powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2015

Wydanie 20/2015, 24 listopada 2015
20/2015 Computerworld nr 20/2015
Centrum danych
Zarządzanie wirtualnymi serwerami

Zarządzanie wirtualnymi serwerami

Presja czasu i dynamiczna natura wirtualnych serwerów powodują, że zapanowanie nad nimi może być trudne. Znacznym ułatwienie dla administratorów IT jest przestrzeganie kilku zasad, dzięki którym nie tylko zarządzanie stanie się łatwiejsze, ale również wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

W świecie serwerów zmiana goni zmianę

W świecie serwerów zmiana goni zmianę

Rynek serwerów staje się coraz bardziej zróżnicowany – producenci wprowadzają wiele nowych rozwiązań i udoskonalają dotychczasowe technologie. Widać też coraz więcej oznak powstawania ekosystemu wokół serwerowej wersji architektury ARM i za kilka lat być może Intel doczeka się silnej konkurencji. Czytaj więcej »

Sieci
Backup środowisk wirtualnych

Backup środowisk wirtualnych

Jeśli chmura firmowa składa się z wielu hostów spiętych w klastry lub zbudowana jest z elementów różnych dostawców wirtualizacji, narzędzie do backupu środowisk wirtualnych staje się idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy nagle trzeba cofnąć system wirtualny do konkretnego punktu w czasie, przywrócić pojedyncze pliki lub poprawne działanie aplikacji. Czytaj więcej »

Automatyzacja pracy administratora

Automatyzacja pracy administratora

Każdy administrator wie, ile czasu pochłaniają powtarzające się czynności, szczególnie te, których nie da się wykonać jednocześnie na wielu serwerach lub stacjach roboczych. Dlatego pracownicy IT niemal od początku swojej przygody z zarządzaniem systemami próbują znaleźć złoty środek na automatyzację zadań administracyjnych. Czytaj więcej »

Wiadomości
Jak policja łapie cyberprzestępców

Jak policja łapie cyberprzestępców

Przestępcy działający w Internecie używają technologii takich jak szyfrowanie połączeń, anonimizacja, tunelowanie. Mimo to organy ścigania często ich demaskują radząc sobie z zabezpieczeniami technicznymi. Czytaj więcej »

EN FACE: Bogdan Lontkowski...

EN FACE: Bogdan Lontkowski...

...… Dyrektor Regionalny LANDESK odpowiedzialny za Polskę, Czechy, Słowację i kraje bałtyckie, który przekonał globalną firmę do zainwestowania w Warszawie Czytaj więcej »

Pokolenie informacji zmieni środowisko biznesu

Pokolenie informacji zmieni środowisko biznesu

Polscy przedsiębiorcy wskazują, że możliwości wykorzystania dostępnych danych ogranicza im zła infrastruktura prawna. Z drugiej strony dwa razy rzadziej niż ich zagraniczni konkurenci deklarują brak zaufania do nowych technologii. Raport „Pokolenie informacji” opisuje wiele innych interesujących obserwacji. Czytaj więcej »

Na co liczy minister cyfryzacji

Na co liczy minister cyfryzacji

Nowemu rządowi ma służyć zmieniona struktura rządu z zarządzania sektorami gospodarczymi. Wicepremier ds. rozwoju. Ministerstwo cyfryzacji nie zostanie zlikwidowane, ale być może czeka nas kolejna próba połączenia sektorowych urzędów regulacyjnych. Czytaj więcej »

Nie można wyciągnąć wtyczki

Nie można wyciągnąć wtyczki

Co zrobić, jeśli w firmie znajdują się podsieci z urządzeniami szczególnie wrażliwymi na atak, takimi jak systemy SCADA, a zastosowanie powszechnie znanego rozwiązania separacji sieci nie jest możliwe. Czytaj więcej »

Technologie
Huawei będzie budował chmurę z partnerami

Huawei będzie budował chmurę z partnerami

Huawei stale przypomina, że choć zdobył solidną pozycję jako dostawca telekomów, to na rynkach Enterprise i chmurowym pozostaje mało znaczącym graczem. To może się szybko zmienić po tym, jak szefowie firmy zapowiedzieli początek nowej strategii chmurowej. Czytaj więcej »

Co z tą chmurą?

Co z tą chmurą?

