powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2013

Wydanie 10-2013, 14 maja 2013
10-2013 Computerworld nr 10-2013
W centrum uwagi
10 pułapek zwinnej transformacji

10 pułapek zwinnej transformacji

W polskich firmach zaczął się boom na Scruma i zwinne metodyki. Ale silnik Scruma, czyli jego metody i wartości, kręci się w przeciwnym kierunku niż w tradycyjnej szkole zarządzania, opartej na kontroli i biurokracji. Dlatego jego wdrożenie często napotyka na trudności. Identyfikujemy 10 przeszkód zwinnej transformacji i radzimy, jak je ominąć. Czytaj więcej »

Wiadomości

Asseco Poland inwestuje w B+R najwięcej z polskiej branży IT

Asseco Poland jest trzecią pod względem wielkości nakładów na prace badawczo-rozwojowe firmą w Polsce - wynika z analiz Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Czytaj więcej »

Piotr Czyż nowym dyrektorem CPI

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, powołał na stanowisko dyrektora Centrum Projektów Informatycznych Piotra Czyża. Dotychczasowa dyrektor CPI, Agnieszka Boboli, będzie teraz doradcą ministra. Czytaj więcej »

Wirtualny urzędnik będzie dostępny w chmurze

IBM w wyniku umowy z InteliWISE zapewni dostęp do aplikacji "Wirtualnego Urzędnika" w modelu chmury obliczeniowej SmartCloud Enterprise. Z aplikacji, która ułatwia obsługę obywateli korzysta osiem polskich miast. Do końca 2013 r. IBM i InteliWISE planują podwojenie tej liczby. Czytaj więcej »

IBM stawia na efektywność i zwinność działania

Virginia Rometty, dyrektor generalna koncernu IBM, w oświadczeniu skierowanym do ponad 430 tys. pracowników koncernu podkreśliła konieczność zwiększenia szybkości kluczowych procesów biznesowych. Z informacji Wall Street Journal wynika, że komunikat zarządu jest reakcją na słabe wyniki kwartalne koncernu. Czytaj więcej »

Niebezpieczne informacje

Chaos informacyjny po zamachach bombowych w Bostonie ujawnia groźną stronę mediów, a mechanizmy społecznościowe w internecie ją eskalują. Oglądalność nie powinna być ważniejsza niż nasze rzeczywiste bezpieczeństwo. Czytaj więcej »

Comarch otworzył data center w Niemczech

Comarch uruchomił centrum przetwarzania danych w Dreźnie. Zarząd firmy liczy, że dzięki temu możliwe będzie pozyskanie niemieckich klientów, którzy wymagają, aby ich dane nie wypływały za granicę. Czytaj więcej »

Hurtownia danych pomoże miejskim urzędnikom

Urzędy miejskie w Krakowie i Poznaniu realizują projekt, którego efektem ma być poprawa jakości świadczenia usług publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego. Czytaj więcej »

EN FACE: Łukasz Sobieraj...

EN FACE: Łukasz Sobieraj...

...pomysłodawca Polskiej Aplikacji Turystycznej StreetMobile, która pozwala poznawać Polskę i korzystać z promocji Czytaj więcej »

Technologie

Zarządzanie adresami IP w firmie

W planach zarządzania zasobami IT często pomija się składnik, bez którego nie ma komunikacji w firmie. Takim zasobem są adresy i usługi IP, którymi można i należy zarządzać efektywnie i bezpiecznie. Czytaj więcej »

Strategie mobilnego bezpieczeństwa

Strategie mobilnego bezpieczeństwa

Pliki stanowią zasób, nad którymi organizacja musi panować - tam przechowywane są najważniejsze informacje. Każda firma powinna opracować politykę zarządzania dokumentami na wszystkich urządzeniach. Czytaj więcej »

