powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2015

Wydanie 07/2015, 16 kwietnia 2015
07/2015 Computerworld nr 07/2015
Administracja publiczna
Zamówienia publiczne pod kontrolą celów biznesowych

Zamówienia publiczne pod kontrolą celów biznesowych

Zamówienia publiczne to stały element procesu rozwijania zaplecza teleinformatycznego (i oczywiście nie tylko) w sektorze publicznym. Choć trudności w stosowaniu PZP są powszechnie znane, jest coraz więcej instytucji, które doskonale radzą sobie z postępowaniami przetargowymi na systemy IT. Cenne doświadczenia w tym zakresie prezentuje Ministerstwo Finansów. Czytaj więcej »

Big Data
Bezpieczeństwo sieci potrzebuje Big Data

Bezpieczeństwo sieci potrzebuje Big Data

Coraz wyraźniej widać, że model ochrony brzegu środowiska IT przestaje zapewniać bezpieczeństwo. Jedną z nowych koncepcji ochrony jest Zero Trust Model. Żeby jednak był skuteczny, konieczne jest wdrożenie Big Data do analizy dużych ilości danych dotyczących bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

e-administracja
Sądy będą działać szybciej dzięki informatyzacji?

Sądy będą działać szybciej dzięki informatyzacji?

Zintegrowany System Informatyczny Rachunkowości i Zarządzania Kadrami działa już we wszystkich sądach apelacyjnych, okręgowych oraz rejonowych w całej Polsce, jak również innych organizacjach związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości. Czytaj więcej »

Polska e-administracja  w pierwszej 50-tce krajów świata

Polska e-administracja w pierwszej 50-tce krajów świata

Polska pod względem stopnia rozwoju e-administracji znalazła się na 42 miejscu wśród 193 krajów członkowskich ONZ Czytaj więcej »

e-Cło i e-odprawy ułatwią przekraczanie granic

e-Cło i e-odprawy ułatwią przekraczanie granic

Polska Służba Celna realizuje jeden z największych programów wprowadzania e-usług w administracji. Na e-Cło składa się łącznie 25 projektów oraz 22 systemy informatyczne, w tym 12 służących realizacji e-usług przeznaczonych nie tylko dla firm, ale również osób prywatnych. Czytaj więcej »

IT w polskiej administracji

IT w polskiej administracji

E-administracja w Polsce rozwija się szybko, a od niedawna funkcjonujemy w nowej, unijnej perspektywie budżetowej, której cele są znacznie szersze - wspieranie wdrażania systemów IT poprawiających jakość życia mieszkańców. Wciąż jednak jest wiele do zrobienia. Czytaj więcej »

Z biznesu  do administracji

Z biznesu do administracji

Poważnie rozpatrujemy wariant, w którym infrastruktura chmurowa dla urzędów byłaby wynajęta od komercyjnych dostawców – zapewnia wiceminister administracji i cyfryzacji Roman Dmowski w rozmowie z Tomaszem Bitnerem. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo serwisów i usług administracji publicznej

Bezpieczeństwo serwisów i usług administracji publicznej

W roku ubiegłym rządowy CERT działający w ramach ABW zarejestrował 7,5 tys. incydentów naruszenia bezpieczeństwa w polskiej cyberprzestrzeni. Według Najwyższej Izby Kontroli stan bezpieczeństwa w serwisach i usługach administracji publicznej jest wysoce niepokojący. Czytaj więcej »

Razem zdziałamy więcej

Razem zdziałamy więcej

Centrum usług wspólnych umożliwi organizacjom z sektora publicznego skorzystanie z nowoczesnej technologii w sposób zorganizowany i efektywny kosztowo. Czytaj więcej »

pl.ID: cyfrowe serce państwa

pl.ID: cyfrowe serce państwa

Funkcjonowanie rejestrów państwowych oraz komunikacja na liniach obywatel-urząd (państwo) i urząd-urząd to podstawowy krwiobieg danych w administracji publicznej. Od 1 marca 2015 roku program pl.ID stworzył nową jakość w zarządzaniu kluczowymi rejestrami państwa. Co to oznacza z perspektywy obywateli, biznesu i urzędników? Czytaj więcej »

