powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 27-2012, 9 października 2012
27-2012 Computerworld nr 27-2012
W centrum uwagi
Infrastruktura krytyczna pod ostrzałem

Infrastruktura krytyczna pod ostrzałem

Ćwiczenia Cyber-EXE pokazały, jakie mogą być skutki ataku cyberterrorystów na infrastrukturę krytyczną: sieci energetyczne i gazowe. Wnioski z ćwiczeń mogą okazać się przydatne dla wielu przedsiębiorstw i organizacji. Pozwolą lepiej przygotować się na atak o niezwykłej sile pochodzący z internetu. Czytaj więcej »

Wiadomości

Na jedną osobę przypadnie 6 urządzeń i 66% biurka

Według badania firmy Citrix, do roku 2020 organizacje zredukują powierzchnię biurową niemal o jedną piątą (17%). Czytaj więcej »

MSW: wkrótce powstanie w Polsce TETRA

Podczas odbywającej się w Instytucie Łączności konferencji TETRA Forum, Roman Dmowski, minister spraw wewnętrznych, poinformował, że po 12 latach przygotowań do budowy ogólnopolskiej sieci TETRA dla służb porządku publicznego i ratowniczych w Polsce MSW niedługo powinno przystąpić do wyboru partnera, który wreszcie zrealizuje sieci w formie projektów pilotażowych w 2-3 dużych... Czytaj więcej »

Komisja Europejska chce standaryzacji podejścia do cloud computing

Komisarze Unii Europejskiej nawołują do stworzenia spójnych zasad świadczenia usług w modelu cloud computing. We wrześniu opublikowano w dokumencie "Wyzwolenie potencjału cloud computing w Europie" unijne wytyczne dla zbudowania jednolitego standardu w zakresie umów SLA dla chmury obliczeniowej. Komisja Europejska zamierza także promować wykorzystanie modelu cloud w instytucjach... Czytaj więcej »

Uhonorowaliśmy zwycięzców konkursu Lider Informatyki 2012

Do udziału w tegorocznym konkursie zgłosiło się blisko 100 firm i instytucji. Do finału jury zakwalifikowało 19 z nich. Na uroczystym spotkaniu nagrodziliśmy zwycięzców w każdej z siedmiu kategorii: Bankowość i finanse, Handel i usługi, Małe i średnie przedsiębiorstwa, Opieka zdrowotna, Przemysł, Sektor publiczny i Sektor użyteczności publicznej. Czytaj więcej »

Kogo będą zatrudniać CIO

Kogo będą zatrudniać CIO

Jedna trzecia szefów IT, ankietowanych przez amerykańską redakcję Computerworld, będzie w najbliższym czasie zwiększać zatrudnienie w swoich działach. Czytaj więcej »

Rekomendacje dla bankowej informatyki

Komisja Nadzoru Finansowego aktualizuje zalecenia dotyczące systemów informatycznych i telekomunikacyjnych stosowanych przez polskie banki. Czytaj więcej »

Zarządzanie kryzysowe po nowemu

Z Michałem Bonim, ministrem administracji i cyfryzacji, rozmawiamy o podziale kompetencji między MAC i MSW, bezpieczeństwie w państwie, Informatycznym Systemie Osłony Kraju, łączności dla służb specjalnych i telefonie 112. Czytaj więcej »

Informacja zmaterializowana przez prosumenta

Cykl tworzenia innowacji oraz ich realizacji ulega przyspieszeniu, stanowiąc wyzwanie dla tradycyjnie działających firm. Jednocześnie powstają technologie zacierające granice między projektantami a użytkownikami. Czytaj więcej »

Grać by przetrwać

Podczas IX konferencji "Wolność i Bezpieczeństwo" przeprowadzono pierwsze w Polsce ćwiczenia ochrony infrastruktury krytycznej przed atakiem cybernetycznym. Czytaj więcej »

EN FACE: Bartosz Ostrowski...

