powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 20-1998, 18 maja 1998
20-1998 Computerworld nr 20-1998
Wiadomości

Bez zaskoczenia

Microsoft potwierdził wiadomość o dołączeniu do SQL Server 7.0 serwera OLAP znanego jako Plato. Czytaj więcej »

Comet w Rafinerii

Rafineria Trzebinia SA, jako pierwsza w Polsce, wdrożyła wszystkie moduły zintegrowanego systemu informatycznego Comet. Czytaj więcej »

Droga do inteligentnej sieci

NetWare 5.0 i NDS będą podstawą nowych, inteligentnych sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Dyskretny urok Optimusa

Oddział II Optimusa SA przygotowuje rynek do działalności planowanej spółki firmy Lockheed Martin Missile i nowosądeckiego Optimusa SA. Czytaj więcej »

Groźne maszyny

Wraz z rozwojem technologii maleje możliwość kontroli wykorzystania superkomputerów. Czytaj więcej »

GUC się cofa

Wszystko wskazuje na to, że tuż po rozpoczęciu negocjacji z Siemensem Nixdorfem, Główny Urząd Ceł przystąpił do zamykania umowy z niemiecką firmą. Czytaj więcej »

Internet dla bogaczy

Priorytetyzacja Internetu, czyli zróżnicowanie jakości usług dla poszczególnych klientów, ma zwiększyć zainteresowanie biznesem elektronicznym. Taką wizję przedstawił Hewlett-Packard. Nad gotowymi rozwiązaniami pracują też inne firmy informatyczne. Czytaj więcej »

Klastry i katalogi Novella

Novell przedstawił plany rozwoju swoich technologii bezpieczeństwa sieciowego Czytaj więcej »

Kredyt kontrolowany

Biuro Informacji Kredytowej musi do końca roku stworzyć silny zespół informatyków i rozpocząć prace nad systemem informatycznym. Czytaj więcej »

Ksero pod opieką

Citibank zdecydował się powierzyć firmie Xerox przetwarzanie dokumentów Czytaj więcej »

Mały krok

Sąd wyłączył Windows 98 z postępowania apelacyjnego w sprawie o stosowanie praktyk monopolistycznych. Czytaj więcej »

Minister oddaje

Resort spraw wewnętrznych kończy przygotowanie listy pracowników, którym należą się rekompensaty. Czytaj więcej »

Nadzieja w hurtowniach

Sybase przedstawiła swoją ofertę dla hurtowni danych. Firma wskazała strategiczne kierunki rozwoju. Czytaj więcej »

Niezbędna będzie współpraca

Z Glennem Ricartem, dyrektorem ds. technologii w firmie Novell, rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Zamieszanie? Proszę zapakować! Czytaj więcej »

S/390: co rok prorok

W rok po premierze komputerów z serii G4 IBM wprowadził nową generację mainframe. Czytaj więcej »

Serwer trzech systemów

Digital wprowadza serwery z procesorem Alpha 600 MHz Czytaj więcej »

Sieć dojrzewa wiosną

Majowe targi Networld+Interop nie miały wyraźnego przeboju. Niemniej zwiedzający byli świadkami ''dojrzewania'' technologii, które pojawiły się tu po raz pierwszy podczas ubiegłorocznych edycji. Czytaj więcej »

Silniejsi razem

Zorganizowany z rozmachem drugi kongres SAP Polska potwierdził rosnącą w Polsce świadomość konieczności stosowania rozwiązań informatycznych w biznesie. Czytaj więcej »

Świeże jabłka z G3

Apple Computer rezygnuje z systemu operacyjnego Rhapsody i zastąpi go systemem zbudowanym na bazie Mac OS 8. Firma zaprezentowała nowe komputery z serii G3. Czytaj więcej »

U nas bez zmian

Koncern Inprise, występujący pod nową nazwą, zajmie się budową rozproszonych aplikacji firmowych. Narzędzia, z których słynął Borland, będą nadal sprzedawane pod starą nazwą. Czytaj więcej »

