powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2013

Wydanie 02-2013, 22 stycznia 2013
02-2013 Computerworld nr 02-2013
W centrum uwagi
Archipelag e-administracji

Archipelag e-administracji

Nasze państwo przypomina archipelag mórz południowych. Między poszczególnymi wyspami - dziedzinami zarządzania państwem - brakuje stałych połączeń teleinformatycznych. Gdzieniegdzie pojawiają się pierwsze mosty. Co zrobić, by oplotły gęstą siecią wszystkie wyspy? Czytaj więcej »

Wiadomości

HP rozważa sprzedaż nierentownych działów

W piśmie skierowanym do akcjonariuszy i datowanym na koniec grudnia 2012 r. władze HP nie wykluczają "zaprzestania nierentownej działalności, a także wydzielenia i sprzedaży stosownych komórek biznesowych". W piśmie nie wymieniono obszarów działalności ani części organizacji, które mogłyby zostać wystawione na sprzedaż. Czytaj więcej »

Czeka nas rewolucja cyfrowa w transporcie

Z raportu "Digital-Age Transportation: The Future of Urban Mobility" Deloitte wynika, że technologie IT, media społecznościowe i wykorzystanie systemów nawigacyjnych staną się katalizatorem zmian w systemie transportowym. Nowe technologie mogą nas uratować przed godzinami spędzanymi codziennie w korkach. Czytaj więcej »

Ericsson: kobiety napędzają rynek smartfonów

Kobiety wyprzedzają mężczyzn pod względem zachowań związanych z używaniem smartfonów i częściej niż mężczyźni korzystają z usług mobilnych na smartfonach. Czytaj więcej »

Praca na kontrakcie w IT

Ze względu na specyfikę branży IT praca kontraktowa zyskuje na popularności. Czytaj więcej »

Telekomunikacja paneuropejska

Komisja Europejska wraca do dyskusji o konsolidacji europejskiego sektora telekomunikacji. Liberalizacja rynku umożliwiła ekspansję kapitałową telekomów, ale nie zapewniła rozwoju międzynarodowych sieci. Czytaj więcej »

Dane z systemu eWUŚ zagrożone

Generalny Inspektor Danych Osobowych zwraca uwagę, że system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) stwarza pole do nadużyć i wymaga zmian w przepisach. Czytaj więcej »

GIODO przyjrzy się danym medycznym

28 stycznia obchodzić będziemy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Będzie on poświęcony danym osobowym w ochronie zdrowia i badaniach klinicznych. Czytaj więcej »

Nowe wymagania dla IT w bankach

Nowe zalecenia KNF dla bankowej informatyki zebrały pozytywne opinie środowiska. Pojawiają się jednak głosy, że sprostanie wymaganiom w przewidzianym czasie może być trudne. Czytaj więcej »

Nowi szefowie IBM, MS i Xerox

Od początku stycznia trzy duże korporacje, IBM, Microsoft i Xerox, mają nowych dyrektorów generalnych swoich polskich oddziałów. Czytaj więcej »

Coopetition: jednocześnie współpracujemy i rywalizujemy

Rynek jest złożony i coraz mniej na nim jednoznacznych przyjaciół czy wrogów. Zaczyna królować podejście zwane coopetition - stwierdza David Johnson, wiceprezes Della ds. strategii. Czytaj więcej »

Cały biznes w pamięci RAM

Dzięki nowej ofercie SAP, wszystkie dane z systemów transakcyjnych będą dostępne od ręki. Czy rozwiązanie SAP zrewolucjonizuje rynek oprogramowania biznesowego? Czytaj więcej »

EN FACE: Bartosz Jankowski...

EN FACE: Bartosz Jankowski...

