powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 04-1998, 26 stycznia 1998
04-1998 Computerworld nr 04-1998
Wiadomości

Fiskus na NC

"Chciałbym, żeby polskie służby skarbowe używały komputerów sieciowych" - mówi Michał Zalewski, dyrektor departamentu informatyki w Ministerstwie Finansów. Czytaj więcej »

Fortuna z R/3

Agros Holding SA, potentat rynku spożywczego, kupił oprogramowanie SAP R/3. Wdrożenie, będące częścią projektu zwiększenia efektywności zarządzania firmą, obejmie w pierwszej kolejności spółkę matkę, stanowiącą centrum kapitałowo-finansowe grupy i podległą jej Agros Sp. z o.o. Czytaj więcej »

Kupowanie w fotelu

'' Co miesiąc wartość sprzedaży poprzez Internet wzrasta w naszym sklepie o 30-50%'' - twierdzi Tomasz Hipisz z wirtualnego sklepu HBZ, oferującego towary różnego asortymentu. I chociaż najlepsze internetowe sklepy w Polsce osiągają obroty przekraczające 100 tys. zł miesięcznie, to ogólna wartość tego rynku jest wciąż bardzo mała. Można oszacować, że w całym polskim... Czytaj więcej »

NDS bez pomocy Microsoft

Producent Windows NT nie chce udzielać wsparcia użytkownikom korzystającym z NDS. Czytaj więcej »

Obchody pięciolatki

Wystąpienie profesora Władysława Turskiego było najciekawszym elementem konferencji z okazji pięciolecia Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Grudniowy Forbes odwołuje się do słynnego prawa Moore'a, mówiącego o tym, że co 18 miesięcy podwaja się moc produkowanych procesorów. Okazuje się, że w rzeczywistości nie zawsze udaje się dzięki większej mocy procesorów zwiększyć dwukrotnie wydajność komputerów. Prawo Moore'a nie obejmuje bowiem szybkości pracy procesorów z pamięciami DRAM. Czytaj więcej »

Sieć wspólnych standardów

Do końca roku ma powstać sieć elektronicznej wymiany danych między bankami. Czytaj więcej »

Trzynasta odsłona Expo

Nagrody Grand Prix Komputer Expo '98 Czytaj więcej »

Wizja miliona telefonów

Polska Telewizja Kablowa uruchomi kilkusetosobowe centrum obsługi klienta. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak przekonać panią Zosię?

System organizacyjny - poprzez sposób pomiaru, oceny i wynagradzania indywidualnego wysiłku pracownika - powinien zachęcać go do poczucia odpowiedzialności za końcowy efekt pracy całego zespołu. Czytaj więcej »

Ścieżka zdrowia

Struktura funkcyjna współczesnego przedsiębiorstwa jest jego najsprawniejszym systemem odpornościowym przeciwko próbom ulepszania własnych procesów. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Zmierzch telewizji?

Naukowcy, zajmujący się badaniami nad wpływem telekomunikacji i nowych mediów na człowieka, coraz śmielej dowodzą, że powszechne stosowanie technologii informatycznej wyzwoliło nas spod wpływów kultury konsumpcyjnej, utożsamianej z telewizją. Użytkownicy komputerów - przez kilkadziesiąt lat otumaniani bezmyślną, przetrawioną papką telewizyjną - przemienili się z odbiorców w... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Taktyka kupowania

My składamy oferty, a Państwo wybieracie. Na tym polega ten mecz - powiedział handlowiec podczas rozmowy po odrzuceniu jego oferty. Zastanówmy się, jak najlepiej taktycznie rozegrać ten mecz. Czytaj więcej »

Internet

Dualna edycja stron

Dreamweaver - najnowsze narzędzie firmy Macromedia - pozwala na jednoczesną edycję stron WWW za pomocą narzędzi graficznych i dokonywania zmian kodu źródłowego. Czytaj więcej »

Sztuka tworzenia

Nowe technologie stosowane w WWW to także coraz więcej pokus, by tworzone strony nadmiernie wzbogacać, aż staną się zbyt obszerne i trudne do nawigacji. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czytniki CD-ROM 24x

