powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2013

Wydanie 27-2013, 18 grudnia 2013
27-2013 Computerworld nr 27-2013
W centrum uwagi
Sieci zarządzane programowo

Sieci zarządzane programowo

Gwałtowny rozwój technologii teleinformatycznych do tej pory w małym stopniu dotyczył sieci. Tradycyjna architektura stała się ich ciężarem i barierą dla rozwoju innowacji. Koncepcja Software Defined Network ma szansę to zmienić. Czytaj więcej »

Wiadomości

Polski grafen już zarabia

Rodzima firma Nano Carbon zaczęła produkcję i sprzedaż grafenowych płatków – struktur o grubości jednego atomu węgla, przezroczystych, lekkich, doskonale przewodzących prąd i 100 razy wytrzymalszych od stali. Działalność Nano Carbon ogranicza się do dostarczania grafenowych płatków instytucjom prowadzącym nad nim dalsze badania. Centymetr kwadratowy grafenu kosztuje około 300... Czytaj więcej »

Biblioteki chcą się cyfryzować za unijne pieniądze

Fundusze są, więc czemu o nie nie zawalczyć? Z takiego założenia wyszli polscy bibliotekarze, którzy zalali MAiC morzem podań. Do zagospodarowania są pieniądze przeznaczone na walkę z cyfrowym wykluczeniem. Czytaj więcej »

Nowa architektura bezpieczeństwa dla chmur obliczeniowych

Cloud Security Alliance zaprezentowało założenia nowej architektury bezpieczeństwa (wykorzystującej głównie zaawansowane mechanizmy szyfrowania danych), dzięki której chmury obliczeniowe oraz sieci SDN (Software-Defined Networks) będą prawie w 100% odporne na włamania. Architektura bazuje na rozwiązaniach stosowanych przez U.S. Department of Defense, chroniących sieci komputerowe... Czytaj więcej »

Polski internet jest za wolny

Coraz więcej polskich gospodarstw domowych ma dostęp do szerokopasmowego internetu. Wyniki na listopad 2013 r. mówią o rekordowej penetracji na poziomie 62,7%. Nadal pozostaje jednak problem z prędkością łączy. Czytaj więcej »

Komisja Europejska chce operatorów międzynarodowych

Komisja Europejska stara się zmobilizować Parlament Europejski, by jeszcze w tej kadencji przyjął rozporządzenie pozwalające złagodzić część barier w rozwoju wspólnego rynku dla sieci łączności elektronicznej. Czytaj więcej »

Najlepsze wdrożenia w chmurze

Finaliści konkursu Best in Cloud udowadniają, że organizacje w kreatywny sposób wykorzystają możliwości, jakie stwarza cloud computing. Czytaj więcej »

Wirtualna dokumentacja medyczna

W Stanach Zjednoczonych pierwszy komputer przeszedł już test kompetencyjny, jaki muszą zaliczyć lekarze. W Polsce pracownicy służby zdrowia pomału przekonują się do informatyzacji, która może pomóc im w diagnostyce, uchronić przed błędami i zlikwidować kolejki pacjentów przed gabinetami. Czytaj więcej »

ENFACE: MICHAŁ RĘCZKOWICZ…

ENFACE: MICHAŁ RĘCZKOWICZ…

…założyciel koła naukowego programistów, przekształconego później w firmę MobiTouch, której jest prezesem Czytaj więcej »

Technologie
Jak ograniczyć koszt pamięci

Jak ograniczyć koszt pamięci

Na dyski i macierze firmy przeznaczają nawet do 40 % swoich budżetów IT. To duże pole do cięcia kosztów. Działania oszczędnościowe są tym bardziej potrzebne, że w najbliższych latach gwałtowanie będzie rosnąć ilość przechowywanych danych. Czytaj więcej »

Świat cyfrowy A.D. 2014

Świat cyfrowy A.D. 2014

Teleinformatyka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż IT. Według analityków Gartnera za jej sprawą już w 2014 r. światowe wydatki na IT sięgną 3,8 bln USD. Czytaj więcej »

Jak ochronić urządzenia SC ADA

Obecnie coraz bardziej narażone na atak są systemy osadzone, traktowane jako czarna skrzynka. Szczególnym przykładem takich urządzeń są systemy automatyki przemysłowej. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Operatorzy zaczną konkurować jakością

Operatorzy zaczną konkurować jakością

Dzięki badaniom jakości usług telekomunikacyjnych konsumenci uzyskają transparentne informacje dotyczące oferty operatorów. To będzie przełom na skalę europejską – ocenia Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w rozmowie z Tomaszem Bitnerem. Czytaj więcej »

Zaawansowana księgowość w biopaliwach

Producenci olejów i biopaliw: Komagra sp. z o.o., Bioagra SA, Bioagra-Oil SA i zajmująca się zakupami surowców dla tych spółek BZK Group mają nowy system: Oracle Hyperion Planning. Wdrożenie przeprowadziła firma doradcza Codec Systems. Czytaj więcej »

Sprawna likwidacja szkód

Firma Bonair SA wygrała przetarg na wdrożenie systemu do obsługi procesu likwidacji szkód w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym SA w Krakowie. Przedmiotem umowy jest dostarczenie autorskiej platformy CasePro do obsługi procesów biznesowych i zamodelowanie na niej obsługi procesu likwidacji szkody. Czytaj więcej »

Kontrola kosztów producenta chemii gospodarczej

Zakończyło się wdrożenie nowego systemu BI w firmie Pol-Hun sp.j. System powstał na platformie InForum BI Studio oferowanej przez DomData AG, a za wdrożenie odpowiadała profit Enigma. Czytaj więcej »

Informatyzacja „Sanatorium” w Górnie

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej „Sanatorium” im. Jana Pawła II w Górnie rozpoczął kompleksową informatyzację za pomocą rozwiązań Comarch e-Zdrowie. Czytaj więcej »

Elektroniczne czytanie w komunikacji miejskiej

Miejska Biblioteka w Jaworznie udostępniła czytelnikom książki za pośrednictwem specjalnego kodu QR. Czytaj więcej »

Mobilna karta kibica Legii

Kibice Legii Warszawa jako pierwsi w Polsce mogą korzystać z mobilnej wersji Karty Kibica w MyWallet. Czytaj więcej »

Trudności z uporządkowaniem chmury

Z punktu widzenia prawa cloud computing nie jest modelem biznesowym w pełni oswojonym. Istnieją wprawdzie regulacje odnoszące się do chmury, ale na ich tle rodzą się nowe wyzwania prawne. Czytaj więcej »

PRINCE2 i Agile PM: razem lub osobno

PRINCE2 i Agile PM: razem lub osobno

W zarządzaniu projektami trwa pojedynek. Na ringu stoją: stary mistrz PRINCE2 i Agile PM. Pierwszy ma za sobą lata doświadczeń i wielu zwolenników, drugi jest zwinny i szybko zdobywa fanów. Pytanie, kto wygra? Czytaj więcej »

Opinie

Propagacja niewiedzy

Krok po kroku systemy komputerowe zaczynają być wyrocznią. Dla ludzi bezkrytycznie podchodzących do efektów zastosowań nowych technologii staje się prawdą to, co zobaczą na ekranie komputera, nieważne, czy ma to sens czy nie. Czytaj więcej »

Przedstępstwa i przedżycie przedludzi

Oglądałem film „Raport mniejszości” w amatorskim tłumaczeniu, gdzie słowo precrime przetłumaczono jako przedstępstwo. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...