powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2014

Wydanie 04/2014, 19 lutego 2014
04/2014 Computerworld nr 04/2014
W centrum uwagi
Ile zapłacimy za szerokie pasmo

Ile zapłacimy za szerokie pasmo

W 2020 roku wszyscy Europejczycy mają mieć dostęp do szerokopasmowego internetu. Czy w Polsce jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom Europejskiej Agendy Cyfrowej? Ile będzie nas to kosztować? Czytaj więcej »

Wiadomości
Czy bankomaty z Windows będą bezpieczne?

Czy bankomaty z Windows będą bezpieczne?

W kwietniu Microsoft zakończy wspieranie systemu Windows XP. Wzrośnie ryzyko, że urządzenia, w których jest zainstalowany, zaatakują cyberprzestępcy. Dotyczy to m.in. bankomatów. Czytaj więcej »

Bezpowrotnie utracona prywatność

Bezpowrotnie utracona prywatność

Szpiegują nas już nie tylko komputer i telefon, ale także samochód, droga, a wkrótce również soczewka kontaktowa lub ubranie. Które urządzenia ułatwiają nam życie, a które są dla nas groźne? Czy w cyberświecie ochrona danych ma jeszcze w ogóle sens? Czytaj więcej »

Banki na manewrach

Instytucje finansowe muszą umieć się bronić przed „awariami” systemów spowodowanymi przez cyberprzestępców. Symulowane ataki pozwalają sprawdzić procedury i możliwości współpracy. Czytaj więcej »

Sprint na długim dystansie

Sprint na długim dystansie

W sierpniu 2014 r. zostanie uruchomiona platforma, która za trzy lata będzie sercem systemu elektronicznej dokumentacji medycznej. Dziś do jej wprowadzenia jest gotowych tylko 10% placówek medycznych. Problemem jest nie tylko niedobór pieniędzy i sprzętu, ale również brak przepisów regulujących kwestie ochrony danych osobowych. Czytaj więcej »

ENFACE: MAREK NIEDŹWIEDŹ...

ENFACE: MAREK NIEDŹWIEDŹ...

...Dyrektor Projektu Dealavo, firmy CodiLime, która oferuje narzędzia Business Intelligence internetowym sprzedawcom, a najlepszym z nich przyznaje certyfikaty dobrych cen. Czytaj więcej »

Specjaliści od Big Data pilnie poszukiwani

Zewsząd słychać głosy, że Big Data to ogromne korzyści dla firm. Jednak bez wykwalifikowanej kadry, o którą bardzo trudno na rynku pracy, mogą pozostać tylko teorią. Sytuacja zapewne poprawi się za kilka lat, jednak już teraz można jakoś poradzić sobie z tym wyzwaniem. Czytaj więcej »

Internet nie chce zrezygnować z darmowych filmów

Na oferowaniu wartościowych treści w internecie można zarabiać, ale to nie znaczy, że treści oferowane za darmo są mniej warte. Czytaj więcej »

Technologie
O czym pamiętać przy obliczaniu TCO

O czym pamiętać przy obliczaniu TCO

Wydatki na IT często są warunkowane bieżącymi potrzebami. Tymczasem szersze spojrzenie przynosi istotne oszczędności, a tak pozyskane środki można przeznaczyć na dodatkowe projekty czy szkolenia. Jednak podczas planowania uwadze umykają ważne czynniki, mające wpływ na TCO. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo w czterech aspektach

Przed nami konferencja SEMAFOR – jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z bezpieczeństwem IT w Polsce. Siódme Forum Bezpieczeństwa i Audytu IT odbędzie się 27 i 28 marca 2014 r. w Warszawie. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Red Bull na portalu hybris B2B Commerce

Koncern Red Bull wdrożył nowy portal do zarządzania zamówieniami w segmencie B2B, oparty na oprogramowaniu hybris B2B Commerce. Czytaj więcej »

Data Center banków spółdzielczych

Spółka Qumak zbudowała centrum przetwarzania danych w nowej siedzibie Banków Spółdzielczych z Grupy BPS w Warszawie. Czytaj więcej »

Business Intelligence w PKP S.A.

PKP S.A. ma już system wspomagający zarządzanie nieruchomościami. Zastosowano autorskie rozwiązanie DomDaty AG - platformę „InForum BI Studio” oraz zintegrowane z nią narzędzia Microsoft. Czytaj więcej »

Zbliżeniowe bilety w Krakowie

Firmy SkyCash i Orange Polska wspólnie z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie wprowadzili w autobusach i tramwajach technologię NFC do szybkiego zakupu biletów. Czytaj więcej »

Standard ładowarek

CE4A, komitet techniczny producentów samochodów wspierany przez marki Audi, BMW, Daimler, Volkswagen oraz Porsche, wybrał Qi jako uniwersalny standard ładowania urządzeń mobilnych. Czytaj więcej »

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolskie firmy GLIP oraz GoClever i Scanning 3d wsparły technologicznie Fundację Wielkopolska Brand w tworzeniu Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Czytaj więcej »

Cenzura bardzo oddolna

Londyn, połowa lat 70. Sklepik gazetowo-papierniczy koło stacji metra Earl’s Court. Od strony ulicy jest to rodzaj wydzielonej kabinki, a w niej sprzedawca z zapasem świeżej prasy. Czytaj więcej »

Błąd Arystotelesa w IT

Błąd Arystotelesa w IT

Informatyka, niby do bólu racjonalna, ulega modom, a nowe trendy szybko są przerabiane przez marketingowców na mdlącą papkę. Bzdurne mistyfikacje dotyczą także inżynierii wymagań. Czytaj więcej »

BPMN 2.0 – reaktywacja zarządzania

Informatyczna implementacja zmian w procesach bez programowania to teoria. Nowe narzędzia modelowanie pozwalają standaryzować dokumentację i łączyć ją z symulatorami software’owymi. Czytaj więcej »

Tradycyjne a zwinne nzarzadzanie ryzykiem

Zwinne metodyki umożliwiają zmianę wymagań dotyczących produktu w trakcie jego opracowywania. Takie podejście pozwala sprawnie zarządzać ryzykiem w trakcie prowadzenia projektu. Czytaj więcej »

Automatyzacja w IT

Dzisiejsza infrastruktura IT jest coraz bardziej skomplikowana, a jednocześnie wzrastają potrzeby związane z obsługą procesów biznesowych. Usługi muszą być dostarczane szybko, a ich obsługa wymaga wielu aplikacji, którymi trzeba zarządzać. Czytaj więcej »

Rola CIO przesądza o wynikach firmy

Aby organizacja osiągnęła sukces, CIO musi współtworzyć jej strategię, a podległy mu dział powinien wdrażać innowacyjne rozwiązania, inwestować w technologie cyfrowe i dbać o cyberbezpieczeństwo. Czytaj więcej »

Opinie

Para w gwizdek

Mój dostawca energii elektrycznej przeszedł w minionym sezonie letnim samego siebie, rzec by można. Przysłał mi grubą kopertę zawierającą pakiet papierów, z których do przeczytania po łebkach zdołałem wybrać jedynie faktury z płatnościami. Czytaj więcej »

Piłeś – nie pisz

Jest noc, impreza się rozwija, toasty skrzą się na erudycyjnym firmamencie, muzyka gra, a przyjemny szum dociera do kory mózgowej. I wtedy najczęściej dochodzi do tragedii. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...