powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2013

Wydanie 13-2013, 19 czerwca 2013
13-2013 Computerworld nr 13-2013
W centrum uwagi
CIO coraz mniej ważny?

CIO coraz mniej ważny?

Pora wreszcie skończyć z mrzonkami o wyjątkowej roli CIO w firmie. Dział IT w organizacji jest tak samo ważny jak każdy inny. Liczy się na tyle, na ile potrafi być użyteczny dla przedsiębiorstwa w ramach swojej specjalności i na ile przedsiębiorstwo potrafi wykorzystać jego fachowy potencjał. Czytaj więcej »

Wiadomości

IBM kupuje SoftLayer Technologies

IBM chce wzmocnić ofertę rozwiązań wykorzystywanych do budowania publicznych chmur obliczeniowych. Ma mu w tym pomóc zakup firmy SoftLayer Technologies. Czytaj więcej »

Pracownicy kupują usługi chmurowe za plecami IT

Firma VMware ogłosiła wyniki badania, które pokazują, że europejskie firmy średnio wydają 1,6 mln euro na technologie chmurowe kupowane przez pracowników bez wiedzy działów IT. Zjawisko Covert Clouds pozwala organizacjom bardziej elastycznie reagować na potrzeby klientów, ale zagraża spójności zarządzania IT. Czytaj więcej »

Czeski integrator ERP wchodzi do Polski

Na polski rynek wchodzi wyspecjalizowana we wdrożeniach oprogramowania rodziny Microsoft Dynamics firma Webcom. Czeskiego dostawcę wyróżnić ma unikalna specjalizacja i doświadczenia branżowe. Czytaj więcej »

SAP inwestuje w obszar e-commerce

SAP przejmuje szwajcarską firme Hybris. Jej rozwiązania uzupełnią ofertę SAP w zakresie narzędzi wspierających procesy sprzedaży, obsługi i budowania relacji z klientami. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wartość transakcji przekracza 1 mld USD. Czytaj więcej »

Zarobić na darmowym Wi-Fi

Operatorzy komórkowi nie traktują już wszechobecności darmowych hot-spotów jak konkurencji, ale dopełnienie ich sieci radiowych. Nie znaczy to chyba, że już wiedzą, jak na tym zarobić. Czytaj więcej »

Indra Sistemas rusza walczy o polski rynek

Gdy Indra Sistemas, hiszpańska firma o dwukrotnie większej kapitalizacji od Asseco Poland SA i prawie dziesięciokrotnie od Comarch SA, wzmocni obecność w Polsce, będzie silnym graczem w sektorze publicznym. Czytaj więcej »

BYOD zmniejsza zainteresowanie pecetami

Pracownicy coraz częściej wykorzystują w firmach prywatne urządzenia. To powoduje, że korporacje zaczynają ograniczać zakupy sprzętu, co przyczynia się do globalnego spadku sprzedaży pecetów. Czytaj więcej »

EN FACE: Przemysław Kuśmierek...

EN FACE: Przemysław Kuśmierek...

...pomysłodawca i osoba zarządzająca projektem Automatycznego Tłumacza Języka Migowego Czytaj więcej »

Technologie

Nowoczesne składowanie danych

Systemy silosowe są zastępowane przez nowoczesne zintegrowane środowiska, które obsługują wszystkie aspekty związane z przechowywaniem danych. Rozwiązania wymagające ultrawysokiej wydajności korzystają z pamięci półprzewodnikowych. Czytaj więcej »

Androidowy złodziej bankowych haseł

Specjaliści z zespołu CERT Polska poinformowali o wykryciu nowego szkodliwego programu na platformę Android, którego zadaniem jest wykradanie jednorazowych haseł służących np. do potwierdzania transakcji w polskich serwisach e-bankowych. Czytaj więcej »

Ukryta chmura w firmie

Ukryta chmura w firmie

Użytkownicy świadomi możliwości, jakie daje internet, korzystają w działalności biznesowej z oferowanych tam usług z pominięciem firmowego działu IT. Zmienia to całkowicie krajobraz pracy działu IT i nie pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo. Czytaj więcej »

