powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 06-1998, 9 lutego 1998
06-1998 Computerworld nr 06-1998
Wiadomości

CORSarze czasu

15 października 1997 r., prawie rok po uchwaleniu Ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, powstała Centrala Rejestru Zastawów. Aby Rejestr działał poprawnie w całej Polsce, musi istnieć rządowa sieć teleinformatyczna. Taka sieć będzie uruchomiona dopiero za dwa miesiące. Natomiast zastawy rejestrowane są na mocy ustawy już od 1 stycznia br. Czytaj więcej »

Działaczy brak

Użytkownicy NetWare twierdzą, że ich stowarzyszenie nie daje im wielu korzyści. Czytaj więcej »

Gdzie są pieniądze stolicy?

System planowania i monitoringu finansowego ma usprawnić tworzenie i kontrolę warszawskiego budżetu. Czytaj więcej »

Lotus czeka na strategię

Lotus w bieżącym roku zapowiada konsolidację własnych linii produktów. Czytaj więcej »

Podział zainteresowań

Przy Polskim Towarzystwie Informatycznym powstała sekcja poświęcona inżynierii oprogramowania. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

IP na TCP/IP Czytaj więcej »

Śledzenie banków

Do końca lutego br. ma powstać hurtownia danych, gromadząca informacje z wszystkich banków regionalnych. Czytaj więcej »

Sposób na bezpieczeństwo

''Wykorzystanie klastrów, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa, daje możliwość wzrostu wydajności oprogramowania średnio o 30-40%'' - twierdzi Lech Szukszta, dyrektor departamentu informatyki NBP. Rozwiązania te zyskują coraz większe zaufanie użytkowników. Czytaj więcej »

Szerszy pakt o NT

Digital i Microsoft rozszerzają porozumienie, dotyczące współpracy w zakresie Windows NT. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jeszcze coś ekstra

Zanim przedsiębiorstwa nauczą się jak budować skuteczne, konsekwentne i efektywne systemy wynagrodzeń, powinny przynajmniej lepiej niż dotychczas gospodarować premiami. Czytaj więcej »

Lekko w górę

Wynagrodzenia pracowników wyższego i średniego szczebla zarządzania w dziale informatycznym są niższe od pensji we wszystkich innych działach przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Pieniądze za osobowość

Im ważniejszą rolę odgrywa informatyka w przedsiębiorstwie, tym pilniejsza staje się odpowiedź na pytanie, jak wynagradzać jej specjalistów. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Kiedy nadejdzie koniunktura?

Polska gospodarka - jak nigdy dotąd - wymaga inwestycji w nowe technologie. Gospodarka bowiem, aby się rozwijać, musi być konkurencyjna. Nie istnieje punkt rozwoju, w którym można zrezygnować z ciągłej walki o poprawę konkurencyjności. Trudno zaś sobie wyobrazić, aby można było zwiększać efektywność gospodarowania nie korzystając z oferty rynku informatycznego. Czytaj więcej »

Internet

Kilka w jednym

Wśród wszystkich serwerów WWW najszybciej przybywa wirtualnych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Gorące notebooki

Im notebook jest cieńszy, tym cieplejszy - zdarza się, że jego temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza Czytaj więcej »

Lepsze projektory LCD

Czy nowa generacja projektorów LCD przyczyni się do wzrostu popytu na te urządzenia? Czytaj więcej »

Palm PC kontra Palm Pilot

Czy nowa platforma Microsoftu wygra rywalizację z popularnymi komputerami naręcznymi 3Com? Czytaj więcej »

Tanie PC z układami Intela

Procesory Covington i Mendocino mają się przyczynić do obniżenia cen komputerów PC średniej klasy do poziomu 1000 USD. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie rzucam myszą o ekran

Tak zwanych ''mieszanych uczuć'' dostarczył mi artykuł Danuty Gibas ''Rzut myszą o ekran'' w nr. 44 Computerworlda, którego tematem jest kultura użytkowania komputerów (i nie tylko). Artykuł ten przedstawia niemal katastroficzną wizję tego, co czeka nas już wkrótce z powodu ''nonszalanckiego stosunku do urządzeń'', ''niskiego poziomu kultury technicznej'', ''grzechów''... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Java w serwerze

Rozmowa z Alanem Baratzem, prezesem firmy JavaSoft, oddziału Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Coraz trudniej pobierać dane

Współczesne serwery WWW powinny szybko i pewnie dostarczać dynamiczną zawartość, która w wielu przypadkach jest pobierana z zewnętrznych baz danych. Liczy się przy tym wydajność sprzętu i systemu operacyjnego serwera, a także oprogramowania serwera i aplikacji WWW, interfejsów z bazą danych oraz odpowiednich zabezpieczeń. Czytaj więcej »

