powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2014

Wydanie 10/2014, 8 maja 2014
10/2014 Computerworld nr 10/2014
Wiadomości

Mobilność w urzędach

Aplikacje mobilne wspierają coraz częściej pracę urzędów administracji lokalnej - miasta i gminy stosują je w celach informacyjnych i do kontaktu z obywatelami. Skala zastosowań jest różna - od prostych powiadomień SMS do aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Czytaj więcej »

ENFACE: PROF. WOJCIECH WITKIEWICZ...

ENFACE: PROF. WOJCIECH WITKIEWICZ...

...lekarz i menedżer, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego, który skutecznie pozyskuje finansowanie z Unii Europejskiej Czytaj więcej »

Internet pokoju i wojny

Wzrost zimnowojennych nastrojów, obawa przed prawdziwymi zagrożeniami, niesmak spowodowany ujawnieniem możliwości amerykańskich służb nie przeszkodziły, by w Brazylii podczas debaty o przyszłości światowego internetu zabrzmiało nieco konstruktywnego optymizmu. Czytaj więcej »

Rozwój inteligentnych liczników z przeszkodami

Rozwój inteligentnych liczników z przeszkodami

Polska energetyka ma już przetargi na dostawę ok. 1,3 mln inteligentnych liczników. Ich dalszy rozwój może spowolnić brak przepisów nakładających obowiązek instalacji. Czytaj więcej »

Kłopotliwa utrata informatyka

Gdy z działu IT odchodzi pracownik, problem nie polega wyłącznie na przeprowadzenia rekrutacji na wakatujące stanowisko. Firma może w tym momencie utracić dostęp do swoich systemów informatycznych czy stracić jedyną osobę, która wie, jak działają najważniejsze systemy. Czytaj więcej »

Technologie
12 porad jak zrobić dobrą stronę mobilną

12 porad jak zrobić dobrą stronę mobilną

Według prognoz firmy eMarketer, do końca 2014 r. na świecie ponad 1,75 mld osób będzie regularnie korzystać ze smartfona. Najważniejszym zadaniem smartfona jest komunikacja, ale dotyczy to wszystkich dostępnych mediów – nie tylko rozmów i wiadomości. Czytaj więcej »

Zapobieganie atakom wykorzystującym DNS

Serwery DNS to element infrastruktury IT, któremu często poświęca się mniej uwagi, niż należy. W efekcie pozostają w nim luki umożliwiające przekierowanie całego ruchu do podstawionych serwerów. A przecież cały system jest tak bezpieczny, jak jego najsłabsze ogniwo. Czytaj więcej »

Szara strefa w IT

Szara strefa w IT

Pracownicy przynoszą do biura nie tylko własne urządzenia, ale również samowolnie instalują różne aplikacje. To zjawisko doczekało się już własnego określenia – BYOA, czyli Bring Your Own Application. Zdaniem specjalistów stwarza znacznie większe ryzyko dla bezpieczeństwa korporacyjnych zasobów niż BYOD. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informatyzacja bielskiego szpitala

Konsorcjum Asseco Poland i firmy Ganso wygrało wart przeszło 7,4 mln zł przetarg na modernizację systemu informatycznego największej placówki medycznej w południowej Polsce. Do szpitala należy 18 oddziałów i 24 poradni specjalistycznych. Czytaj więcej »

Qumak wyposaży KNF

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zlecił spółce Qumak wyposażenie swojego centrum przetwarzania danych. Czytaj więcej »

Podniebny program lojalnościowy

Air Austral, francuskie linie lotnicze wyspy Reunion, które obsługują połączenia między Francją i regionem Oceanu Indyjskiego, wybrały platformę Comarch Loyalty Management for Airlines 4.3 (CLM) do obsługi programu lojalnościowego „Capricorn”. Czytaj więcej »

Analiza produkcji energii

Niemiecki zarządca nieruchomości Kreisbau Tuebingen wdraża system InForum BI Studio pochodzący od polskiego producenta. Czytaj więcej »

SAS w Biedronce

Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sklepów Biedronka zastosuje narzędzia analityczne i kontrolingowe SAS Institute. Czytaj więcej »

Infovide-Matrix konserwatorem GDDKiA

Infovide-Matrix będzie odpowiadała za utrzymanie i rozwój zintegrowanego systemu informatycznego SAP dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Czytaj więcej »

Powrót inżynierii oprogramowania

Powrót inżynierii oprogramowania

Inżynieria oprogramowania jest znowu w ofensywie. Ułatwia dbanie o jakość kodu i zarządzanie projektami. To może prowadzić do nieporozumień przy jednoczesnym wykorzystaniu metodyk agile oraz architektury korporacyjnej. Czytaj więcej »

Najbardziej pożądani specjaliści IT

Zmieniające się trendy technologiczne kształtują zapotrzebowanie na różne kompetencje w zakresie IT. Z badania przeprowadzonych na amerykańskich organizacjach, m.in. przez Computerworld, ale także przez U.S. Bureau of Labor Statistics czy firmy badawcze wyłania się spójny obraz zmian, jakim ulega zapotrzebowane na specjalistów IT. Czytaj więcej »

Opinie

Samoobrona

Zgodnie z powiedzeniem, że najlepszą obroną jest atak, należałoby nieco zmodyfikować nasze podejście do spraw ochrony zasobów komputerowych. Na razie narzędzia defensywne powodują, że maskujemy się, okopujemy i czekamy, czy nam ktoś przyłoży czy nie. Czytaj więcej »

Szansa na Nobla

Systemy komputerowe zarządzają tysiącami zadań porządkowych w naszym życiu: od sygnalizacji świetlnej, przez zużycie energii w inteligentnym domu, po loty kosmiczne. Myślicie więc, że żyjemy we względnie uporządkowanym świecie? Nic bardziej mylnego. Bałagan wynikający z bezmyślności systemów przerasta problemy, jakie miał Charlie Chaplin we w pełni zautomatyzowanym, ale... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...