powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2013

Wydanie 15-2013 , 2 lipca 2013
15-2013 Computerworld nr 15-2013
W centrum uwagi
BYOD: stare zasady nie wytrzymują

BYOD: stare zasady nie wytrzymują

Tylko 14% polskich firm zezwala pracownikom, aby do wykonywania służbowych zadań używali własnych smartfonów czy tabletów. Pracownicy o tym nie wiedzą. 80% z nich myśli, że w pracy można posługiwać się własnymi urządzeniami. Działy IT muszą skończyć z tą fikcją i wprowadzić nowe regulacje. To wymóg czasów, bo w 2017 roku w połowie światowych firm pracownicy będą... Czytaj więcej »

Prawo w pogoni za rzeczywistością

Prawo w pogoni za rzeczywistością

Polskie przepisy nie przewidują sytuacji, kiedy pracownik używa własnego urządzenia, żeby wykonywać czynności zawodowe w siedzibie firmy i poza nią. Pracodawca, żeby ograniczyć ryzyko, powinien zawrzeć odpowiednie klauzule w regulaminie pracy oraz indywidualnych umowach i kontraktach. Czytaj więcej »

Wiadomości

Rzecznicy ochrony danych osobowych zaniepokojeni Google Glass

Europejskie organy ochrony danych osobowych są zaniepokojone wpływem, jaki na ochronę prywatności może mieć korzystanie z wyprodukowanych przez firmę Google okularów z wbudowaną kamerą, mikrofonem i GPS oraz dostępem do internetu. Czytaj więcej »

Akcja antykorupcyjna w branży IT

Prowadzona od 2003 r. przez Stowarzyszenie Normalne Państwo akcja "Nie daję, nie biorę łapówek" objęła już 1 mln podmiotów gospodarczych, a w br. została skierowana do firm z branży IT. Czytaj więcej »

PwC Top 100: rośnie wartość firm z sektora usług i nowych technologii

W najnowszym raporcie firmy doradczej PwC zaprezentowano listę 100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej. Najbardziej wartościowe spółki publiczne pochodzą z sektora nowych technologii, usług oraz ochrony zdrowia, w większości to spółki amerykańskie. W pierwszej trójce rankingu znalazły się Apple i Google. Czytaj więcej »

Odkrycie naukowców z MIT uczyni chmury absolutnie bezpiecznymi

Naukowcu z MIT (Massachusetts Institute of Technology) zajęli się bezpieczeństwem danych obsługiwanych przez chmury obliczeniowe. Udowodnili, że serwer może przetworzyć zaszyfrowane dane i odesłać je również w zaszyfrowanej postaci. Może to na dłuższą metę oznaczać rewolucję w chmurach. Czytaj więcej »

Cisco kupuje Composite Software

Cisco poinformował o planach przejęcia firmy Composite Software - dostawcy rozwiązań z zakresu wirtualizacji danych i usług. Wartość transakcji wyniesie ok. 180 mln USD. Po formalnym przejęciu Composite Software stanie się w strukturach Cisco częścią działu usług. Cała operacja powinna zakończyć się do końca roku fiskalnego 2014. Czytaj więcej »

Inwestycje w IT na drugim okrążeniu

Dwadzieścia lat po ogłoszeniu pierwszego planu informatyzacji Polski, gdy nad Wisłą zadomowiły się wszystkie światowe korporacje, a rząd przystępuje do rozdzielania kwot unijnej pomocy na najbliższą siedmiolatkę, Computerworld pyta, jak skutecznie inwestować w informatyzację firm oraz instytucji. Czytaj więcej »

Teradata z ofertą opartą na mechanizmach Hadoop

Firma zaproponuje gotowe, wyspecjalizowane, predefiniowane rozwiązania sprzętowo-aplikacyjne i niezależne od warstwy sprzętowej systemy wspierające zarządzanie danymi. Ofertę uzupełnią kompleksowe usługi wsparcia i konsultingu. Czytaj więcej »

Softtutor poszerza kompetencje i pracuje nad usługami w chmurze

Niebawem na rynku zadebiutuje dostępna w modelu usługowym aplikacja firmy wspierająca specyfikę prac związanych z realizacją projektów IT. Czytaj więcej »

EN FACE: Piotr Smólski...