Wydaje się, że chmura obliczeniowa jest tematem przepracowanym zarówno przez biznes, jak i działy IT, a stojące za nią technologie są powszechnie stosowane. Wyniki przeprowadzonego przez Computerworld badania udowadniają, że nie jest to oczywiste. Czytaj więcej »

Huawei konkuruje  ceną i niezawodnością

Huawei konkuruje ceną i niezawodnością

W systemach dla operatorów zawsze obowiązywały najbardziej wyśrubowane parametry SLA. Kiedy zaczęliśmy sięgać po mniejszych klientów, SLA się nie zmieniało, tylko skala – przekonuje Artur Pająk, główny menedżer produktów IT w Huawei Polska. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Nigdy więcej przestojów, czyli Disaster Recovery w chmurze

Nigdy więcej przestojów, czyli Disaster Recovery w chmurze

Elastyczne usługi Disaster Recovery as a Service pozwolą każdej firmie na zabezpieczenie ciągłości biznesowej, a około 90% klientów DRaaS pochodzi z sektora MŚP. Czytaj więcej »

Wciąż niewiele kobiet w sektorze technologii

Wciąż niewiele kobiet w sektorze technologii

Mały udział kobiet w sektorze technologii to problem globalny. Zarówno poszczególne państwa jak też uczelnie i firmy starają się ten udział zwiększyć i co roku kobiet w ICT przybywa, choć jest to proces powolny. Najtrudniejsze jest zlikwidowanie dysproporcji w płacach kobiet i mężczyzn. Może ono potrwać jeszcze kilkadziesiąt lat. Czytaj więcej »

ISO dla informatyków

ISO dla informatyków

Certyfikaty ISO są ważne, kiedy trzeba wybrać dostawcę rozwiązań IT do firmy. Jednak czy warto samemu mieć takie dokumenty, potwierdzające jakość wewnętrznych operacji IT? Czytaj więcej »

Nowa twarz CRM

Nowa twarz CRM

Systemy CRM coraz częściej korzystają z analityki biznesowej i social media, są mobilne i obsługiwane z przeglądarki. Inny jest też sposób ich zakupu, niemal połowa użytkowanych dziś rozwiązań jest sprzedawana w modelu chmury. Czytaj więcej »

Przestrzeń na informacje finansowe

Przestrzeń na informacje finansowe

Symmetry dostarczy Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów macierze dyskowe i oprogramowanie do udostępniania zasobów plikowych. Czytaj więcej »

Integracja systemów płatnika

Integracja systemów płatnika

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z trzema firmami podpisała umowę ramową na rozwój i modyfikacje systemów informatycznych, obsługujących 1,5 mln producentów rolnych. Czytaj więcej »

Laboratorium zarządza informacją

Laboratorium zarządza informacją

Wrocławskie Centrum Badań korzysta z systemu laboratoryjnego wykonanego przez konsorcjum firm Solution4Labs Sp. z o.o. i Agaram Technologies. Czytaj więcej »

BZ WBK na nowej platformie

BZ WBK na nowej platformie

Bank Zachodni WBK i Comarch podpisały kontrakt na wdrożenie i utrzymanie nowej platformy technologicznej i systemu CRM. Czytaj więcej »

Invento postawiło na Microsoft Dynamics

Invento postawiło na Microsoft Dynamics

Invento Sp. z o. o., producent innowacyjnych opakowań oraz napojów wprowadza kompleksowy system wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem. Czytaj więcej »

VW, telewizor i wirówka

VW, telewizor i wirówka

Od niepamiętnych lat, chyba od czasu pojawienia się w Polsce telewizji na dużą skalę, bywam wykorzystywany w roli eksperta przy zakupach i uruchamianiu telewizorów. To drugie obejmowało też kiedyś często akrobatykę dachowo-kominową, konieczną do zainstalowania anteny w nadającym się do tego, a jeszcze niezajętym miejscu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Backup i replikacja

Backup i replikacja

Wirtualizacja serwerów wymusiła wprowadzenie nowych technologii w systemach backupu. Rozwój w tym obszarze napędzają również wymagania dotyczące wysokiej dostępności danych. Czytaj więcej »

Opinie
Król Papier Wielki

Król Papier Wielki

Temat znany jak świat, tylko trochę zakurzony. Pamiętacie koncept „Biuro bez papieru”? Śmiała koncepcja, że gdy upowszechnią się komputery i telefony komórkowe, wtedy nie będzie potrzeby korzystania z papieru. Zaczęło się w latach 80., a rozkwit tej utopii to lata 90 XX wieku. Czytaj więcej »

Poplątani

Poplątani

Z tytułu mojej profesji miałem wiele razy do czynienia z użytkownikami końcowymi. Spośród nich najbardziej cenię sobie ludzi logicznych i kreatywnych, czyli w jakiś sposób umysłowo zorganizowanych. Nawet jeśli nie znają konkretnej technologii, to można z nimi w sposób rzeczowy porozmawiać, z czego obie strony mają i satysfakcję i konkretną wizję rozwiązania problemu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...