powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2013

Wydanie 20-2013, 2 października 2013
20-2013 Computerworld nr 20-2013
Kariera
Płace w IT – od absolwenta do dyrektora

Płace w IT – od absolwenta do dyrektora

IT jest jedną z najlepiej opłacanych branż – to nie budzi wątpliwości. Wśród informatyków są jednak także znaczące różnice w zarobkach. Czytaj więcej »

Polskie krzemowe doliny

Na informatycznej mapie naszego kraju znajduje się 49 miast i miejscowości. To pokazuje, że biznes IT jest skoncentrowany w dużych ośrodkach akademickich. Kilka regionów, w których znajdują się specjalne strefy ekonomiczne, aspiruje do miana polskiej Doliny Krzemowej. Czytaj więcej »

Po co informatykowi certyfikat?

Rynek informatyczny w coraz większej części bazuje na certyfikatach. Specjaliści IT, którzy uzyskali podobny dokument, otrzymują wynagrodzenie nawet o 40% wyższe od osób, które nie mają certyfikatu. Czytaj więcej »

Perspektywy rynku pracy IT

W 2012 r. aż 68% przedsiębiorstw z branży IT planowało zatrudnić nowych pracowników. Sytuacja w 2013 r. wygląda podobnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na specjalizacji, w jakiej najczęściej prowadzone są rekrutacje. Czytaj więcej »

Przyszłość należy do software’u? – czyli handlowcy IT na rynku pracy

Szybki rozwój technologii sprzyja firmom produkującym oprogramowanie „szyte na miarę”. Ze względu na dynamiczne zmiany produkty muszą szybko się adaptować do nowych środowisk IT po stronie odbiorców. Czytaj więcej »

Żaglówka czy transatlantyk

Praca w małej firmie czy korporacji – informatycy wciąż mogą wybierać i są wśród nich zwolennicy zarówno jednej, jak i drugiej opcji. W każdym miejscu można rozwinąć skrzydła i w każdym trzeba się liczyć z ograniczeniami. Czytaj więcej »

Oferta goni rynek

Studia podyplomowe to sposób na uzupełnienie wiedzy, podniesienie kwalifikacji i szansa na osiągnięcie wyższych zarobków. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od ambicji i zainteresowań. Czytaj więcej »

Pracownik kreatywnością silny

Fachowa wiedza, umiejętności zawodowe, a nawet doświadczenie nie gwarantują sukcesu na rynku pracy. Pracodawcy oczekują, że osoba, którą zatrudnią, będzie analitycznie myślała, kreatywnie rozwiąże problemy i będzie porozumie się ze współpracownikami. Czytaj więcej »

Szczerość nie zawsze popłaca

W dobie mediów społecznościowych i rozpowszechniania informacji w czasie rzeczywistym trudno jest oddzielić życie prywatne od zawodowego. Niestety, jeszcze trudniej przewidzieć, które nasze zdjęcia lub posty trafią do pracodawcy i co z tego wyniknie. Czytaj więcej »

Lider skuteczniejszy od menedżera

Kiedy mówi się o charyzmatycznym przywództwie, przytacza się przykłady Steve’a Jobsa i Billa Gatesa. Jakie cechy musi mieć szef, żeby zostać liderem i osiągnąć sukces w branży IT? Czytaj więcej »

Branże informatycznej przyszłości

Branże informatycznej przyszłości

Ciężki przemysł, centra informacji, show biznes czy służba zdrowia? Informatyk w zależności od wiedzy, osobistych preferencji i aktualnych ofert może pracować praktycznie we wszystkich branżach – zinformatyzowana jest już każda sfera naszej pracy i życia. Czytaj więcej »

Gwiazdy i wyrobnicy

W 2013 obserwowaliśmy postępujące rozwarstwienie wynagrodzeń, a kolejne lata przyniosą umocnienie tego trendu, choć informatycy jako umowna grupa zawodowa, nadal cieszą się komfortową sytuacją na rynku pracy. Czytaj więcej »

Kontrakt vs. etat – okiem rekrutera IT

Kontrakt vs. etat – okiem rekrutera IT

Praca na etacie i praca kontraktora to odmienne drogi kariery zawodowej w branży IT. Obie mają wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze formy zaatrudnienia. Czytaj więcej »

Informatyk na swoim

Informatyk na swoim

Wbrew pozorom to nie będzie tekst o bardzo ostatnio popularnym samozatrudnieniu. Tym razem chodzi o sytuację, kiedy pracownik używa własnego urządzenia, żeby wykonywać czynności zawodowe. Ma to swoje dobre strony, ale musimy się też liczyć z ryzykiem. Czytaj więcej »

Przestrzeń kreatywna

Miejsce pracy ma wpływ na efektywność zadań. W dobie mobilnych technologii i BYOD każdy może wybrać, czy chce pracować przy biurku w firmie, przy kawiarnianym stoliku w centrum miasta, czy we własnym ogrodzie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...