powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 24-1998, 15 czerwca 1998
24-1998 Computerworld nr 24-1998
Wiadomości

Brakujące ogniwa ERP

Przejmowanie małych firm stało się w ostatnich miesiącach częstym sposobem zwiększania funkcjonalności najpopularniejszych aplikacji ERP. Czytaj więcej »

Dane prosto z kiosku

Ruch SA zamierza doskonalić narzędzia wspomagające dystrybucję dla 30 tys. punktów sprzedaży. Czytaj więcej »

Mechaniczny kasjer

Według specjalistów, dopiero od tego roku można mówić o szerokim stosowaniu bankomatów w całej Polsce, także poza dużymi miastami. Szacuje się, że liczba działających urządzeń przekroczyła 2 tys. Dzięki nim klienci powoli przyzwyczajają się do samoobsługi, unikając tym samym długich kolejek do kas. Czytaj więcej »

Microsoft dla wtajemniczonych

Firma przedstawiła stan prac nad oprogramowaniem przeznaczonym dla programistów. Czytaj więcej »

Sam na sam

Pekao SA - jako jeden z pierwszych banków - oferuje za pośrednictwem swoich bankomatów usługi dodatkowe. Czytaj więcej »

Sieć usług bankowych

Powstanie komercyjna firma, zajmująca się pośrednictwem w bankowych transakcjach internetowych. Czytaj więcej »

Ubezpieczony w SAP

Zurich Handlowy będzie pierwszym polskim użytkownikiem systemu R/3 w sektorze finansowym. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Praktyki ''5S'' i budowanie systemów

Droga rozwoju przedsiębiorstwa tradycyjnie zarządzanego musi rozpocząć się od wykorzystania prostych rezerw. Czytaj więcej »

Proste, a nawet złożone

Zwolennicy teorii złożoności wierzą, że klucz do posiadania bardziej twórczej i produktywnej siły roboczej zawarty jest w kilku prostych prawach natury. Rozmowa z Rogerem Lewinem i Birute Regine na temat zastosowania teorii złożoności w biznesie. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Nie lekceważmy WWW

Dla kogo powstają witryny w Internecie? Odpowiedź na to z pozoru proste pytanie wcale nie jest łatwa i jednoznaczna. Czymże bowiem jest, lub może być, witryna internetowa w działalności określonego podmiotu gospodarczego? Czy można utożsamiać ją wyłącznie z jakąkolwiek inną, tradycyjną formą, komunikacji tego podmiotu z otoczeniem? Czy należy uznać, że witryna prezentacyjna... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Spojrzenie na bezpieczeństwo

System teleinformatyczny firmy jest stale zagrożony różnorodnymi niebezpieczeństwami: awarie, włamania z zewnątrz, wydarzenia losowe i wiele innych. Eliminowanie tych zagrożeń wmaga dużego nakładu sił i środków. Jednym z niezbędnych działań jest opracowanie i stała aktualizacja dokumentu ''Polityka bezpieczeństwa firmy''. Czytaj więcej »

Zrobimy wszystko

W przypadku firmy British American Tobacco, znanej na naszym rynku z papierosów PallMall czy Sobieski, uwidacznia się przewaga, jaką w przygotowaniu do nadejścia roku 2000 mają duże międzynarodowe korporacje. Mylące jest zresztą mówić o przewadze. Gdy zestawić BAT z przeciętnym polskim przedsiębiorstwem, zdawać by się mogło, że firmy te istnieją w dwóch różnych światach, a... Czytaj więcej »

Internet

Szyfrowanie poczty

Wciąż niewielu użytkowników wykorzystuje protokół S/MIME do szyfrowania poczty elekronicznej. Czytaj więcej »

Trójwymiarowe budowanie

Cosmo World 2.0 to najlepsze narzędzie do budowania wirtualnych światów VRML. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

640 MB na dysku MO

Fujitsu oferuje nowy model napędu magnetooptycznego, wykorzystującego technologię LIMDOW. Czytaj więcej »

Explorer i Outlook 98 w praktyce

Użytkownicy piszą o błędach w aplikacjach i metodach ich rozwiązywania. Czytaj więcej »

Kolor wchodzi do korporacji

Zastosowanie kolorowego druku - jako standardowej metody kreacji dokumentów - to kwestia niedalekiej przyszłości. Czytaj więcej »

