powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 18-1998, 4 maja 1998
18-1998 Computerworld nr 18-1998
Wiadomości

Dane własne i grupowe

W Powszechnym Banku Gospodarczym 180 pracowników będzie korzystać z systemu MIS. Czytaj więcej »

Intranet kontra CD-ROM?

Większość systemów informacji prawnej to komplety, aktualizowanych co kilka tygodni, zbiorów przepisów na płytach CD-ROM. Na Infosystemie '98 zaprezentowano pierwszy system wykorzystujący intranet. Czytaj więcej »

Kolej na informatykę

W PKP zakończono proces tworzenia aplikacji wspomagających zarządzanie całym przedsiębiorstwem. Ich wdrożenie ma nastąpić jeszcze w tym roku. Czytaj więcej »

Kolorowa sonda rynku

Na poznańskich targach Infosystem kilka firm prezentowało kolorowe drukarki laserowe. Na razie jednak nieliczne firmy decydują się wprowadzić je do stałej oferty. Czytaj więcej »

Microsoft w świecie Baana

Dzięki współpracy z Microsoftem, Baan chce proponować rozwiązania dla małych firm, pracujące pod Windows NT i otwarte elementy pochodzące od innych producentów aplikacji ERP. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Microsoft z sąsiedztwa Czytaj więcej »

Rejestr na START

Lansowaną przez ostatnie 4 lata koncepcję RUM zastąpi w resorcie zdrowia projekt START. Czytaj więcej »

Rozliczyć się z konkurencją

TP SA wdroży pilotażowy system rozliczeń międzyoperatorskich, opracowany przez krakowski ComArch. Czytaj więcej »

Segmenty Intela

Zmiana na stanowisku prezesa Intela niesie ze sobą zmianę strategii. Nowa zakłada skupienie działań na czterech segmentach rynku: komputerów przenośnych, tanich komputerów stacjonarnych (basic PC), wydajnych PC (high-end) oraz stacji roboczych i serwerów. Dla każdego z nich będą wprowadzane odrębne produkty, o różnej charakterystyce i cenach. Czytaj więcej »

Solaris japońsko-niemiecki

Siemens Nixdorf i Fujitsu wesprą Sun Microsystems w pracach nad rozwojem systemu Solaris. Czytaj więcej »

Trzeci wymiar sieci

Computer Associates zapowiedziała zacieśnienie współpracy z Microsoftem. W nowej ofercie firmy, przedstawionej podczas konferencji CA World '98, znalazły się również rozwiązania ułatwiające zarządzanie pracą sieci. Czytaj więcej »

Trzy warianty prezesa GUC

Negocjatorzy kontraktu na wykonanie systemu informatycznego w Głównym Urzędzie Ceł zapowiadają podjęcie decyzji, co do dalszych losów projektu, jeszcze przed wakacjami. Czytaj więcej »

W stronę gospodarki sieciowej

Mottem europejskiego szczytu Oracle'a była ''cyfrowa ekonomia'', ale mówiono głównie o wspomaganiu globalnej gospodarki. Czytaj więcej »

Zostało osiem miesięcy

Prokom Software podpisał negocjowany od trzech miesięcy aneks do umowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Czytaj więcej »

Zrzeszenie inżynierów

W Warszawie odbył się zjazd założycielski stowarzyszenia użytkowników oprogramowania Bentley Systems - TMC (The Microstation Community), w którym wzięło udział ok. 200 osób. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Intel -strategia budowania rozproszonej przewagi konkurencyjnej

Intel jest przykładem firmy, która realizuje spójną, podręcznikową strategię pełnego łańcucha wartości - od badań i rozwoju, przez produkcję, do marketingu. Czytaj więcej »

Zapewnianie jakości

Kiedy słuchaczom prowadzonych przeze mnie kursów Zarządzania Jakością Oprogramowania zadaję pytanie: jaką metodę zapewnienia jakości oprogramowania stosują najczęściej, odpowiadają bez namysłu: testowanie. Wtedy jestem spokojny, bo wiem, że mogę bezpiecznie przeprowadzić wcześniej przygotowany dowód na to, że testowanie nie jest metodą zapewnienia jakości. Nowe idee najlepiej... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Jabłka i pomarańcze

Porównywanie przysłowiowych jabłek i pomarańczy jest łatwiejsze niż komputerów Macintosh z maszynami pracującymi pod Windows, gdyż każdy widzi, czym jabłko różni się od innych owoców. Czytaj więcej »

Myśl odmiennie

Dawno, dawno temu, kiedy zwykli śmiertelnicy poznawali tajniki DOS, edytorów TAG i QRText, gdy dla wielu wydawał się zbędnym wodotryskiem graficzny interfejs użytkownika, taki jak Windows 2.0, a w komputerach składanych w lilipucich firemkach panoszyły się procesory Intela 286 i 386, od lat istniał bajeczny świat maszyn firmy Apple. Czytaj więcej »

Podzielność uwagi

W społeczeństwie medialnym zainteresowanie odbiorcy staje się ważnym dobrem, o które walczą nadawcy treści informacyjnych. Na naszych oczach powstaje nowy rodzaj ekonomii, wyzwalający tworzenie nowych technologii informatycznych. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Przewodnik Microsoftu

W połowie kwietnia w Internecie pojawił się długo oczekiwany informator o przygotowaniu poszczególnych produktów Microsoftu do nadejścia roku 2000. Czytaj więcej »