Wiecznie żywy

W przyszłym roku na rynku pojawi się nowa wersja OS/2 Warp Servera o kryptonimie Aurora. IBM nie ma już ambicji konkurowania na rynku masowym z systemami operacyjnymi Microsoftu, lecz zmierza pozycjonować swój produkt jako system operacyjny dla biznesu elektronicznego. Warp Server ma być rozwiązaniem odpornym na problemy związane ze zmianą daty i wprowadzeniem jednolitej waluty... Czytaj więcej »

Wydarzenia BrainShare '98

Novell poinformował o planach wprowadzenia na rynek serwera terminali do systemu NetWare (rozwiązanie analogiczne do Windows Terminal Server). Firma nie zamierza jednak opracowywać go samodzielnie, lecz prowadzi rozmowy z firmą Citrix, dotyczące przeniesienia rozwiązania WinFrame na platformę NetWare. Nie ujawniono jednak terminu wprowadzenia gotowego produktu na rynek. Czytaj więcej »

Wymiana Deskpro

Compaq zastępuje dotychczas oferowane modele Deskpro dwiema nowymi liniami, wyposażonymi wyłącznie w Pentium II. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Siła woli prezesa

Firmy informatyczne muszą zacząć budować swoje długofalowe strategie biznesowe, a nie tylko plany sprzedaży, jeśli chcą się stać pełnowartościowymi partnerami swoich klientów Czytaj więcej »

Zarządzanie konfiguracją.

Zarządzanie konfiguracją projektu jest dyscypliną, która wyrosła z niepowodzeń projektów informatycznych lat 70. Powstała dzięki wysiłkowi licznych pokoleń informatyków, próbujących porządkować chaotyczne dotychczas praktyki zarządzania projektami. Obecnie jest integralną częścią procesu produkcji oprogramowania we wszystkich fazach jego cyklu życia. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Bądźmy partnerami

W poprzednim numerze Computerworlda opublikowaliśmy artykuł Zygmunta Szumskiego, geodety z Łodzi, w którym polemizował on z poglądami przedstawicieli samorządów i firm informatycznych o relacjach z geodetami przy tworzeniu systemów informacji przestrzennej. Dzisiaj przedstawiamy odpowiedzi zainteresowanych. Czytaj więcej »

Byt i świadomość. Jak komputery kształtują naszą osobowość?

Czy byt kształtuje świadomość? Na to głęboko filozoficzne pytanie odpowiedź jest podobna, jak w starym dowcipie: ''Czy w komunizmie będą pieniądze?'' Odpowiedź na to ostatnie brzmi oczywiście: ''I tak i nie - to znaczy, u jednych będą, u innych nie''. Czytaj więcej »

Przez mędrca szkiełko i oko

Rozmowa z Bobem Glassem, futurologiem z Sun Microsystems - dyrektorem oddziału naukowego SunSoft Science Office, o przyszłości informatyki. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Symulacja dla zarządu

Program Think 2000 to narzędzie dla zarządzających realizacją projektu Rok 2000. Czytaj więcej »

Żadnej pewności

''Nie wymyślamy nic nowego, postępując według zalecanej metodologii. Najpierw inwentaryzacja, połączona z testowaniem, potem ocena zagrożeń i priorytetyzacja planowych działań, zależnie od wpływu danego elementu systemu informatycznego na prowadzenie biznesu'' - tak o przygotowaniach Banku Śląskiego do nadejścia 31 grudnia 1999 r. opowiada Andrzej Ogrodnik, dyrektor projektu Rok... Czytaj więcej »

Internet

Frontem do klienta

Przyszłość firmowych serwisów World Wide Web leży w ich personalizacji. Czytaj więcej »

O domeny bój nieustający

O internetowych domenach na świecie coraz częściej decydują prawnicy. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Analiza danych dla dyrektora

Aplikacja Scenario 2.0 zamienia dane przedsiębiorstwa na wiedzę o jego funkcjonowaniu. Czytaj więcej »

Intel inwestuje w odciski

Być może już wkrótce będzie można uruchomić komputer bądź samochód jednym dotknięciem palca. Czytaj więcej »

System operacyjny dla N

Sun i IBM pracują wspólnie nad technologią NC i systemem JavaOS for Business. Czytaj więcej »