Jak skutecznie poprowadzić przetarg

Jak skutecznie poprowadzić przetarg

Zamówienia publicznie na IT nie muszą być piętą achillesową administracji. O sposobach przekuwania trudności w sukcesy podczas tegorocznej konferencji „Państwo 2.0” mówili prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz Paweł Oracz, dyrektor odpowiadający za strategię rozwoju IT w Ministerstwie Finansów. Czytaj więcej »

Rynek
Budujemy nowe państwo

Budujemy nowe państwo

Cyfryzacja Polski już trwa. To wymóg dzisiejszego świata i zmieniającego się społeczeństwa. Polska ma potężne środki finansowe na duże wdrożenia IT w administracji publicznej. Czy uda się nadgonić zaległości w stosunku do rozwiniętych państw europejskich? Wszystko przed nami. Czytaj więcej »

Służba zdrowia
ERP od zarządzania po leczenie

ERP od zarządzania po leczenie

W placówkach służby zdrowia zintegrowany system informatyczny musi obejmować wszystkie obszary ich działalności. Podział na część szarą i białą przestaje być wyrazisty. Czytaj więcej »

W połowie gotowi na EDM

W połowie gotowi na EDM

Termin wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej w polskich jednostkach służby zdrowia przesunięto o dwa lata. Czy to wystarczy by zdążyły się wywiązać z ustawowego obowiązku? Czytaj więcej »

Smart City
Inteligentne miasta

Inteligentne miasta

Koncepcja Smart City nie jest wizją science-fiction odległej przyszłości. Jej założenia już się urzeczywistniają, także w Polsce, w dużych i małych ośrodkach miejskich. Czytaj więcej »

Zbyt mało inteligentne smart city

Zbyt mało inteligentne smart city

Samorządowcy wiedzą, że inwestycje planowane w miastach do roku 2020 muszą być oprzyrządowane inteligentnymi technologiami sieciowymi. Lektura założeń projektów w miejskich ZIT obnaża jednak brak woli lub kompetencji, by spożytkować potencjał fuzji różnych systemów informacyjnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Inteligentne oświetlenie Szczecina

Inteligentne oświetlenie Szczecina

Do września w stolicy Pomorza Zachodniego powstanie system zarządzania oświetleniem, który pozwoli miastu zaoszczędzić na rachunkach za prąd 1,5 mln zł rocznie. Czytaj więcej »

eWniosek do ARiMR

eWniosek do ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła wdrożenie kompleksowej aplikacji do obsługi online wniosków o płatność obszarową. Docelowo z usługi będzie korzystało 1,5 mln użytkowników. Czytaj więcej »

Asseco zarządzi kadrami w BGK

Asseco zarządzi kadrami w BGK

Firma wdroży w Banku Gospodarstwa Krajowego system do zarządzania zasobami ludzkimi. Bank będzie korzystał z rozwiązania w modelu Software as a Service (SaaS). Czytaj więcej »

E-usługi w śląskim szpitalu neuropsychiatrycznym

E-usługi w śląskim szpitalu neuropsychiatrycznym

Asseco jako lider konsorcjum będzie odpowiedzialne za uruchomienie e-usług w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. dr Emila Cyrana w Lublińcu. Projekt wart 3,3 mln zł brutto obejmuje system informatyczny, wykonanie sieci oraz dostawę sprzętu komputerowego. Czytaj więcej »

SAS jedzie państwową koleją

SAS jedzie państwową koleją

SNCF Gares and Connexions, francuski państwowy przewoźnik kolejowy, wybrał pakiet rozwiązań SAS® Analytics do wsparcia realizacji Projektu Magnolia, którego celem jest usprawnienie przepływu pasażerów oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na ponad 3 tys. dworców kolejowych we Francji. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo transakcji elektronicznych

Bezpieczeństwo transakcji elektronicznych

Rozwój systemów bankowości elektronicznej umożliwił dotarcie różnych klientów do usług bankowych online. Niestety, przejście z obsługi w oddziałach do masowej bankowości internetowej niesie ze sobą ryzyko ataków. Ich ofiarą coraz częściej padają urzędy i instytucje publiczne. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...