powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 13-1998, 30 marca 1998
13-1998 Computerworld nr 13-1998
Wiadomości

CeBIT - mania wielkości

Ogrom hanowerskich targów powoduje, że w coraz mniejszym stopniu zaspokajają one potrzeby ludzi poszukujących konkretnych rozwiązań. Z roku na rok stają się imprezą bardziej niemiecką niż europejską. Czytaj więcej »

Czas decyzji systemowych

IBM Polska zapowiada zwiększenie nakładów na promocję własnego oprogramowania, w tym także nowych produktów dla Windows NT. Czytaj więcej »

Dwie maszyny Javy

HP udostępni własną, konkurencyjną do Sun Microsystems, wirtualną maszynę Javy. Czytaj więcej »

Elektroniczna Rada Ministrów

Centrum Informacyjne Rządu będzie publikować w Internecie informacje o pracach Rady Ministrów. Czytaj więcej »

Emigranci Lotusa

Po raz kolejny Lotus Development stara się nakłonić użytkowników cc:Mail do migracji na Notes. Tym razem oferuje im 30% obniżkę cen i narzędzia do migracji. Czytaj więcej »

Gdzie dwóch się bije...

Skierowanie umowy z Prokomem do NIK i dopisanie do niej aneksu - zapowiedział Stanisław Alot, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie ComputerLand zgłosił propozycję udziału w projekcie systemu informatycznego dla ZUS. Czytaj więcej »

Hotelowy flirt partnerów

Między firmami Informix i Oracle może dojść do rywalizacji o partnerów handlowych. Oracle proponuje firmom od dawna współpracującym z Informixem korzystanie ze swoich produktów. Czytaj więcej »

Octavia on-line

Sieć dilerska Skoda Auto Polska zostanie połączona systemem informatycznym wspomagającym sprzedaż samochodów i rozliczanie napraw gwarancyjnych. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Miliony w totka Czytaj więcej »

Sieci z ludzką twarzą

Podczas konferencji użytkowników Novella Brainshare '98 firma zaprezentowała nowe wersje NetWare i GroupWise. Zapowiedziano także wydanie nowych wersji katalogu NDS (NetWare Directory Services) na platformy Windows NT i Unix. Czytaj więcej »

Softbank rozszerza grupę

Krakowski Sawan jest kolejną firmą, w której Softbank zamierza przejąć większościowe udziały. Czytaj więcej »

Średnie jest piękne

Gdy rynek oprogramowania ERP wśród dużych firm powoli się nasyca, producenci systemów w coraz większym stopniu kierują swoją ofertę marketingową do firm średniej wielkości. Czytaj więcej »

System po dwudziestce

Z Wesleyem P. Mellingiem, wiceprezesem ds. systemów Windows NT i OpenVMS w Digital Equipment Corporation, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

W skrócie - CeBIT98

Czytaj więcej »

Wspólne drog

Przedstawiciele koncernu Compaq Digital przedstawili perspektywy rozwoju na nadchodzące lata. Strategia firmy zakłada utrzymanie systemu operacyjnego OpenVMS, a także doskonalenie rozwiązań dla Windows NT. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Organizacja zespołu projektowego

Można przytoczyć zarówno wiele argumentów ''za'', jak i wiele ''przeciw'' pracy zespołowej. Tak czy inaczej jesteśmy na nią skazani. Nikt przy obecnej złożoności systemów informatycznych nie podejmie się ich samodzielnej realizacji. Pracując w zespole złożonym z osób o różnym doświadczeniu, kwalifikacjach i zainteresowaniach, musimy nauczyć się efektywnie wykorzystywać jego... Czytaj więcej »

Zaklinanie rzeczywistości

Zbyt wielu menedżerów w Polsce podchodzi do koncepcji takich jak reengineering, jak do haseł użytecznych w promocji, ale nigdzie indziej. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Demokracja bezpośrednia

