powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2013

Wydanie 01/2013, 21 stycznia 2013
01/2013
Centrum danych
Serwerownia, kolokacja czy chmura?

Serwerownia, kolokacja czy chmura?

Jakie usługi powinniśmy trzymać w naszej korporacyjnej twierdzy, zamknięte szczelnie przed światem w murach naszych serwerowni? Którym powinniśmy pozwolić wyprowadzić się do dalekich centrów kolokacyjnych i pozwolić na samodzielne życie? Jak poradzimy sobie z gorzkim uczuciem rozłąki, gdy nasze usługi odlecą w chmury? Dobry administrator powinien być na wszystko gotowy. Czytaj więcej »

BIG DATA - jak się do nich dobrać?

BIG DATA - jak się do nich dobrać?

Nowe narzędzia analiz oferują możliwość wglądu w olbrzymie wolumeny danych korporacyjnych i zewnętrznych. Wyciąganie istotnych informacji z tych danych - strukturalizowanych i niestrukturalizowanych - było celem IT od czasu pojawienia się baz danych. Dostępne dzisiaj technologie pozwalają na zrealizowanie takich celów. Czytaj więcej »

Internet of Things: miliardy urządzeń, czujników i liczników podłączonych do Sieci

Internet of Things: miliardy urządzeń, czujników i liczników podłączonych do Sieci

W 2020 roku do globalnej sieci będzie podłączonych nawet 50 mld urządzeń, które w znacznej części będą wymieniać informacje bez ingerencji człowieka. Rozwojem komunikacji M2M (Machine-to-Machine) zainteresowani są zarówno specjaliści, producenci sprzętu, jak i instytucje rządowe oraz agencje wywiadowcze. Znalezienie skutecznych metod agregacji danych i ich późniejszej analizy to... Czytaj więcej »

Serwery, powietrze i woda

Serwery, powietrze i woda

Zdaniem części ekspertów systemy chłodzenia serwerów i innego sprzętu IT wykorzystujące ciecz, a nie powietrze, to nieunikniony kierunek rozwoju technologii stosowanych w centrach danych. Na razie jednak nie brakuje barier hamujących popularyzację takich systemów. Czytaj więcej »

Rozwiązania dla MSP
Poczta firmowa - własny serwer czy usługa zewnętrzna

Poczta firmowa - własny serwer czy usługa zewnętrzna

Nie tylko na początku swojego rozwoju każda firma stoi przed wyborem platformy, na jakiej chce oprzeć firmową pocztę. Małe firmy starają się maksymalnie obniżyć koszty. Większe - z odpowiednim budżetem i zapotrzebowaniem na dużą liczbę kont - inwestują w rozwiązania szyte na miarę. Przy wyborze rozwiązania należy brać pod uwagę również opcje konfiguracji, elastyczność,... Czytaj więcej »

Sieci
SDN - sieci sterowane programowo

SDN - sieci sterowane programowo

Biorąc pod uwagę zainteresowanie i inwestycje producentów sprzętu i oprogramowania sieciowego w technologie związane z sieciami sterowanymi programowo, trudno wątpić w ich masowy rozwój. Ale Software Defined Networking jest wciąż technologią niedojrzałą, znajdującą się we wczesnej fazie rozwoju, więc na jej powszechne zastosowania trzeba będzie zaczekać jeszcze przynajmniej... Czytaj więcej »

SLA - umowa dobrze skonstruowana

SLA - umowa dobrze skonstruowana

SLA (Service Level Agreement) jest umową negocjowaną pomiędzy dwiema stronami, określającą charakterystykę danej usługi. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku była u operatorów rzadkością. Wraz z rozwojem oferty usług związanych z transmisją danych i aplikacjami wzrastały wymagania klientów i oczekiwania gwarancji ich poziomu. W rezultacie obecnie większość dostawców oferuje... Czytaj więcej »

Testy i porównania
6 darmowych baz danych z komercyjnymi możliwościami

6 darmowych baz danych z komercyjnymi możliwościami

Darmowe lub open source’owe bazy danych zasilają setki milionów aplikacji na świecie, ale jak efektywne są to technologie i jak są ze sobą porównywalne. Aby znaleźć odpowiedź przetestowaliśmy sześć popularnych darmowych oraz open source: Microsoft SQL Server Express, PostgreSQL, Oracle MySQL, MariaDB, Apache Derby oraz Firebird SQL. Czytaj więcej »

Windows 8 i Server 2012 - tandem do wirtualnych zadań

Windows 8 i Server 2012 - tandem do wirtualnych zadań

Jeszcze przed premierą Windows 8 i Windows Server 2012 producent zapewniał, że wprowadzone znaczące zmiany w wyglądzie, obsłudze oraz funkcjonalności spowodują, że użytkownicy szybko się do nich przekonają. I choć kilka miesięcy po debiucie nadal trwa żywiołowa dyskusja na temat wad i zalet tych systemów, to możemy już przyjrzeć się im chłodniejszym okiem. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Bajka o smartfonie i serwisie

Za górami, za lasami, pewien książę zapragnął smartfonu. Znalazł więc w internecie dobrą ofertę na supersmartfon pewnego koreańskiego koncernu. Po kilku dniach wyjął z pudełka oryginalnie zapakowany telefon, włączył, zaczął konfigurować i ... Tu niestety bajka się kończy, i to nie tylko dlatego, że nie było żadnego księcia, a w jego rolę wcielił się sam autor. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...