powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2015

Wydanie 01-02/2015, 28 stycznia 2015
01-02/2015 Computerworld nr 01-02/2015
W centrum uwagi
Podnieść firmę z kolan

Podnieść firmę z kolan

Niejednokrotnie zdarzają się ataki, które kończą się przejęciem znaczących zasobów IT w przedsiębiorstwie. Przykładem może być niedawne przejęcie przez włamywaczy kontroli nad systemami IT w Sony Pictures. Przedstawiamy przykłady działań, jakie trzeba podjąć po podobnym zdarzeniu. Czytaj więcej »

Wiadomości
Startuje Program Polska Cyfrowa

Startuje Program Polska Cyfrowa

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało o rozpoczęciu wdrażania programu Funduszy Europejskich 2014-2020 – pierwszym etapem będzie ogłoszenie, jeszcze w tym roku, pierwszego konkursu w ramach Programu Polska Cyfrowa. Czytaj więcej »

Informatyk potrzebny od zaraz

Informatyk potrzebny od zaraz

Osoby z kompetencjami w IT to wciąż mocno poszukiwana grupa pracowników. Przedstawiamy zestawienie 10 profesji informatycznych, których dyrektorzy IT będą najpilniej poszukiwać w 2015 roku. Czytaj więcej »

Ochrona danych – prawo i praktyka

Ochrona danych – prawo i praktyka

W Europejskim Dniu Ochrony Danych Osobowych – 28 stycznia - odbywa się konferencja naukowa „Ochrona danych osobowych – najnowsze krajowe i europejskie regulacje prawne”. Ponadto osobom odwiedzającym w tym dniu GIODO eksperci udzielają praktycznych porad, jak skutecznie strzec prywatności. Czytaj więcej »

Telewizja, internet i komórki

Jeszcze nie mieliśmy w Polsce okazji przywyknąć do nowej telewizji cyfrowej, a Komisja Europejska ogłosiła w styczniu konsultacje, co dalej z przeznaczeniem telewizyjnego pasma. Przyjęło się, że to państwo rządzi częstotliwościami, ale czy tak będzie zawsze? Czytaj więcej »

Koniec silosów, stawiamy na ponadresortowość

Koniec silosów, stawiamy na ponadresortowość

Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju, mówi w rozmowie z Tomaszem Bitnerem: Budując e-usługi administracji dla obywateli, powinniśmy zachować liberalne podejście. Tam, gdzie się tylko będzie to opłacało, warto posłużyć się infrastrukturą prywatną. Czytaj więcej »

EN FACE: KAJETAN TERLECKI...

EN FACE: KAJETAN TERLECKI...

… Service Manager w firmie Geopryzmat, który chciałby, aby geodezja i służby publiczne w większym stopniu korzystały z nowoczesnych technologii pomiarowych. Czytaj więcej »

IT wobec giełdowych zawirowań

IT wobec giełdowych zawirowań

Indeks WIG-Informatyka skupiający firmy informatyczne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie stracił w 2014 roku prawie 0,8%. Czy polskie IT może być dobrą inwestycją? Czytaj więcej »

Technologie
Te narzędzia szyfrowania danych spędzały sen z powiek informatykom z NSA

Te narzędzia szyfrowania danych spędzały sen z powiek informatykom z NSA

Z najnowszych ujawnionych przez Snowdena, a opublikowanych przez Der Spiegel dokumentów wynika, że w styczniu 2012 roku agencja NSA wytypowała trzy projekty i narzędzia używane do szyfrowania i generalnie ochrony danych, które utrudniają jej najbardziej pracę (czytaj nie pozwalają jej skutecznie śledzić internautów). Są to: sieć Tor (The Onion Router), linuksowa dystrybucja aplikacji... Czytaj więcej »

Bitcoin wchodzi do polskich firm

Bitcoin wchodzi do polskich firm

Chociaż regulatorzy rynku finansowego w Polsce nie uznają obecnie bitcoina za środek płatniczy, ani za instrument finansowy wciąż przybywa podmiotów realizujących transakcje bitmonetami. Pod względem popularności tej waluty mierzonej przez Bitcoin Market Potential Index mamy największy potencjał w Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Administracja potrzebuje sprawnej infrastruktury