EN FACE: Piotr Smólski...

…współzałożyciel i prezes firmy HalCash Central Eastern Europe zajmującej się przesyłaniem pieniędzy za pośrednictwem telefonu komórkowego do bankomatów w czasie rzeczywistym Czytaj więcej »

Technologie

Testujemy aplikacje

Jak przygotować środowisko testowe, by sprawdzić aplikację, wykryć ewentualne problemy, a jednocześnie nie narażać środowiska produkcyjnego? Przedstawiamy niełatwe zagadnienia związane z testowaniem oprogramowania. Czytaj więcej »

Od wirtualizacji do chmury w polskich firmach

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o miejsce wirtualizacji w polskich firmach. Jeden jej rodzaj już zagościł na dobre, inne dopiero torują sobie drogę do firmowego IT. Czytaj więcej »

Chmura, ale jaka?

Chmura, ale jaka?

Platformy i aplikacje w modelu usługowym są wybierane przez wiele firm, ale nadal spotyka się wątpliwości odnośnie do stosowania tej technologii w firmach. Etap testów mamy już jednak za sobą i chmura jest usługą wykorzystywaną produkcyjnie. Czytaj więcej »

Ciągłość działania w firmach

W każdej firmie są aplikacje krytyczne, od których zależy praca głównej linii biznesowej. Rzadko są hostowane poza firmowym IT, przy ich obsłudze stosuje się specjalizowane rozwiązania. Dostępność platformy nie oznacza dostępności aplikacji. Czytaj więcej »

Serwerownia w istniejącym budynku

Niekiedy kolokacja maszyn jest niemożliwa i firma musi mieć własną serwerownię. Ma to związek z wymaganiami odnośnie do przepustowości łączy, gdy potrzebne jest szybkie połączenie między stacjami roboczymi a serwerami lub ze względu na przyjęte założenia polityki bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Big Data zamiast Big Brothera

Nie bójmy się tylko Wielkiego Brata. Nowy, wspaniały świat może być równie groźny. Czytaj więcej »

Eurolot automatyzuje marketing

Eurolot, linie lotnicze obsługujące połączenia krajowe i zagraniczne z najważniejszych portów regionalnych w Polsce, kupił system SALESmanago Marketing Automation. Czytaj więcej »

Inter Cars usprawnia obsługę klientów

Inter Cars, dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, wdrożył system Microsoft Dynamics CRM. Czytaj więcej »

Vectra wdraża ogólnopolską sieć światłowodową

Vectra, operator sieci kablowych, wdraża ogólnokrajową, szerokopasmową sieć światłowodową bazującą na technologiach dostarczanych przez Cisco. Czytaj więcej »

Szpital w Kętrzynie kompleksowo się informatyzuje

Szpital Powiatowy w Kętrzynie przystępuje do projektu "Kompleksowa informatyzacja wraz z wdrożeniem zintegrowanego systemu informatycznego zarządzania placówką w Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie". Czytaj więcej »

Biznes oparty na informacji

Po wdrożeniu systemu klasy ERP kolejną inwestycją Vistula Group w rozwiązania wspierające zarządzanie było wdrożenie systemu analityki i raportowania. Właściciel marek Vistula, Wólczanka i W.KRUK postawił na elastyczność oprogramowania. Czytaj więcej »

Opinie

Wyjątki

Procedury pomyślane są do rozwiązywania standardowych przypadków występujących w skali masowej. Jeśli jednak wyłamiemy się z głównego nurtu, to stajemy się przypadkiem wyjątkowym i takiego traktowania wymagamy. Pytanie, które w tym momencie warto postawić, brzmi: na ile klient tego typu jest wyjątkowy i wart indywidualnego traktowania? Czytaj więcej »

Nowy język obcy

Niedawno zaprzyjaźniony Amerykanin w liście do mnie odniósł się do treści wpisu z blogu. Rzecz w tym, że wpis był po polsku, a on nie zna tego języka - musiał więc skorzystać z Google Translate. Zrobiłem to samo i... przeżyłem szok - jakość tłumaczenia była bardzo, bardzo dobra! Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...