W świecie elektronicznej polityki Współczesna polityka opiera się na wynalazku starożytnych Greków, zmodyfikowanym do potrzeb społeczeństw, znacznie większych niż w przypadku państw-miast dawnej Hellady. W praktyce, obecne sposoby sprawowania władzy mają charakter pośredni. Czy media elektroniczne mogą zmienić ten stan rzeczy? Czytaj więcej »

Nomen omen

Nie jest wiedzą powszechną, że stworzenie nowej nazwy firmy lub produktu to proces złożony, który powinien obejmować analizę oczekiwań i zachowań konsumentów, badania socjolingwistyczne oraz określenie form komunikowania się z potencjalnym rynkiem. Rodzime przedsiębiorstwa decydują się na taką procedurę ustalania tzw. brandu sporadycznie, woląc zdać się na intuicyjne pomysły... Czytaj więcej »

Wizjonerzy i prostytutki

Zabawa w wizjonera nie jest zadaniem łatwym. Do dzisiaj czerwienię się, czytając w swojej książce o informatyzacji administracji, że ''...nowoczesne programy użytkowe potrzebują do komfortowej pracy 4 MB RAM'' i nie pociesza mnie fakt, iż pisałem to w roku 1995. Z wizjonerstwa niedostateczny. Czytaj więcej »

Wymyślić Pentium

Rozmowa z Davidem Plackiem, prezesem firmy Lexicon Branding, która stworzyła nazwy takich produktów, jak np. Pentium, PowerBook, DeskJet. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Czas na moratorium

Ten rok upłynie pod znakiem moratorium na nowe projekty informatyczne. Będzie ono wprowadzane w skali całych przedsiębiorstw i instytucji. Jeśli dana organizacja do tej pory nie ogłosiła takiego moratorium, to może warto nad czymś takim się zastanowić. Czytaj więcej »

Internet

Łapanie spamów

Spamy - niechciane przesyłki reklamowe - są coraz większym problemem w sieci globalnej. Użytkownicy mogą się jednak przed nimi bronić - pojawiają się już programy i urządzenia dokonujące automatycznej selekcji listów elektronicznych. Czytaj więcej »

Mundial w Internecie

Internet ma być jedną z form bezpośredniego przekazu rozgrywek piłkarskich na tegorocznych mistrzostwach świata. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bezpośrednie drukowanie fotografii

Mitsubishi oferuje nową serię wizyjnych drukarek termosublimacyjnych CP-700. Czytaj więcej »

Globalne biuro projektowe

Reality Link uzupełnia wymianę danych CAD o funkcje wideokonferencyjne. Czytaj więcej »

Konkurencja dla zestawu Intel 440BX

Jeszcze przed premierą nowego chipsetu Intel 440BX, Acer i VIA zapowiadają wprowadzenie, tańszych zestawów, przeznaczonych do współpracy z Pentium II. Czytaj więcej »

Łatwe wypełnianie PIT

Varico oferuje programy ułatwiające rozliczenie podatków dochodowych przez firmy lub użytkowników indywidualnych. Czytaj więcej »

Notebook dla podróżników

Dell Latitude CP 166ST to lekki, multimedialny komputer o umiarkowanej cenie. Czytaj więcej »

OKI drukuje szybciej

Nowe modele drukarek LED Okipage drukują z szybkością 10-20 stron na minutę. Czytaj więcej »

Projektowanie sieci neuronowych

StatSoft oferuje nowe oprogramowanie Neural Networks, umożliwiające automatyczne tworzenie optymalnej architektury sieci neuronowych. Czytaj więcej »

Sterować obiektowo Sterować obiektowo

Intellution wprowadza FIX Dynamics, nowe oprogramowanie do sterowania i wizualizacji procesów technologicznych. Czytaj więcej »

Szybsza transmisja

Quantum opracowała nowy typ interfejsu Ultra ATA/66, umożliwiający wymianę danych z dyskiem z maksymalną szybkością 66 MB/s. Czy zostanie uznany za standard? Czytaj więcej »

Uniwersalne pamięci RAM?