Laser kontra LED

Laser kontra LED

Drukarki laserowe oferują wyższą jakość, a urządzenia LED - wyjątkową szybkość druku. Czytaj więcej »

Lexmark stawia na kolor

W skład nowej serii Optra Color wchodzą atramentowe drukarki sieciowe i pierwszy model drukarki LED, oferowanej przez Lexmark. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Mieć oko na podwładnego

Na europejskich rynkach pracy gwałtownie rośnie popyt na informatyków. W związku z tym zagraniczne firmy coraz częściej okazują zainteresowanie specjalistami z Europy Wschodniej. Jak dotąd poważnym problemem jest uzyskanie pozwolenia na pracę poza granicami kraju, jednak można przypuszczać, iż w miarę jak problemy będą narastały, korporacje znajdą wiele sposobów, żeby obejść... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Na nowe tysiąclecie

Sun zaprezentował program Solaris Millennium, określający kierunki rozwoju systemu Solaris do końca wieku. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Atrament dla grup roboczych

Hewlett-Packard wprowadził nową drukarkę atramentową, przystosowaną do pracy w sieci LAN. Czytaj więcej »

Pomocnik administratora

ZENworks firmy Novell pozwala znacznie odciążyć administratora w jego codziennych obowiązkach. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Ze zgrozą przeczytałem tekst 'Czy może jednak tędy...' Jarosława Knypla w nr. 22/98 CW o jego przejściach z Pekao SA. Jestem szczęśliwym posiadaczem konta, karty płatniczej, lokaty i skrytki bankowej w Pomorskim Banku Kredytowym w Szczecinie (grupa Pekao SA). Przerażenie moje wynika z szeroko zapowiadanego przez przedstawicieli Pekao SA 'ujednolicenia' produktów wszystkich banków... Czytaj więcej »

Nie rozmieniać się na drobne

Wybrano centralny model systemu dla ZUS. I bardzo dobrze - wreszcie ktoś poszedł po rozum do głowy, kończąc tym pociągnięciem fantazje nad rozpraszaniem informacji. Oczywiście, dane można rozpraszać, co nigdy nie gwarantuje osiągnięcia ich pełnej spójności na poziomie globalnym - model rozproszony sprawuje się nieźle, ale przy niezbyt wielkich systemach i przy spełnieniu wielu... Czytaj więcej »

Publiczne obnażanie

Jak wiadomo, urzędujący prezydent USA miał sprawę cywilną z jedną panią o obnażenie się w czasach, gdy był jeszcze gubernatorem Arkansas. Sprawa została na razie oddalona przez sąd, ale apelacje są w toku. W cieniu tej afery toczą się inne małe sprawki o obnażanie.

Na przykład jedna studentka dorabiała sobie tańcem erotycznym przed kamerą TV, podłączoną na żywo... Czytaj więcej »

Punkt patrzenia

Pisałem już swego czasu o tym, że informatyka jest dziedziną pełną paradoksów. Wydają się one dziwne, może nawet denerwujące, ale mające jednak sens. Pierwszym i najważniejszym paradoksem jest to, iż szybkość i kierunki jej rozwoju w gruncie rzeczy w małym stopniu zależą od pracy inżynierów i innowatorów, od zaangażowania pasjonatów tej dziedziny. Czytaj więcej »

Wizja

W poprzednich numerach pisałem, jak często źle interpretujemy potrzeby zastosowania techniki informacyjnej, a także perspektywy jej rozwoju. Przypomina mi się pewien profesor informatyki, który przed ponad piętnastoma laty dostał naganę z wpisaniem do akt za zlecenie studentowi opracowania projektu procesora tekstu. Czytaj więcej »

Rynek

Sądny dzień

W kolizję z prawem wszedł kolejny gigant przemysłu komputerowego. Federalna Komisja Handlu wszczęła postępowanie przeciwko koncernowi Intel, największemu światowemu producentowi mikroprocesorów. Czytaj więcej »

Sieci

Internetowe telefony 3Com

3Com i eFusion umożliwią jednoczesne dzwonienie i przeglądanie stron WWW. Czytaj więcej »

Quo vadis server?

Hewlett-Packard przedstawił strategię dotyczącą serwerów intelowskich. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...