powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2013

Wydanie 24-2013, 6 listopada 2013
24-2013 Computerworld nr 24-2013
W centrum uwagi

Wielkie dane, mały budżet

Era Big Data wymaga od firm nowych strategii przechowywania rozległych zbiorów informacji. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym i szybkim technologiom, gromadzenie i przetwarzanie wielkich wolumenów można prowadzić bez wielkiego budżetu. Czytaj więcej »

Wiadomości

W firmach bez zmian – MS Office rządzi

Analitycy firmy Forrester Research spytali 155 menedżerów i szefów IT z dużych firm, jakiego oprogramowania biurowego używają. Okazuje się, że standardem pozostaje Microsoft Office. Czytaj więcej »

Smartfony: Samsung rośnie, Apple maleje

Koreański koncern Samsung Electronics w III kw. br. sprzedał na świecie ponad 88 mln smartfonów (o 55% więcej niż w 2012 r.). W tym samym czasie Apple sprzedał 33,8 mln iPhone'ów – donosi firma analityczna Strategy Analytics. Czytaj więcej »

Polacy wśród unijnych ekspertów ds. umów w chmurze

Pod koniec października 2013 r. Komisja Europejska ogłosiła nazwiska ekspertów powołanych w skład grupy eksperckiej ds. umów cloud computing. W jej skład weszli dwaj Polacy: mec. Maciej Gawroński i dr Paweł Litwiński. Czytaj więcej »

Laur za skompresowane szukanie

Dr Paweł Gawrychowski z Uniwersytetu Wrocławskiego jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Witolda Lipskiego dla młodych naukowców prowadzących prace badawcze w dziedzinie informatyki. Computerworld jest patronem medialnym konkursu rozstrzygniętego już po raz dziewiąty przez Fundację Rozwoju Informatyki. Czytaj więcej »

ICANN dodaje do gTLD nieangielskojęzyczne nazwy domen

ICANN, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers; organizacja non-profit sprawująca pieczę nad nazwami domen funkcjonującymi w internecie, zaprezentowała cztery nowe nazwy domen najwyższego poziomu. Dołączą one do bazy danych gTLD (generic Top-Level Domains), używanej przez internetowy system DNS (Domain Name System). Czytaj więcej »

Linksys wraca na rynek MSP

Gdy Belkin przejmował od korporacji Cisco na początku br. oddział Linksys, ten miał swojej w ofercie wyłącznie rozwiązanie sieciowe dedykowane użytkownikom domowym. Taka była polityka firmy Cisco. Belkin daje obecnie sygnały, że pod jego rządami Linksys będzie produkować również rozwiązania sieciowe przeznaczone dla sektora MSP. Czytaj więcej »

Wszystkie media, jeden rachunek?

Asseco chce pomóc w konsolidacji rynku, oferując zintegrowany system do rozliczania i obsługi klienta dla wszystkich mediów, z których korzysta typowe gospodarstwo domowe. To kolejny sygnał, że rynek mediów się zmienia. Czytaj więcej »

Internet satelitarny ratuje europejską strategię gospodarczą

Komisja Europejska ogłosiła, że 100% mieszkańców Europy jest już w zasięgu internetu szerokopasmowego. Jedyną techniką, która na razie to zapewnia, są łącza satelitarne. Czytaj więcej »

Jak dobrać system zarządzania firmą

Na bazie doświadczeń redakcji wydawnictwa IDG Poland powstał serwis Centrum Aplikacji Biznesowych, który umożliwia szybkie dobranie rozwiązań ERP, CRM lub BI do specyfiki i wymagań firmy. Czytaj więcej »

Enface: PAWEŁ KIEŻYŃSKI…

Enface: PAWEŁ KIEŻYŃSKI…

...prezes zarządu MP Electronics & Development sp. z o.o., firmy, która oferuje innowacyjne rozwiązania sektorowi medycznemu, ubezpieczeniowemu-assistance, e-commerce i finansowemu Czytaj więcej »

Zgoda buduje i pozwala oszczędzać

Wdrażanie technologii LTE w sieciach komórkowych to doskonała okazja, by operatorzy na nowo rozważyli współdzielenie sieci. Telekomom może to przynieść oszczędności, a klientom lepsze usługi. Czytaj więcej »

