powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 07-1998, 16 lutego 1998
07-1998 Computerworld nr 07-1998
Wiadomości

Aaaaaby domenę kupić...

Obowiązuje już nowy regulamin rejestracji internetowych domen w Polsce. Czytaj więcej »

ALSO pod bramką

Z dwóch systemów informatycznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej na pewno zakończony zostanie jeden - zapowiada Piotr Kołodziejczyk, wiceminister pracy. Czytaj więcej »

Billing przez WWW

Olsztyńska i warszawska dyrekcja TP SA zamierzają do końca roku umożliwić abonentom sprawdzanie stanu rachunku telefonicznego przez Internet. Czytaj więcej »

IBM w pięciu kołach

Olimpiada zimowa w Nagano '98 to siedemnaste igrzyska obsługiwane przez system informatyczny IBM. Historia ''olimpijskich'' systemów komputerowych pokrywa się z historią rozwoju przemysłu komputerowego. Czytaj więcej »

Jest standard, nie ma zgody

Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU) zatwierdziła założenia standardu, pozwalającego na przesyłanie danych przez modem z prędkością 56 Kb/s. Czytaj więcej »

Kolorowe bezpieczeństwo

W podwarszawskiej fabryce Thomson Polkolor powstaje zapasowe centrum obliczeniowe. Czytaj więcej »

Mądrzy przed szkodą

Kilkadziesiąt polskich instytucji finansowych i zakładów przemysłowych zainwestowało w stworzenie centrów zapasowych systemów informatycznych. Zdaniem firm oferujących te usługi w Polsce, odsetek przedsiębiorstw, które są w stanie w szybkim tempie powrócić do pracy po katastrofie, jest znacznie mniejszy niż na Zachodzie. Koszt budowy lub dzierżawy ośrodka awaryjnego wynosi od... Czytaj więcej »

Niebiescy pod presją

Po kłopotach na olimpiadzie w Atlancie, w Nagano IBM zmienił sposób realizacji projektu. Czytaj więcej »

Novell do przodu, klastry do tyłu

Zakończył się spór między Novellem a jego byłymi pracownikami z grupy Wolf Mountain, opracowującej oprogramowanie klastrowe dla NetWare. Czytaj więcej »

Poczta rośnie od święta

Szacuje się, że w ciągu dwóch lat nastąpi ogromny wzrost liczby przesyłek elektronicznych z załącznikami graficznymi. Czytaj więcej »

Podwójny bank

''W rozwiniętym ekonomicznie kraju nie można wyobrazić sobie banku, który nie uwzględniałby w kosztach wydatków na zabezpieczenie ciągłości działania'' - twierdzi Piotr Cegiełła, wicedyrektor departamentu informatyki i telekomunikacji Banku Rozwoju Eksportu SA. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Sześć prac Amstronga Czytaj więcej »

R/3 pod kuratelą

SAP zamierza oferować obsługę w zakresie R/3 na zasadach outsourcingu. Czytaj więcej »

Sieciowa sprzedaż Daewoo

Internetowy system od marca br. wesprze działalność dealerów samochodów Daewoo. Czytaj więcej »

Siła w szybkiej bazie

Sprawna baza danych jest podstawą działalności warszawskiego ''żółtego telefonu''. Czytaj więcej »

STOEN wierzy w Javę

Stołeczny Zakład Energetyczny połączył swoje placówki siecią intranet. Firma rozważa możliwość zastosowania komputerów sieciowych. Czytaj więcej »

Zapobiec katastrofie

Z Piotrem Kołodziejczykiem, wiceministrem pracy i polityki socjalnej, odpowiedzialnym za projekt ALSO, rozmawia Olo Sawa. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Efektywność oznacza przetrwanie

Efektywna Obsługa Konsumenta (ECR) jest strategią działania dla kilku przedsiębiorstw jednocześnie, która wszystkim daje jednakową szansę zmniejszania zapasów i lepszego dostosowania się do potrzeb klientów. Czytaj więcej »

Patrzeć i mówić

Oceny roczne przyprawiają kierownictwo działów informatycznych o ból głowy. Na liście 10 najważniejszych zagadnień, związanych z systemami informatycznymi, próżno by szukać informacji zwrotnej dla pracowników. Kierownicy z wykształceniem technicznym często nie mają wyczucia, w jaki sposób przekazywać ocenę. W rezultacie traktują to jak zło konieczne albo starają się w ogóle... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Wiek informacji

Zjawiska charakterystyczne dla danego okresu znajdują odzwierciedlenie w jego potocznej nazwie, np. wiek pary, elektryczności bądź informacji. Dla nadania takiej etykietki nie ma większego znaczenia, że wiek formalnie trwa 100 lat. Liczy się dominująca technologia, rewolucjonizująca gospodarkę i kulturę świata. Niektórzy próbują datować dzieje ze względu na wydarzenia polityczne,... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

System dla miasta

Zazdrość to słowo, które doskonale oddaje stan mego ducha, gdy zobaczyłem, jak wygląda załatwianie spraw w Urzędzie Miasta Krakowa. Dla mnie - warszawiaka - wizyta w Urzędzie Gminy nieodmiennie kojarzy się z nieprzyjemnym poczuciem niedoinformowania, kogo należy zapytać, na jakim etapie utknęła moja sprawa. Czytaj więcej »

Internet

Radio z przeglądarki

Największe rozgłośnie na świecie nadają już programy poprzez Internet. Czytaj więcej »

Spis internautów

Na świecie jest już 100 mln internautów. Dziewięćdziesiąt procent z nich to mieszkańcy zaledwie 15 państw. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

70 nowych instrukcji MMX

Rozszerzony zestaw instrukcji MMX, nowy interfejs graficzny 4x AGP oraz szybsza pamięć - to najważniejsze cechy procesora Katmai. Czytaj więcej »

Deschutes już dostępny

Pierwszy model Pentium II, wykorzystujący technologię 0,25 m m, pojawił się na rynku. Czytaj więcej »

Elektronicznie - bezpiecznie czy niebezpiecznie?