...prezes firmy Vidmo Group, która w multimediach wykorzystuje mapping 3D Czytaj więcej »

Technologie
Sieć pod lupą

Sieć pod lupą

Analiza ruchu pomaga administratorom w diagnostyce i utrzymaniu sieci. Mogą monitorować wydajność, wychwytywać i usuwać problemy podczas transmisji, wykrywać zagrożenia i zapobiegać im. Czytaj więcej »

Drzwi szeroko otwarte

Kontrola dostępu jest jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa firmy. Miejsce mechanicznych kluczy zajęły karty magnetyczne lub zbliżeniowe, ale rozwiązania są dalekie od ideału. Czytaj więcej »

Gdy firma zwiększa gwałtownie obroty

Gdy firma zwiększa gwałtownie obroty

Firmy, których obroty gwałtownie rosną sezonowo, mają szczególne potrzeby w zakresie IT. Infrastruktura powinna obsłużyć szczyty sprzedaży. Oto trzy scenariusze, jak podołać obciążeniom. Czytaj więcej »

Wirus dla Linuksa zaraża Windows

Hakerzy eksperymentowali z ukrywaniem procesów i włamaniami na serwery pracujące pod kontrolą Linuksa. Pojawiły się ataki na system, które rozpowszechniają złośliwe oprogramowanie dla Windows. Czytaj więcej »

Nowości Rynkowe

Czytaj więcej »

Zarządzanie

Herbapol Pruszków wdrożył rozwiązanie do zabezpieczania sieci

Polski producent artykułów leczniczych i spożywczych wytwarzanych na bazie ziół wdrożył urządzenia klasy Unified Threat Management (UTM) marki Cyberoam do zabezpieczania sieci. Spółka zakupiła dwa modele: 100i oraz 25ia, z których pierwszy został zainstalowany w centrali firmy w Pruszkowie, a drugi w oddziale w Strachówku. Czytaj więcej »

Ujednolicona komunikacja w spółce gazowej

Dolnośląska Spółka Gazownictwa zdecydowała się wdrożyć rozwiązanie ujednoliconej komunikacji na podstawie Microsoft Lync 2010 i w ten sposób usprawnić komunikację i współpracę w firmie. Czytaj więcej »

Sygnity wdroży system zarządzania infrastrukturą w KSG

Firma poinformowała o zawarciu znaczącej umowy z Karpacką Spółką Gazownictwa. Czytaj więcej »

Samoobsługa pracownicza w GDF SUEZ Energia

Firma GDF SUEZ Energia Polska zdecydowała się na wdrożenie systemu SAP ESS/MSS służącego samoobsłudze pracowniczej i menedżerskiej. Czytaj więcej »

Kwiaty zawsze muszą być dostarczone na czas

EuroFlorist musi dbać o to, by zamawiane bukiety docierały w odpowiednim czasie do odpowiednich osób. Pomaga w tym wdrożony system B2B. Czytaj więcej »

Pięć zasad IT na czasy kryzysu

Pięć zasad IT na czasy kryzysu

W obliczu kryzysu biznes poszukuje oszczędności, optymalizuje procesy, także w obszarze IT. Jak mądrze oszczędzać na informatyce nie szkodząc firmie? Czytaj więcej »

Dynamics AX 2012 w polskiej wersji

W nowej wersji systemu klasy ERP firmy Microsoft znajduje się ponad 1000 nowych funkcji i opcje dedykowane poszczególnym branżom. Czytaj więcej »

Wieczny temat

Latami nie zmieniało się nic. Chcąc dowiedzieć się, jak w Polsce będą jeździć pociągi po dorocznej zmianie rozkładu jazdy, trzeba było sięgać po internetowe rozkłady czeskie lub niemieckie. Bo tam już wiedzieli, a u nas jeszcze nie. Wielkim przełomem było - już w naszym internecie - pojawienie się kiedyś, na krótko przed zmianą, dwóch rozkładów do wyboru. Czytaj więcej »

Opinie

Proceduralna nuda

Mnóstwo jest osób wszystkowiedzących, niestety z konkretami i z realizacją już bywa u nich gorzej. Skutkuje to opracowywaniem różnorakich procedur i zapisów, które wydają się celem same w sobie. Problemów często nie rozwiązują, za to tworzą nowe. Czytaj więcej »

Życie w czasach darmochy

Moje dziecko nałogowo gra w gry internetowe. Obserwuję to z bliska: gra jest za darmo, grafika jest fajna, można się umówić z kumplami na wspólne farmienie i na początku jest superzabawa. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...