powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2014

Raport specjalny Inteligentna Energetyka, 24 września 2014
Raport specjalny Inteligentna Energetyka Computerworld nr Raport specjalny Inteligentna Energetyka
Inteligentne liczniki
Fakty czy mity

Fakty czy mity

W krajach, w których od kilku lat na szeroką skalę instaluje się inteligentne licznik, aktywiści różnej maści protestują przeciwko używaniu tych urządzeń. Kontrowersje budzi, m.in. wpływ na prywatność odbiorców energii czy oddziaływanie na stan ich zdrowia. Czytaj więcej »

Zagrożenia i zabezpieczenia

Tradycyjne sieci energetyczne ewoluują w kierunku rozwiązań smart grid, które integrują sieć energetyczną z technologiami informatycznymi i telekomunikacyjnymi. Smart grid to ogromna, złożona sieć, składająca się z milionów komunikujących się ze sobą urządzeń. W takiej sieci pojawiają się nowe zagrożenia i podatności na ataki, a jej zabezpieczenie jest dużym wyzwaniem. Czytaj więcej »

Obiecujące początki inteligentnych liczników

W latach 2014–2015 liczba inteligentnych liczników w Polsce ma przekroczyć 1 mln, co będzie stanowiło ok. 7% wszystkich liczników zainstalowanych w Polsce. Liderem rozwoju inteligentnych liczników jest grupa Energa, na dalszych pozycjach plasują się Tauron i RWE. Czytaj więcej »

Najpierw sieć, potem licznik

W Europie coraz częściej wskazuje się, że instalacja inteligentnych liczników powinna być poprzedzona budową inteligentnej sieci energetycznej – wynika z raportu firmy doradczej PwC oraz ING Banku Śląskiego. Czytaj więcej »

Inteligentne podejście do inteligentnych liczników

Instalacja inteligentnych liczników u 80% odbiorców do 2020 r. jest logistycznie możliwa, ale optymalnie byłoby 7–8 lat – mówi Sebastian Janda, wicedyrektor w Dziale Doradztwa Biznesowego PwC Polska. Czytaj więcej »

Prawo

Prawo zachowania energii

Gdy Sejm przyjmie ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), a rząd przygotuje projekt nowelizacji prawa energetycznego, by usankcjonować wprowadzenie do użytku inteligentnych liczników, wreszcie zakończy się proces tworzenia ram prawnych w tym sektorze gospodarki. Czytaj więcej »

Sieci ciepłownicze

Ciepłownictwo inwestuje w inteligentne sieci

Przedsiębiorstwa ciepłownicze inwestują przede wszystkim w źródła wytwarzania i sieci ciepłownicze oraz zwiększają środki przeznaczone na narzędzia i usługi informatyczne. Pojawiają się także nakłady na inteligentną sieć ciepłowniczą. Czytaj więcej »

Oszczędne grzanie w szkołach

Sosnowiec chce zaoszczędzić w ciągu najbliższych dziesięciu lat 23 mln zł na opłatach za prąd i ciepło w budynkach oświatowych. W tym celu został wdrożony system zarządzania energią obsługiwany przez firmę Siemens. W Radzionkowie już od trzech lat daje on zmniejszenie zużycia ciepła o ponad 50%. Czytaj więcej »

SMART GRIDS
Wdrożenia projektów smart grid w Unii Europejskiej

Wdrożenia projektów smart grid w Unii Europejskiej

European Comission Joint Research Centre i European Commission Directorate-General for Energy od 2011 r. publikują coroczne raporty na temat stanu wdrożeń projektów smart grid na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Najnowszy z nich obejmuje projekty, które udało się zidentyfikować do stycznia 2014 r. Czytaj więcej »

Europejski poligon doświadczalny

Europejski poligon doświadczalny

Hiszpańska Malaga już w 2009 roku stała się poligonem doświadczalnym dla firmy energetycznej Endesa. To właśnie tu realizowano największy w Europie projekt „ekologicznie wydajnego” miasta. Czytaj więcej »

Test na inteligencję

Duńczycy sprawdzają, jak przygotować odbiorców do zarządzania zużyciem prądu w sytuacji korzystania z OZE. Na wyspie Bornholm realizowany jest projekt EcoGrid. Czytaj więcej »

Wykorzystanie informatyki

IT w parze z OT

Wdrażanie systemów Smart Grid wiąże się, m.in. ze znacznym wzrostem roli rozwiązań informatycznych w obszar operacyjnych. Aby osiągnąć jak największe korzyści płynące z tej zmiany, trzeba zająć się integracją zespołu IT i z działem operacyjnym. Czytaj więcej »

Wspaniała wizja, ale droga daleka

Internet of Things oraz Big Data to najczęściej nadużywane terminy w kontekście Smart Grid. Owszem, potencjał jaki niosą ze sobą te koncepcje jest ogromny, ale trzeba jeszcze pokonać długą drogę, zanim się urzeczywistnią. Czytaj więcej »

Informatyka w cieniu bloków energetycznych

Inwestycje w energetyce robią wrażenie – budowa jednego bloku energetycznego kosztuje kilka miliardów złotych, a każdy dystrybutor energii wydaje rocznie na informatykę kilkaset milionów złotych. W ich cieniu są nakłady w informatykę i telekomunikację, bez których firmom energetycznym będzie coraz trudniej funkcjonować. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...