Tędy proszę, drogi kliencie

W ostatnich dniach lutego założyłem w banku Pekao SA rachunek ROR. Kartę bankomatową do otwartego właśnie Eurokonta miałem odebrać w okienku kasowym po wpłynięciu pierwszej wpłaty, co nastąpiło w pierwszych dniach marca, przy czym miałem to zrobić osobiście. Udałem się więc do I Oddziału Pekao SA, mieszczącego się w sięgającym chmur wieżowcu ze stali i szkła koloru... Czytaj więcej »

Internet

Najważniejsze katalogi

SuiteSpot, nowy zestaw intranetowy Netscape'a, został zintegrowany z usługami katalogowymi Czytaj więcej »

XML interesuje dużych

Pozycja języka XML staje się coraz mocniejsza. Pojawiają się już pierwsze zestawy znaczników zdefiniowanych na bazie XML, które będą standardem stosowanym np. przez konkretne gałęzie przemysłu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Jednoukładowy PC

National Semiconductor opracowuje specjalną konstrukcję procesora dla komputerów o cenie mniejszej niż 500 USD Czytaj więcej »

Mała poligrafia z Venturą

Nowa wersja programu Corel Ventura 8 to pakiet, na który warto się zdecydować Czytaj więcej »

Mały plik - duże kłopoty

Jak można zaradzić problemom wywoływanym przez niewłaściwą wersję pliku do obsługi poczty elektronicznej? Czytaj więcej »

Napędy CD-ROM 100x?

Zen Research opracowała technologię, która może wielokrotnie przyspieszyć dostęp do danych na dyskach CD. Czytaj więcej »

Przenośne bazy danych

Oracle i Sybase przygotowują wersje baz danych, pracujących pod systemem Windows CE. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Ludzie na styku technologii i ekonomii

Większość osób kierujących departamentami informatyki w bankach to fachowcy z długoletnim doświadczeniem informatycznym. Wiedzę ekonomiczną zdobywali najczęściej już podczas pracy w instytucjach finansowych. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Aktywna platforma Microsoft

Serwerowe rozwiązania Microsoftu to spójna oferta produktów dla przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

JavaOS for Consumers

Podczas konferencji JavaOne Sun Microsystems zaprezentował nowy produkt należący do rodziny systemów operacyjnych JavaOS, przeznaczonych do zastosowania w systemach wbudowanych (embedded). JavaOS for Consumers jest przystosowany do współpracy z aplikacjami PersonalJava do zastosowań na rynku elektronicznych urządzeń domowych - m.in. telewizji interaktywnej, telefonów sieciowych,... Czytaj więcej »

objectiF - CASE obiektowy

Modele opracowane za pomocą narzędzi obiektowych zapewniają bardziej naturalny sposób widzenia systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Internetowe projekty

Przeglądarka internetowa jest jedynym interfejsem produktu CA-SuperProject/Net. Czytaj więcej »

Porzucony cc:Mail

Lotus próbuje zmusić klientów do migracji na nowe wersje oprogramowania. Czytaj więcej »

Przenośny GroupWise

LinkWise umożliwia dostęp do GroupWise z podręcznych komputerów Psion. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kryzys wartości

Zaczynam żałować, że nie zostałem lekarzem. Miałem w młodości takie zapędy, ale trochę zniechęciła mnie mało apetyczna wizja dłubania we wnętrznościach. Po prostu nie byłem tym zachwycony i teraz też nie jestem, chociaż z biegiem lat się uodporniłem. Poza tym medycyna wydawała mi się zbyt szablonowa, a działalność lekarzy bardzo rutynowa. Nie widziałem więc przyczyny,... Czytaj więcej »

Listy

Jestem jednym ze współorganizatorów projektu Solution2000, czyli edukacyjnej instalacji systemu SAP R/3 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Czytaj więcej »

Przepić komputer

Obiecałem w felietonie nr 119 pt. "Kubiczne fonty", że opiszę swoje przygody z kupowaniem pierwszego Macintosha. Dziś tamte czasy wyglądają na opowieść o żelaznym wilku, ale kilkanaście lat temu wcale nie było mi do śmiechu. To były czasy, gdy wszystko stanowiło problem. Czytaj więcej »

Sensacja?

Przerywam cykl tekstów praktyczno-teoretyczno-specyficznych, gdyż prasa uraczyła nas sensacyjną wiadomością. Communications Week ogłosił światu, że polska telekomunikacja jest najgorsza na świecie. Cóż to za sensacja? Każdy, kto tu mieszka, a kiedykolwiek miał do czynienia z telefonami, gdziekolwiek na świecie, od dawna to wie. Czytaj więcej »

Sielskie drukowanie

Pomyślmy o drukarkach. Pomijając, oczywiście, historyczne aspekty rewolucji druku, z którą drukarki wszelakiego typu wiele mają wspólnego. Są - jakby powiedział pewien naukowiec - córkami pewnego wynalazcy. Czytaj więcej »

Rynek

Słaba komputerowa Europa

Już wkrótce może zabraknąć europejskich producentów komputerów na światowych rynkach. Czytaj więcej »

Sieci

Kosztowna Hydra

Rozwiązanie terminalowe Microsoftu, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, wcale nie będzie tanie Czytaj więcej »

Nowe ''słońca'' Suna

Sun wprowadza kolejną generację serwerów korporacyjnych z rodziny Enterprise. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Wiele rzeczy w swoim życiu zawdzięczam informatyce. Ostatnio doszedłem do wniosku, że oprócz prestiżu i comiesięcznej pensji, informatyce zawdzięczam również to, iż wciąż mam prawo jazdy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...