powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2016

Wydanie 02/2016, 25 stycznia 2016
02/2016 Computerworld nr 02/2016
Centrum danych
Wysoka dostępność aplikacji w centrum danych

Wysoka dostępność aplikacji w centrum danych

Prezentujemy podstawowe metody i mechanizmy, których wykorzystanie w serwerowni może istotnie zwiększyć poziom dostępności aplikacji dla użytkowników. Czytaj więcej »

Państwo 2.0
Ustawodawcy, administracja i komputery

Ustawodawcy, administracja i komputery

Sektor publiczny od lat boryka się z tym samym problemem. To brak koncepcji infrastruktury informacyjnej państwa oraz potrzeb informacyjnych administracji, a co za tym idzie – brak adekwatnych do tych potrzeb systemów informacyjnych. Czytaj więcej »

Nowa nadzieja dla cyfrowego państwa

Nowa nadzieja dla cyfrowego państwa

Ministerstwo Cyfryzacji pod kierownictwem Anny Streżyńskiej przejmuje kolejne projekty informatyczne rozsiane do tej pory po różnych resortach. W informatyzacji państwa zaczyna się nowe otwarcie. Co ono oznacza i jakie mają być jego efekty – o tym powiedzą w trakcie organizowanej przez Computerworld konferencji Państwo 2.0 rządowi decydenci. Czytaj więcej »

Stworzyliśmy doskonałe usługi cyfrowe

Stworzyliśmy doskonałe usługi cyfrowe

O duńskim modelu digitalizacji usług publicznych, wynikających z tego korzyściach oraz powodach, dla których trudno przypomnieć sobie wizytę w banku bądź urzędzie, z Jego Ekscelencją Steenem Hommelem, ambasadorem Królestwa Danii w Polsce, rozmawiają Tomasz Bitner i Piotr Pietruszyński. Czytaj więcej »

Logika i konsekwencja w digitalizacji państwa

Logika i konsekwencja w digitalizacji państwa

Sukces w digitalizacji usług administracji publicznej wymaga lepszej koordynacji prac oraz przyjęcia spójnej logiki systemu. W tej dziedzinie doskonałym wzorem dla Polski może być Dania. Czytaj więcej »

Pracodawcy
Przyszłościowe specjalizacje IT

Przyszłościowe specjalizacje IT

Rozwój technologii nie jest do końca przewidywalny, ale na podstawie dominujących trendów rynkowych i wysokości inwestycji firm w poszczególne rozwiązania można przewidzieć, jacy specjaliści będą najbardziej poszukiwani. Czytaj więcej »

Wynagrodzenia w IT

Wynagrodzenia w IT

Zarobki pracowników na różnych stanowiskach są wyższe od wynagrodzeń w innych branżach, ale w coraz większym stopniu zależą także od formy zatrudnienia, specjalności zawodowej i miejsca pracy. Czytaj więcej »

Pracownik zdalny, pracownik zadowolony

Pracownik zdalny, pracownik zadowolony

Jeżeli pracownik pracuje z domu, to czy rzeczywiście pracuje? Pracodawcy często mają wątpliwości, ale pracownicy często oczekują od firm elastycznego podejścia. Zarządzanie telepracownikami nie jest trudne i menedżerowie mogą się tego szybko nauczyć. Czytaj więcej »

Pracownik bliski ideału

Pracownik bliski ideału

W branży IT równolegle obserwujemy dwa zjawiska: z jednej strony wymagania wobec kandydatów się standaryzują, z drugiej zaś pracodawcy podkreślają, że kluczowe znaczenie ma to, w jakim stopniu pracownik jest w stanie zaangażować się w konkretny projekt i czy pasuje do firmy. Czytaj więcej »

Najlepsi pracodawcy

Najlepsi pracodawcy

Firmy technologiczne są obecne w czołówkach wszystkich rankingów najlepszych pracodawców zarówno polskich, jak i światowych. Czytaj więcej »

Rośnie popyt na specjalistów IT w Polsce

Rośnie popyt na specjalistów IT w Polsce

Specjaliści IT w Europie są wciąż poszukiwani i chętnie zatrudniani. Co ciekawe, to właśnie ze względu na doskonałe kadry Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania przez firmy nie tylko z sektora ICT. Czytaj więcej »

Absolwent uszyty na miarę

Absolwent uszyty na miarę

Firmy IT modyfikują programy studiów informatycznych, bo zależy im na wykształceniu przyszłych pracowników pasujących do potrzeb i modelu organizacji. Czytaj więcej »

Technologia zarządzania talentami

Technologia zarządzania talentami

W wewnętrznej komunikacji firmy telefony i e-maile coraz częściej zastępują komunikatory i portale społecznościowe, a systemy kadrowo-płacowe stają się samoobsługowe i pozwalają zarządzać ścieżką kariery. Czytaj więcej »

Skuteczne poszukiwanie pracowników

Skuteczne poszukiwanie pracowników

Przy sprzyjającej koniunkturze, w porównywalnych warunkach i uwzględniając rosnące wymagania kandydatów, pracodawcy starają się budować swój wizerunek tak, by złowić jak najwięcej informatycznych talentów. Czytaj więcej »

Jak zatrzymać informatyka?