Podsumowanie wyników

Czytaj więcej »

Rozwiązanie Apache

Apache, najpopularniejszy serwer WWW na świecie, jest dostępny bezpłatnie Czytaj więcej »

Rozwiązanie IBM

Jest to najpełniejsze rozwiązanie pod względem dostarczonego oprogramowania i sprzętu. Czytaj więcej »

Rozwiązanie Microsoftu

Nie upłynęło półtora roku od debiutu serwera IIS, a już stał się on drugim pod względem popularności serwerem Internetu. Prostota obsługi i dobra integracja z systemem operacyjnym Windows NT to atuty IIS, przemawiające szczególnie do firm, w których dominują produkty Microsoftu. Czytaj więcej »

Rozwiązanie Netscape'a

Rozwiązanie Netscape'a to wszechstronny serwer dla przedsiębiorstw, który jednak jest słabo zintegrowany z systemem operacyjnym. Czytaj więcej »

Większy kawałek ciasta

Wybór odpowiedniego serwera sieciowego był znacznie prostszy, kiedy wykorzystywano go tylko w jednym celu - do wysyłania statycznych stron HTML w odpowiedzi na żądania przeglądarek. Obecnie serwery WWW muszą sprostać większym wyzwaniom: obsługiwać standardy multimedialne i aplikacje intranetowe. Czytaj więcej »

Praca grupowa

GroupWise najtańszy

Analiza Gartner Group wykazała, że GroupWise firmy Novell to najtańszy w implementacji i utrzymaniu popularny, informatyczny system komunikacyjny. Czytaj więcej »

Nie tylko poczta

Digital wdraża produkty wzbogacające funkcjonalność serwera Microsoft Exchange. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Listy

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł pt. "Programowy czy sprzętowy" Michała Szafrańskiego (nr 4 Computerworlda z 26 stycznia 1998 r.). Ponieważ wkradło się tam kilka nieaktualnych informacji, mogących wprowadzić Czytelnika w błąd, chciałbym je niniejszym zasygnalizować. Czytaj więcej »

Porządek solidarności

Trzy tygodnie temu przebywała w Polsce wybitna amerykańska pisarka Susan Sontag (z okazji otwarcia wystawy zdjęć Annie Leibovitz; fotoamatorom polecam esej Sontag "O fotografii"). Udzieliła kilku wywiadów prasowych, których treść mocno mnie zastanowiła. Czytaj więcej »

Weryfikacja moralności

Wszyscy zapewne pamiętają opowiadanie lemowskie (nagroda państwowa roku 1973 ostatecznie za coś się należała...) o państwie policyjnym, w którym wszyscy pilnują wszystkich, więc nie ma kto pilnować policjantów? Czytaj więcej »

Zintegrowane zarządzanie

Kolejny raz znalazłem w CW reklamę... zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Postanowiłem więc zajrzeć do podręczników o zarządzaniu w poszukiwaniu zintegrowanego systemu zarządzania. Niestety. Najznamienitsi badacze i praktycy jeszcze nie dojrzeli - żaden nie wspomina nawet o czymś takim. Czytaj więcej »

Rynek

Dziesiątka w dystrybucji

Czarnym koniem dystrybucji w Polsce w 1997 r. były podzespoły. Czytaj więcej »

Microsoft w BRE

Do 2000 r. Bank Rozwoju Eksportu SA (BRE) wprowadzi nową strukturę sieci korporacyjnej. Na podstawie umowy podpisanej z Microsoftem bank zakupi oprogramowanie i licencje tego producenta oraz usługi konsultingowe. Czytaj więcej »

Obroty z sieci

Novell Polska sprzedał w 1997 r. oprogramowanie za 25 mln USD, w tym sieciowe systemy operacyjne dla prawie 8 tys. serwerów. Około 25% tej sumy stanowiły uaktualnienia starszych wersji NetWare. Czytaj więcej »

Zarobić na Internecie

Pierwszy rok działalności Netscape'a w Polsce przyniósł firmie ok. 500 tys. USD przychodu. Czytaj więcej »

Sieci

Problematyczna aktualizacja

Microsoft udostępni narzędzia pozwalające aktualizować Windows NT 3.51 do wersji 5.0. Czytaj więcej »

Sieci dla niewielkich

Intel wchodzi na rynek produktów sieciowych, przeznaczonych dla rynku SOHO. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Kolega od sieci opowiadał mi historyjkę o programiście, który pod koniec lat 90. stracił pracę, bo jego znajomość Cobola nie była nikomu potrzebna. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...