w strukturze Pentium II znajduje się 7,5 mln tranzystorów. Czytaj więcej »

Rosnące składy danych

Konieczność obsługi dysków o coraz większych pojemnościach spowodowała wprowadzenie systemu FAT32, trybów PIO i Ultra/DMA. Czytaj więcej »

Szybciej, coraz szybciej

Czy USB zastąpi wkrótce wszystkie rodzaje portów, w jakie wyposażony jest dzisiejszy komputer PC? Czy FireWire stanie się wiodącą techniką szybkich połączeń między komputerem a urządzeniami peryferyjnymi? Czytaj więcej »

Praca grupowa

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Scentralizowana walka z wirusami

Symantec udostępnił konsolę zarządzania Norton System Center. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bankomat, czyli temat ogórkowy

Szefowie zarządzili wakacje i udali się na wypoczynek. Jako dobrzy szefowie zadbali wcześniej o rozdystrybuowanie pracy. Naczelny wyznaczył daty dostarczenia tekstów i też wyjechał na zasłużony urlop. A ty człowieku znoś te upały i szukaj tematu. Jak tu znaleźć temat, kiedy wakacje w pełni, żar leje się z nieba i lenistwo człeka ogarnia. Żaden pomysł nie pcha się do głowy. Czytaj więcej »

Listy

W wydanej przez Państwa kolejnej edycji Raportu Specjalnego 'Systemy informatyczne do wspomagania zarządzania produkcją i dystrybucją MRP II/ERP' w rubryce 'Obsługa problemów związanych z rokiem 2000' przy systemie MOVEX pozostawiono puste miejsce, mimo że w materiale przesłanym do zatwierdzenia stało napisane 'Obsługa przejścia przez rok 2000 - TAK'. Czytaj więcej »

Numerologia patetyczna

Używając komputerów, jakby zapominamy, że ich dusza jest cyfrowa. Większość dzisiejszych zastosowań odnosi się do słów - w tekstach pisanych i bazach danych. Oczywiście słowa, czyli litery, są zakodowane jako liczby. Umówiliśmy się, że litera A ma numer 65, zaś Z 90. Czytaj więcej »

Pisać program jak kura pazurem

Słowotwórstwo powinno nadążać za rozwojem technologicznym, co jednak nieczęsto się zdarza. W naszym języku przechwytywanych bywa wiele pojęć w oryginalnym lub spolszczonym brzmieniu, wywodzących się z oryginalnych angielskich określeń. Nie tylko jednak w nadawaniu nazw tkwi problem. Czasami stosuje się z przyzwyczajenia nieadekwatne nazywanie czynności, zupełnie nie przystające... Czytaj więcej »

Tęsknota starego człowieka

Byłem absolutnie pewny, że podczas wakacji komputery mnie nie dopadną. Gdy wybierałem mało cywilizowane miejsce na letnie wędrówki, ciągle pamiętałem, żeby jednak sprawdzić, czy w danym miejscu telefon komórkowy przypadkiem nie ma zasięgu albo czy nie napatoczę się na jakiegoś znajomego fanatyka Internetu. Czytaj więcej »

Rynek

Czas łączenia

Z Johnem Rea, nowym szefem Compaq Computer Sp. z o.o., rozmawia Olo Sawa. Czytaj więcej »

Sieci

Sztuka budowania imperium

W ciągu pięciu lat firma Cisco Systems przejęła 25 firm, stając się potentatem na rynku produktów sieciowych. Jednak część przejętych technologii i produktów nigdy nie trafiła na rynek. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Gdy pojawiam się w firmie po urlopie, wydaje mi się, że panuje w niej bałagan. Mam wrażenie, jakby mnie w niej brakowało. Chciałbym, aby podobnie czuli wszyscy pracownicy mojej firmy. Tym razem to nie żart. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...