Nowe technologie zachwieją pozycją wielkich dostawców IT

Nowe technologie zachwieją pozycją wielkich dostawców IT

Internet rzeczy przyniesie wielką zmianę, a rynek IT zostanie na nowo zdefiniowany przez tanie technologie sensoryczne i robotyczne. Dzisiejsi czołowi dostawcy rynku IT mogą mieć poważne kłopoty, jeśli nie dostosują się do zmiany. Czytaj więcej »

Technologie

Stacje pod specjalnym nadzorem

W każdej firmie znajdują się stacje robocze, które wymagają specjalnej ochrony. Są to zazwyczaj komputery specjalistów IT, takich jak administratorzy. Czytaj więcej »

Dane w pamięci

Baza danych Oracle 12c uzyskała możliwość przetwarzania danych w pamięci, co znacznie usprawnia przetwarzanie danych dla celów raportowych, hurtowni danych i zmniejsza obciążenia transakcyjne. Czytaj więcej »

(Nie)bezpieczna komunikacja

Analiza komunikatora iMessage udowodniła, że mimo reklamowania szyfrowania treści w tranzycie między użytkownikami treść wiadomości może być deszyfrowana przez Apple. Czytaj więcej »

Wirtualnie, szybciej, pewniej

Wirtualizacja serwerowa całkowicie zmieniła działanie firmowego IT, ale za szybkim i elastycznym zarządzaniem serwerami nie nadąża sieć. Pomogą sieci definiowane programowo. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Tradycyjna też elektroniczna

Poczta Polska wprowadziła elektroniczne potwierdzenie odbioru przesyłki do nadawcy. Jeśli klient korzysta z pakietu podstawowego, otrzymuje informację o dacie doręczenia przesyłki, nazwisku odbiorcy lub powodzie i dacie zwrotu przesyłki. Czytaj więcej »

Świętokrzyskie e-zdrowie

W Kielcach podsumowano I etap projektu „e-Zdrowie”, realizowanego w sześciu jednostkach służby zdrowia, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa świętokrzyskiego. Czytaj więcej »

Bezpieczny mobilny dostęp

Firmy Novell i MobileIron zawarły porozumienie w celu zapewnianie bezpiecznego, mobilnego dostępu i możliwości kontrolowanego współdzielenia plików za pomocą rozwiązań Novell Filr i MobileIron AppConnect. Czytaj więcej »

Coca-Cola z nową siecią

Dostawca zintegrowanych usług telekomunikacyjnych GTS Central Europe (GTS) wdrożył sieć WAN i zapewnił łączność w technologii ISDN dla firmy Coca-Cola HBC Polska. Sieć WAN obejmuje 50 lokalizacji, w siedmiu największych jednostkach uruchomiono połączenia telefoniczne w technologii ISDN. Czytaj więcej »

Dofinansowanie projektów IT ze środków unijnych

Dofinansowanie projektów IT ze środków unijnych

Pozyskanie środków z funduszy Unii Europejskiej to dla przedsiębiorców wielka szansa na poprawę konkurencyjności i okazja do rozwoju biznesu. Mając dostęp do unijnych pieniędzy, firmy osiągają dynamikę wzrostu, na jaką nie mogą liczyć, finansując działalność z innych źródeł. Czytaj więcej »

Drukowanie 3D w przemyśle

Elastyczność wytwórcza maszyn staje się w coraz większym stopniu elastycznością informacyjną. Jedną z technologii o szczególnie wysokiej dynamice jest drukowanie przestrzenne 3D. Czytaj więcej »

Opinie

Cyfrowo zdrowiej

Na stanowisku obsługi klienta częstokroć bardziej w oczy rzuca się ekran monitora aniżeli pracownik. Podchodząc do tego miejsca, nie wiemy, czy zostaniemy dostrzeżeni, gdyż zazwyczaj pracownik obsługujący jest mocno zajęty robieniem czegoś na komputerze. Przyzwoitość nakazuje klientowi podejrzewać, że zajęcie to jest ściśle związane z wykonywaną pracą, a nie z prywatną... Czytaj więcej »

Cyfrowe ślady

Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że każda nowa technologia musi oznaczać większe, wspanialsze i bardziej trwałe ślady cywilizacyjne. Po starożytności zostały ruiny, po średniowieczu pieczołowicie utrzymywane zabytki, po renesansie dzieła Leonarda, a po czasach współczesnych samochód, komputer i drapacze chmur. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...