Oracle poprawi bezpieczeństwo Javy

Java jest ciągłym celem ataków wykorzystujących różne jej podatności. Producent zamierza poprawić bezpieczeństwo tej platformy. Czytaj więcej »

Bezpieczne dane organizacji

O migracji wybranych informacji firmy do chmury i o innych sposobach ich przechowywania mówi Juan M. Porcar, starszy wiceprezes działu FTS w regionie CEMEA&I w firmie Fujitsu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ratownicy potrzebują wiarygodnych danych

System zarządzania i reagowania kryzysowego mógłby funkcjonować jeszcze lepiej, gdyby służby miały dostęp do zintegrowanych informacji. Czytaj więcej »

Razem łatwiej

Pięć lat temu grupa medialna ZPR zdecydowała się na integrację działów IT wszystkich spółek. Rozproszone działanie utrudniało realizację dużych projektów i podwyższało koszty. W tym czasie Dział IT przeprowadził kilka ciekawych wdrożeń. Czytaj więcej »

Jak przekonać do wdrożenia podejścia architektonicznego?

Jak przekonać do wdrożenia podejścia architektonicznego?

Przygotowanie modelu dostarczania wartości z wdrożenia praktyki architektonicznej nie wskaże, ile dzięki temu firma zyska czy zarobi. Pokaże jednak powiązanie między korzyściami a metodą zorganizowania architektury korporacyjnej w organizacji. Czytaj więcej »

Praca 2.0 niesie wartości zamiast reguł

Praca 2.0 niesie wartości zamiast reguł

Telepraca zmienia obraz społeczeństwa informacyjnego i staje się wyzwaniem dla firm i ich działów IT, począwszy od implementacji nowych technologii do problemów związanych z bezpieczeństwem danych. Czytaj więcej »

ERP pomaga administrować letnią rezydencją króla Stanisława Augusta

Podstawowym narzędziem wspierającym główne procesy związane z działaniem Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie od ponad roku jest oprogramowanie firmy Soneta. Czytaj więcej »

Zakład produkcyjny Herlitz modernizuje system SAP

Od ponad 20 lat w Polsce funkcjonuje zakład produkcyjny znanej z wysokiej jakości artykułów papierniczych i biurowych firmy Herlitz. Czytaj więcej »

Producent wyrobów styropianowych sięga po analitykę Simple

Olsztyńska spółka Yetico zamierza wykorzystać oprogramowanie analityczne SIMPLE.BI do podniesienia efektywności przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Implus 5 wesprze produkcję komponentów do paneli i telewizorów LCD

Firma Poland Tokai Okaya Manufacturing specjalizuje się w produkcji podzespołów wykorzystywanych w ramach ekranów LCD. Czytaj więcej »

Optymalne procesy w Grupie Adamed

Adamed to jeden z czołowych polskich producentów nowoczesnych leków. Od niedawna procesy planowania i budżetowania finansów, produkcji i dystrybucji produktów Grupy Adamed usprawnia oprogramowanie Oracle Hyperion Planning. Czytaj więcej »

Opinie

Ciszej, proszę

Ostatnio zdarza mi się bywać częściej na poczcie i w szpitalu. Pech, można powiedzieć. Ale nie ma tego złego, co by na gorsze nie wyszło. Czytaj więcej »

Lekarstwo na mamamadzizm

Tak jak przewidywałem na blogu, kryzys przycisnął w pierwszej połowie roku. Efektem są kolejne łączone i zamykane tytuły prasowe, ograniczane ramówki telewizyjne i tabloidyzujące się media. Symbolem tego czasu pozostaje Katarzyna W., znana lepiej jako "mama Madzi". Pozwoliłem sobie zapożyczyć tą nazwę i określić proces kretynienia mediów "mamamadzizmem", z mieszaniną fascynacji... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...