powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2014

Wydanie 01-2014, 13 stycznia 2014
01-2014 Computerworld nr 01-2014
W centrum uwagi
Cyberataki: Wojna bez końca

Cyberataki: Wojna bez końca

Walka z atakami typu malware ciągnie się bez końca od początku ery internetu. Koszty, jakie przedsiębiorstwa ponoszą na obronę przed cyberprzestępcami, stały się rodzajem podatku. Firmy, hakerzy, zapory i oprogramowanie antywirusowe tworzą dziś rodzaj ekosystemu, w którym wszystkie elementy zaczynają się równoważyć. Czytaj więcej »

Wiadomości

Ofensywa dysków SSD kolejnej generacji

Analitycy przewidują, że w dyskach SSD (Solid-State Drive) dedykowanych desktopom i laptopom, czeka nas w przyszłym roku mała rewolucja: instalowane obecnie w większości takich komputerów dyski SSD z interfejsem SATA III (Serial ATA) będą zastępowane dyskami SSD z interfejsem PCIe G2 (Generation 2.0). Czytaj więcej »

BYOD w odwrocie?

Agencja Strategy Analytics stwierdziła, że trzy pierwsze kwartały 2013 r. jasno wskazują na stały, a do tego rosnący trend – firmy kupują coraz więcej smartfonów. Co więc z koncepcją BYOD? Czytaj więcej »

Google wprowadza swojego pierwszego robota

Wygląda na to, że za jakiś czas, Google wprowadzi do oferty swoje pierwsze inteligentne roboty zachowujące się jak zwierzęta czy nawet ludzie. Czytaj więcej »

Monachium zadowolone z migracji do open source

Władze niemieckiego Monachium zdecydowały się na „przesiadkę” z Windows na system LiMux, czyli autorską, dopasowaną do specyfiki zastosowań urzędowych dystrybucję Linuksa (standardem uczyniono też otwarty format zapisu dokumentów ODF – Open Document Format). Czytaj więcej »

IEC zamierza wprowadzić jeden standard zasilaczy do laptopów

Szwajcarskie International Electrotechnical Commission (IEC) przymierza się do wprowadzenia jednego standardu zasilaczy do laptopów. Czytaj więcej »

AirWatch pozwala ocenić reputację aplikacji

AirWatch App Reputation Scanning to nowa funkcjonalność pozwalająca organizacjom w prosty i szybki sposób sprawdzić reputację wybranej aplikacji. Czytaj więcej »

Nacjonalizowanie cyfrowej infrastruktury

Stawianie przed Polską wyzwań cywilizacyjnych nie idzie rządowi łatwo. Podstawowe narzędzia dla reformowania państwa zapewnia administracja, która woli ostrożny konserwatywny, ale, niestety, też przyziemny urzędniczy pragmatyzm od długofalowych wizji. Czytaj więcej »

Dobre praktyki w umowach wdrożeniowych

Dobre praktyki w umowach wdrożeniowych

Konstruowanie umów dotyczących wdrożeń IT jest bardzo trudne, bo produkt jest złożony i często nie istnieje w momencie podpisania porozumienia. Czytaj więcej »

Kto zapłaci za infrastrukturę sieciową

W celu realizacji ambitnych planów Agendy Cyfrowej rząd powołał do życia spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe. Czy jej działanie ma szansę wspomóc i poprawić kulejącą dotychczas współpracę operatorów i administracji publicznej? Czytaj więcej »

LTE: strategie cenowe operatorów

Czy transmisja danych z wykorzystaniem LTE to usługa premium? Tak twierdzą niektóre zarządy europejskich operatorów komórkowych. W ocenie analityków, takie podejście na rynku europejskim jest błędne. Czytaj więcej »

ENFACE: Marek Majewski...

ENFACE: Marek Majewski...

...dyrektor Działu Oprogramowania IBM Polska, pracujący zgodnie z zasadą, że informacja staje się dzisiaj jednym z zasobów naturalnych, który można optymalnie wykorzystać Czytaj więcej »

Technologie

Dużym wirtualizacja opłaca się bardziej

Zazwyczaj im większe środowisko IT, tym większe korzyści z wirtualizacji. Jednak małe i średnie firmy coraz częściej są świadome korzyści wynikające z technologii. W zależności od wielkości organizacje kierują się innymi motywami decydującymi o wdrożeniu rozwiązania. Czytaj więcej »

Monitoring w formie usługowej

Systemy monitoringu infrastruktury IT są kosztowne, ale niezbędne z punktu widzenia obsługi procesów biznesowych. Bez nich nie można mówić o wiarygodnych wskaźnikach dostępności, które później są podstawą rozliczeń. Czytaj więcej »

