powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2013

Wydanie 12-2013, 12 czerwca 2013
12-2013 Computerworld nr 12-2013
W centrum uwagi
Biznes w grzesznych zakątkach internetu

Biznes w grzesznych zakątkach internetu

Internetowe strony erotyczne są często poligonem doświadczalnym dla nowych rozwiązań informatycznych. Począwszy od Minitela, poprzez internetowe płatności, aż po serwery proxy i streaming wideo, ludzkie żądze przez dekady stanowiły istotny czynnik w rozwoju technologii. Czytaj więcej »

Wiadomości
Computerworld 1000: niezły numer

Computerworld 1000: niezły numer

Trzymają Państwo w rękach tysięczne wydanie Computerworlda. Przeżyliśmy już kilka jubileuszy - ostatnio, trzy lata temu, świętowaliśmy 20-lecie ukazywania się tytułu na polskim rynku - ale ten jest na swój sposób wyjątkowy: przez tysięczny numer najbardziej okrągły. Czytaj więcej »

Zmiana roli działów informatyki w jednostkach sektora publicznego

"Od centrum kosztów do centrum innowacji. Jak zmienić rolę działów informatyki w jednostkach sektora publicznego?" - to tytuł seminarium , które odbędzie się 13 czerwca 2013 r. w Warszawie. Czytaj więcej »

Centralny Punkt Systemu Centrów Powiadamiania Ratunkowego wykona Atende

W drodze przetargu Centrum Projektów Informatycznych MSW wybrało firmę Atende SA (wcześniej ATM Systemy Informatyczne SA), która ma dostarczyć urządzenia i oprogramowanie, zainstalować i uruchomić pełną funkcjonalność Centralnego Punktu Systemu Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CP SCPR). Wartość kontraktu to 5,7 mln zł brutto. Czytaj więcej »

Botnety zagrażają polskim użytkownikom

Z opublikowanego przez CERT Polska raportu wynika, że w 2012 r. komputery polskich użytkowników najczęściej były infekowane złośliwym oprogramowaniem Virut, DNSChanger i ZeuS. Czytaj więcej »

Firmy jeszcze nie potrafią wykorzystać Big Data

Z najnowszego badania Cisco Connected World Technology Report wynika, że zarówno specjaliści IT, jak i osoby odpowiedzialne za biznesową strategię firm, nie są jeszcze w stanie wydobywać strategicznych informacji z zgromadzonych danych. Czytaj więcej »

IBM otwiera Centrum Dostarczania Usług w Katowicach

Zlokalizowane w Katowicach Centrum Dostarczania Usług dołączy do sieci strategicznych ośrodków IBM świadczących szeroki zakres usług IT. Rozpoczęcie działalności operacyjnej Centrum planowane jest na sierpień br. Czytaj więcej »

Żeby komputer rozumiał słowa

Żeby komputer rozumiał słowa

Do wyszukiwania informacji wykorzystuje się metody automatycznego przetwarzania języka naturalnego. Do zrozumienia tekstu wciąż potrzebna jest wiedza człowieka. Czytaj więcej »

Więcej światła

Światłowody stopniowo będą zastępować sieci miedziane łączące nas ze światem, ale to potrwa dłużej, niż można by oczekiwać, biorąc pod uwagę ich niską cenę i prawie nieograniczone możliwości transmisyjne. Czytaj więcej »

Firmy czekają na okulary Google’a

Firmy czekają na okulary Google’a

Okulary Google Glass są dziś postrzegane jako urządzenie typowo konsumenckie, ale wygląda na to, że sprzęt ten może sprawdzić się również jako narzędzie specjalistów IT (i nie tylko). Czytaj więcej »

Czy firmy polubią Windows 8.1

Analitycy przewidują, że firmy, dotąd ostrożne wobec Windows 8, mogą zdecydować się na migracje do nowego systemu. Gdy pojawi się zapowiadana wersja 8.1, Microsoft umożliwi powrót do sprawdzonych rozwiązań. Czytaj więcej »

EN FACE: Paweł Tomczyk...

EN FACE: Paweł Tomczyk...

...prezes zarządu firmy Rearden Technology, która tworzy pierwszego polskiego smartwatcha - Boddie Czytaj więcej »

Technologie

Biuro to nie tylko Word czy Excel

Działy IT utożsamiają pracę biurową z wykorzystywaniem pakietu zainstalowanego na stacji roboczej. Przez wiele lat był to synonim, obecnie jednak istnieje model, w którym dostępne są usługi poszerzające możliwości pakietu Office. Czytaj więcej »

Firmowe aplikacje na urządzeniach mobilnych

Chociaż smartfony czy tablety są w firmach od dawna, działy IT nadal nie rozwiązały problemu pracy z korporacyjnymi aplikacjami na takich urządzeniach. Oto trzy metody udostępnienia firmowych programów mobilnym użytkownikom. Czytaj więcej »

Backup kiedyś, dziś i jutro

Mimo postępu technicznego w IT, mimo zmian związanych z wirtualizacją i usługami w chmurze, jeden proces jest niezmienny: firma nadal musi robić kopię bezpieczeństwa swoich zasobów. Powinna ją jednak wykonywać w sposób dostosowany do środowiska i potrzeb. Czytaj więcej »