... pracownik Zakładu Elektroniki Medycznej na Politechnice Łódzkiej, współtwórca urządzenia pomagającego osobom niewidomym w poruszaniu się dzięki przekształceniu obrazu 3D w dźwięk 3D Czytaj więcej »

Technologie

Powódź informacji

Różne źródła dużych ilości danych sprawiają, że firmy mają problemy z ich pozyskiwaniem, formatowaniem i przechowywaniem. Oto najważniejsze bariery do pokonania w procesie korzystania z Big Data. Czytaj więcej »

Centralna ochrona dla firm

IBM otworzył we Wrocławiu nowe Operacyjne Centrum Bezpieczeństwa. Jego zadaniem jest wsparcie techniczne dla klientów w analizie zagrożeń i zarządzania potencjalnie groźnymi sytuacjami. Czytaj więcej »

Prywatna chmura od Oracle

Podczas konferencji Oracle OpenWorld zapowiedziano wprowadzenie na rynek nowych rozwiązań w zakresie usługi Oracle Cloud. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Prywatna chmura dealera Mercedes-Benz

Największa na Dolnym Śląsku sieć dealerska Mercedes Benz, należąca do spółki Mirosław Wróbel, już niebawem będzie dysponować własnym środowiskiem cloud computing. Realizowany przez T-Systems projekt zakłada, że do prywatnej chmury obliczeniowej przeniesione zostaną wszystkie kluczowe systemy IT firmy Mirosław Wróbel. Czytaj więcej »

InsERT dla dystrybutora artykułów dziecięcych

Grapol to dynamicznie rozwijający się dystrybutor artykułów dziecięcych. Czytaj więcej »

Lepsza współpraca producenta napojów z partnerami

Firma Hoop Polska wdraża platformę integracyjną, która ma pozwolić na zautomatyzowanie wymiany danych handlowych z dystrybutorami. Czytaj więcej »

Usprawnienie administracji AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie wdrożyła dedykowane narzędzia biznesowe firmy Partners in Progress. Czytaj więcej »

Kierunek: wzrost biznesu

Przedsiębiorstwa z sektora MŚP chętnie sięgają po technologie, które pozwolą im nie tylko obniżać koszty, ale także zwiększać produktywność bez wzrostu zatrudnienia. Czytaj więcej »

IT szuka utraconych złotówek

Spółdzielnia Mleczarska z Rypina korzysta z zaawansowanych systemów IT do zarządzania przedsiębiorstwem i analiz rynku. Pozwala to zwiększać rentowność produkcji i zyski ze sprzedaży. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu kreatywności

Kreatywność jest największą przewagą konkurencyjną, jaką dała nam Matka Natura. Co możemy zrobić, żeby jak najlepiej spożytkować ją w pracy menedżera? Czytaj więcej »

Bazy danych - jakie i dla kogo

Rynkowa oferta rozwiązań bazodanowych jest szeroka i wciąż się zmienia. Radzimy, jakie bazy danych wybrać w zależności od potrzeb organizacji oraz na co zwracać uwagę przy ich zakupie. Czytaj więcej »

NOWOŚCI RYNKOWE

Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Nowe wyzwanie dla szefów IT

Urządzenia mobilne szturmem zdobywają firmy. Wielu szefów IT nie wie, jak zarządzać ryzykiem związanym z ich wykorzystaniem. Podajemy kilka przykładów różnych podejść do tej kwestii. Czytaj więcej »

Opinie

W restauracji

Na V Kongresie itSMF wdałem się w dyskusję na temat informatycznej organizacji usługowej, a konkretnie, co jest ważniejsze: usługa czy proces? Pojawiła się analogia restauracji i mój adwersarz argumentował, że klienci przychodzą na obiad skuszeni kartą dań, a nie wyglądem kuchni - więc usługa jest ważniejsza. Czytaj więcej »

Przynależność

Czasami warto należeć do takiej czy innej organizacji. Zawsze to jakoś konsoliduje ludzi wokół wspólnej sprawy, dając wsparcie, chociażby tylko w sferze ducha. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...