powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1998

Wydanie 02-1998, 12 stycznia 1998
02-1998 Computerworld nr 02-1998
Wiadomości

10 gigabitów na cal

Naukowcy z IBM Storage Systems poinformowali, że laboratoryjne testy dysków o rekordowej gęstości zapisu 11,6 mld bitów na powierzchni 1 cala2 zakończyły się sukcesem. Oznacza to podwojenie gęstości danych w porównaniu z obecnie uzyskiwaną w najnowszych modelach napędów. Czytaj więcej »

BPCS dla koncernu

Dwie polskie fabryki wdrożą oprogramowanie firmy SSA. Czytaj więcej »

Doktor informatyki gospodarczej

Obecnie w Polsce powstaje ponad 20 prac doktorskich, których tematyka jest związana z informatyką gospodarczą. Czytaj więcej »

Kupowanie Internetu

Hotmail, najpopularniejszy na świecie dostawca darmowych kont internetowej poczty elektronicznej, został przejęty przez Microsoft, stając się częścią sieci Microsoft Network (MSN). Firmy nie ujawniły sumy transakcji. Analitycy przypuszczają jednak, że Microsoft zapłacił założycielom Hotmaila ok. 300-500 mln USD. Czytaj więcej »

Nowe dzieci Sancheza

Kredyt Bank PBI SA i Bank Handlowy w Warszawie SA zdecydowały o wyborze oprogramowania Profile. Czytaj więcej »

Po co nam audyt?

Wbrew powszechnej opinii, audyt oprogramowania w firmie nie jest wyłącznie związany ze sprawdzeniem jego legalności. W zależności od tego, jak gruntownie został przygotowany, może dostarczyć wyczerpujących informacji o użytkowanym oprogramowaniu, sprzęcie komputerowym, zagrożeniach związanych z wykorzystaniem określonego oprogramowania w firmie, a także mentalności i sposobie... Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Problematycznie o informatyce Czytaj więcej »

Rozliczenia po sieci

Banki zobowiązano do włączenia się do systemu Eliksir. Czytaj więcej »

Uwaga, sprawdzam

O legalności i uporządkowaniu zasobów myślą zarządzający informatyką w administracji i przedsiębiorstwach, decydując się na audyt sprzętu i oprogramowania Czytaj więcej »

Wypożyczona aplikacja

Platinum Technology jest nowym właścicielem pakietu LANDesk. Jednocześnie firma zamierza przejąć LBMS, angielskiego producenta oprogramowania. Czytaj więcej »

Zaczynamy się poszukiwać

Z jednej strony mamy naukowców zajmujących się informatyką teoretyczną. Z drugiej, informatyków borykających się z problemami informatycznymi w codziennym funkcjonowaniu firm i instytucji. Często twierdzi się,, że są to dwa, zupełnie nie przenikające się światy. Że jedyna forma współpracy między uczelniami a polskimi przedsiębiorstwami w obszarze informatyki to konsultacje,... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Sprzedaż wyobrażeń

Podczas negocjowania kontraktów handlowych realne potrzeby klientów dostawców rozwiązań informatycznych są drugorzędnym czynnikiem. Czytaj więcej »

Tropem klienta

Firmy prowadzą grę rynkową z dwoma partnerami jednocześnie - z faktycznymi lub potencjalnymi nabywcami swoich produktów i usług oraz z firmami konkurującymi o tych samych klientów na tym samym rynku. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Rzeczywistość rzeczywiście wirtualna

Wiele osób postrzega wirtualną rzeczywistość jako domenę filmów science fiction i jarmarcznych salonów z grami wideo. Paradoksalnie, to co widzimy na ekranach kin ma niewiele wspólnego z osiągnięciami współczesnej technologii informatycznej, lecz jest zwykle filmową fantazją "na temat". Tymczasem w laboratoriach firm komputerowych i ośrodkach naukowych na świecie prowadzone są... Czytaj więcej »

Rzeczywistość rzeczywiście wirtualna

Wiele osób postrzega wirtualną rzeczywistość jako domenę filmów science fiction i jarmarcznych salonów z grami wideo. Paradoksalnie, to co widzimy na ekranach kin ma niewiele wspólnego z osiągnięciami współczesnej technologii informatycznej, lecz jest zwykle filmową fantazją "na temat". Tymczasem w laboratoriach firm komputerowych i ośrodkach naukowych na świecie prowadzone są... Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Informatyczny pozytywizm

Jeśli pozwala się na stawianie puszek po coli na serwerach, to po jakimś czasie znajdzie się tam i puszki, i popielniczki, a któregoś dnia ktoś... Dlaczego funkcjonowanie informatyki w naszych firmach bazuje na działaniach pomijających procedury, analizy i pomiary? Czytaj więcej »