Jak zatrzymać informatyka?

Mimo że pracownicy IT są najwyżej opłacani i najbardziej usatysfakcjonowani pracą, to jednak przestali być już także najwierniejsi. Co zatem może zrobić pracodawca, żeby zatrzymać informatyków w firmie? Czytaj więcej »

Sieci
Jak zbudować własne laboratorium?

Jak zbudować własne laboratorium?

Jak wdrożyć środowisko w którym żadne rozwiązanie lub aktualizacja nie trafi do systemu produkcyjnego bez wcześniejszego przetestowania. Czytaj więcej »

W centrum uwagi
Badanie bezpieczeństwa sieci

Badanie bezpieczeństwa sieci

Firmy potrzebują mechanizmów obrony przed złośliwym kodem, których nie zapewniają programy antywirusowe, taki jest wniosek z badania zagrożeń internetowych przeprowadzonego przez Computerworld. Czytaj więcej »

Wydarzenia
Roboty wkraczają na rynek pracy

Roboty wkraczają na rynek pracy

Być może za parę lat naszym szefem będzie robot, a "kolegami z pracy" inteligentne maszyny. To nie rzeczywistość z innej galaktyki, ale świat XXI wieku. Obecnie najszybciej rośnie rynek robotów przemysłowych. Jednak automatyzacja i robotyzacja powoli wkracza do wszystkich dziedzin życia. Czytaj więcej »

Podsłuchiwanie demokracji

Podsłuchiwanie demokracji

Zdobywanie informacji jest podstawowym atrybutem służb specjalnych i policyjnych, ale czy obywatele ufają, że państwo robi tylko to, co niezbędne, i nie wykorzysta swych uprawnień przeciwko nim? Czytaj więcej »

Best in Cloud 2016

Best in Cloud 2016

W 2016 roku redakcja Computerworld wraca do idei konferencji i konkursu Best in Cloud, aby upowszechniać i promować najefektywniejsze sposoby wykorzystania technologii cloud computing. Czytaj więcej »

Jubileusz, jubileusz...

Jubileusz, jubileusz...

Można powiedzieć, że wraz z magazynem Computerworld Polska raczkował internet i telefonia GSM (nie tylko w Polsce, ale i na świecie!). Z połączenia tych technik wywodzą się dzisiejsze mądre telefony, których chwilowy nawet brak przy sobie potrafi podobno wprowadzić w stan paniki co drugiego ich posiadacza. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Zegar IPv6 tyka nieubłaganie

Zegar IPv6 tyka nieubłaganie

Nie ma odwrotu przed wdrożeniem w centrum danych i sieci firmowej kolejnej wersji protokołu IP. Dlatego problemem lepiej zająć się wcześniej i nie odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ nie jest to zadanie, które można szybko wykonać w ciągu kilku dni. Czytaj więcej »

Jak namierzyć kreta

Jak namierzyć kreta

Pracownicy potencjalnie stanowią poważne, wewnętrzne zagrożenie dla bezpieczeństwa firmowego IT. Mimo to wiele przedsiębiorstw wciąż nie robi nic, aby temu problemowi zaradzić. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo IoT - sprawa życia lub śmierci

Bezpieczeństwo IoT - sprawa życia lub śmierci

Zagrożenia związane z Internetem Rzeczy nie są już wyłącznie teorią, lecz realnym ryzykiem. Co więcej, niebezpieczeństwo jest znacznie większe, niż powszechnie się uważa. Czytaj więcej »

Zachmurzone bezpieczeństwo

Zachmurzone bezpieczeństwo

Usługi prosto z chmury znalazły bardzo szybko swoją drogę do firm, także w Polsce. Nadal jednak marginalizuje się zagrożenia wynikające z przetwarzaniem danych poza firmowym środowiskiem IT. Czytaj więcej »

Anatomia zaawansowanych ataków

Anatomia zaawansowanych ataków

Większość naruszeń bezpieczeństwa w firmowej infrastrukturze dotyczy pospolitego złośliwego oprogramowania przeznaczonego do atakowania użytkowników końcowych. Największe straty powodują jednak długotrwałe ataki klasy APT, za którymi stoi człowiek. Czytaj więcej »

Firma musi działać

Firma musi działać

W każdej organizacji występują najważniejsze aplikacje obsługujące główną gałąź biznesową. Każda awaria takich aplikacji powoduje problemy lub straty. Przedstawiamy zagadnienia związane z ciągłością działania firmowego oprogramowania. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...