Specyfikacja Intel PC100 ma umożliwić wymienność różnych typów pamięci i ich instalację w dowolnym systemie komputerowym. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Specjaliści od dużych spraw

Na rynku pracy dla znawców technologii mainframe'owej panuje stagnacja. Nawet kłopoty związane z problemem milenium nie wpłynęły na wzrost zainteresowania fachowcami z tej dziedziny. Polscy specjaliści, mimo wieloletniego doświadczenia, nie mogą liczyć na zarobki rzędu kilkuset dolarów dziennie, jakie uzyskują informatycy amerykańscy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Borland Jbuilder

Tworzenie aplikacji w Javie jest równie łatwe, jak w Delphi czy Visual Basicu. Czytaj więcej »

Systemy klient/serwer

Współczesne duże aplikacje klient/serwer przypominają aplikacje działające na mainframe'ach. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Bezpieczne serwery

Symantec udostępnił nową wersję programu antywirusowego dla NetWare. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Standard dwóch gigantów

DEN umożliwi zarządzanie urządzeniami sieciowymi z poziomu usług katalogowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czuły stolec

Wymyśliłem sobie, że będę opisywał świat, w którym można żyć bez komputerów. Jak dotąd, udawało mi się znajdować tematy, nie napotykając specjalnych problemów. Wierni Czytelnicy wiedzą, że nie cofnąłem się przed żadnym zadaniem. Muszę się jednak przyznać, iż rzeczywistość kolejny raz przerosła moją wyobraźnię. Czytaj więcej »

Jak u damskiego fryzjera

Nie interesował mnie nigdy fryzjer damski. Zresztą dlaczegóż miałby mnie interesować fryzjer damski? Jeżeli zastanawiałem się kiedykolwiek nad damskim fryzjerem, to tylko dlatego, że dziwiło mnie, jak kobiety siedzieć mogą godzinami całymi pod tymi kosmicznymi kloszami. Czytaj więcej »

Listy

Odpowiedź na postawione w tytule artykułu pytanie ''Tak czy nie dla TBD'' (Computerworld nr 8 z 23 lutego 1998 r.) jest krótka: oczywiście NIE dla TBD. Terenowe Banki Danych powstały w czasach, kiedy informatyka była traktowana - zarówno przez administrację państwową, jak i większość firm przemysłowych - jako nauka tajemna. W dzisiejszych czasach istnienie TBD w jakiejkolwiek postaci... Czytaj więcej »

To już pięćdziesiąty ...

Trudno uwierzyć, że już pięćdziesiąty raz wysyłam do redakcji nowy tekst. Wprawdzie jeden z ważnych Czytelników stwierdził, że ustawiłem się sprytnie. Uważa, iż piszę zwykle ten sam tekst tylko na inny temat. Dodał przy tym, że uważa to za niełatwe zadanie, czym trochę mnie pocieszył. Czytaj więcej »

Za i przeciw

Wprowadzanie zmian nie idzie w parze z ludzkim przywiązaniem do stabilizacji. Ujmując problem inaczej: zmiany mogą być przyjmowane obojętnie, jeżeli nie dotyczą zainteresowanych, lub entuzjastycznie, jeżeli przynoszą im wymierne korzyści. Czytaj więcej »

Rynek

Dystrybucja licencji

Novell Polska i Hewlett-Packard Polska rozpoczęły działania promocyjne, dotyczące sprzedaży NetWare z serwerami HP. Czytaj więcej »

Przyjazna konkurencja

Netia Telekom i TP SA zadbają o standardy, karty chipowe, aparaty i książki telefoniczne. Czytaj więcej »

Sieci

Łatwiejsza migracja

Nowe narzędzie Novell'a do automatyzacji procesu aktualizowania serwerów NetWare. Czytaj więcej »

Lektury

Kompleksowo o NT Czytaj więcej »

Technologia jutra dzisiaj

Microsoft udostępni aplikację pomagającą określać zabezpieczenia Windows NT. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Korzystając z uprzejmości redakcji (jestem przecież stałym felietonistą), chciałbym zapytać kolegów głównych informatyków, czy nie wiedzą przypadkiem, gdzie można kupić książkę "Dyrektor Departamentu Informatyki dla opornych". Słyszałem, że się ukazała. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...