powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2001

Wydanie 7/2001, 1 września 2001
7/2001
Infrastruktura

Sieci domowe (cz.III) PLC (Power Line Communication)

Systemy przesyłania informacji tymi samymi przewodami, którymi doprowadza się do mieszkań prąd elektryczny, mają jedną poważną zaletę: nie trzeba inwestować w nowe okablowanie - linie elektroenergetyczne docierają niemal wszędzie. Argument ten jest tak silny, że zarówno firmy telekomunikacyjne, jak i zajmujące się energetyką oraz automatyką starają się zaistnieć na rynku... Czytaj więcej »

Serwer, nie serwer...

Gdy padnie słowo serwer, przychodzą na myśl wydajne komputery, mogące obsłużyć nawet największe przedsiębiorstwo. Dlaczego by jednak nie spróbować zamienić serwer na coś mniejszego i poręczniejszego? Coś, co będzie realizować zadania (lub przynajmniej niektóre z takich zadań) wykonywane przez typowy serwer, ale jednak będzie innym od niego urządzeniem? Dlaczego by nie kupić... Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Kuloodporny GroupWise 6

Novell udostępnił kolejną wersję pakietu do pracy grupowej GroupWise 6. W fazie rozwojowej nadał mu kryptonim "kuloodporny" (bulletproof), co odzwierciedla dążenie firmy do polepszenia niezawodności i stabilności tej platformy pracy grupowej. Firmie udało się uzupełnić pakiet o szereg ciekawych rzeczy i w zakresie dostępnych mechanizmów GroupWise może śmiało konkurować z... Czytaj więcej »

Testy i porównania

3 bramy do konwergencji

Wraz z rozwojem Internetu i sieci telekomunikacyjnych robią karierę urządzenia z pogranicza tych dwóch światów. Przede wszystkim są nimi bramy VoIP (Voice over IP). Przesyłają one wywołania między siecią telefoniczną a siecią danych IP i na odwrót. Czytaj więcej »

SAN, NAS, czy po prostu SCSI?

Jeszcze do niedawna administratorzy sieci nie zaprzątali sobie specjalnie głowy pamięciami masowymi. Pamięć taka kojarzyła się najczęściej z pojemnymi dyskami twardymi dołączonymi do serwerów zainstalowanych w przedsiębiorstwie. I to wszystko. Jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Wymagania użytkowników wzrosły (chodzi nie tylko o pojemność, ale i o dostępność oraz czas... Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Zarządzanie desktopami w sieciach LAN

Ciągły wzrost liczby stacji roboczych w sieciach przedsiębiorstw to dla administratora poważne wyzwanie: jak sprawnie aktualizować oprogramowanie na każdej z nich. Jest to problem zarówno natury inwentaryzacyjnej - wiedza o zawartości każdej stacji roboczej, jak również technicznej - sprawne uaktualnienie setek lub tysięcy stacji funkcjonujących w danej organizacji. Narzędzia... Czytaj więcej »

Nowe technologie

Wirtualne routery

Nowe rozwiązanie ma umożliwić usługi internetowe dostępne teraz tylko dla niektórych użytkowników sieci. Wirtualne routery zapewnią kontrolę nad wydajnością sieci, administrowanie routingiem i adresami oraz zarządzanie i bezpieczeństwo. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Dlaczego m-commerce?

Przewiduje się, że do roku 2003 ponad jedna czwarta abonentów sieci komórkowych będzie korzystać z usług elektronicznego handlu mobilnego (m-commerce), a wartość rynkowa transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem sięgnie 66 mld USD. Do tego czasu rynek usług m-commerce w Europie wzrośnie z 323 mln euro (w 1998 r.) do 23 mld euro (McKinsey, Dutlacher). Czytaj więcej »

Świat w sieci

Trzeba będzie płacić

Nieuchronnie zbliża się koniec darmowego Internetu, zapowiada w jednym z niedawnych numerów niemiecki tygodnik "Der Spiegel". A oto dowody i przykłady. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...