powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 27-1998, 7 lipca 1998
27-1998 Computerworld nr 27-1998
Wiadomości

Duży apetyt

Optimus i Lockheed Martin planują najpierw pozyskać klientów z administracji rządowej, później z wojska. Silnym argumentem spółki joint venture w rywalizacji o najbardziej atrakcyjną część polskiego rynku informatycznego mają być referencje Lockheeda w USA. Czytaj więcej »

Informatyka i pokój na świecie

Rozwój technologii informatycznych jest szansą także dla krajów słabo rozwiniętych. Czytaj więcej »

Kto będzie lepszy?

Netscape i Microsoft przygotowują kolejne wersje przeglądarek internetowych. Czytaj więcej »

Kuracja odchudzająca

Pięć tysięcy pracowników europejskiego Compaqa zostanie zwolnionych. Czytaj więcej »

Niekoniecznie dużo tańsze

Wszyscy producenci systemów klasy ERP spodziewają się wzrostu zainteresowania platformą Windows NT ze strony klientów. Ich zdaniem, nie zawsze wybór systemu Microsoftu oznacza duże oszczędności. Czytaj więcej »

Pojednani wrogowie?

Czy Microsoft chce licencjonować od Novella system NDS dla NT? Na razie firmy temu zaprzeczają. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Zimne znaczy gorące Czytaj więcej »

Rusza KEP

Rozpoczęto zbieranie danych do Krajowej Ewidencji Podatników. Czytaj więcej »

Telefon zamiast okienka

Do tej pory Citibank jest jedynym bankiem w Polsce, który uruchomił call center. Czytaj więcej »

W wyścigu z czasem

PZU zakłada, że najważniejsze projekty informatyczne muszą zakończyć się w tym roku. Czytaj więcej »

Zmiany w sprawach wewnętrznych

Zamiast dwóch, powstanie jeden silny departament informatyki w resorcie spraw wewnętrznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Gorycz niespełnienia

W firmach informatycznych drzemie wiedza i umiejętności bezcenne dla ich klientów, jednak ani firmy, ani klienci o tym nie wiedzą. Czytaj więcej »

Spotkać potrzeby

Firmy informatyczne mogą zrobić dla klienta znacznie więcej niż się od nich oczekuje. Czytaj więcej »

Umiejętność słuchania

Profesjonalizm handlowca w branży informatycznej polega nie na perfekcyjnej znajomości technik sprzedaży, lecz chęci i zdolności poznania problemów klienta. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Prawa ekonomii społeczeństwa informacyjnego

Dynamika rozwoju technologii informatycznych powoduje, że przedsiębiorstwa ignorujące zmiany paradygmatów gospodarczych tracą na konkurencyjności. Nowy ład ekonomiczny dopiero zaczyna się kształtować. Już dziś warto jednak poświęcić uwagę wyzwaniom z nim związanym. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

ISDN pod strzechy

Dzięki spadającym cenom, łącza ISDN są powszechnie dostępne - także w Polsce. Telekomunikacja Polska SA w tym roku zakończyła okres testów, oddając usługę do eksploatacji komercyjnej. Dla nowych niezależnych operatorów ISDN to zwykła telefonia. Jeżeli Jan Kowalski w zaciszu domowym potrzebuje szybkiego łącza do Internetu, rozwiązaniem jest połączenie przez ISDN. Czytaj więcej »

Las na dłoni

'Przed kilkoma dniami zakończyło się kontrolne ścinanie drzew, aby sprawdzić czy nie ma owadów. Pojedziemy przyjąć drewno na stan' - mówi leśniczy Jolanta Błasiak. Kiedy zbliżamy się do miejsca zrywki, 'leśna' (tak miejscowi nazywają kobietę-leśnika) wyjmuje rejestrator - Psion Workabout - i rozpoczyna wprowadzanie informacji. Czytaj więcej »

Problemy dnia dzisiejszego

Krąg uczestników procesów gospodarczych nie jest jeszcze zamknięty w sposób gwarantujący powodzenie wirtualnego biznesu w Polsce. Czytaj więcej »

Tędy proszę, drogi kliencie...

