powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 17-1998, 27 kwietnia 1998
17-1998 Computerworld nr 17-1998
Wiadomości

Brakująca piąta kostka

Długo oczekiwana piąta wersja serwera Domino pojawi się na rynku dopiero późną jesienią. Czytaj więcej »

Co informatyk zrobić powinien

Wprowadzona ustawa o ochronie danych osobowych powinna stać się obiektem zainteresowania menedżerów informatyki w wielu polskich firmach i instytucjach. Czytaj więcej »

Co nowego w Walldorf

R/3, okręt flagowy SAP w wersji 4.0, oferuje nowe funkcje, dzięki którym częściowo powiększa przewagę, a częściowo dopiero nadrabia zaległości w stosunku do konkurentów. Czytaj więcej »

Dane pod nadzorem

''Obejmując stanowisko generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych uroczyście ślubuję dochować wierności postanowieniom Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, strzec prawa do ochrony danych osobowych, a powierzone mi obowiązki wypełniać sumiennie i bezstronnie '' - tej treści ślubowanie złożyła przed Sejmem RP Ewa Kulesza. Zadaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych... Czytaj więcej »

Dwa systemy Optimusa

BPSC jest kolejną aplikacją dla przedsiębiorstw w ofercie Optimus SA. Czytaj więcej »

Elektroniczny biznes na PC

IBM promuje produkty PC nie tylko jako urządzenia zaawansowane technologicznie, ale także tanie Czytaj więcej »

Fuzja równych

Połączone Citicorp i The Travellers Group stoją przed konsolidacją systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Informix: hurtownia na próbę

Informix Software proponuje polskim klientom instalację prototypowej hurtowni danych. Czytaj więcej »

Java w wielu aromatach

Oracle przebuduje swoje aplikacje, tak aby wykorzystywały możliwości języka Java. Czytaj więcej »

Mocniejsze szkło

Druga polska firma należąca do koncernu Pilkington wdraża system klasy MRP II/ERP. Czytaj więcej »

Nadzieje i kanały bankowe

Poznański Polsoft liczy na zainteresowanie banków oprogramowaniem internetowym. Czytaj więcej »

Niedoskonałe wzorce

Konieczność uregulowania kwestii wykorzystywania danych osobowych i wymóg dostosowania naszego prawa do systemu prawnego Unii Europejskiej doprowadziły do rozpoczęcia przed kilkoma laty prac nad projektem polskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Prace uwieńczyło uchwalenie ustawy przez Sejm w dniu 29 sierpnia 1997 r. (opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 133 pod pozycją 883). Czytaj więcej »

Pierwszy partner

IFS Poland liczy, że dzięki umowie z ZETO Poznań pozyska nowych klientów Czytaj więcej »

Sybase: bronić Unixa

Sybase zamierza zwiększyć konkurencyjność swoich serwerów baz danych pracujących na platformie unixowej. Firma obniży ceny tych produktów do poziomu serwerów bazodanowych dla Windows NT. Czytaj więcej »

Szybkie media w Biskupinie

TP SA uruchomiła we Wrocławiu pierwszą sieć multimedialną o przepustowości 2 Mb/s. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Racjonalizowanie zarządzania firmą nie jest proste

Po przeczytaniu ''Punktu widzenia'' Mariana Kurasia ''MRP II to nie jest komputeryzacja'' (nr 12 CW z br.), mam mieszane uczucia. Gratuluję autorowi dobrego samopoczucia, które pozwala mu formułować tak zdecydowane oceny na temat racjonalizowania procesów zarządzania w przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Zarządzanie ryzykiem

Było to wiele lat temu, kiedy powstawały pierwsze polskie firmy, produkujące oprogramowanie. Jeden z moich kolegów, prowadzących niewielką firmę, otrzymał propozycję opracowania i wdrożenia systemu bezpieczeństwa reaktora atomowego. Oferta pochodziła od jednego z naszych sąsiadów i była atrakcyjna finansowo. Za zarobione w tamtych czasach pieniądze kolega mógłby nie pracować do... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Strach przed cyberwojną

Niedawno samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych, słynny "Air Force One", podczas lotu z Waszyngtonu do Filadelfii znikł na 12 sekund z ekranów radarów kontroli ruchu powietrznego. Ponieważ rzekomy romans Billa Clintona z Moniką Lewinsky wciąż jeszcze jest w centrum zainteresowania mediów, niektórzy żartownisie z zaniepokojeniem zaczęli dociekać, czy przypadkiem na pokładzie nie... Czytaj więcej »

Cywilizacja krasnali - postępy nanotechnologii

Fizyczne granice rozwoju, jakie napotyka nasza cywilizacja, powodują poszukiwanie alternatyw dla rozwiązań klasycznych, zarówno w sferze mikroelektroniki jak i w innych dziedzinach. Jedną z możliwych dróg, jaką pójdziemy w przyszłym stuleciu, jest nanotechnologia. Czytaj więcej »

Internet

Darmowi rosną

Wśród wielu parametrów, wyznaczających ekspansję Internetu, bardzo wysoką dynamiką wzrostu wyróżnia się liczba użytkowników serwisów oferujących darmową pocztę elektroniczną Czytaj więcej »

Podróż za jedno kliknięcie

Wzrasta liczba biur podróży, które zakładają witryny w Internecie. Na razie jednak działalność ta przynosi im niewielkie korzyści. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Cicha wojna DVD

Już niedługo napędy DVD-RAM i DVD-RW pojawią się również na polskim rynku. Czytaj więcej »

Jak zarządzać kolorami pod NT?

