powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 12-1998, 23 marca 1998
12-1998 Computerworld nr 12-1998
Wiadomości

Aplikacja z komponentów

W tym roku Trax wprowadzi na rynek pierwszy produkt oparty na technologii IBM San Francisco Czytaj więcej »

Bo gdy Titanic tonął...

Niespełna cztery lata temu w siedzibie Głównego Urzędu Ceł strzeliły korki od szampana na wieść, że premier Waldemar Pawlak zatwierdził wybór niemieckiej firmy CGK na wykonawcę ogólnopolskiego systemu informatycznego administracji celnej. Nikt nie przeczuwał wtedy, że projekt o wartości 150 mln DEM zakończy się całkowitą katastrofą. Czytaj więcej »

Budowanie Idei

W przyszłości z nowo zakupionych systemów informatycznych dla sieci komórkowej Idea DCS 1800 będzie korzystać również starsza sieć Centertela w analogowym standardzie NMT. Czytaj więcej »

Cień szansy na sukces

Netscape Communications wciąż jeszcze może uratować swoją niezależność. Czytaj więcej »

ComputerLand i rok rozwoju

Czeka nas rok rozwoju - stwierdził Tomasz Sielicki. Część tegorocznych przychodów może pochodzić z kontraktu z ZUS. Czytaj więcej »

Dobra nowina z Utah

Trwają rozmowy Novella z Microsoftem w sprawie wspólnego opracowania narzędzi dla sieci NetWare i Windows NT. Według nie potwierdzonych przez firmy informacji, jedno z nich ma ułatwić migrację między systemami operacyjnymi. Szczegóły porozumienia zostaną ujawnione na dorocznej konferencji użytkowników NetWare BrainShare ''98. Czytaj więcej »

GUC przed rozdaniem

Z Januszem Paczochą, prezesem Głównego Urzędu Ceł, rozmawia Olo Sawa. Czytaj więcej »

Podglądanie sprzedaży

Polski oddział koncernu Unilever zakończył wdrożenie oprogramowania do analizy sprzedaży. Czytaj więcej »

Równowaga interesów

Optimus SA przy realizacji projektów informatycznych będzie korzystał z serwerów Sequent Computer. Nowosądecka firma zapowiada w tym roku 60% wzrost przychodów z integracji systemów. Czytaj więcej »

W Łodzi o połączeniach

Podczas dziewiątej edycji targów Intertelekom swoją ofertę przedstawiło ponad 240 firm. Czytaj więcej »

Windows 98 i góra lodowa

System Windows 98 w polskiej wersji językowej znajdzie się w sprzedaży we wrześniu br. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Modelowanie do rozwoju

Reengineering dobrze nadaje się do rozwiązywania problemów firm szybko rosnących. Czytaj więcej »

Organizacja dla projektu

Co jest dobre do realizacji codziennych zadań produkcyjno-usługowych, nie musi być wystarczająco dobre do skutecznego przeprowadzenia projektu, który charakteryzuje się innowacyjnością. Czytaj więcej »

Potrzeba odwagi i rozumu

Czy etyka postępowania firm informatycznych powinna polegać na niezadawaniu pytań i realizacji wszystkiego, co się trafi, czy też na edukowaniu decydentów? Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Sieciowe podziemie

Kim jest haker: przestępcą czy bojownikiem o wolność cyberprzestrzeni? A może sfrustrowanym użytkownikiem komputerów, który koniecznie chce ściągnąć na siebie uwagę mediów? Czytaj więcej »

Internet

Kąsek dla programistów

Netscape - zgodnie z zapowiedziami - otworzył internetowy serwis, na którym w ciągu miesiąca zostaną umieszczone kody źródłowe pakietu Communicator. Czytaj więcej »

Nowy dobry klient

Eudora Pro 4.0 to bardzo dobry program do obsługi poczty elektronicznej, przeznaczony raczej dla pojedynczego użytkownika. Czytaj więcej »

Pilnowanie Internetu

Websense jest narzędziem służącym do nadzorowania ruchu internetowego w sieci lokalnej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Multimedialne monitory Sony

Sony wprowadziła na rynek modele monitorów, wyposażone w systemy audio i interfejs USB. Czytaj więcej »

Notebook w roli telefonu GSM

Compaq opracował kartę SpeedPaq GSM, oferującą funkcje telefonu komórkowego. Czytaj więcej »

Philips popiera USB

Oprócz monitorów, Philips zamierza wprowadzić do oferty głośniki, kamery wideo, klawiatury i myszy wyposażone w interfejs USB. Czytaj więcej »

Oferta firmy Dragon Systems jest przeznaczona dla programistów systemów przetwarzania mowy.