Napędy dysków optycznych o 24-krotnej prędkości stają się już standardem. Czytaj więcej »

Narzędzia dla Windows 95

CleanSweep i Norton Uninstall pomagają w usuwaniu zbędnych plików i deinstalacji niepotrzebnych programów. Czytaj więcej »

Numeryczny plan Warszawy

Zamiast tradycyjnego planu miasta, można skorzystać z jego wersji elektronicznej. Czytaj więcej »

SIA przewiduje przyszłość

Prawo Moore'a ma obowiązywać jeszcze co najmniej 15 lat - przewidują autorzy raportu Semiconductor Industry Association. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Intel i chudy klient

Intel poinformował o opracowaniu wstępnej specyfikacji komputera typu "chudy klient", wyposażonego w procesor Pentium oraz specyfikację serwerów sieciowych. Czytaj więcej »

Kierunek - Internet

Szósta wersja pakietu PowerBuilder wyraźnie wskazuje, że Sybase coraz większą wagę przykłada do sieci WWW. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Jedenaste: pamiętaj - kopiuj

Najpewniejszym sposobem zabezpieczenia danych informatycznych przed awariami systemów komputerowych jest ich okresowy zapis w postaci tzw. kopii bezpieczeństwa ( backup ). Zapis taki może być realizowany przy użyciu różnego rodzaju urządzeń, a wybór najlepszego rozwiązania jest zależny od wielu czynników. Należą do nich rozmiary zapisywanych zasobów, koszty napędu i nośnika,... Czytaj więcej »

Opis produktów

Czytaj więcej »

Praca grupowa

Pocztowy lekarz

Program antywirusowy Dr. Solomon's Anti-Virus został przystosowany do współpracy z serwerem pocztowym Exchange. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia Czytaj więcej »

Zamieszanie wokół LDAP

Choć standard LDAP już oficjalnie zatwierdzono, to jego pełna implementacja w produktach nie jest jeszcze możliwa. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Cicha spółka

Myślę, że za wiele spodziewamy się po Internecie jako medium do sprzedawania i kupowania towarów. Trwa dyskusja nad zastosowaniem tego narzędzia do handlowania. Inżynierowie twierdzą, iż możliwości i perspektywy są ogromne. Niektórzy przedsiębiorcy próbują też coś sprzedawać tą metodą. Nikt jeszcze jednak nie ogłosił, że odniósł dzięki temu sukces. A opisując sytuację... Czytaj więcej »

Kubiczne fonty

Czasami myślę sobie, że niektóre wydarzenia, w których uczestniczyłem, zostały przez los zaplanowane. Ot, choćby sprawa polskich ogonków. Pierwszy komputer kupiłem, gdy okazało się, że można będzie na nim pisać polskie litery. Czytaj więcej »

Miałem sen ...

Tak zaczynał kazania Martin Luther King. Mnie też zdarzyło się mieć sen. Śniło mi się, że zadzwonił do mnie pracownik z serwisu i poprosił, bym nie planował żadnej pracy jutro w godzinach od 10.00 do 12.00. Czytaj więcej »

Złota kropka (I)

Gdy w latach 1994-95 brałem udział w pracach nad wyborem zintegrowanego systemu bibliotecznego w ramach Konsorcjum Instytucji Akademickich i Naukowych Górnego Śląska (14 największych jednostek w regionie), nasz wewnętrzny dokument dotyczący wstępnych wymagań dla systemu zajmował ok. 12 stron, przy szacowanej wartości kontraktu na ok. 2-3 mln USD. Czytaj więcej »

Rynek

Apple'owi lepiej

Steve Jobs podczas targów Macworld Expo starał się udowodnić, że Apple ma już kryzys za sobą. Czytaj więcej »

Milion akcji Apeximu

Apexim SA w ciągu dwóch miesięcy zamierza zadebiutować na giełdowym rynku równoległym. Czytaj więcej »

Sieci

Programowy czy sprzętowy

Czy oprogramowanie RRAS firmy Microsoft może konkurować z routerami sprzętowymi? Czytaj więcej »

Listy

Listy

Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Zmartwiła mnie wiadomość, że tak zasłużona firma, jak Unisys, musi zrezygnować z produkcji pecetów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...