powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 14-1998, 6 kwietnia 1998
14-1998 Computerworld nr 14-1998
Wiadomości

Chipy spod Wawelu

W ciągu najbliższych dwóch lat Motorola zainwestuje w Krakowie 110 mln USD. Czytaj więcej »

Człowiek roku zastąpiony

Craig Barrett zastąpi Andy Grove'a na stanowisku dyrektora Intela Czytaj więcej »

Dżentelmeni nie mówią o wojsku

...tylko pokazują wojskowym systemy Command & Control (C2) w ukryciu przed tłumami, nie zamieszczając żadnych informacji w oficjalnie dostępnych materiałach. Pytania o sektor wojskowy wprawiają menedżerów światowych korporacji w konfuzję, gdyż boją się, aby przypadkiem nie ujawnić tajemnic NATO. Czytaj więcej »

Gra w otwarte karty

Wszystkie karty identyfikacyjne, wydane w Polsce, powinny znaleźć się w krajowym rejestrze. Czytaj więcej »

Internetowym wehikułem w przyszłość

Rządowe i uniwersyteckie ośrodki naukowe oraz centra badawczo-rozwojowe międzynarodowych koncernów prezentowały wizję rozwoju teleinformatyki w najbliższych latach. Czytaj więcej »

Java na świeczniku

Największa konferencja poświęcona językowi Java zgromadziła rekordową liczbę programistów. Czytaj więcej »

Mainframe ze świata PC

Łódzkie ZETO proponuje przedsiębiorstwom, korzystającym ze starych modeli komputerów IBM, serwer P/390, łączący możliwości mainframe'a i serwera intelowskiego Czytaj więcej »

Małżeństwo z rozsądku

Novell zapowiada premierę systemu operacyjnego, wykorzystującego możliwości 64-bitowego procesora Merced Czytaj więcej »

Narodziny narzędzi

Gdyby CeBIT miał odbyć się za pół roku, z pewnością uwaga zwiedzających w większym stopniu skupiłaby się na narzędziach do tworzenia aplikacji. W marcu wiele programów prezentowano jeszcze w wersji beta, a niektóre dopiero znalazły się na początku długiego procesu produkcyjnego. Dlatego też narzędzia programistyczne nie były tak szeroko eksponowane, jak gotowe rozwiązania dla... Czytaj więcej »

Oracle rusza z ERP

Jeden z największych światowych dostawców systemów zarządzania bazami danych koncentruje się na aplikacjach dla przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Podział punktów IBM i Lotusa

Polskie oddziały IBM i Lotus zmierzają do integracji kanałów sprzedaży. Pierwszym krokiem ma być ujednolicenie programu licencji Lotus Passport i IBM Advantage. Czytaj więcej »

Ponad podziałami

IBM i Sun Microsystems będą wspólnie pracować nad nowym systemem operacyjnym, opartym na technologii Java Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Marc Andreessen nie sprawia wrażenia zakłopotanego sytuacją, w jakiej znalazła się jego firma. Czytaj więcej »

Sen o CeBIT

Marzy mi się, że za rok na targach CeBIT będzie zaprezentowany polski rynek teleinformatyczny. Czytaj więcej »

Sieciowe nadzieje i rozczarowania

Renesans technologii Token Ring, rozczarowanie modemami 56 Kb/s, coraz bardziej zaawansowane zarządzanie sprzętem sieciowym za pomocą przeglądarek WWW to najważniejsze sieciowe tematy tegorocznego CeBIT-u. W Hanowerze można było dostrzec walkę największych producentów o udział w rynku małych i średnich firm. Bogatą ofertę dla tego sektora zaprezentowały Hewlett-Packard, Intel,... Czytaj więcej »

Składacz spółka cywilna

Największym producentem komputerów w Polsce jest firma Składacz s.c. W tym roku sprzeda ich 600 tys. Mimo że firma ta nie jest nigdzie zarejestrowana, drżą przed nią Optimus, JTT Computer, Compaq, IBM i Hewlett-Packard. Czytaj więcej »

