powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 19-1998, 11 maja 1998
19-1998 Computerworld nr 19-1998
Wiadomości

Gigabitowa ofensywa

Hewlett-Packard wprowadził swoje pierwsze urządzenia gigabitowe. Czytaj więcej »

Jedna informatyka dla czterech

Na początku przyszłego roku zostaną połączone systemy wszystkich banków Grupy Pekao SA. Wciąż nie zapadła ostateczna decyzja w sprawie systemu centralnego. Czytaj więcej »

Kłopot za kłopotem

Po Departamencie Sprawiedliwości i amerykańskim Senacie, przeciwnikami Billa Gatesa i Microsoftu okazali się prokuratorzy z kilkunastu stanów USA. Czytaj więcej »

Komputer na żyletki

Biedne szkoły, niedoinwestowane szpitale i ubogie ośrodki kultury nie dostają od bogatych firm starego sprzętu komputerowego. Powód jest prosty - za szczodrość trzeba płacić. Czytaj więcej »

Połączone hurtownie

Sieć rozległa poznańskiego Eurocash połączy z centralą 100 hurtowni i 500 sklepów w całej Polsce. Czytaj więcej »

Promocje dla klientów

ComputerLand postanowił wejść na rynek oprogramowania dla firm telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Fortuna lubi Michaela Della. Jest to uczucie odwzajemnione, Dell zdaje się korzystać z bieżących trendów rynkowych. Czytaj więcej »

Razem z jednym Unixem

Szefowie Digital Equipment powtórzyli zapewnienia, że będą rozwijać system operacyjny Unix, dostosowując go - wspólnie z partnerami - do planowanej na przyszły rok premiery procesora IA-64 Merced Intela. Czytaj więcej »

Silniej w przemysł

Sun Microsystems rozszerza współpracę z producentami aplikacji wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Czytaj więcej »

Wyścig niepokoju

Wśród dostawców serwerów i systemów unixowych rozpoczął się wyścig, którego celem jest podpisywanie kolejnych porozumień partnerskich. Powodem jest spodziewana konsolidacja rynku, związana z zapowiadaną na przyszły rok premierą intelowskiego procesora Merced. Czytaj więcej »

Zamiast Borlanda

Borland zmienia strategię marketingową. Od czerwca firma będzie występowała pod nazwą Inprise. Czytaj więcej »

Zły pomysł Izby

Krajowa Izba Rozliczeniowa zamierza zastąpić NBP w przesyłaniu składki ubezpieczeniowej na fundusze emerytalne. ZUS, NBP i pełnomocnik rządu uważają to za zły pomysł. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Świetne pomysły powstają jedynie w genialnych głowach wybitnych indywidualności, ale realizować je muszą zespoły ludzi, zwykle mniej genialnych i mniej ogarniętych pasją tworzenia rzeczy wielkich, a bardziej poddanych przyziemnej motywacji. Czytaj więcej »

Realizacja projektu

Zastanawiałem się nad słowem: realizacja. Oznacza ono urealnienie, urzeczywistnienie lub odniesienie planów do konkretnej rzeczywistości. Czy zawsze realizacja planów musi oznaczać bolesne zderzenie z pędzącą z przeciwka rzeczywistością? Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Czy Internet zmieni demokrację

Artykuł Jarosława Badurka ''Demokracja bezpośrednia'' (Computerworld nr 13/98), omawiający zmiany w sferze politycznych wyborów, dokonujące się pod wpływem technik informatycznych, głównie Internetu, kończy się stwierdzeniem, że ''... w rozważanym kontekście pozytywne możliwości telewyborów internetowych nie wymagają komentarza''. Czytaj więcej »

Wszystkiemu winni są geodeci

Jestem geodetą pracującym w jednostce samorządowej. Nie mogę więc nie zareagować na wypowiadane przez niektórych magistrackich bossów ex cathedra co najmniej dyskusyjnych poglądów o złych geodetach (nacisk zawodowego lobby, któremu patronuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii) [J. M. Czajkowski, prezydent miasta Zgierza, ''Powiat od zaraz poproszę'']. Geodetach, którzy... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Żadnych wątpliwości

Problemowi roku 2000 oraz wprowadzeniu wspólnej waluty euro poświęcono seminarium, które odbyło się w drugiej połowie kwietnia br. w Warszawie. Spotkanie zorganizowane przez The Conference Board miało charakter międzynarodowy - wzięli w nim udział menedżerowie informatyki z takich firm, jak Pirelli SpA, Procter & Gamble czy ABN-AMRO Bank NV. Do policzenia uczestników z polskich... Czytaj więcej »

Internet

Bezpieczeństwo z wojskiem

Konferencja Secure '98 zgromadziła ponad 200 uczestników. Czytaj więcej »

Lepsze jest wrogiem dobrego

Nowe standardy: Advanced Authoring Format (AAF) i protokół HTTP-NG. Czytaj więcej »

Przesyłki w sieci

TNT Express Worldwide umożliwia stałe monitorowanie przesyłek nie tylko przez Internet. Czytaj więcej »

Nadwerężony monopo

Jednolity standard formatu plików DWG akceptują wszyscy, oprócz Autodesku Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czwarta seria ThinkPad

IBM wprowadza do sprzedaży nową serię notebooków ThinkPad 600 o wyważonej, nowoczesnej konstrukcji i umiarkowanych cenach. Czytaj więcej »

