powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2013

Wydanie 11-2013, 29 maja 2013
11-2013 Computerworld nr 11-2013
W centrum uwagi
Sztuka uniku

Sztuka uniku

Komputery osadzone sterują pracą infrastruktury o krytycznym znaczeniu. Ich silne zespolenie z urządzeniami, na przykład z automatyką przemysłową, powoduje, że zwykle nie można zabezpieczyć ich przed atakami standardowymi metodami, bo te zakłóciłyby pracę urządzenia. Administratorzy powinni stosować taktykę unikania zagrożenia. Czytaj więcej »

Wiadomości

Netia przejmuje część sieci UPC

UPC zakończyło proces odsprzedaży części infrastruktury dawnego Aster, wypełniając warunek określony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nabywcą sieci, zaakceptowanym wcześniej przez urząd, jest Netia. Czytaj więcej »

Gartner ściąga analityków do Polski

19 czerwca po raz pierwszy w Polsce odbędzie się konferencja Gartner pod hasłem "IT Leadership Trends". Czytaj więcej »

Studenci wolą pewną pracę niż wysokie zarobki

Wyniki tegorocznego badania Universum Student Survey pokazują, że studenci wkraczający na rynek pracy mają mniejsze oczekiwania finansowe niż w latach ubiegłych. Czytaj więcej »

Najbardziej aktywni użytkownicy mobilnego internetu zdominowali sieci

Już blisko 65% użytkowników technologii mobilnych w krajach rozwiniętych stanowią tzw. heavy users, czyli osoby regularnie korzystające z zaawansowanych usług sieciowych - wynika z badania zaprezentowanego przez Nokia Siemens Networks. Oznacza to, że liczba osób chętnie korzystających z rozwiązań mobilnych, takich jak poczta elektroniczna czy nawigacja GPS, wzrosła w ub. r. o prawie... Czytaj więcej »

Standardy elektronicznej identyfikacji dla Europy

"Zaufane usługi elektroniczne na międzynarodowym rynku cyfrowym" to temat XIII edycji Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE), które odbędzie 5-7 czerwca br. w Międzyzdrojach. Czytaj więcej »

Najcenniejsze jabłko świata

Firma Apple po raz kolejny znalazła się na czele rankingu marek BrandZ Top 100. MillwardBrown szacuje, że jest warta 185 mld dolarów (wzrost o 1 proc. w stosunku do ub. r.). Czytaj więcej »

Administracja czerpie z biznesu

Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji został pierwszym przewodniczącym powołanej w połowie maja Rady Dyrektorów IT, skupiającej szefów IT z administracji publicznej. Rada ma charakter opiniodawczy, a jej członkowie są powoływani personalnie. Czytaj więcej »

Chińczycy w telekomunikacji trzymają się mocno

Komisja Europejska konsekwentnie ściga firmy spoza Europy, korzystające z subsydiów, by wprowadzać na wspólny rynek produkty poniżej kosztów. Wbrew pozorom to nie zawsze jest w interesie europejskich firm technologicznych. Czytaj więcej »

W samym sercu biznesu

W trudnych realiach gospodarczych firmy muszą być gotowe na ciągłe zmiany. Podobnie systemy biznesowe wspierające ich działalność. Czytaj więcej »

Inteligentna droga pozwala na więcej

Do 2020 roku w wypadkach na naszych drogach może zginąć 40 tys. ludzi. Inteligentne systemy zarządzania ruchem i nadzorowania bezpieczeństwa mogłyby znacznie zmniejszyć liczbę wypadków. Czytaj więcej »

Firmy nie ufają prywatnym urządzeniom

Większość firm ciągle zabrania pracy na prywatnych urządzeniach. Tymczasem analitycy przewidują, że za pięć lat to będzie zasadniczy model organizacji IT w firmach. Czytaj więcej »

EN FACE: Zbigniew Paszkiewicz...

EN FACE: Zbigniew Paszkiewicz...

