powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2016

Wydanie 10/2016, 22 września 2016
10/2016 Computerworld nr 10/2016
LIDER INFORMATYKI
Liderzy Informatyki Dwudziestolecia

Liderzy Informatyki Dwudziestolecia

W dwudziestej edycji konkursu Lider Informatyki redakcja Computerworld wybrała Liderów Informatyki Dwudziestolecia. Kryteria były równie proste, co obiektywne: Liderami Informatyki Dwudziestolecia mogły zostać tylko te firmy, które w ciągu 20 lat triumfowały w naszym konkursie więcej niż jeden raz Czytaj więcej »

LIDER INFORMATYKI: Administracja
Geoportal 2: awangarda cyfryzacji w sektorze publicznym

Geoportal 2: awangarda cyfryzacji w sektorze publicznym

Wartość biznesowa wdrożonych rozwiązań, ich skala, liczba użytkowników oraz imponująca dojrzałość architektury IT zapewniły Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii tytuł Lidera Informatyki w kategorii Administracja publiczna. Czytaj więcej »

IT z myślą o mieszkańcach

IT z myślą o mieszkańcach

Wrocławskie Centrum Usług Informatycznych projektuje rozwiązania przybliżające oferowane przez magistrat usługi klientom – mieszkańcom miasta. Trzy spośród tych projektów doprowadziły CUI do finału konkursu Lider Informatyki w kategorii Administracja publiczna. Czytaj więcej »

Wydajność i przejrzystość pracy w Sejmie

Wydajność i przejrzystość pracy w Sejmie

Kancelaria Sejmu była laureatem Konkursu Lider Informatyki w 2003 roku, zdobyła także nagrodę Lidera X-lecia w roku 2006. Wejście do tegorocznego finału zagwarantowały jej projekty iTV Sejm oraz system eInterpelacje. Czytaj więcej »

LIDER INFORMATYKI: Bankowość i finanse
Mamy wizję cyfrowego obywatela

Mamy wizję cyfrowego obywatela

PKO Bank Polski stał się liderem wdrożeń w sektorze administracji państwowej. Współpraca z ministerstwami zaowocowała wiosną 2016 roku stworzeniem i uruchomieniem interaktywnej wersji wniosku w programie Rodzina 500+ i dostępu do PUE ZUS w systemach bankowości elektronicznej. Bank, idąc za ciosem i wykorzystując swoje doświadczenie, realizuje kolejne projekty związane z cyfryzacją... Czytaj więcej »

Proste ubezpieczenia

Proste ubezpieczenia

Benefia Ubezpieczenia wspólnie z Polkomtelem sprzedaje ubezpieczenia pojazdów za pomocą aplikacji smartfonowej. W kilka sekund po zeskanowaniu kodu AZTEC z dowodu rejestracyjnego zainteresowany dostaje ofertę. Z podobnej aplikacji mogą korzystać salony samochodowe. Czytaj więcej »

Portal ludzkich emocji

Portal ludzkich emocji

Firma BEST SA z Gdyni wdrożyła nową platformę do wymiany informacji i zawierania umów z klientami firmy – dłużnicy sami mogą określić tryb spłaty zobowiązań. Dzięki nowym rozwiązaniom informatycznym spółka odnotowała wzrost dochodów o 65% w 2015 r. i utrzymała wysoki wzrost w kolejnych kwartałach 2016 r. Czytaj więcej »

Bankowość: nadążyć za klientem

Bankowość: nadążyć za klientem

Technologicznie polskie banki stoją w awangardzie. Biznesowo piętrzą się przed nimi – jak przed sektorem na całym świecie – potężne wyzwania. Zasadnicze pytanie brzmi: jak do szybko zmieniających się potrzeb dopasować usługi finansowe? I czy klienci będą nadal szukać ich w bankach? Czytaj więcej »

LIDER INFORMATYKI: Handel i usługi
Cyfryzacja napędzi wzrost gospodarczy

Cyfryzacja napędzi wzrost gospodarczy

„Zwiększenie obrotu bezgotówkowego jest koniecznością, bo utrzymanie obiegu gotówki kosztuje Polskę 17–18 mld zł rocznie. To dwa razy więcej, niż wydajemy na utrzymanie policji” – stwierdza wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w rozmowie z Tomaszem Bitnerem. Czytaj więcej »

Biotechnologia w najlepszym wydaniu

Biotechnologia w najlepszym wydaniu

Zaprojektowane na własny użytek rozwiązania informatyczne, w imponujący sposób wspierające realizację procesów opracowywania leków, zapewniły firmie Selvita tytuł Lidera Informatyki w kategorii „Handel i usługi”. Czytaj więcej »

Informacja trafiająca w cel

Informacja trafiająca w cel

Platforma wielokanałowego marketingu wdrożona przez Sanofi-Aventis sp. z o.o. w czasie rzeczywistym rozwija wiedzę lekarzy o najnowszych osiągnięciach farmacji. Czytaj więcej »

Mniej pracy, lepszy efekt

Mniej pracy, lepszy efekt

Zarządzająca hotelami Satoria Group wdrożyła rozwiązanie klasy CRM, osiągając korzyści operacyjne oraz wzrost przychodów o blisko 10%. Czytaj więcej »

LIDER INFORMATYKI: Ochrona zdrowia
Zespół, który może wszystko

Zespół, który może wszystko

Zbudowanie od podstaw własnej platformy IT, będącej krwiobiegiem LUX MED, było jednym z największych wyzwań tej organizacji. LUX MED uzyskał tytuł Lidera Informatyki 2016 w kategorii Ochrona Zdrowia. Czytaj więcej »