Informatyczny pozytywizm

Jeśli pozwala się na stawianie puszek po coli na serwerach, to po jakimś czasie znajdzie się tam i puszki, i popielniczki, a któregoś dnia ktoś... Dlaczego funkcjonowanie informatyki w naszych firmach bazuje na działaniach pomijających procedury, analizy i pomiary? Czytaj więcej »

Potrzebujemy bankowości, nie banków

Tytułowy cytat Billa Gatesa, szefa Microsoftu, wskazuje na przeobrażenia w sektorze bankowym. Zmieniają się nie tylko systemy bankowe, ale przede wszystkim sposób korzystania z usług instytucji finansowych. Czytaj więcej »

Rok przed przełomem

Za rok polskie banki w większym stopniu będą musiały rywalizować z zagranicznymi, które - oprócz kapitału - przynoszą do Polski nowoczesne technologie. Czytaj więcej »

Usługi, jakich nie znamy

Canada Trust jest na kontynencie północnoamerykańskim jednym z pionierów we wdrażaniu technologii informatycznych. Czytaj więcej »

Zmiany po obu stronach okienka

W przypadku banków, technologia informatyczna okazuje się być mieczem obosiecznym. Czytaj więcej »

Internet

IIS po nowemu

Serwer WWW Microsoftu w nowej wersji 4.0 stanowi solidny i dopracowany produkt. Czytaj więcej »

Surfowanie bez cookies

Guard Dog to program chroniący użytkownika przed niebezpiecznymi serwerami pajęczyny WWW. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Deschutes wchodzi na rynek

Pierwsze komputery z Deschutes będą dostępne tylko w wersjach jednoprocesorowych. Czytaj więcej »

Edycja grafiki z CorelDraw 8

Nowe narzędzia, ulepszony interfejs oraz większą wydajność oferuje kolejna wersja pakietu. Czytaj więcej »

Latitude także w Internecie

Dell wprowadza nowe notebooki oraz organizuje system sprzedaży przez Internet. Czytaj więcej »

Tanie drukowanie 600 dpi

Kyocera wprowadza do sprzedaży drukarkę laserową o niskim koszcie eksploatacji. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Lojalność po polsku

Coraz częściej szefowie dużych firm, w obawie przed konkurencją, wymagają od pracowników wyższych szczebli składania deklaracji lojalności. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Przetwarzanie transakcyjne dziś

Systemy przetwarzania transakcyjnego to podstawa każdej aplikacji informatycznej. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Archiwizowanie danych w sieci

ARCserve 6.5 dla Windows NT umożliwia wykonywanie pełnych archiwów wszystkich stacji pracujących w sieci komputerowej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

10 - miejmy nadzieję - dobrych rad

Kiedy przed trzema laty, bodaj jako pierwsi w Polsce, zaczęliśmy zajmować się tematyką MRP II, nie przypuszczałem, że tak szybko i w takim stopniu temat ten stanie się i ważny, i popularny. I ciekawy, bo z tej ciekawości powstały poniższe rady. Czytaj więcej »

Listy

W artykule Ola Sawy ''RUM na półmetku'' (nr 46 CW z 15 grudnia 1997 r.) zostały podane nieprawdziwe dane. Czytaj więcej »

PC versus NC

Pecet podpadł. Za duży, drogi, niestandardowy. Według badań analityków Gartner Group, koszt zakupu i eksploatacji peceta wynosi w amerykańskiej korporacji ok. 40 tys. dolarów (wraz z oprogramowaniem). Używanie peceta w sieci zawsze wymaga pewnej formy technicznej adaptacji, a potem troskliwej i kosztownej administracji. Wyjściem ma być necet, czyli pecet po kuracji odchudzającej. Ale... Czytaj więcej »

Piękny pogrzeb

Dzisiejszy nadtytuł powinien właściwie brzmieć ''Świat bez komputerów Apple?''. Znak zapytania oznaczałby wątpliwości, jakie większość zaprzysięgłych makowców musi teraz właśnie rozważać. A jest o czym podumać. Czytaj więcej »

Rynek

Dystrybutor na giełdę

Grupa JTT Computer SA uzyskała w 1997 r. 456 mln zł przychodów. W drugiej połowie br. zamierza debiutować na giełdzie. Czytaj więcej »

NASK jak Microsoft

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie przeciwko Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Czytaj więcej »

Sieci

Windows na odległość

Microsoft i Cyrix udostępniły wersje testowe aplikacji, umożliwiające pracę z aplikacjami Windows w trybie terminalowym. Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Kiedy telefonuje pani Ewa z działu księgowości i mówi: ''Panie Janku, drukarka nie drukuje'', pierwszą czynnością, której dokonuję, jest sprawdzenie, czy drukarka została włączona. Z reguły skutkuje. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...