Świat biurka i okolic

Chociaż rosnące co roku rozmiary targów CeBIT powodują, że nowości informatyczne giną wśród innych produktów, to światowi producenci sprzętu i oprogramowania wciąż wykorzystują je do prezentacji swoich największych osiągnięć. Czytaj więcej »

Święty od aplikacji

Dla programistów najciekawszym wydarzeniem targów była prezentacja technologii San Francisco, opracowanej prze IBM i firmy partnerskie. Czytaj więcej »

System Główny Handlowy

Grupa studentów warszawskiej SGH stara się o wdrożenie edukacyjnej wersji systemu R/3 Czytaj więcej »

Zarządzanie dla bauer

Oprogramowanie wspomagające działalność przedsiębiorstw cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających CeBIT. Jednak najbardziej widocznym dla obcokrajowca trendem jest coraz większe zorientowanie wystawców na niemieckiego odbiorcę. Czytaj więcej »

Zmarnowana szansa

Po czterech latach organizacji polskiej ekspozycji na targach CeBIT przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji oraz Centrum Promocji Informatyki, można zastanawiać się, czy nadal jest sens powierzać instytucjom promowanie rodzimego rynku teleinformatycznego. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Przedsiębiorczość wirtualna

Motto nowych współczesnych firm powinno brzmieć: małe, inteligentne, szybkie i... wirtualne. Czytaj więcej »

Wymagania użytkownika

Przeprowadzone wiosną 1995 r. - w ramach projektu ESPITI - badania ankietowe 10 tys. europejskich firm produkujących oprogramowanie wykazały, że 65% swoich problemów firmy upatrują w specyfikacji i zarządzaniu wymaganiami klienta. Dowodzi to niezbicie, że pod koniec XX wieku głównym problemem jest nie to, jak budować systemy informatyczne, ale to, jak i od kogo dowiedzieć się, jakie... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Te wspaniałe telefony z namiastką oprogramowania

Czy masz telefon komórkowy? Jeśli tak - czy zdarzyło ci się kiedyś nacisnąć nie ten guzik, zrywając ważne połączenie? Czy miałeś kiedyś ochotę wyrzucić ze swego telefonu całe oprogramowanie i napisać je samemu od nowa? Jak często zdarza ci się, że twój telefon doprowadza cię do białej gorączki? Czytaj więcej »

Internet

Czekanie na klienta

Większość internetowych serwisów prowadzących sprzedaż biletów i rezerwację miejsc wciąż przynosi straty. Czytaj więcej »

Łatwe przesyłanie

DropChute+ to program pozwalający na przesyłanie plików w Internecie lub intranecie za pomocą operacji ''przeciągnij i upuść''. Czytaj więcej »

Po raz trzeci, sprzedane!

Internetowe aukcje nie dotarły jeszcze do Polski, chociaż na świecie są coraz bardziej popularne Czytaj więcej »

Szukanie tropów

Bazaar Analyzer Pro 2.0 służy do zróżnicowanej oceny wykorzystania serwisu WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Atrament Xeroxa

Pierwszy, popularny model atramentowej drukarki Xerox jest tani, ale kosztowny w eksploatacji. Czytaj więcej »

Katmai w notebooku

Nowy procesor o dwóch częstotliwościach pracy będzie wymagał zasadniczych zmian w konstrukcji komputerów przenośnych. Czytaj więcej »

Nie tylko Brilliance

Philips prezentuje nietypowy model 19'' monitora do zastosowań biurowych i nowe monitory rodziny Brilliance. Czytaj więcej »

Pomoc w nawigacji

Program Alexa to interesujące i pożyteczne narzędzie, ułatwiające wyszukiwanie informacji w Internecie Czytaj więcej »

Terminale Windows

IBM Network Station NC to odpowiedź IBM na propozycję terminali WBT Czytaj więcej »

Transformacja CD na DVD

Firma Sonic Solutions opracowała oprogramowanie, umożliwiające automatyczną konwersję plików do formatu DVD. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Sztuka zwalniania ludzi

Rozstanie pracownika z firmą należy do kategorii zdarzeń ostatecznych. Każda ze stron wie w tym momencie, że podobna sytuacja nigdy się nie powtórzy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Przyszłość szeroko otwarta?