Cyfrowy szpital

Cyfrowy szpital

Od ponad 20 lat Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II wzmacnia swoją markę lidera technologicznego. Szpital jest ośrodkiem innowacji w zakresie diagnostyki i leczenia oraz inicjatorem współpracy z jednostkami szpitalnymi i naukowymi. Jest przykładem konsekwencji, pragmatyzmu i odwagi w wykorzystaniu technologii. Czytaj więcej »

Diagnoza szybsza niż karetka pogotowia

Diagnoza szybsza niż karetka pogotowia

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi jest największą placówką w regionie. Ze względu na wysoką specjalistykę wykonywanych zabiegów i operacji przyjmuje pacjentów z całego kraju. Czytaj więcej »

Blockchain w służbie zdrowia

Blockchain w służbie zdrowia

Coraz więcej pieniędzy przeznaczanych na ochronę zdrowia pochłaniają procesy administracyjno-kontrolne. Wykorzystanie technologii blockchain może obniżyć te koszty i w efekcie uwolnić dodatkowe środki na leczenie. Czytaj więcej »

LIDER INFORMATYKI: Przemysł
Dyspozytor online

Dyspozytor online

Czy możliwe jest kompleksowe, zdalne zarządzanie taborem, zamknięte w aplikacji, której prostota obsługi jest kwintesencją smartfonowych trendów? Bydgoska PESA udowodniła, że tak. Ich projekt PESA Synappsys, stworzony pod wymagania jednego z klientów, ma szansę podbić rynek. PESA uzyskała tytuł Lidera Informatyki 2016 w kategorii Przemysł. Czytaj więcej »

Informatyka na przodku

Informatyka na przodku

Należące do KGHM Polska Miedź Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice to jedyna kopalnia na świecie, w której udało się zinformatyzować prace wydobywcze pod ziemią. Czytaj więcej »

Informatyka zintegrowana z produkcją

Informatyka zintegrowana z produkcją

Pratt & Whitney Rzeszów jest dowodem na to, że nie wszystkie innowacje powstawać mogą w garażach. Gospodarka opiera się na korporacjach, w których innowacje muszą mieć światowe standardy. Czytaj więcej »

Ku fabrykom-robotom

Ku fabrykom-robotom

Przemysł 4.0, lub inaczej czwarta rewolucja przemysłowa, ma zrewolucjonizować wytwarzanie i produkcję poprzez integrację internetu rzeczy i przetwarzania w chmurze obliczeniowej, zwiększenie efektywności energetycznej oraz robotyzację. Czy jesteśmy na to gotowi? Czytaj więcej »

LIDER INFORMATYKI: Użyteczność publiczna
Wzorowa migracja w makroskali

Wzorowa migracja w makroskali

Tauron Obsługa Klienta scentralizował systemy billingowe dla klientów masowych. Wielkiej skali wielowątkowy projekt usprawnia organizację przedsięwzięcia, zapewniając firmie tegoroczny tytuł Lidera Informatyki wśród przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Czytaj więcej »

Procesy zoptymalizowane cyfrowo

Procesy zoptymalizowane cyfrowo

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu w imponujący sposób przeprowadziło cyfryzację kluczowych procesów biznesowych związanych z pracą brygad terenowych i analizą danych. MPWiK we Wrocławiu po raz kolejny pokazało dojrzałe rozwiązania IT, drugi rok z rzędu trafiając do finału konkursu Lider Informatyki. Czytaj więcej »

Od redaktora
Cyfrowa transformacja: kogo zmiecie, kogo wzniesie?

Cyfrowa transformacja: kogo zmiecie, kogo wzniesie?

W 1955 r. Bank of America po pięciu latach przygotowań uruchamiał pierwszy komputer w biznesie, jak wtedy mówiono: mózg elektronowy. Clark Beise, wiceprezes banku, nie miał wątpliwości: to będzie hit. Był tego tak pewny, że do poprowadzenia konferencji przedstawiającej futurystyczną maszynę wynajął popularnego aktora, Ronalda Reagana. Czytaj więcej »

Technologie
Jak porównywać koszty pamięci masowych

Jak porównywać koszty pamięci masowych

O ile bazowe ceny nośników danych przeliczane na gigabajty liczy się w groszach, to ostateczny koszt pamięci masowej dla przedsiębiorstw jest znacznie wyższy. Czytaj więcej »

ERP - coraz bardziej odmieniony

ERP - coraz bardziej odmieniony

W związku z rozwojem technologii systemy do zarządzania przedsiębiorstwem muszą podążać za zmianami. Stają się coraz bardzie elastyczne, modułowe i autonomiczne. Padły też bariery wdrożeniowe - ERP jest dziś dla wszystkich. Czytaj więcej »

Opinie
Rodzicu, ogarnij się!

Rodzicu, ogarnij się!

Czy wiesz, jakie pytanie najczęściej zadają mi rodzice podczas terapii?” – spytała mnie niedawno znajoma psychoterapeutka. Dowiedziałem się, że pytanie numer jeden od rodziców, którym wydaje się, że wiedzą, co dla dzieci jest najlepsze, brzmi: Co zrobić żeby dziecko nie używało komputera? Czytaj więcej »

Zasada ograniczonego zaufania

Zasada ograniczonego zaufania

Jak się okazuje, w tym roku Google skasowało bez zapowiedzi bloga amerykańskiego pisarza Dennisa Coopera. W powietrze poszedł efekt wielu lat jego pracy twórczej. Nieważne, jakie były powody tej decyzji. Istotniejsze jest to, że pisarz nie miał żadnej kopii archiwalnej swojej twórczości. Można nazwać to, delikatnie mówiąc, wielką nieroztropnością. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...