powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2013

Wydanie 16-2013, 21 sierpnia 2013
16-2013 Computerworld nr 16-2013
W centrum uwagi
Big Data: Zarobić na pogodzie

Big Data: Zarobić na pogodzie

Pogoda determinuje działania wielu firm, a nawet całych sektorów gospodarki, dlatego zapotrzebowanie na prognozy zawsze będzie potrzebne. Ze względu na ogromną liczbę danych do przetworzenia przygotowanie prognoz i wykorzystywanie w planach biznesowych informacji o pogodzie to zadanie z zakresu Big Data. Czytaj więcej »

Wiadomości
Obama o programach szpiegowskich

Obama o programach szpiegowskich

Prezydent USA spotyka się z liderami firm technologicznych, by rozmawiać o polityce informacyjnej. Czytaj więcej »

Konkurs na inkubatory innowacyjności

W nowym konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności” wyłonionych zostanie 12 podmiotów. Czytaj więcej »

Orange Polska zamyka część salonów

Orange zapowiada wprowadzenie programu oszczędnościowego, który będzie skutkował zamknięciem co piątego salonu i zwolnieniem tysięcy pracowników. Czytaj więcej »

Luki w procesorach  Intela i AMD?

Luki w procesorach Intela i AMD?

Eksperci ostrzegają, że amerykańska agencja NSA może korzystać z tzw. backdoorów w procesorach komputerowych Intela i AMD. Czytaj więcej »

Zmarł profesor Władysław M. Turski

Zmarł profesor Władysław M. Turski

Czytaj więcej »

Mobilność nowej generacji

W ponad 120 krajach powstaje 500 sieci komórkowych, ale to wciąż wczesna faza rozwoju systemu o niejednoznacznych perspektywach biznesowych. Tymczasem rozgrzewa się debata nad kolejną, piątą już generacją sieci mobilnych. Czytaj więcej »

Duthoit wprowadzi nowe porządki w Orange

Duthoit wprowadzi nowe porządki w Orange

Maciej Witucki, prezes Orange Polska, największego polskiego operatora telekomunikacyjnego, po blisko siedmiu latach pełnienia funkcji odchodzi ze stanowiska. Co to oznacza dla firmy? Czytaj więcej »

Technologia LTE: pionierski projekt w Ożarowicach

Technologia LTE: pionierski projekt w Ożarowicach

Ta niewielka gmina na Śląsku, w powiecie tarnogórskim, może poszczycić się naprawdę innowacyjnym projektem: pierwszym na świecie wdrożeniem technologii LTE bez udziału komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Business Intelligence? Komu to potrzebne?

Business Intelligence? Komu to potrzebne?

Na pewnym stopniu rozwoju analityka biznesowa staje się fundamentem działania firmy. Kiedy intuicja i doraźna analiza biznesowa przestają wystarczać, należy sięgnąć po profesjonalne narzędzia analityczne. Czytaj więcej »

En face: Dr Tomasz Mirosław...

En face: Dr Tomasz Mirosław...

...Politechnika Warszawska, współtwórca projektu TYTAN – żołnierz przyszłości (konsorcjum pod przewodnictwem Polskiego Holdingu Obronnego) Czytaj więcej »

Technologie

Co to jest chmura?

Jednym z często spotykanych określeń technologicznych związanych z przetwarzaniem danych jest chmura, czyli cloud computing. Jak można zdefiniować to określenie i jak przekłada się ono na firmowe środowisko IT? Czytaj więcej »

Dane w chmurze

Dane w chmurze

Od firmowych aplikacji oczekujemy ciągłości działania, bezpieczeństwa, maksymalnej skalowalności przy akceptowalnych kosztach. Takie aplikacje mogą działać w chmurze. Czytaj więcej »

Dwunastka od Oracle'a

Najnowsza baza Oracle 12c wprowadza mechanizmy ochrony danych. Wersja jest przeznaczona do obsługi wielu podmiotów jednocześnie i zastosowania do architektury usługowej w modelu cloud. Czytaj więcej »

Computerworld na tablety i smatfony

Przygotowaliśmy niespodziankę dla Czytelników naszego magazynu. Najnowsze wydania Computerworlda dostępne są w wersji cyfrowej. Można je pobrać na tablety i smartfony działające pod kontrolą systemów operacyjnych iOS oraz Android. Czytaj więcej »