Komputerowe systemy zarządzania dokumentami umożliwiają firmom przeniesienie na bezpieczniejszy i szybszy w dostępie nośnik informacji przechowywanych dotąd na papierze bądź mikrofilmach. System komputerowy umożliwia łatwe segregowanie, sprawdzanie i zatwierdzanie, przechowywanie, a także współdzielenie i przeszukiwanie informacji - bez względu na format, w jakim jest ona zapisana. Czytaj więcej »

Ewolucja nośników informacji

Czy w ciągu najbliższych lat maszynowe nośniki informacji zastąpią papier? Czytaj więcej »

Komputery z Deschutes

Nowe modele komputerów PC z Pentium II 333 MHz mają wyjątkowo niskie ceny. Czytaj więcej »

Pozbyć się papierów

Ze względu na koszt, samodzielne archiwizowanie papierowych dokumentów może okazać się nieopłacalne. Coraz częściej korzysta się z pomocy firm zewnętrznych. Czytaj więcej »

Schyłek ery papieru

Prędzej czy później obieg papierowych dokumentów zostanie całkowicie zastąpiony elektronicznymi systemami zarządzania informacją. Czytaj więcej »

Sprawdzanie wersji DLL

Czy nowy system Windows 98 poradzi sobie z problemem bibliotek DLL? Czytaj więcej »

Szybki komputer za rozsądną cenę

Zastosowanie Pentium II 333 MHz znacznie zwiększyło wydajność nowego modelu HP Vectra VL. Czytaj więcej »

Tegoroczne notebooki

Należy oczekiwać, że najwięcej innowacyjnych rozwiązań pojawi się w sprzęcie przenośnym wysokiej i najniższej klasy. Czytaj więcej »

Z grafiki na tekst

Najnowocześniejsze skanery z funkcją OCR rozpoznają do 4000 znaków na sekundę. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Stracone złudzenia

Psychiczne wyczerpanie się w branży komputerowej najbardziej zagraża osobom wykonującym zawód handlowca. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Coraz mocniejsza Java

Czy w niedalekiej przyszłości Java zagrozi platformie Windows? Czytaj więcej »

SQL Server 6.5 obsługuje klastry

Ulepszenia serwera baz danych SQL Server 6.5 wzmacniają jego pozycję na rynku produktów przeznaczonych do pracy w środowisku rozproszonym. Czytaj więcej »

Praca grupowa

NetWare bliżej Internetu

Novonyx wprowadziła pierwsze serwery internetowe dla systemu Novella. Czytaj więcej »

Outlook z cudzym faksem

Microsoft skorzysta z rozwiązania faksowego, opracowanego przez Symanteca. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

I znowu problem

Wprowadzenie ograniczeń ilościowo-czasowych w stosunku do prywatnego przywozu alkoholu do Polski zaowocowało sporami nad metodami kontroli przestrzegania niniejszych przepisów. Czytaj więcej »

Listy

Czytam Computerworld, bo jest to pismo ciekawe. Z zainteresowaniem też czytałem arykuł pt. ''Bo ja chcę lepsze'' Artura Krupińskiego (nr 3 Computerworlda z dnia 19.01.1998 r.), aż do momentu o sugestiach, co dla tłumacza jest najlepsze. Czytaj więcej »

O bezpieczeństwie danych inaczej

Specjaliści przekonują nas, że dzięki technice informacyjnej możemy skuteczniej chronić nasze dane. Trudno jest przekonać się do takich deklaracji, a nawet je zrozumieć. Czytaj więcej »

W warunkach bojowych

Kiedyś jeden z pułkowników studium wojskowego UW oświadczył, że w warunkach bojowych "pi" może osiągać wartość nawet 4. Nie wiem, jak teraz jest w wojsku (mam stopień szeregowca z mianowania, a i to bez przysięgi), ale znalazłem się w warunkach naprawdę bojowych. Czytaj więcej »

Walczący z wiatrakami

Nie słyszałem, aby w Polsce powstawały ruchy bądź stowarzyszenia stawiające sobie za cel walkę z wszechpanoszącą się nowoczesnością. Tak jak wiadomo, od pewnego czasu jest ona utożsamiana z komputerami. Czytaj więcej »

Rynek

Optimus bez koszulki lidera

Optimus SA, który od kilku lat był pierwszą firmą na polskim rynku komputerowym, stracił pozycję lidera na rzecz Hewlett-Packard Polska. Czytaj więcej »

Sieci

Od biurka po szkielet

3Com zaprezentował wiele nowych urządzeń sieciowych. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...