...asystent naukowy w Katedrze Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który specjalizuje się w eksploracji procesów biznesowych. Czytaj więcej »

Technologie
Odszukać informację w firmie

Odszukać informację w firmie

Problemy z odszukaniem danych są znane pracownikom większości organizacji. Trudno mówić o efektywności procesów w firmach, które nie mają narzędzi ułatwiających odszukanie zgromadzonych informacji. Czytaj więcej »

Unia godzi ochronę danych i biznes

Najwcześniej w 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy o ochronie danych osobowych. Nie wiemy, jakimi urządzeniami będziemy się wtedy posługiwali ani jakie informacje będą najcenniejsze. Możemy być jednak pewni, że o naszą prywatność stoczy się zacięta walka. Czytaj więcej »

SAP uruchamia własną chmurę obliczeniową i stawia na HTML5

Możliwość przeniesienia do chmury istniejących instalacji i licencji oprogramowania biznesowego SAP ma gwarantować klientom nowy wymiar skalowalności i elastyczności rozwiązań. Czytaj więcej »

Drobne błędy niszczą dane

Jeszcze dziesięć lat temu nikt nie zastanawiał się nad błędami w danych na sprawnych dyskach. Obecnie w środowiskach składujących duże ilości danych spotyka się błędy, których nie wykrywa ani kontroler, ani firmware dysków. Czytaj więcej »

Składowanie danych centralnie zarządzane

Rozwiązania definiowane przez oprogramowanie upraszczają procesy związane z zarządzaniem zasobami. Taką technologię można także zastosować dla systemów składowania danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ma być punktualnie i bezpiecznie

Dane gromadzone w systemach Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym ułatwiają tworzenie rozkładów jazdy dla ponad 2 mln pociągów jeżdżących co roku po torach Polskich Linii Kolejowych. Czytaj więcej »

Bilfinger Infrastructure korzysta z systemu SAP ERP

Od początku 2013 r. firma budowlana Bilfinger Infrastructure korzysta z systemu SAP ERP. Czytaj więcej »

Sternet wdrożył system do zarządzania relacjami z klientami

Firma Sternet, specjalizująca się w obsłudze napędów elektrycznych i systemów automatyki, wdrożyła system do zarządzania relacjami z klientami w celu uzyskania jednolitego źródła informacji dla pracowników logistyki, sprzedaży, marketingu oraz kierownictwa. Czytaj więcej »

Nowa odsłona bankowości internetowej BNP Paribas Bank Polska

Bank uruchomił nową wersję systemu do bankowości internetowej autorstwa Comarchu. System Pl@net ma nowy, bardziej ergonomiczny i przyjazny interfejs graficzny i wersję mobilną na smartfony. Czytaj więcej »

BGK usprawnia obsługę kredytową administracji lokalnej

W banku BGK trwa wdrożenie systemu informatycznego, który usprawni obsługę kredytową jednostek samorządu terytorialnego (JST). Projekt realizuje producent systemu, firma DomData AG z Poznania. Czytaj więcej »

Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich będzie miało nową infrastrukturę

Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich podpisało umowę z Integrated Solutions, na mocy której firma dostarczy i wdroży do CRZL infrastrukturę teleinformatyczną za ponad 9 mln zł. Czytaj więcej »

Opinie

Dzień jak co dzień

Bywają dni szczególne, w których upatrujemy nadziei na lepszy, ciekawszy los, czekając niecierpliwie na sprzyjający rozwój wydarzeń. Rozczarowanie przychodzi nieco później, gdy skrzecząca rzeczywistość przeistacza świetlane nadzieje w szarugę codziennych zmagań. Komputery, niestety, też mają w tym swój udział. Czytaj więcej »

Broń masowego porażenia

12 kwietnia 2013 r. Seul zamarł w oczekiwaniu. Od wielu dni panował stan napięcia, podgrzewany skąpymi komunikatami mediów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...