powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 25-1998, 22 czerwca 1998
25-1998 Computerworld nr 25-1998
Wiadomości

Niejasna informatyka celnika

Główny Urząd Ceł podtrzymuje, że nie otrzymał od CGK nawet pilotowej wersji systemu OSIAC. Nie istniejącego OSIAC-a zaczynają zastępować systemy powstające z funduszów europejskich. Czytaj więcej »

Potwierdzenie oczekiwań

Akcjonariusze Digital Equipment zatwierdzili przejęcie firmy przez Compaqa. Eckhard Pfeiffer, szef nowego koncernu, zapowiada wiele inwestycji związanych z Internetem. Czytaj więcej »

Program wyborczy

Najbliższe wybory powszechne do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich może obsługiwać specjalne oprogramowanie zgodne ze standardami Krajowego Biura Wyborczego. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Nareszcie z przyszłością Czytaj więcej »

Wspólna integracja

Kolejne polskie firmy zajmujące się integracją systemów rozpoczęły budowę grup kapitałowych. Czytaj więcej »

Xeon na starcie

Czytaj więcej »

Czekanie na piątkę

Ze względu na opóźnienia premiery Notes/Domino 5.0 polskie kierownictwo Lotus Development podjęło decyzję o lokalizacji najnowszej dostępnej na rynku wersji produktu, oznaczonej 4.6. Czytaj więcej »

Droga pod strzechy

Samorządowcy opowiadają się za traktowaniem systemów informacyjnych na równi z tradycyjną infrastrukturą komunalną. Liczą, że administracja rządowa uświadomi sobie rolę, jaką może spełnić Internet. Czytaj więcej »

Dzieła i rekordy Dzieła i rekordy

Polskie muzea stworzyły internetowy system wymiany informacji Czytaj więcej »

Gigant nad zatoką

Zakup przez Northern Telecom Ltd. koncernu Bay Networks Inc. doprowadzi do powstania nowego producenta kompleksowych rozwiązań dla Internetu. Czytaj więcej »

LOT wspomagany hurtowo

Jedna z największych w Polsce hurtowni danych powstanie w Polskich Liniach Lotniczych LOT SA. Czytaj więcej »

Nie tylko o hurtowniach

Przedstawiciele 30 polskich przedsiębiorstw wzięli udział w dorocznej konferencji SAS Institute. Czytaj więcej »

Nie tylko przemysł

SAP AG, jako pierwszy duży producent systemów przeznaczonych dla przedsiębiorstw przemysłowych, opracował rozwiązanie dla banków. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Gdzie kucharek sześć

Wydawałoby się, że nie ma bardziej oczywistej formy pracy niż praca w zespole, a tymczasem w większości firm nastręcza ona pracownikom tak duże problemy, iż prawie się jej nie stosuje. Czytaj więcej »

Jak działać?

Proces ciągłego ulepszania budowany jest najpierw w ludziach, jako nawyk nieustannego poszukiwania lepszych rozwiązań. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Edukacja informacyjna

Edukacja, jak każda sfera działalności człowieka w społeczeństwie, ulega, a przynajmniej powinna ulegać, przeobrażeniom związanym ze zmianami warunków, w których się odbywa. Kierunki tych zmian są wyznaczane przez koncepcje edukacyjne lub w naturalny sposób wynikają z przekształceń warunków społecznych i technicznych towarzyszących edukacji. Zapoczątkowana reforma polskiej... Czytaj więcej »

Lekarstwo na lekarstwa

Świat wydaje rocznie na leki 300 mld USD. W ciągu najbliższych lat liczba ta może ulec podwojeniu. Zdaniem ekspertów, przemysł farmaceutyczny stoi przed eksplozją popytu podobnego temu, jakiego doświadczył w ciągu ostatnich 10 lat przemysł elektroniczno-informatyczny. Leki przestają być już tylko produktami pierwszej potrzeby, niezbędnymi do przywracania zdrowia i ratowania życia.... Czytaj więcej »

Narodowy program informatyzacji szkół - projek

Dołączenie Polski do grona społeczeństw informacyjnych wymaga podjęcia szeroko zakrojonych działań politycznych, społecznych, administracyjnych i gospodarczych, które zapewnią nowemu pokoleniu powszechny dostęp do środków teleinformatyki na poziomie porównywalnym z ich dostępnością w najwyżej rozwiniętych krajach świata. Czytaj więcej »

Program dla szkoły

Najwyższy czas skończyć z wydzielonym traktowaniem technologii informacyjnej (TI) w edukacji. Jej elementy muszą przenikać do różnych dziedzin nauczania. Tylko wtedy szkoła przygotuje uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Bank, kody, piwo...

