powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2014

Wydanie 02-2014, 22 stycznia 2014
02-2014 Computerworld nr 02-2014
Wiadomości

Wyszukiwarka Nekst uporządkuje polski internet

Szacuje się, że w polskim internecie zgromadzonych jest ok. 1 mld polskojęzycznych dokumentów. Dane porządkują i analizują twórcy semantycznej wyszukiwarki internetowej Nekst. System ma pozwolić precyzyjniej przeszukiwać polskie teksty. Czytaj więcej »

Outsourcing w nowej odsłonie

Dynamika ryku outsourcingu IT spada, choć jest to i będzie dobry model korzystania z informatyki. Czytaj więcej »

IBM komercjalizuje superkomputery Watson

IBM chce wprowadzić superkomputer Watson do firm i utworzył nowy oddział noszący nazwę Watson Business Group, który zajmie się komercjalizacją produktu. Firma zapowiedziała, że zainwestuje w nowy oddział 1 mld USD. Ma on oferować superkomputerowy Watson przystosowane do obsługiwania aplikacji biznesowych i usługi świadczone przez ten system obliczeniowy, wykorzystujące nowe... Czytaj więcej »

Dzień Ochrony Danych

Już po raz ósmy 28 stycznia obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo wciąż na liście priorytetów firm

Nieustanny wyścig pomiędzy przestępcami a producentami zabezpieczeń trwa. Z badania Check Point Software wynika, że w roku 2013 cyberprzestępczość awansowała z 12 na 3 miejsce wśród zagrożeń, które mają negatywny wpływ na cały globalny biznes. Czytaj więcej »

Intel likwiduje markę McAfee

Intel, który kupił McAfee w połowie 2010 r., płacąc za nią 7,68 mld USD, poinformował, że nie będzie w przyszłości oferować produktów ze znakiem towarowym tej marki. Czytaj więcej »

Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa przyjęty

PZIP, strategiczny dokument wyznaczający cele dotyczące informatyzacji państwa na najbliższe lata, został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów. Otwiera to drogę do dalszych inwestycji w informatyzację administracji publicznej. Najważniejszym hasłem Programu jest integracja. Czytaj więcej »

Słońce na Ziemi

Od wieków ludzie wiedzą, że Słońce daje Ziemi życiodajne światło i ciepło. Ale dopiero rozwój radia i zmienne warunki łączności pokazały, że słoneczne burze mogą wpływać na stan ziemskiej atmosfery. Czytaj więcej »

Responsys i Corente w Oracle

Zakup Responsys pozwoli Oracle stać się partnerem firm wydających ogromne sumy na marketing cyfrowy. Z kolei Corente ułatwi budowanie chmur prywatnych oraz migrowanie klientów do chmury Oracle lub jego partnerów. Czytaj więcej »

ENFACE: RAFAŁ JANCZYK…

ENFACE: RAFAŁ JANCZYK…

…stworzył od podstaw łódzki oddział Mobiki, a dziś odpowiada za sprzedaż i współpracę z Europą w amerykańskim oddziale tej firmy. Wcześniej pracował także w Europejskiej Agencji Kosmicznej Czytaj więcej »

Technologie
Podsłuchać komputer

Podsłuchać komputer

Chociaż najgłośniejsze medialnie jest łamanie szyfrów, o wiele częściej można przechwycić materiał za pomocą ataków side channel. Wykorzystuje się w nich nie tyle podatność algorytmów, ile ich implementacji i platformy. Czytaj więcej »

Niekontrolowany dostęp, niekontrolowana infekcja

Blokowanie dostępu do wybranych stron www to prosty i ekonomiczny mechanizm oferowany przez wiele zapór sieciowych. Jego stosowanie zmniejsza ryzyko przedostania się do sieci szkodliwego oprogramowania i wpływa na wzrost produktywności w firmie. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Najważniejszy język informatyki

Modele matematyczne stosowane w zarządzaniu przedsiębiorstwem mają ograniczenia. Coraz wyraźniejsza staje się potrzeba wypracowywania referencyjnego języka naturalnego, łączącego precyzję konwencji sztucznych z elastycznością ludzkiej mowy. Czytaj więcej »

(Po)świąteczne okruchy

Jeszcze ten rok dobrze się nie skończył, a już pojawiły się jego podsumowania, jakby w grudniu nic już nie miało się zdarzyć. Czytaj więcej »

Oracle wspomaga zarządzanie Adamedem

W czterech spółkach należących do Grupy Adamed: Adamed sp. z o.o., Polfa Pabianice SA, ACHC SA oraz Adamed Pharma, został uruchomiony system wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem. Czytaj więcej »

Asseco zaopiekuje się systemem ARiMR

Asseco Poland, które od 2001 r. współpracuje przy budowie i rozwoju systemu informatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako podwykonawca HP, zawarło z ARiMR umowę na samodzielną współpracę. Czytaj więcej »

Nowe narzędzie B2B na początek roku

Producent odlewów ciśnieniowych ze stopów aluminium, firma VOIT Polska, wchodzi w rok 2014 r. z systemem SAP SPRINT ERP. Czytaj więcej »

Współpraca firm na rzecz pamięci masowej

Firmy EMC Corporation i VMware zapowiedziały dużą inwestycję i program poświęcony szybkiemu rozwojowi architektur pamięci masowej zdefiniowanych programowo oraz nowym modelom wykorzystywania pamięci masowej przez aplikacje w środowiskach wirtualnych. Czytaj więcej »

Jednolite powiadamianie ratunkowe

Od 1 stycznia 2014 r. w Polsce funkcjonuje jednolity system powiadamiania ratunkowego. Czytaj więcej »

Certyfikaty Unizeto w otwartym oprogramowaniu

W odpowiedzi na apel Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania CERTUM Powszechne Centrum Certyfikacji przekazało na rzecz Fundacji Certyfikat CERTUM Commercial SSL Wildcard ważny przez trzy lata. Czytaj więcej »

Sposoby na licencje

Koszty licencji można optymalizować, wybierając modele licencjonowania zgodne ze sposobem wykorzystania oprogramowania. Warto samodzielnie sprawdzić różnorodne upusty i ulgi, oferty programowo-sprzętowe oraz rozważyć możliwości współpracy partnerskiej. Czytaj więcej »

Oddzielić mak od piasku

Wraz z rosnącym zainteresowaniem big data głośno zrobiło się wokół projektu Apache Hadoop. Mimo wielu zalet, specyfika tej platformy oraz jej ograniczenia sprawiają, że nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie do analizy dużych zbiorów danych. Czytaj więcej »

W drodze do modelu usługowego IT

Chmurowe rozwiązania IaaS, PaaS czy SaaS to środki do osiągnięcia celu, jakim jest ITaaS, czyli usługowa informatyka. W tym modelu IT jest nastawione na spełnienie wymagań biznesu. Czytaj więcej »

Opinie

Trafne nazewnictwo

Dobra nazwa produktu to już połowa sukcesu. W dobie globalizacji coraz więcej marek ma zasięg ogólnoświatowy, a ich produkty znane są na świecie pod tymi samymi nazwami. Czytaj więcej »

Swojska twarz technologii

Ludzie wykonujący kolejne zawody zastępowani są przez technologie informatyczne. Jest to proces nieuchronny, ale odbywa się raczej z większymi niż mniejszymi ograniczeniami. Specjaliści mówią, że tkwią one nie tyle w technologii, ile w uwarunkowaniach kulturowych i prawnych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...