Z pewnością dzięki reakcji czytelników przedstawiony w artykule ''Tędy proszę, drogi kliencie...'' (Computerworld 18/98) problem obsługi klienta w banku Pekao SA zostanie szerzej opisany, a ze względu na jego wagę na pewno warto. Czytaj więcej »

Internet

Pchanie pod górkę

Technologia aktywnego dostarczania danych jest obecnie rozwiązaniem niszowym Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Jupiter na horyzoncie

Czy opracowana przez Microsoft nowa platforma komputerów przenośnych zagrozi rynkowi notebooków? Czytaj więcej »

Nowe funkcje dla biura

Lotus zaprezentował nową wersję pakietu aplikacji biurowych SmartSuite Millennium Edition. Czy będzie on mógł skutecznie konkurować z Microsoft Office? Czytaj więcej »

Szybkie kosztorysowanie

Program Leonardo PRESTO umożliwia tworzenie kosztorysów prac budowlanych metodą uproszczoną. Czytaj więcej »

Transformacja makrowirusów

Jak obronić się przed mutacjami makrowirusów w środowisku Office 97? Czytaj więcej »

Układy CMOS 2,5 Gb/s

Texas Instruments opracował technologię układów do superszybkich interfejsów szeregowych. Czytaj więcej »

Wielofunkcyjne sprytne karty

Już za kilka lat karty mikroprocesorowe (Smart Card) mogą stać się najpowszechniejszym dokumentem, niezbędnym dla każdego obywatela. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dzieci gorszego boga?

Działy informatyki poszukują pracowników! Kandydat nie musi wiedzieć nic o biznesie, znać języków czy szczycić się dyplomem renomowanej uczelni. Wiek dowolny. Wystarczy, by był systematyczny, komunikatywny, dowcipny i pasjonował się komputerami. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Próbkowanie w hurtowniach danych

Statystyczne metody zmniejszania zapotrzebowania na dane umożliwiają skrócenie czasu odpowiedzi na zapytania analityczne do hurtowni danych. Czytaj więcej »

Różnorodność serwerów aplikacji

Rosnąca konkurencja spowodowała, że na rynku pojawiły się nowe rodzaje serwerów: transakcyjne, do obsługi handlu elektronicznego, buforujące dane (proxy), komunikacji pocztowej, usług katalogowych oraz nowa kategoria serwerów "wiedzy". Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Doskonalenie przez komputeryzowanie

Od dawna zbieram się do napisania czegoś naprawdę przekonywającego do poznania problematyki zarządzania przez osoby tworzące narzędzia jego wspomagania. Często słucham wypowiedzi informatyków 'komputeryzujących zarządzanie' i sam już nie wiem, czym jest zarządzanie. Biorę zatem klasyków i współczesnych gurus. Czytam i zastanawiam się, kto ma rację, czy klasycy, czy znajomi... Czytaj więcej »

Listy

Nagroda Antoniego Kreczmara - dla informatyków tworzących na rzecz administracji lub instytucji publicznych Czytaj więcej »

PoLski humorek

Internet, a szczególnie WWW, stały się modnym chłopcem do bicia. Co i rusz ukazują się w prasie codziennej, a także w tygodnikach, sążniste artykuły zatroskanych dziennikarzy, pomstujących na sodomę i gomorę sieciową. Nic tak bowiem nie gorszy ludzi, jak pornografia. Szczególnie martwi praworządnych obywateli możliwość oglądania przez dzieci części anatomicznych ciała - tak... Czytaj więcej »

Sezamie otwórz się

Era tajnych haseł i kodów - w ten sposób skrótowo można opisać obecne czasy. To już nie tylko kwestia posiadania konta w banku, którego numer jest niewiarygodnie długi. Potrzeba klasyfikacji i identyfikacji, gdzie motorem napędowym są techniki informatyczne, wymusza stosowanie sztucznego języka komunikacji człowieka i zasobów, do których chce się mieć dostęp. Czytaj więcej »

Spokojna pewność siebie

Zauważyłem, że w ciągu ostatnich dwóch lat wśród moich znajomych znacznie zmniejszyła się różnorodność motywacji do pracy. Dawniej, gdy spotykaliśmy się, każdy miał masę rzeczy do powiedzenia o tym, czym się zajmuje, o co mu chodzi, co z tego wyniknie, dlaczego wybiera to zajęcie, a nie inne, jakie znaczenie ma to, nad czym pracuje, czy interesuje się tym rodzina, czy szef go... Czytaj więcej »

Rynek

Prezes nie przeszedł

Tomaszowi Czechowiczowi nie udało się odzyskać prezesury JTT Computer. Czytaj więcej »

Sieci

Komunikacja z polotem

Technologie z rodziny xDSL zapowiadają dużą przepustowość transmisji przy wykorzystaniu standardowego okablowania telefonicznego. Czytaj więcej »

Łączenie serwerów NetWare

Z Michaelem Bryantem, odpowiedzialnym w firmie Novell za marketing produktów klastrowych, rozmawia. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Od tygodnia mam telefon komórkowy, a razem z nim ubaw na sto dwa. Średnio co pół godziny telefonuje żona i albo prosi, żebym coś tam kupił, gdzieś wpadł, albo pyta, o której godzinie będę w domu. Niech nikt nie myśli, że mi to przeszkadza. Przeciwnie. Nie przypuszczałem, że telefonia komórkowa może jeszcze bardziej wzmocnić moje małżeństwo. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...