Ponad dwa lata trwało dostosowywanie kupionego przez krakowski Bank Przemysłowo-Handlowy SA systemu Profile amerykańskiej firmy Sanchez. Jako pierwszy polski użytkownik systemu z sektora finansowego, BPH SA nie mógł skorzystać z doświadczeń innych polskich banków i specjalistów producenta, którzy prowadziliby tego typu projekt w Polsce. Czytaj więcej »

Internet

Pomoce nawigacyjne

Program Wisebot wyposaża serwis WWW w cztery użyteczne narzędzia nawigacyjne. Czytaj więcej »

Tłoczno do wybranych

Z największych internetowych serwisów korzysta co najmniej raz w miesiącu ponad kilkanaście milionów użytkowników. Czytaj więcej »

Zdalne quizy i testy

Quiz Studio pozwala na prowadzenie złożonych testów i kwestionariuszy, w których odpowiedzi są uzyskiwane za pośrednictwem stron WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Cyfrowe wideo zamiast VHS

Era urządzeń analogowych powoli się kończy - po cyfrowych aparatach fotograficznych, stają się powszechnie dostępne cyfrowe kamery wideo o lepszej jakości obrazu niż klasyczne kamery Hi8 lub VHS. Czytaj więcej »

PalmPilot wciąż popularny

3Com jest liderem na rynku komputerów naręcznych, mimo rosnącej konkurencji. Czytaj więcej »

Podłączyć bez kabli

Nowa tania technologia łączności radiowej krótkiego zasięgu ma zastąpić obecnie stosowane interfejsy. Pierwsze urządzenia stosujące tę technologię mają się pojawić w 1999 r. Czytaj więcej »

TopSecret dla ostrożnych

Program TopSecret umożliwia szyfrowanie plików oraz katalogów i zabezpieczanie ich przed nieuprawnionym dostępem. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Zawód: programista

Zagadnienia związane z zatrudnieniem reguluje prawo pracy, a także w ograniczonym zakresie kodeks cywilny. W przypadku informatyków zajmujących się tworzeniem programów należy jednak wziąć pod uwagę także ustawę o prawie autorskim. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Edytor skryptów

NetObjects ScriptBuilder umożliwia programowanie stron HTML dla sieci Web w dowolnym języku skryptowym. Czytaj więcej »

InterBase dla wszystkich

System zarządzania bazami danych InterBase przeznaczony jest do wbudowania w aplikacje. Czytaj więcej »

Synchronizacja i kontrola

JavaSafe to system kontroli wersji kodu aplikacji umożliwiający efektywniejszą współpracę zespołu programistów. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Pół metra przekątnej ekranu

Pojawienie się na rynku peryferii komputerowych nowego typu monitorów o przekątnej ekranu 19'' jest interesującym wydarzeniem. Obecnie w zastosowaniach powszechnego użytku standard stanowią najczęściej monitory 15'', skutecznie wypierane z kolei przez monitory 17''. W zastosowaniach profesjonalnych (DTP, CAD/CAM, grafika) największą popularnością cieszą się monitory 20'', 21'' lub... Czytaj więcej »

Przegląd testowanych monitorów Przegląd testowanych monitorów

Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Biurokracja

Przez lata szeroka publiczność wysłuchiwała władz o walce z biurokracją. Urzędy tymczasem rozrastały się. Dotychczasowe zmiany biurokracji nie zaszkodziły, a - jak twierdzą niektórzy - wręcz pomogły. Co na początku lat 90. jej uszczknięto, zaczęło odrastać. Teraz znów prof. Balcerowicz zapowiedział jej przetrzebienie i można tylko z nadzieją czekać Czytaj więcej »

Kreda i komputer

Biedne jest to nasze szkolnictwo. Cięgi zbiera - słuszne zresztą - z każdej strony. I jakby tego było mało, coraz śmielej dosięga szkolnictwo nasze problem informatyzacji. Nie pisze się tego wprost, jednak nie da się tego ukryć. Czytaj więcej »

Listy

Piotr Kowalski w felietonie 'Czego nie lubię w komputerach' (CW nr 22/98) pisze, że nie lubi wolnej pracy komputerów i wirusów. Czytaj więcej »

Niefortunny zbieg okoliczności

Pewien mój znajomy pracujący w hucie uskarżał się, że zimą bardzo marznie w pracy. Nie bardzo rozumiałem w czym rzecz, dopóki nie dowiedziałem się, iż zatrudniony był w wydziale walcowania na zimno - można powiedzieć, że miał pecha. Zastanawiam się, co w życiu zawodowym informatyka może być niesprzyjającym zbiegiem okoliczności. Czy kupienie komputera z preinstalowanym... Czytaj więcej »

Poczciwa szkapa na 99%

Przygotowując się do napisania tego felietonu, przypomniałem sobie, że już chyba kiedyś podałem na łamach CW moją teorię prawdopodobieństwa ukończenia dowolnego projektu. Otóż wg tej teorii, zadanie zostanie wykonane, o ile pracuje nad nim jedna osoba. Czytaj więcej »

Rynek

JTT w walce o władzę

Niedawno odwołany prezes JTT Computer Tomasz Czechowicz będzie próbował odzyskać władzę prawdopodobnie już na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej. Czytaj więcej »

Kierunek - Bielsko-Biała

Na rok przed zapowiadanym wejściem na giełdę bielski Techmex przejął American Computers and Games. Czytaj więcej »

Sieci

Nadchodzi wielka fala

Tivoli w sierpniu udostępni kolejną wersję pakietu TME, znaną jako Tsunami. Czytaj więcej »

Serwowanie plików inaczej

Dedykowany serwer plików jest łatwiejszy w obsłudze i eksploatacji od tradycyjnych serwerów. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Ogromnie cieszę się z tego, że informatyka tak silnie zakorzeniła się we współczesnym sporcie. Jednak mistrzem świata i tak zostanie Brazylia, a Amerykanie nie wyjdą nawet z grupy. Nie pomoże nawet Microsoft, IBM i HP razem wzięte. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...