powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 10-1998, 9 marca 1998
10-1998 Computerworld nr 10-1998
Wiadomości

Baza dla mniej zamożnych

Pervasive Software zachęca polskich użytkowników baz Btrieve do aktualizacji oprogramowania. Czytaj więcej »

Ciągły rozwój komórek

Po uruchomieniu hurtowni danych i systemu archiwizacji dokumentów operator sieci Era GSM przygotowuje się do kolejnych, dużych projektów informatycznych. Czytaj więcej »

Czekając na Puls

Krajowy Urząd Pracy rozpoczął budowę infrastruktury teleinformatycznej. Czytaj więcej »

Digital na dwa tysiące

Digital rozszerza zakres usług związanych z problemem roku 2000. Czytaj więcej »

Egzamin dojrzałości

Zdaniem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych, w ciągu ostatnich 12 miesięcy dwukrotnie wzrosło zainteresowanie kursami na autoryzowanych specjalistów Microsoftu. Uzyskanie certyfikatu nie zawsze jednak gwarantuje sukces na rynku pracy. Czytaj więcej »

Glaxo Wellcome nie narzuca

Kiedy Glaxo Wellcome podpisywał z polskim rządem umowę o przejęciu Polfy Poznań, firma ta już od wielu miesięcy realizowała projekt wdrożenia systemu zintegrowanego MRP II. Czytaj więcej »

NT w cieniu Unixa

Informix rezygnuje z rywalizacji z Microsoftem na rynku baz danych dla Windows NT. Czytaj więcej »

Ostatni przetarg w Warszawie

Resort zdrowia planuje wdrożyć systemy informatyczne w 300 największych szpitalach. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Spiesz się powoli Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dlaczego outsourcing?

Powierzenie komuś newralgicznych elementów swego systemu zarządzania jest możliwe tylko wtedy, gdy ma się przekonanie, że partnerzy to ''nasi ludzie''. Czytaj więcej »

Jak jeden mąż

Zarządzanie jest komunikowaniem się, a sama komunikacja jest jednym z kluczowych czynników sukcesu. Czytaj więcej »

Jak nawigator

Zadaniem informatyka jest uzbrajanie firmy do realizacji jej strategii biznesowej. Czytaj więcej »

Rachunki aż do bólu

Nowości do systemu informatycznego należy wprowadzać wtedy, gdy staną się standardem, a nie wtedy, gdy dostawca dysponuje dopiero prototypem, ale już rozpoczął szumną kampanię propagandową. Czytaj więcej »

Takie tango

Z wypowiedzi menedżerów, ich doradców i kierowników działów informatycznych można odnieść wrażenie, że informatyzowanie organizacji to taniec, o którym było głośno ostatniego lata. Czytaj więcej »

W poprzek procesów

W dziedzinie informatyzacji przedsiębiorstw konsekwencja przynosi większe korzyści niż wrażliwość na nowości. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu nowego imienia

Współcześnie informatycy zajmują się już tylko zapewnieniem szeroko rozumianej sprawności systemów informatycznych, co przypomina oczywisty podział ról: hydraulik dba o stan instalacji wodnokanalizacyjnej, natomiast każdy myje się sam. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Konwergencja w kosmosie

Termin konwergencja był popularny w politologii w latach 70. i oznaczał stopniowe przenikanie się dwóch głównych systemów politycznych tamtego świata. W tym znaczeniu problem ten jest dziś nieaktualny, skoro zniknęły jego przyczyny - konflikt między ideologiami. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Po godzinach. Reengineering

Lech Browary Wielkopolski SA przeprowadza klasyczny, szeroko zakrojony reengineering swoich procesów na bazie zintegrowanego systemu wspomagania zarządzania MRP II Czytaj więcej »

Internet

Ankieta na stronie

Program SurveySolutions służy do tworzenia ankiet i kwestionariuszy, które można umieścić na stronach WWW lub wysłać pocztą elektroniczną. Czytaj więcej »

Kupowanie na centy

Digital przedstawił publicznie nową formę mikropłatności, nad którą od dawna pracował. Czytaj więcej »

Programiści przez Internet

Dostępne są narzędzia wykorzystujące World Wide Web do tworzenia oprogramowania. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Archiwum na pół wieku

Maxoptix T5-2600 oferuje krótki czas dostępu i dużą trwałość danych, przechowywanych na dyskach magnetooptycznych. Czytaj więcej »

