powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 21-1998, 25 maja 1998
21-1998 Computerworld nr 21-1998
Wiadomości

BISE centralny

Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, jako trzeci w Polsce, wdroży system BankMaster. Czytaj więcej »

Cięcie po kosztach

Koszt połączenia Compaqa z Digital Equipment może wynieść nawet 2 mld USD Czytaj więcej »

Czwarta zmiana w Starogardzie

Producent systemów okablowania strukturalnego, firma Mod-Tap ze Starogardu Gdańskiego, w sierpniu zakończy wdrożenie systemu Fourth Shift wspomagającego zarządzanie produkcją. Czytaj więcej »

Dwie gwiazdki

Połączenie działów informatyki Chryslera i Daimlera-Benza przyniesie roczne oszczędności w wysokości 1,4 mld USD. Czytaj więcej »

Europejczyk z koszykiem

Coraz więcej europejskich firm inwestuje w handel za pośrednictwem Internetu. W ubiegłym roku sieciowa działalność komercyjna przyniosła im ponad 500 mln USD. Czytaj więcej »

Nic nowego pod słońcem

Postępowania, badające naruszenie ustaw antymonopolowych, nie są w USA niczym nowym. W ciągu ostatnich 20 lat organy sprawiedliwości prowadziły kilkadziesiąt tego typu spraw. Dwie najsłynniejsze to sprawa przeciwko IBM oraz koncernowi AT&T. Czytaj więcej »

Nowy szef HP Polska

Jeszcze przez miesiąc Piotr Smólski będzie pełnił funkcję prezesa Hewlett-Packard Polska. Później jego miejsce zajmie Andrzej Dopierała. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Jeszcze nie u nas Czytaj więcej »

Punkty za grzechy

Kierowcom, którzy zbiorą więcej niż 24 punkty karne, będzie odbierane prawo jazdy. Policyjni informatycy są do tego przygotowani. Czytaj więcej »

Rządowe i wydzielone

Po dwóch latach prac uruchomiono cyfrową sieć teletransmisji danych Pesel-Net. Czytaj więcej »

Selektywnie on-line

Polska Online planuje uruchomić - wzorowaną na instalacji stosowanej przez CNN - infrastrukturę pozwalającą mediom na oferowanie serwisów internetowych. Amerykański serwis przygotowano z wykorzystaniem aplikacji Oracle'a. Czytaj więcej »

Windows rządzą światem

Jak wyglądałby rynek systemów operacyjnych, gdyby nie było na nim Microsoftu? Czytaj więcej »

Windowsgate - afera okienkowa

Włączenie przeglądarki internetowej do systemu operacyjnego miało być największym postępem w rozwoju biurkowych systemów operacyjnych końca lat 90. Tymczasem fakt ten może być powodem rozpętania największej kampanii antymonopolowej w historii. Czytaj więcej »

Wypłata spoza biura

Firma outsourcingowa NEBS rozszerza swoją ofertę o obsługę systemu płacowego. Czytaj więcej »

Z Javą taniej w sieci

IBM Polska promuje systemy wykorzystujące komputery sieciowe jako tańsze w zarządzaniu. Czytaj więcej »

ZUS za miliard

Na sprzęt i oprogramowanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda blisko miliard zł. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dzieje konsensusu

Z klasycznej ekonomii koncepcja produktywności wzięła przekonanie, że źródłem bogactwa jest praca. Czytaj więcej »

Kapitał, praca i organizacja

Zarówno codzienna praktyka przedsiębiorstw, jak i badania makroekonomiczne pokazują, że do osiągnięcia wzrostu gospodarczego nie trzeba koniecznie coraz więcej inwestować lub zatrudniać pracowników przez coraz dłuższy czas. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Bilans ekologiczny

Informatyka powszechnie uchodzi za branżę ekologiczną. Rosnąca konkurencja w tej dziedzinie powoduje, że producenci sprzętu w coraz większym stopniu zmuszani są do precyzyjnego udowadniania owej obiegowej opinii. Czytaj więcej »

Interesy w sieci w sieci

Charles Schwab, jedna z największych amerykańskich firm brokerskich, prowadzi obecnie 1,4 mln elektronicznych kont oszczędnościowych i inwestycyjnych, na których zdeponowanych jest 103 mld USD. Czytaj więcej »

Internet

Dodatek wyszukujący

Firma Alexa Internet przygotowała narzędzie przydatne do nawigowania po serwisach WWW. Czytaj więcej »

Zabezpieczanie sieci

Nowe usługi IBM mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników Internetu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Nowy OS dla komputerów PC

Specyficzne wymagania sprzętowe są największą słabością systemu operacyjnego BeOS. Czytaj więcej »

Optra S zamiast kopiarki

Lexmark ulepsza i rozszerza funkcjonalność drukarek laserowych. Czytaj więcej »

Rozszerzenie Subiekta

InsERT oferuje dodatkowe funkcje użytkownikom pakietu Subiekt do obsługi sprzedaży. Czytaj więcej »

Usprawnianie Explorera

Dwa programy użytkowe poprawiające zarządzanie pamięcią podręczną przez przeglądarkę Internet Explorer: CacheMonitor i CacheSentry. Czytaj więcej »

Zastępca serwisanta?