DDoS i botnety

Do rozproszonych ataków odmowy obsługi wykorzystuje się sieci przejętych komputerów, nazywane botnetami. Jest to jednak mało znaczące zastosowanie tych sieci, nawet jeśli atakowany cel jest tak popularny jak Allegro. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Królewskie zbiory zyskają cyfrowy wymiar

Wilanów, Wawel, warszawski Zamek Królewski i Łazienki Królewskie zamierzają wspólnie realizować program profesjonalnej digitalizacji zbiorów muzealnych. Czytaj więcej »

Zderzenie kultur

Miłośnicy płyt gramofonowych długo mogli spać spokojnie. W ich świecie niemal nic się nie zmieniało. Czytaj więcej »

Szybciej i taniej

Spółka Wichary Technologies obniżyła o 30% koszty telekomunikacyjne, dzięki zastosowaniu narzędzi Unified Communications. Czytaj więcej »

Czasy rozwiązań szytych na miarę już się skończyły

Firma T-Systems była na polskim rynku kojarzona jako integrator rozwiązań telekomunikacyjnych. Należąca do Grupy Deutsche Telekom spółka rozwija własną ofertę usług outsourcingu IT. To odgrywa kluczową rolę w jej planach strategicznych. Maciej Plebański, od marca br. prezes zarządu, dyrektor zarządzający oraz dyrektor sprzedaży polskiego oddziału T-Systems, opowiada o... Czytaj więcej »

Organizacja przemysłu następnej generacji

Cykliczność rozwoju gospodarczego powoduje, że okresy przesileń stają się szansą dla stosowania innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach. Nowoczesne systemy wytwórcze integrują przetwarzanie informacji z przetwarzaniem materii. Czytaj więcej »

Berberis będzie wspierał obsługę klientów w FM Bank

FM Bank zamierza wdrożyć system CRM Berberis firmy BMS Creative. Oprogramowanie CRM zostanie zainstalowane w centrali i w placówkach na ok. 400 stanowiskach. Czytaj więcej »

NIK stawia na lepszą nawigację i dostęp do postępowań

Najwyższa Izba Kontroli wdrożyła rozwiązanie wyszukiwawcze Netsprint Search. Czytaj więcej »

STERNET usprawnia produkcję z Microsoft Dynamics CRM

STERNET, firma specjalizująca się w kompleksowej obsłudze w zakresie napędów elektrycznych i systemów automatyki, zdecydował się na wdrożenie systemu klasy CRM do zarządzania relacjami z klientami. Czytaj więcej »

Platformy wirtualizacji w resorcie obrony narodowej

Firma Atende (poprzednio ATM Systemy Informatyczne) wygrała przetarg na dostawę serwerów, macierzy i bibliotek taśmowych w resorcie obrony narodowej. Czytaj więcej »

Politechnika Gdańska z systemem ERP

Zakończył się pierwszy etap projektu wdrożenia systemu TETA Constellation na Politechnice Gdańskiej. Czytaj więcej »

Samoobsługa pracownicza na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wdrażany jest system kadrowo-płacowy wraz z samoobsługą pracowniczą i podróżami służbowymi. Czytaj więcej »

WCSS z najszybszym Filesystem w Polsce

Firma Comtegra wdrożyła we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym najszybszy Filesystem w Polsce. Czytaj więcej »

Opinie

Relatywna prawda

Prawdziwą informację można podać na wiele sposobów, a tylko niedomówienia spowodują, że wartość takiej prawdy może okazać się dosyć niska, a czasami nawet przez to zafałszowana. Czytaj więcej »

Czy dyrektor BSA bije rodzinę?

Zaprzyjaźniony przedsiębiorca otrzymał od BSA formularz oświadczenia o posiadaniu wyłącznie legalnego oprogramowania oraz list, w którym Georg Herrnleben, Senior Director, pisze: "Niniejszym informujemy, iż pomimo wcześniejszej korespondencji (...) do dzisiaj nie otrzymaliśmy od Państwa kopii tego dokumentu. (...) Jeżeli nie otrzymamy oświadczenia, firma nie zostanie zakwalifikowana... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...