Nowa architektura macierzy

Nowe systemy składowania danych nie przypominają urządzeń, z jakimi oswoiliśmy się przez lata. Wydajność, niezawodność i ochronę danych coraz częściej zapewniają rozwiązania programowe, a nie specjalistyczne procesory, kontrolery RAID czy serwery backupowe. Czytaj więcej »

Backup jako usługa

W Polsce usługi backupu w chmurze wciąż są we wczesnej fazie rozwoju, ale mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych kopii zapasowych. Czytaj więcej »

Sześć sposobów na znalezienie dewelopera mobilnego

Tworzenie aplikacji mobilnych to najbardziej poszukiwana umiejętność IT. Jednym ze sposobów na znalezienie talentów w obszarze rozwiązań mobilnych jest ich podkupienie. Nie zawsze jest to możliwe. Oto wskazówki rekruterów i specjalistów IT, którzy zmierzyli się z tym wyzwaniem. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jesień, czyli chmury

Tegoroczna jesień obfituje w pochmurne i mgliste dni, zaskakując paraliżem tego czy tamtego lotniska. Samolot, który nie przyleciał, również nie odleci, więc zostaje wtedy tylko pociąg. Pół biedy, gdy zdarza się to w Krakowie czy w Poznaniu, bo pociągów, np. do Stolicy, tam sporo i jadą w miarę krótko. Ale w takim Gdańsku czy Wrocławiu można od razu w ciemno wybrać pociąg (z... Czytaj więcej »

ZUS modernizuje Kompleksowy System Informatyczny…

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powierzył na cztery lata rozwój i modyfikację Kompleksowego Systemu Informatycznego spółce Capgemini Polska, należącej do grupy kapitałowej Capgemini. Czytaj więcej »

Rozliczanie płac w Hochland Polska

Znany producent żywności Hochland Polska wprowadził do procesów rozliczania list płac w grupie Payroll Auditor oferowany przez BCC jako uzupełnienie funkcjonalności PY w SAP HR. Czytaj więcej »

Zarządzanie infrastrukturą gazową

Globema wdroży System Zarządzania Majątkiem klasy GIS w Polskiej Spółce Gazownictwa (PSG) Oddział w Poznaniu. Czytaj więcej »

Operator tnie koszty IT

T-Systems – spółka teleinformatyczna należąca do globalnej grupy Deutsche Telekom – wygrała międzynarodowy przetarg Grupy RWE. Czytaj więcej »

System rośnie z firmą

Producent drożdży i dodatków piekarskich LESAFFRE POLSKA SA wdraża system TETA Personel z dostępem webowym. Czytaj więcej »

Komunikacja dla motocyklistów

Cardo Systems, producent systemów komunikacyjnych Bluetooth, wprowadza na rynek system do komunikacji stworzony specjalnie do kasków japońskiej firmy SHOEI. Czytaj więcej »

Szerokie pasmo problemów

Brak wysokiej klasy specjalistów może doprowadzić do fiaska realizacji ambitnych postanowień zawartych w Agendzie Cyfrowej. Czytaj więcej »

Optymalizacja kosztów to stały proces

W MSP można trzymać się technologicznych aspektów ograniczania wydatków na IT. W korporacjach optymalizacja tych kosztów to przedsięwzięcie biznesowe. Konieczne jest kompleksowe podejście, zmiany organizacyjne i zrozumienie zależności między IT a biznesem. Czytaj więcej »

Po głosie mnie poznacie

Rozwiązania wykorzystujące biometrię głosu uproszczą weryfikację klienta realizowaną przez hasło lub kod PIN. Zwiększy to wygodę i bezpieczeństwo użytkownika oraz przyniesie oszczędności firmom, których działalność wymaga obsługi dużej liczby klientów, np. banków czy telekomów. Czytaj więcej »

Opinie

Recepty

Jeśli poczytać i posłuchać w mediach, to okazuje się, że wielu ludzi zna receptę na szereg problemów i niedogodności związanych z życiem społeczno-gospodarczym. Czytaj więcej »

Geek kontra wyrób geekopodobny

Obserwuję w swoim otoczeniu modę na bycie geekiem. Ludzie, którzy jeszcze kilka lat wcześniej z lekceważeniem mówili o przedmiotach ścisłych i opowiadali kawały o niezaradnych społecznie informatykach itd., dzisiaj udostępniają statusy profilu I fucking love science oraz memy na temat przeglądarek. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...