powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 22-1998, 1 czerwca 1998
22-1998 Computerworld nr 22-1998
Prezentacje firmowe

Przyspieszenie projektów wdrożenia systemu komunikacji zintegrowanej

PolycomBiznes wymaga dziś coraz większej wydajności pracy. Idealnym rozwiązaniem, które pozwala na osiągnięcie tego celu jest prawa komunikacji w firmie dzięki wdrożeniu rozwiązań zintegrowanej komunikacji UC (Unified Communications). Polycom oferuje wsparcie specjalistów Działu Professional Services, którzy - dzięki doświadczeniu i wiedzy - pomagają przyspieszyć...

Wiadomości

40 plików rekompensat

Do ministerstwa spraw wewnętrznych wpłynęło już ponad 40 plików z nazwiskami osób uprawnionych do otrzymania rekompensat. Czytaj więcej »

Andersen bez pracy

Andersen Consulting zrezygnował z kontraktu z Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej na wykonanie systemu informatycznego dla urzędów pracy. Czytaj więcej »

Aplikacje ComputerLandu

ComputerLand będzie jedynym dużym partnerem Oracle'a w zakresie sprzedaży aplikacji. Czytaj więcej »

AS jak mainframe

Radykalna zmiana sposobu kupowania oprogramowania, rozwiązania ERP pod klucz, wysoka dostępność w klastrach AS/400e - to oferta IBM dla małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Dwie cyfry Gerstnera

'Usługi będą siłą napędową IBM' - zapowiedział Louis Gerstner, szef IBM, na dorocznym spotkaniu z analitykami rynku. Czwarta część przychodów największego koncernu informatycznego, które w ubiegłym roku wyniosły ponad 78 mld USD, ma pochodzić z usług. Optymizm L. Gerstnera poparty jest szacowanym na 44 mld USD portfelem zamówień i rosnącym zainteresowaniem outsourcingiem w... Czytaj więcej »

Dwójka dla PHARE

Co najmniej 2 z 14 odrzuconych przez Unię Europejską projektów finansowanych z funduszu PHARE dotyczą informatyki. Czytaj więcej »

Koniec modemów

Motorola likwiduje dział zajmujący się sprzedażą modemów dla klientów indywidualnych. Polski oddział koncernu deklaruje, że dotrzyma wszystkich zobowiązań wynikających z umów gwarancyjnych wobec klientów, którzy zakupili sprzęt z likwidowanej linii produktów. Czytaj więcej »

Księga poza bankiem

Sanchez i Elba CSB zachęcają małe banki do korzystania z systemu Profile w outsourcingu. Czytaj więcej »

Marsz na Zachód

Logotec z Mysłowic, jako jedna z pierwszych polskich firm, rozwija działalność w Europie Zachodniej. Czytaj więcej »

Microsoft AD 2003

Analitycy z Gartner Group zakładają, że do roku 2003 Microsoft osiągnie roczne wpływy rzędu 35 mld USD. Większość pieniędzy będzie pochodzić z rynku korporacyjnego. Czytaj więcej »

Miejscówka z Internetu

PKP oferuje pierwszą usługę na swoich stronach WWW. Czytaj więcej »

O szyfrach prawie wszystko

Specjaliści od szyfrowania i ochrony danych zgromadzili się na II Krajowej Konferencji Zastosowań Kryptografii Enigma '98. Czytaj więcej »

Plany przyszłej pięciolatki

Podczas kolejnej prezentacji Gartner Group w Polsce analitycy przedstawili wizję rozwoju technik informatycznych i wspomaganego nimi zarządzania. Czytaj więcej »

Policjanci i złodzieje

Zmieniła się organizacja komórek policji odpowiedzialnych za ściganie piractwa komputerowego. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Krzemowa wyspa Czytaj więcej »

Raporty z Hyperiona

Po raz pierwszy Elektrim SA opracuje skonsolidowany raport finansowy, należącej do niego grupy, w narzędziach amerykańskiej firmy Hyperion Software. Czytaj więcej »

Reorganizacja konsultantów

Wrocławska firma SRS będzie świadczyć usługi doradcze z zakresu informatyki wszystkim klientom Siemens Nixdorf Informationssysteme w Polsce. Czytaj więcej »

Samochodowy triumwirat

Prokom został wykonawcą technicznym pilota systemu rejestracji kierowców i pojazdów. Czytaj więcej »

SILP rośnie z lasem

System Informatyczny Lasów Państwowych (SILP) zostanie jeszcze w tym roku zmodernizowany, a poszczególne jednostki organizacyjne będą połączone siecią. Usprawni to obieg informacji między nadleśnictwami, regionalnymi dyrekcjami i dyrekcją generalną. Czytaj więcej »

Śląskie centrum ICL

ICL i Microsoft zawarły ogólnoświatowe porozumienie dotyczące działalności integracyjnej. Brytyjski koncern utworzy w Katowicach ośrodek konsultingowy. Czytaj więcej »