Big Data i bezpieczeństwo

Big Data i bezpieczeństwo

Analiza dużej ilości danych od początku była stosowana do wykrywania anomalii. Specjaliści ds. bezpieczeństwa systemów IT analizowali tylko strumień logów z zarządzanych urządzeń. Wykrywano w ten sposób typowe komunikaty błędów, nieudane próby logowania, symptomy awarii sprzętowych lub odstępstwa od reguł. Czytaj więcej »

Jak zablokować niepożądane aplikacje

Na firmowych komputerach nie powinny pojawiać się programy niezatwierdzone przez IT. Podpowiadamy, jak ochronić firmowe stacje robocze przed nieautoryzowaną instalacją oprogramowania. Czytaj więcej »

Relacja z majowego spotkania Klubu CIO i premiery Korony IT

W dniu 23 maja br. odbyło się spotkanie Klubu CIO w ramach Agendy CIO 2013 "Ile outsourcingu, ile strategii w agendzie CIO". Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dlaczego innowacyjność w Polsce się nie udaje

Najdelikatniej rzecz ujmując, Polska nie jest światowym liderem innowacyjności. Warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje i poszukać powodów systemowych. A przecież krytycyzmu i kontestacji, które są punktem wyjścia do innowacyjności, akurat Polakom nie brakuje. Czytaj więcej »

PZU otwiera na nowo relacje z dostawcami

Grupa PZU chce inaczej układać swoje stosunki z dostawcami IT. Firma uznała, że nie stać jej na pomyłki i opóźnienia, dlatego cena rozwiązania nie decyduje już o zakupie. Czytaj więcej »

Chichot historii?

Jest lato roku 1992. Nie ma internetu (w dzisiejszym rozumieniu), nie ma przeglądarek, nic jeszcze nie ma. Moja ówczesna, jeszcze wtedy kwitnąca, firma funduje sobie dostęp do kilku światowych baz danych. Ponieważ korzystanie z nich wymaga zabiegów graniczących z szamaństwem, zadanie to otrzymuje... no, kto? Oczywiście, ośrodek obliczeniowy. Czytaj więcej »

IT zmienia strategię biznesową

IT zmienia strategię biznesową

Czy jesteście gotowi na to, że technologia zdeprecjonuje wasze obecne kompetencje? - pyta Jeffrey Sampler, autorytet w zakresie adaptacji strategii biznesowej do zmian technologicznych, który będzie gościem specjalnym Kongresu Lidera Informatyki. Czytaj więcej »

Więcej niż upgrade

Więcej niż upgrade

Po trzech latach PGNiG wdrożyło zaawansowany system Oracle Customer Care and Billing w Mazowieckim Oddziale Handlowym i w Mazowieckiej Spółce Gazownictwa. Zmiana ma ogromne znaczenie biznesowe dla spółki i jej partnerów, ale użytkownicy mogą nie zauważyć różnicy. Czytaj więcej »

Ministerstwo Transportu z nowymi serwerami

Datacom System, spółka będąca częścią Integrated Solutions, zrealizowała projekt dostawy, wdrożenia i konfiguracji środowiska wirtualnego opartego na technologii IBM i VMware dla Ministerstwa Transportu. Czytaj więcej »

Drogerie Rossmann wdrażają SAP

Rossmann to sieć drogerii w Polsce, licząca 730 sklepów w 330 miastach. Czytaj więcej »

Produkcja mebli Trio Line pod kontrolą Microsoft Dynamics NAV

Firma Trio Line Polska, która jest częścią grupy kapitałowej Trio Line, skandynawskiego producenta mebli stylowych, wdrożyła system Microsoft Dynamics NAV, aby usprawnić współpracę z klientami i kontrahentami oraz podnieść jakość procesów zachodzących w księgowości, finansach, sprzedaży, produkcji, kontrolingu. Czytaj więcej »

PKP CARGO z nowym systemem do zarządzanie infrastrukturą

PKP CARGO wdroży system do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa - IBM Maximo. Czytaj więcej »

Wina Marka Kondrata w systemie ERP

KONDRAT Wina Wybrane, nowy winiarski projekt Marka Kondrata, działa na bazie programu Comarch ERP Optima. Czytaj więcej »

Telefónica wchodzi w chmurę

Telefónica, jeden z dostawców zintegrowanych rozwiązań telekomunikacyjnych, wdroży w swoich spółkach usługi Microsoft Office 365 i Yammer. Czytaj więcej »

Opinie

Pod ciśnieniem

Czytając oferty pracy, nader często stykamy się z pozamerytorycznymi wymaganiami odporności na stres. Może oznaczać to ni mniej ni więcej, tylko tyle, że w miejscu zatrudnienia rozgrywa się jakiś horror powodujący, że pracownicy czują się zagrożeni. Czytaj więcej »

Mniejsze "k"

I stało się tak, że światło dzienne ujrzał tysięczny numer Computerworld. Tysiąc to nie jest liczba, którą świętują informatycy. To potęga dziesiątki, a przecież naturalniejsze są potęgi dwójki, takie jak 1024. Tymczasem 1000 to "mniejsze kilo"; a zresztą, kto by zachwycał się zwykłym tysiącem, gdy w użyciu są miliardy i biliony bitów i bajtów? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...