Integracja FreeHand z Web

Macromedia wprowadza nową wersję pakietu do grafiki wektorowej FreeHand 8. Czytaj więcej »

Naprawianie Windows 95B

Niektóre poprawki w OSR2 - najnowszej wersji systemu Microsoft - są jej wadami. Czytaj więcej »

Niepewna przyszłość Device Bay

Adaptec wycofał swoje poparcie dla standardu uniwersalnego gniazda z interfejsem IEEE 1394. Czytaj więcej »

Rośnie wybór NetPC

Siemens Nixdorf oferuje NetPC z możliwością rozszerzenia do standardowej konfiguracji PC. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Pogoń za informatykiem

W USA na informatyków czeka 350 tys. nie obsadzonych miejsc pracy. Z tego powodu kraj ten traci rocznie 500 mld USD. W następnej dekadzie liczba wakujących posad wzrośnie do miliona. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Maszyna wirtualna HotSpot

Szybkość programów Java uruchamianych za pomocą nowej maszyny wirtualnej Suna HotSpot jest lepsza niż programów kompilowanych C++. Czytaj więcej »

Twórca Javy o przyszłości

Według Jamesa Goslinga, twórcy Javy, sieć zmienia myślenie ludzi o oprogramowaniu i sposobach jego tworzenia. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Sieci bezdyskowych serwerów

Sieci SAN umożliwiają oddzielenie pamięci masowych od serwerów. Czytaj więcej »

Taśmowy mamut

Nowy napęd taśmowy firmy Exabyte umożliwia zapisanie na kasecie do 40 GB danych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Baudy Guard

W felietonie 66 napisałem, że kupowanie modemów w technologii 56K to przyszłość. A tu po upływie roku TP SA już podobno oferuje takie połączenia (nie sprawdzałem; z Hameryki trudno się dodzwonić, a jak już się uda, to strasznie coś szumi w słuchawce, a i opóźnienie sygnału jest znaczne). Co nie zmienia faktu, że obiektywne testy wykazują, iż efektywna szybkość przyjmowania... Czytaj więcej »

Kochająca żona

Pisałem przed kilkoma tygodniami o kłopotach mego przyjaciela z żoną - pisałem o problemie komputera w małżeństwie. Przypomnę, że żona mego przyjaciela nabyła (w dodatku z jego znaczącą pomocą) komputer, dla którego całkowicie straciła głowę. Czytaj więcej »

Listy

[...] Do niedawna podstawowym narzędziem niewidomego, jego sposobem komunikowania się ze światem widzących było... dłutko i aluminiowa tabliczka, bardziej ''zmechanizowani'' mieli specjalny przyrząd do pisania, tzw. maszynę brajlowską. [...] Czytaj więcej »

Pieniądze w błoto

Ustawa o zamówieniach publicznych miała w zamyśle ustrzec przed marnotrawieniem państwowych pieniędzy. Niestety, jak to w życiu, nie przewidziano wielu szczegółowych sytuacji i wyjątków, w przypadku których ustawa, miast przeciwdziałać podejrzanym procederom, sprzyja wyrzucaniu pieniędzy w błoto. Oczywiście, najlepiej uwidocznia się to na kanwie informatyki, jak zwykle... Czytaj więcej »

Virtualni Evropa

Wyklinają ludziska na nasze koleje, że archaiczne, że nic się na nich nie zmienia, że trudno dowiedzieć się czegokolwiek. Stwierdzam, że to nieprawda. Zaproszono mnie na wykłady na daleką północ - do Szczecina. Czytaj więcej »

Rynek

Procenty Oracle'a

Do końca wieku 40% przychodów Oracle Polska ma pochodzić ze sprzedaży aplikacji wspomagających podejmowanie decyzji i oprogramowania dla przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Sprostowanie

W artykule ''Dziesiątka w dystrybucji'' (CW nr 6 z 9.02.1998 r.) w zestawieniu 10 największych polskich dystrybutorów pominąłem Przedsiębiorstwo Handlowe AB i warszawską spółkę Action. Czytaj więcej »

Sieci

Sieć nierównych praw

3Com przedstawił strategię dotyczącą realizacji priorytetów w sieciach komputerowych. Czytaj więcej »

Wielka mała wieża

Cisco próbuje zdobyć udziały w rynku rozwiązań sieciowych dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

My - inżynierowie - wymyślamy i wytwarzamy różne przydatne urządzenia i jesteśmy przekonani, że właśnie na tym polega cywilizacja. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...