Narzędziowa strategia Sybase to dostarczanie programistom produktów bardziej rozproszonych, bardziej nastawionych na Web i wydajniejszych Czytaj więcej »

Uwierzyć w PowerBuildera

Z Billem Rabkinem, odpowiedzialnym w Sybase za promocję pakietu PowerBuilder wśród programistów, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Elektroniczne kartk

Eastman Software udostępni pakiet do zarządzania dokumentami w Microsoft Exchange. Czytaj więcej »

Nowy klocek Domino

Lotus udostępnił nową wersję flagowego produktu. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Drukarka wymyślna - czyli między 8 marca a 1 kwietnia

Problem z systemowym środowiskiem graficznym zaczął od paru lat doskwierać użytkownikom, a to z powodu rozrastania się oferowanych możliwości, choćby wspomnieć o udostępnianiu plików i drukarek w sieci lokalnej. Ktoś zmieni hasło dostępu lub mapowanie dysków i zamiast wspólnych dokumentów, które pani X z panią Y opracowywały sobie w edytorze, widać tylko jakieś pliki *.XLS. Czytaj więcej »

Listy

W artykule Adama Jadczaka, zamieszczonym w nr 11 Computerworlda z dnia 16.03.1998, dotyczącym wdrażania systemu Baan w olsztyńskiej firmie Indykpol SA, znalazł się istotny błąd merytoryczny. Dotyczy on modułu kadrowo-płacowego systemu Baan. Czytaj więcej »

Mania eksponencjalna

Wśród licznej korespondencji (uwielbiam dostawać listy) znalazło się ostatnio i takie zawiadomienie: ''Chcialabym w imieniu autorow serwisu Bannermania (http://www.bannermania.nom.pl) zaproponowac Panstwu promocje Waszego serwisu WWW poprzez emisje banerow. Zwracam sie do Panstwa z pytaniem do kogo... Czytaj więcej »

Niemoc

Podczas rozmów z pracownikami firmy software'owej usłyszałem twierdzenie, że w Polsce nie można byłoby stworzyć i utrzymywać dobrego oprogramowania użytkowego wspomagającego ewidencję i rozliczenia. Przyczyną są zasady (a raczej brak zasad) tworzenia prawa i jego ogłaszania. Mówią niektórzy, że kiepskiej baletnicy... Łatwo tak mówić, ale warto zastanowić się nad problemem.... Czytaj więcej »

Z serwisu

Stosunki małżeńskie - oczywiście upraszczając te zagmatwane relacje - mieszczą się w obszarze zawartym między dwoma zdaniami: ''Czego ona naprawdę chce'' i ''On przecież nic nie rozumie''. A czyż nie jest podobnie w przypadku wzajemnych stosunków serwisu i klienta? Czytaj więcej »

Rynek

Górna półka JTT

JTT jest siódmym dystrybutorem Compaqa w Polsce. Czytaj więcej »

Nowe szaty króla

Pod koniec roku ''PC poniżej 1000 USD'' mają stanieć prawie o połowę. Czytaj więcej »

Sieci

Klonowanie komputerów

Nowe narzędzia ułatwią przygotowywanie identycznych instalacji oprogramowania. Czytaj więcej »

Ułatwić zarządzanie

HP oferuje bezpłatnie zestaw narzędzi do zarządzania serwerami i stacjami roboczymi. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Kiedy każdego roku z drżeniem serca wypełniam PIT, dziękuję kolegom z Poltaxu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...