Oferta firmy Dragon Systems jest przeznaczona dla programistów systemów przetwarzania mowy. Czytaj więcej »

Wspólny zestaw instrukcji

AMD, Cyrix i IDT przygotowują jednolity zestaw instrukcji 3D dla nowych procesorów. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Magistracki urzędnik

W administracji samorządowej informatyk kariery finansowej raczej nie zrobi. Dopóki układ polityczny nie spowoduje, że dostanie się do zarządu miasta lub gminy, dopóty będzie zarabiał prawie o połowę mniej niż w dobrych, prywatnych firmach. Jednakże prestiż urzędnika magistrackiego - rzecz niebywała jeszcze kilka lat temu - i możliwość obcowania z wieloma systemami... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Narzędzia analityczne Oracle'a

Oprogramowanie wspomagające podejmowanie decyzji odgrywa coraz ważniejszą rolę w działalności gospodarczej przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

NC kontra PC po dwóch latach

Wynik coraz ostrzejszej walki między PC a NC nadal nie jest rozstrzygnięty. Czytaj więcej »

Nowa wersja C++Builder

Rodzina narzędzi C++Builder 3.0 - umożliwia pełne graficzne opracowywanie aplikacji. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

O technologii i rynku wyświetlaczy LCD TFT

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD (Liquid Crystal Display) należą do podstawowych elementów komputerów przenośnych, bez których trudno sobie wyobrazić możliwość powstania ogromnego rynku notebooków. Czytaj więcej »

Opis produktów

Czytaj więcej »

Z komputerem pod ramię

Coraz większe zastosowanie komputerów przenośnych, a także funkcjonalność niewiele odbiegająca od stacjonarnych modeli PC, sprawia, że popyt na notebooki w Polsce, tak samo zresztą jak na całym świecie, gwałtownie rośnie. Dzieje się tak, mimo iż sprzęt ten jest wciąż drogi. Jednak ceny notebooków systematycznie spadają. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Co z wieloplatformowym NDS?

Zamiast przenoszenia NDS na inne platformy, Novell zapewni jedynie możliwość pojedynczego logowania w kilku systemach. Czytaj więcej »

Usprawnianie drukowania

NDPS automatyzuje instalację obsługi drukarek na komputerach w sieci. Czytaj więcej »

Zdalnie z przeglądarki

Pakiet pcAnywhere pozwala wykorzystywać przeglądarkę WWW jako zdalnego klienta. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Albo, albo

W czasach niedawnej jeszcze Polski moi rodzice mieli niezwykle ograniczone możliwości wyboru. Właściwie w ogromnej większości przypadków nie mieli wyboru. Jeśli mieli, to był to tak zwany wybór albo - albo. Czytaj więcej »

Globulki dopochwowe

Szanowny Pan Jakub Tatarkiewicz. Uprzejmie informuję, że Premier Leszek Balcerowicz nie może osobiście ustosunkować się do zapytania na temat jakości polskich przepisów finansowo-podatkowych, gdyż właśnie odbywa praktykę w aptece. Czytaj więcej »

Listy

Chciałbym odpowiedzieć na część pytań postawionych przez p. Krzysztofa Cegielskiego, opublikowanych w listach (Computerworld nr 8 z 23 lutego br.). Czytaj więcej »

MRP II to nie jest komputeryzacja

Sporo czasu minęło, zanim zdecydowałem się wrócić do tematu wdrażania MRP II R/3 w trzech browarach, (CW nr 47 z 1997 r.). Czytaj więcej »

Pożytki z przeżytków

Pamiętam, gdy kilka lat temu prowadziliśmy w gronie programistów dyskusje na temat dochodów i wyposażenia w sprzęt. Wnioski były jednoznaczne i niezbyt budujące: doszliśmy do wspólnego stanowiska, że programiści zarabiają niewiele w porównaniu do wykonywanej pracy, czego bezpośrednim skutkiem miały być także niedostatki w posiadanym sprzęcie komputerowym. Czytaj więcej »

Rynek

Drużyna SAPerów

SAP zaoferuje klientom na całym świecie usługi doradcze w ramach programu TeamSAP. Partnerzy SAP Polska widzą w TeamSAP nie konkurencję, ale szansę na wzrost liczby klientów. Czytaj więcej »

Emisja i systemy

W tym roku firma 2Si rozpocznie działalność na rynku systemów do zarządzania. Czytaj więcej »

Kariera Sancheza

Digital Equipment Polska może utracić w Polsce monopol na dostawę platformy sprzętowej dla systemu Profile. Czytaj więcej »

Sieci

Odciążyć administratora

Z Michaelem Simpsonem, odpowiedzialnym w firmie Novell za marketing usług katalogowych i produktów do zarządzania sieciami, rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Tańsze i łatwiejsze zarządzanie

Zastosowanie pakietu Zen Works firmy Novell ma obniżyć koszty zarządzania komputerami PC. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Korzystając z uprzejmości redakcji (jestem przecież stałym felietonistą), chciałbym zapytać kolegów głównych informatyków, czy nie wiedzą przypadkiem, gdzie można kupić książkę "Dyrektor Departamentu Informatyki dla opornych". Słyszałem, że się ukazała. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...