Trzeci zysk

Po trwającej ok. rok restrukturyzacji, której ubocznym efektem były straty, Novell zanotował zysk w trzecim kwartale z rzędu. Dochód netto spółki wyniósł w II kw. 1998 r. 19 mln USD, przychody - 262 mln USD. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Koszty policzalne

ABC jako narzędzie rachunkowości zarządczej pozwala na odsłonięcie rzeczywistych źródeł zysku w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Zasady Ruchu Produktywności

Dopóki miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 3200 USD, dopóty inwestycje w kapitał ludzki są bardziej opłacalne niż w środki trwałe. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Globalny kabel

Zauroczeni wizją kosmicznych sieci internetowych nie zauważamy, że równie wielki przełom dokonuje się w głębinach morskich. Globalne firmy telekomunikacyjne kładą oceaniczne kable oplatające naszą planetę, tworząc nową, wydajniejszą infrastrukturę do przesyłania informacji. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Biblioteka

Godzinne oczekiwanie na realizację rewersu w czytelniach różnych bibliotek uchodzi za bardzo krótki czas. W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oczekiwanie może trwać trzy godziny, a czasem cały dzień. Do niedawna w Bibliotece Śląskiej w Katowicach czytelnik otrzymywał niektóre pozycje nawet po tygodniu. Z chwilą otwarcia jesienią br. nowego gmachu tej biblioteki, książka trafi... Czytaj więcej »

Biblioteka marzeń

Z prof. dr. hab. Janem Malickim, dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Czy może jednak tędy...

Przed kilkoma laty przeżyłem szok. Poszedłem do nowo otwartego II Oddziału Banku Pekao SA w Gdańsku i powiedziałem, że chciałbym założyć konto, a pani na to: proszę bardzo! Wystarczyło mieć 50 zł i dowód osobisty. Konto założyłem w 15 minut; otrzymałem małą niebieską kartę, która - jak mnie poinformowano - służy do nieskrępowanych wypłat w kasie, w dowolnym oddziale... Czytaj więcej »

''Tędy proszę, drogi kliencie''

W numerze 18/98 Computerworlda ukazał się ciekawy artykuł Wojciecha Sypko ''Tędy proszę, drogi kliencie''. Ciekawe jest w nim nie tyle to, że autor ma zastrzeżenia do poziomu usług świadczonych przez Bank Pekao SA, co część życiorysu autora, podana na końcu artykułu na tle tychże zastrzeżeń. Czytaj więcej »

Internet

Paragrafy i pakiety

"Internet a prawo" to pierwsza na naszym rynku książka, traktująca o rozwiązaniach legislacyjnych odnoszących się do sieci globalnej. Czytaj więcej »

Początkujące bezpieczeństwo

Czytaj więcej »

Skrypt napisać

ScriptBuilder pomaga w tworzeniu skryptów działających na serwerach WWW. Czytaj więcej »

Wspólne tworzenie

Wkrótce w programach narzędziowych zostaną wbudowane mechanizmy, pozwalające na bezkonfliktową współpracę zespołów przy tworzeniu zawartości serwisu WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Biometria w komputerze

Czy systemy rozpoznawania linii papilarnych, głosu lub rysów twarzy staną się już niedługo standardowym elementem komputera? Czytaj więcej »

Dla notebooków z NT 4.0

Producenci BIOS usprawniają system Windows NT 4.0, wprowadzając funkcje plug & play i zarządzanie poborem mocy. Czytaj więcej »

Intel współpracuje z Kodakiem

Następuje zbliżenie standardowej fotografii do komputerów PC. Czytaj więcej »

Modemy x2 i K56flex

O ile szybciej użytkownicy modemów x2 lub K56flex mogą przesyłać pliki? Czytaj więcej »

Obiektowy CAD

Imagineer Technical 2.0 to dwuwymiarowy program CAD z inteligentnym szkicownikiem Czytaj więcej »

Parasolid czy ACIS

Nie tylko wymiana danych między systemami, ale nawet upgrade może przysporzyć problemów. Czytaj więcej »

Przeciwwstrząsowy Fireball

Quantum oferuje nową serię odpornych na awarie dysków o pojemnościach do 10 GB Czytaj więcej »

Tecra i Satellite z Pentium II

Toshiba wprowadza do sprzedaży nowe modele notebooków z procesorami Pentium, Pentium II i czytnikami DVD. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Lubimy pracę za dobre pieniądze

Praca wykonywana z zamiłowaniem przynosi satysfakcję zawodową, co nie zawsze współgra z wymiernymi efektami finansowymi. Gdy uda się skojarzyć obie te zalety, można być niemal pewnym, że udało się osiągnąć rzecz praktycznie niewykonalną: mieć ciekawą pracę za dobre wynagrodzenie. Niestety, oba te walory rzadko chodzą w parze, a często jest wręcz odwrotnie - mocno trzeba się... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