Ma działać cały czas

Projektując systemy o wysokiej dostępności, najpierw rozważa się odporność na awarie urządzeń. Zwykle wystarczy optymalizowany backup, ale niekiedy niezbędna jest replikacja do drugiego ośrodka. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Metodyki referencyjne pomogą w zmianach oprogramowania biznesowego

Metodyki referencyjne pomogą w zmianach oprogramowania biznesowego

Systematyczne zmiany oprogramowania biznesowego w przedsiębiorstwach są nieuchronne. Implementowane bez metodyk referencyjnych grożą problemami organizacyjnymi. Czytaj więcej »

Dobre wieści dla informatyków

W Warszawie, na lotnisku Chopina, nie dość, że trudno znaleźć stację kolejową, to jeszcze trzeba zasuwać z walizami „do czoła pociągu”, by jego kierownik mógł skasować lub wydać bilet. W komunikacji miejskiej we Wrocławiu ciągle trwa anachroniczna opłata za przewóz bagażu, a w Poznaniu karani są ci, którzy wsiądą do tramwaju, w którym niedziałający automat odmówi im... Czytaj więcej »

NextiraOne buduje Data Center dla Gazpromu

Gazprom Marketing &Trading Ltd (GM&T), brytyjska spółka marketingowo-handlowa należąca do rosyjskiej grupy Gazprom, wybrał NextiraOne do zaprojektowania, budowy i wsparcia nowego Data Center w Manchesterze. Czytaj więcej »

Exadata w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii

W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii zakończyło się wdrożenie wydajnej platformy Oracle Exadata Database Machine, na którą przeniesiono kluczowe aplikacje wspomagające działalność instytucji. Czytaj więcej »

Nowe rozwiązania bankowości internetowej w FM Bank PBP

Firma CUBE.ITG zakończyła drugi etap przebudowy infrastruktury IT w FM Bank PBP. W tym czasie integrator wdrożył rozwiązanie Oracle FLEXCUBE Direct Banking (FCDB) do bankowości internetowej i własny system rozliczeniowy UPG (Universal Payment Gateway). CUBE.ITG odpowiadała za modernizację infrastruktury IT. Głównym rozwiązaniem był centralny system bankowy Oracle FLEXCUBE Universal... Czytaj więcej »

System informacji i zarządzania ruchem na dworcu

Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy dostarczą PKS Poznań system informacji pasażerskiej oraz zarządzania ruchem na stanowiskach peronowych. System wesprze infrastrukturę najnowocześniejszego w Polsce dworca autobusowego, który powstaje w ramach Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu. Czytaj więcej »

Finaliści Konkursu Lider Informatyki 2013

Spośród kilkudziesięciu firm i instytucji, które walczą o tytuł Lidera Informatyki 2013, jury wybrało 17 finalistów. Kto uzyskał tytuł, dowiemy się 26 września br. w Warszawie. Podczas Gali poznamy też laureatów nagród za ciekawe wdrożenie telekomunikacyjne i projekty proekologiczne. Czytaj więcej »

Zwinna transformacja w ING Banku Śląskim

Rok temu w ING Banku Śląskim rozpoczęto wdrożenie Agile. Jako jedno z narzędzi wybrano Scrum, które stwarza warunki dla innowacji, zmniejszając dystans między IT a biznesem. Czytaj więcej »

Opinie

Sieciowy ekshibicjonizm

Internet dostarcza mechanizmów, które pozwalają na niezwykle łatwe upublicznianie swoich preferencji w różnych kwestiach. Człowiek rozsądny raczej się tego wystrzega, natomiast jest cała masa ludzi bezkrytycznie publikujących informacje o sobie, rodzinie, poczynaniach, majątku. Należałoby przypomnieć, że wszystko, co opublikujesz, może być użyte przeciwko tobie. Czytaj więcej »

FYEO

To nie był łatwy dzień dla CIO. Z samego rana dostał list od CFO, że SLA na SAP znowu nie jest dotrzymany. Fakty przemawiały same za siebie: miesięczna niedostępność sięgała 11% przy SLA na poziomie 95%. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...