Taniej i wydajniej

Użytkownicy komputerów stoją przed dylematem - czy kupić model z silnym procesorem, czy tanią i względnie mało wydajną wersję PC. Czytaj więcej »

Teraz dysk optyczny

Dysan dołączył do coraz liczniejszych producentów, oferujących nagrywarki CD-RW. Czytaj więcej »

Ulepszony Photoshop

Adobe przygotowuje majową premierę nowej wersji pakietu graficznego Photoshop 5.0. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dyplom za pieniądze

W Polsce zarejestrowano 12 niepaństwowych szkół wyższych, gdzie kształci się informatyków. Żadna z nich nie nadaje jeszcze tytułu magistra inżyniera informatyki. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Brio - wielość w jednym pakiecie

Brio to uniwersalny pakiet narzędzi analitycznych OLAP do korzystania z danych przez sieć Web. Czytaj więcej »

Miliardowa szansa dla każdego

Z Billem Raduchelem, głównym strategiem firmy Sun, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Różne postacie Javy

Java to następny etap w ewolucji architektury klient/serwer, ale niekoniecznie tylko na stacji klienta - na pewno również na serwerze Czytaj więcej »

Praca grupowa

Elektroniczna realizacja zadań

Keyflow pozwala na realizację obiegu dokumentów i zadań w środowisku Microsoft Exchange. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Dyskusja między Piotrem Kowalskim i Markiem Rygielskim (''Drukarka wspólna - czyli między 8 marca a 1 kwietnia'' CW 14/98 i ''Zejść z piedestału'' CW 17/98) dotknęła jednego z najistotniejszych problemów, dotyczących pracy informatyków w przedsiębiorstwach czy urzędach. Niestety, przychylam się do punku widzenia Marka Rygielskiego, twierdzącego - z pewnością w dużym uproszczeniu... Czytaj więcej »

Nic nie męczy, tak jak zabawa

Zapytał mnie czytelnik, dlaczego na Drugiej Stronie (apple.com.pl/kuba) zdjęcie z pracy figuruje w dziale Rozrywka. Ba, gdyby wszystko wokoło było logiczne i uporządkowane, to świat stałby się przeraźliwie nudny. Co odpisawszy, zastanowiłem się dlaczego właściwie tak skonstruowałem układ stron. Czytaj więcej »

Teoria

Kto z nas nie usłyszał u progu swej kariery zawodowej pouczenia: "tu trzeba podchodzić praktycznie, teoria jest dobra, ale na uczelni". Zaraz przypominały się definicje teorii i podejmowało się dyskusję na temat bezsensu takiego sformułowania. Wtedy starsi koledzy tłumaczyli nam, że nawet definicja teorii wygląda inaczej w praktyce. Czytaj więcej »

Warto czasami poczekać

Przeróżne teorie można dziś przeczytać w związku z rozwojem tak zwanych technik informacyjnych. Jedni nie ulegają ich zauroczeniu i twardo stoją na stanowisku, że człowiek, a raczej grupy ludzi, są najważniejsze w kreowaniu rzeczywistości - i trudno myśleniu takowemu zaprzeczyć. Czytaj więcej »

Z piedestału na ziemię

Marek Rygielski ("Zejść z piedestału", nr 17 Computerworlda z br.) ustosunkował się do treści wyrażanych w moim felietonie z nr 14 CW z br., oględnie mówiąc, negatywnie. Nie chciałbym sprawy pominąć milczeniem, co wyglądałoby na chowanie głowy w piasek, odniosę się więc do kilku kwestii akcentowanych przez autora niniejszego artykułu. Czytaj więcej »

Rynek

Objazd imperium

Fujitsu zainwestuje w centrum oprogramowania dla przemysłu chemicznego w Krakowskim Parku Technologicznym. Czytaj więcej »

Suwalskie notebooki

Jesienią Karen rozpocznie montowanie w Polsce notebooków California Access. Czytaj więcej »

Sieci

Szybciej, lepiej, łatwiej

Hewlett-Packard wprowadził na rynek swoje pierwsze przełączniki gigabitowe. Czytaj więcej »

Traceroute inaczej

VisualRoute zastępuje pracujące w trybie tekstowym narzędzie traceroute. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

W grę wchodzą dwa scenariusze Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...