Profesjonalna grafika dla każdego

Graphics Suite 2 to uniwersalny zestaw aplikacji do tworzenia profesjonalnej grafiki, wykresów i diagramów oraz ich publikowania w Internecie. Czytaj więcej »

Programowanie funkcji CAD

Możliwość modyfikacji i rozszerzania zakresu dostępnych funkcji to ważna cecha współczesnych systemów wspomagania projektowania. Czytaj więcej »

Szybciej, ciszej i taniej

Lexmark wprowadził do sprzedaży dwa nowe modele drukarek atramentowych o rozdzielczości 1200 dpi. Czytaj więcej »

Wspomaganie procesora

Nowy zestaw 440BX zmienia architekturę systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Na radnego nie ma rady

Dosyć często sukces w informatyzacji urzędu administracji samorządowej wiąże się ze stopniem znajomości komputerów przez radnych. Firma, która startuje w przetargu organizowanym przez gminę, musi brać pod uwagę - tak nieracjonalne wydawałoby się sprawy, jak - co radny Iksiński wie o informatyce; czy Ygrekowski, który popiera komputerowe inwestycje, należy do tej samej partii, co... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

CORBA z DCOM w jednym stali domu

Promując współpracę DCOM z CORBA, Microsoft zamierza zdominować rynek aplikacji dla przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Data mining od podszewki

Dogłębna analiza danych ( data mining ) to jedno z wcieleń sztucznej inteligencji. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Drukarka w przeglądarce

HP udostępnił pakiet Web JetAdmin 4.0 w wersjach dla czterech platform systemowych. Czytaj więcej »

Pomocnik podróżnika

Norton Mobile Essentials ułatwia podróżowanie z komputerem przenośnym. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Szybkość dla biura

Drukarka HP LaserJet 8000 drukuje do 24 stron na minutę. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dni szczerości

Czasy kapitalizmu nastały, więc wszyscy mający głowę na karku, myślą jak by się tu urządzić. Nieco gorzej jest osobnikom wiekowym, dla których ponowny start grozi ciężkimi komplikacjami zdrowotno-kondycyjnymi. Cóż, mieli pecha, bo za wcześnie się urodzili. Chociaż nie o każdej osobie w kwiecie wieku można powiedzieć, że "reinstalacja systemu gospodarczego" wyszła ze szkodą... Czytaj więcej »

Listy

Cieszę się, że poruszacie tak ważny problem, jak odpowiednie przygotowanie na rok 2000. Uczestnicząc niedawno w konferencji, odbywającej się za granicą, zauważyłem jednak, że jest też inny bliższy czasowo problem, który bardziej frapuje moich zagranicznych kolegów po fachu niż nadejście roku 2000. Jest nim wprowadzenie nowej wspólnej waluty europejskiej euro, którą wszystkie... Czytaj więcej »

Na szczęście myślimy my

Od czasu do czasu odzywają się głosy wieszczące epokę myślących komputerów. Epokę odległej przyszłości, przyszłości, której raczej na pewno nikt z żyjących nie doczeka. Ciekawą koncepcję na ten temat zaprezentował amerykański fizyk i kosmolog Stephen Hawking (przed kilkoma tygodniami opublikowaną w Gazecie Świątecznej), autor słynnej ''Krótkiej historii czasu'', w której... Czytaj więcej »

To jest nie jest proste

Generalnie zgadzam się z tezami artykułu Czesława Stachowiaka (Racjonalizowanie zarządzania firmą nie jest proste, nr 17 CW). W szczególności zgadzam się z tytułem, którego części użyłem tytułując niniejszy tekst. Nie zgadzam się natomiast generalnie z tymi stwierdzeniami, w których autor nie zgadza się ze mną. Skoro generalnie zgadzamy się, pozwolę sobie pominąć liczne... Czytaj więcej »

Wojenne modemy

Nie tylko redakcja Rzeczpospolitej (felieton nr 101) używała stosunkowo wcześnie zagranicznych źródeł infograficznych. Także młoda Gazeta Wyborcza, wtedy jeszcze mieszcząca się w lokalu przedszkola, postanowiła skorzystać z nowoczesnych metod pozyskiwania informacji. W styczniu 1991 r. zadzwonił do mnie znajomy z GW i zapytał, czy możemy przyszykować modemy, bo zaczyna się wojna. Czytaj więcej »

Rynek

Drugi Select administracji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużyło umowę Select z Microsoftem na kolejne dwa lata Czytaj więcej »

Połączenie zasilaczy

American Power Conversion przejmie większościowy pakiet akcji firmy Silcon. Czytaj więcej »

Vectra z Warszawy

Hewlett-Packard postawi fabrykę komputerów osobistych koło Warszawy. Czytaj więcej »

Sieci

Spektrum możliwości

Cabletron wprowadził na rynek nową wersję pakietu do zarządzania sieciami. Czytaj więcej »

System dla średniaków

Tivoli opracowała nowy system zarządzania, przeznaczony dla małych i średnich firm Czytaj więcej »

Testowanie poprawek

Microsoft udostępnił wersję beta czwartego zestawu poprawek dla Windows NT. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Mogliby wreszcie zinformatyzować ten ZUS, chociażby dlatego, żebym nie musiał już więcej o tym czytać. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...