Neuromedia oferuje programy automatycznie udzielające odpowiedzi na pytania kierowane przez Internet do działów obsługi klienta. Czytaj więcej »

Zdalne konferencje Intela

Intel wprowadził do sprzedaży nowy system wideokonferencyjny TeamStation System 4.0. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Wiza dla pracownika

We wszystkich rozwiniętych krajach rośnie zapotrzebowanie na informatyków. Międzynarodowe koncerny chętnie zatrudniają obcokrajowców, jednak zdobycie pozwolenia na pracę za granicą, nawet w przypadku wykształconych fachowców, jest bardzo trudne. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Jak ewoluują aplikacje

W dzisiejszym świecie szybko zmieniających się wymagań w stosunku do aplikacji, teoria Darwina o przetrwaniu najlepszych ma fatalne konsekwencje dla informatyków. Czytaj więcej »

Wróżenie z fusów Javy

W siódmą rocznicę pojawienia się Javy - podczas konferencji Java One - zastanawiano się, jakie znaczenie będzie miał ten język za kolejnych siedem lat. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Drukarki wielofunkcyjne kolorowe

Firma Brother, stosująca głównie w swych konstrukcjach klasy MFP monochromatyczne drukarki laserowe, w urządzeniu Brother MC-3000 wykorzystała drukarkę atramentową o rozdzielczości do 720 dpi, kolorową kopiarkę (do 300 x 720 dpi) i kolorowy skaner (do 1200 dpi). Czytaj więcej »

Drukarki wielofunkcyjne monochromatyczne

Drukarka wielofunkcyjna Brother MFC-9500 to jedno z tańszych i jednocześnie najszybsze w działaniu urządzenie monochromatyczne wśród testowanych drukarek MFP. Czytaj więcej »

Faks z komputera

Dzięki komputerom już nie trzeba tracić czasu na drukowanie dokumentu, stanie w kolejce do faksu czy uporczywe wybieranie numeru telefonicznego. Czytaj więcej »

Wszystko w jednym

Na rynku urządzeń peryferyjnych od kilku lat coraz bardziej znaczący jest nowy typ sprzętu, znanego jako MPF - Multifunction Peripherials (nazywane niekiedy wielofunkcyjnymi drukarkami lub kombajnami). Łączy on funkcje skanera, drukarki, urządzenia faksującego i kopiarki, niekiedy też telefonu i automatycznej sekretarki. Cena takiego urządzenia jest znacznie mniejsza niż koszt zakupu... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Co robi twój tatuś

W pewnej renomowanej warszawskiej szkole poproszono uczęszczającą doń młódź o opisanie, a następnie narysowanie tematu (w szkole od zawsze omawia się tematy): czym zajmuje się mamusia, tatuś, babcie i dziadkowie. Widać wiedza takowa do czegoś wychowawcom jest potrzebna, a skądinąd wiadomo, że dorastające dzieci odpowiedzą na zadane zadanie szczerze i dogłębnie. Czytaj więcej »

Koszerny system

Wyobraźmy sobie taką prostą sytuację. Kupują Państwo nowy komputer. W dzisiejszych czasach większość zestawów, szczególnie tych przeznaczonych do użytku domowego, dostarczana jest z gotowym, zainstalowanym systemem operacyjnym. W wielu przypadkach system ten jest też dostarczany na CD-ROM-ie, jako kopia archiwalna albo awaryjna. Czytaj więcej »

Listy

W artykule Sławomira Kosielińskiego ''Zmarnowana szansa''(CW nr 47/98) znajduje się wiele nieścisłości. Po pełnych zachwytu opisach prezentacji firm na targach CeBIT '98, na kolejnej stronie pojawił się artykuł o polskiej ekspozycji. Tezą artykułu jest istnienie ''wielkiej polskiej teleinformatyki'', która z powodu nieudolności instytucji (PIIiT i CPI) nie pojawiła się na targach... Czytaj więcej »

Totalnie jakoś

System odziedziczony po komunistach jest na długo zakodowany w naszych umysłach. Jesteśmy skażeni na zawsze, a skazę tę przekazujemy młodym ludziom. A to już jest samobójstwo. Ostatnio po maturach ujawniono, że we Wrocławiu abiturientom zaserwowano nierozwiązywalne zadanie. Jeden z uczniów nie przejął się tym, że nie zrozumiał zadania i zapytał dyżurującego nauczyciela. Czytaj więcej »

W imię prawdy

Znalazłem w lokalnej prasie ogłoszenie o programie do wykrywania kłamstw, którego technika działania polega na rozpoznawaniu stanu stresu podczas rozmowy. Oprogramowanie o tyle różni się od tradycyjnego wykrywacza kłamstw, że nie wymaga bezpośredniego kontaktu z testowaną osobą i podłączania wielu przyrządów. Czytaj więcej »

Rynek

Atomowa sieć

ATM SA stworzyła spółkę zależną, która zajmie się działalnością internetową. Czytaj więcej »

Inwestycje i prestiż

Cztery polskie firmy przygotowują się do debiutu giełdowego. Czytaj więcej »

Sieci

Dla administratorów BackOffice

Ukazała się druga edycja podręczników BackOffice Resource Kit z dodatkowym oprogramowaniem na CD-ROM. Czytaj więcej »

Odstraszający protokół

Producenci ostrożnie wypowiadają się o trzeciej wersji protokołu SNMP Czytaj więcej »

Windows NT i Unix razem

Microsoft zapewni lepszą integrację własnego systemu korporacyjnego z platformą Unix. Czytaj więcej »

Zintegrowane usługi IP

Novell przedstawił projekt integracji NDS-u z usługami DHCP. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Chłopcy w moim zespole tak się przejęli planami ministra edukacji narodowej podziału szkół na laickie i katolickie, że zanim ten zdołał odwołać swe propozycje, utworzyli dwie grupy: laicy zajmują się NT, a katolicy NetWare. Czekam teraz tylko, kiedy pojawi się w naszych pomieszczeniach problem krzyża. Sieć jeszcze działa. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...