ERP w Internecie/intranecie

Systemy ERP, korzystające z interfejsu Web, mają nie tylko mniejszy koszt wdrożenia, ale również pozwalają na dostęp do biznesu przez partnerów handlowych. Czytaj więcej »

Microsoft nie zaniedbuje Unixa

Rozmowa z Charlesem Stevensem, wiceprezesem Microsoftu ds. narzędzi programistycznych. Czytaj więcej »

Praca grupowa

50 mln użytkowników groupware

International Data Corp. przeprowadziła analizę rynku produktów do pracy grupowej. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czego nie lubię w komputerach

Zdziwienie u laika może wywołać fakt, że informatyk deklaruje jawnie jakieś pretensje do narzędzi swej pracy. Znam ludzi przekonanych o dozgonnej miłości (nie wnikam czy odwzajemnionej) informatyka do komputerów. Ponadto znam takich, którzy stosują w postrzeganiu świata swoistą dwudzielność zawodową: informatyk - lubi komputery, użytkownik - nie lubi. A to już prosta droga do... Czytaj więcej »

Listy

Nasze codzienne obowiązki zasypują nas stertami papieru: ofert, zapytań, kosztorysów, podań. Telefony umawiają nas na służbowe i prywatne spotkania, podwładni zadają tysiące pytań, oczekując na rozwiązanie ich problemów. Uporządkowanie wszystkich spraw, przypisanie im priorytetów staje się więc nie lada problemem. Czytaj więcej »

Pozostańmy wędrowcami

Istnieje wyraźne rozróżnienie między podróżą a wędrówką. Podróż to wyjazd z jednego miejsca i przyjazd do drugiego. I koniec. Wędrówka natomiast - w przeciwieństwie do podróży - ma ciągłość. Czytaj więcej »

Ściąganie, czyli oszukiwanie

Tegoroczne matury były znów okazją do zastanowienia się nad naszą rzeczywistością. Przed tygodniem pisałem o Wrocławiu, a teraz będzie o Poznaniu. W tym grodzie słynącym z uczciwości, solidności i przedsiębiorczości dwaj młodzi majsterkowicze podyktowali komuś przez radio wypracowanie maturalne. Czytaj więcej »

Wróżka z Internetu

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami żyły sobie szczęśliwe wróżki. Jak to wróżki: raz wróżyły dobrze, raz źle, ale lubiły swoją pracę, bo otoczone były społecznym szacunkiem. Każdy chciał znać przyszłość. Ale niełatwo było spotkać prawdziwą wróżkę. Więc podróżowali ludzie po świecie w poszukiwaniu szczęścia i czasami je znajdowali. Aż wydarzyło się... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Kilka wskazówek

W MRP II upatrywano szansę nie tylko na usprawnienie zarządzania, ale także na odmrożenie zasobów finansowych, niezbędnych do realizacji innych celów, na przykład ekologicznych. Czytaj więcej »

Klasówka z MRP II

Najlepszą miarą prawidłowego wdrożenia systemu zarządzania MRP II jest aktywne korzystanie z niego przez zarząd. Czytaj więcej »

Nieznośny ból wyboru

Specjaliści z różnych sfer przedsiębiorstwa stoją przed poważnym problemem, gdy - wybierając system informatyczny dla swojej firmy - muszą ocenić jego funkcjonalność. Czytaj więcej »

Potęga standardu

Przez prawie trzy lata, które upłynęły od uruchomienia produkcji gumy do żucia Wrigley w fabryce w Poznaniu, ani razu nie odnotowano problemów z brakiem materiałów i surowców, nadmiernymi stanami magazynowymi czy nieterminową realizacją zamówień. Czytaj więcej »

Procesy pod lupą

Wydaje się, że wielu menedżerów rozumie już po co wdrażać zintegrowane systemy informatyczne, jednak wciąż mają wątpliwości, czy powinni przejmować się modelowaniem procesów. Czytaj więcej »

Widzieć majątek trwały

W rafinerii , dużej elektrowni czy sieci przesyłowej utrzymanie w ruchu urządzeń i ich remonty stanowią - poza surowcami - lwią część kosztów i decydują o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Rynek

Miliard dla CHS

Przychodu rzędu miliarda USD spodziewa się środkowoeuropejski CHS. Polska grupa koncernu dystrybucyjnego ma sprzedać w tym roku towary za 550 mln USD. Czytaj więcej »

Sieci

Echo BrainShare 98

W numerze 20 Computerworlda z 18 maja zamieściliśmy obszerną relację z konferencji technicznej BrainShare firmy Novell. Dalej znajdują się najważniejsze ogłoszenia konferencji nie zamieszczone we wspomnianym artykule. Czytaj więcej »

Intel z mocą mainframe'a

Pierwszy serwer wyposażony w 32 procesory Intela, obsługujący jednocześnie Windows NT i Unixa. Czytaj więcej »

Usługi katalogowe zarządzają siecią

Wzrasta znaczenie usług katalogowych jako centralnego repozytorium informacji o konfiguracji sieci. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...