Kilka rad, dotyczących konfiguracji funkcji DirectX i wyświetlania kolorów w systemie Windows NT. Czytaj więcej »

Nowy typ pamięci masowej

Ioptics opracowała nowatorską technologię wymiennych kart optycznych o pojemności 128 MB. Czytaj więcej »

PC 99 zastąpi NetPC?

Na konferencji WinHEC Microsoft ujawnia kolejną wersję specyfikacji PC 99. Czytaj więcej »

Uniwersalna Firma

NAVO ulepsza pakiet oprogramowania do obsługi firm - NAVO Firma. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Zejść z piedestału

Informatyk jest wyłącznie po to, aby zapewnić innym pracownikom właściwe warunki pracy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Bezpieczeństwo w Javie

Nowy model bezpieczeństwa Java zapewnia elastyczną kontrolę dostępu sterowaną przez administratora systemu. Czytaj więcej »

Inteligentne systemy pamięciowe

Sieciowy system pamięciowy Suna - StorEdge A7000, może współpracować z wieloma rodzajami systemów komputerowych. Czytaj więcej »

JavaBeans w działaniu

JavaBeans tworzą spójny model architektoniczny obiektów rozproszonych. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Napędy DVD

Rewolucja DVD będzie łagodna - czytniki DVD odczytują także dyski CD i CD-ROM Czytaj więcej »

Od CD-ROM do DVD

Choć obecnie standardowym wyposażeniem komputerów PC są napędy CD-ROM, to wkrótce będą nimi nagrywarki dysków optycznych. Czytaj więcej »

Przegląd testowanych nagrywarek CD-RW

Czytaj więcej »

Wielokrotne nagrywanie CD

Wchodzące obecnie do powszechnego użytku napędy CD-RW to kolejny etap rozwoju technologii płyt optycznych CD. Umożliwiają one wielokrotny zapis i usuwanie danych. Wprawdzie nie są konkurencją dla dysków magnetycznych ze względu na dłuższy czas dostępu do danych, ale stanowią wygodny typ pamięci masowej, której popularność w najbliższych latach będzie szybko rosnąć. Czytaj więcej »

Praca grupowa

60 metrów na minutę

N7000 - nowa drukarka magnetograficzna firmy Nipson oferuje rozdzielczość 480 dpi. Czytaj więcej »

Kolejne odrodzenie taśmy

Standard LTO umożliwi zapisanie do 1,6 TB danych na pojedynczej kasecie. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

''(e)Migracja, czyli podwójne widzenie''

Czasami w życiu spotykają nas nieszczęścia: gradobicie, przemarsz wojska albo migracja do innego systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Konkrety

Rozmawiam z klientem, a ten mi mówi, że potrzebuje konkretu. Dobrze, odpowiadam, ale wytłumacz mi, jakich konkretów trzeba ci, co rozumiesz przez konkret. Klient denerwuje się i plącze, a w końcu mówi, że jako konsultant powinienem to wiedzieć. Uważa, że to ja powinienem wiedzieć, czego on potrzebuje. Czeka, że to konsultant podpowie, a on i tak zrobi po swojemu. Czytaj więcej »

Listy

W dniach 16-10 września 1998 r. odbędzie się w Lublinie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej XIV Konferencja Informatyka w Szkole. Patronat nad konferencją objął rektor UMCS prof. dr hab. Kazimierz Goebel. Czytaj więcej »

Panowie na zagrodzie

Komplikowanie stosunków między klientami a urzędnikami wkomponowało się już na stałe w krajobraz naszego życia codziennego. Gdyby przybysz z innej planety chciał zrozumieć i przeprowadzić zwięzłą syntezę tego zjawiska, prawdopodobnie zakończyłby konkluzją ''mieszkańcy kraju położonego między morzem a górami dzielą się wyraźnie na dwie przeciwne grupy: jedna z nich... Czytaj więcej »

Szybkość myszy

Mawiają ponoć co bardziej krytyczni wobec siebie naukowcy, że nie ma takiego kryzysu, na który naukowcy nie odpowiedzieliby organizacją seminarium. Jeżeli na poważnie brać tę skądinąd słuszną uwagę, trzeba dojść do wniosku, że nie mamy kryzysu poczty elektronicznej. Myśl o istnieniu takiegoż kryzysu może wydać się całkowicie dziwna, skoro zewsząd płyną wieści o... Czytaj więcej »

Rynek

Unisys chce integrować

Wyraźny zwrot w kierunku integracji systemów zapowiedział szef polskiego oddziału Unisysa Krzysztof Korba. Czytaj więcej »

Wchodzi Wang, znika Olivetti

Wang Laboratories, po przejęciu działu serwisowego Olivetti, rozpoczyna działalność w Polsce. Podobnie jak w innych częściach świata, strategicznymi partnerami polskiego oddziału będą Dell, Cisco i Microsoft. Czytaj więcej »

Sieci

Atrakcyjne połączenie

SCO wprowadziła system integrujący cechy UnixWare i OpenServer. Czytaj więcej »

Zintegrowane zarządzanie

Wkrótce ukażą się nowe wersje systemów zarządzania Tivoli i Computer Associates. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...