Administracja potrzebuje sprawnej infrastruktury

Budowa rozwiązań IT w organizacjach z sektora publicznego jest jednym z trudniejszych zadań. Oprócz problemów ściśle technologicznych i organizacyjnych, dział IT musi zmierzyć się z ograniczeniami nakładanymi przez przepisy. W praktyce oznacza to, że bardzo rzadko udaje się wdrożyć wszystkie rozwiązania na czas, zgodnie z pierwotnymi założeniami i w ramach zaplanowanego budżetu. Czytaj więcej »

Architektura mikrousług

Architektura mikrousług

Koncepcja budowania rozproszonych aplikacji złożonych z wielu komponentów ma długą historię. Najczęściej przejawiała się ona w formie SOA (Service-Oriented Architecture). Ta architektura szczyty popularności święciła 8 lat temu, obecnie powraca w postaci mikrousług. Czytaj więcej »

AudIT 2014: Zmiany niewielkie, ale znaczące

AudIT 2014: Zmiany niewielkie, ale znaczące

Pracownicy firm informatycznych nadal mogą się uważać za uprzywilejowanych na rynku pracy. Większość z nich jest zadowolona zarówno z tego, co robi, jak i z tego, dla kogo pracuje. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Asseco w kosmosie

Asseco w kosmosie

Asseco Poland dokona migracji symulatorów statków kosmicznych używanych przez Europejską Agencję Kosmiczną do nowej platformy opartej na technologii RAP (Remote Application Platform). Czytaj więcej »

BGK przez internet

CA Consulting, spółka należąca do grupy Comarch, podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na wdrożenie i serwis aplikacji bankowości elektronicznej. Czytaj więcej »

Bilet w telefonie

Przewozy Regionalne wspólnie z firmą CallPay udostępniły aplikację CallPay Kolej do wyszukiwania połączeń i sprzedaży biletów. Czytaj więcej »

Inteligentna komunikacja w Rzeszowie

Hiszpańska firma ACISA na wiosnę uruchomi w stolicy podkarpacia Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST). Czytaj więcej »

SAP wspiera węgierskiego producenta mleka

Spółka Comtrust, partner SAP specjalizujący się w rozwiązaniu SAP Contact Center wdroża SAP w Sole-Mizo, węgierskiej firmie z Grupy Bonafarm. Czytaj więcej »

Śmieci, tzn. odpady

Można by rzec, że zmieniło się niewiele, bo, tak jak był na podwórku, pod wiatą, jeden uniwersalny pojemnik na śmieci (przepraszam, odpady), tak jest. Czytaj więcej »

Wydatki firm na IT w 2014 roku

Wydatki firm na IT w 2014 roku

W ubiegłym roku małe i średnie przedsiębiorstwa przeznaczyły na zakupy IT średnio 481 tys. zł. Znacznie większe wydatki deklarowały duże firmy – ponad 3,1 mln zł. Czytaj więcej »

Ekspresowe rozliczenia w KIR

Ekspresowe rozliczenia w KIR

KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa), jest kluczową instytucją infrastrukturalną polskiego sektora bankowego, której priorytetowym obszarem działania są usługi z zakresu rozliczeń i płatności. Obsługiwany przez KIR system przelewów natychmiastowych Express Elixir, to jedno z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w skali światowej. Pozwala on na realizację przelewu z banku do banku... Czytaj więcej »

Biznes przedefiniowany przez technologię

Biznes przedefiniowany przez technologię

Zmiany w sposobie dostarczania rozwiązań teleinformatycznych oraz użytkowania ich – tak przez konsumentów, jak i organizacje – doprowadzą do fundamentalnych zmian w prowadzeniu biznesu. Co to oznacza dla menedżerów i konstruowanych przez nich długofalowych strategii biznesowych? Czytaj więcej »

Opinie

Ktoś posprząta

Można zamieść śmieci pod dywan, zakładając, że nikt tam nie zajrzy i sprawa nie wyjdzie na światło dzienne. Wychodząc z podobnego założenia, można nie malować ściany za meblami, bo przecież nikt tego fragmentu nie będzie widział. Niedoróbki będą utajnione, dopóki komuś nie przyjdzie do głowy zmiana aranżacji pomieszczenia. Czytaj więcej »

Detoks. Jak to łatwo powiedzieć

A gdyby tak rzucić to wszystko i wyjechać gdzieś, hen, daleko? Bieszczadzka połonina? Mazurskie ostępy? Cicha zatoczka na Pojezierzu Drawskim?

A może po prostu wyłączyć się z sieci, chociaż na jakiś czas? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...