powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 25-2012, 25 września 2012
25-2012 Computerworld nr 25-2012
W centrum uwagi
Trojan zamiast kreta

Trojan zamiast kreta

Przestępcy coraz rzadziej potrzebują współpracowników wewnątrz firmy, by wykraść z niej informacje. Trojany są skuteczne, tańsze i trudne do wykrycia. Działy IT muszą dostosować politykę bezpieczeństwa do nowych zagrożeń. Czytaj więcej »

Wiadomości

Unia Europejska zmieni przepisy ochrony własności intelektualnej

Neelie Kroes, unijna komisarz ds. agendy cyfrowej, opowiada się za zmianą dyrektywy regulującej zasady ochrony praw autorskich. Czytaj więcej »

Trwają prace nad standardami dostępu do sieci komórkowych

Instytut Łączności zaprosił operatorów sieci Orange, Plus, T-Mobile i Play do współpracy nad stworzeniem standardów dostępu do sieci komórkowych z wykorzystaniem otwartych interfesjów programowania (API). Czytaj więcej »

Sii szuka tysiaca inżynierów w Polsce

Zatrudnienie w spółce Sii, świadczącej usługi w zakresie outsourcingu IT i inżynierii przemysłowej, przekroczyło 1000 osób. Czytaj więcej »

Poczta Polska połączy e-mail z listem

Na początku 2013 r. Poczta Polska ma zaoferować klientom indywidualnym usługę poczty hybrydowej. Czytaj więcej »

iPhone rozpędzi gospodarkę USA

iPhone 5 wylądował. Jak zwykle zaraz po premierze nowego telefonu Apple’a krytycy zaczęli marudzić, że nowy iPhone z większym wyświetlaczem, szybszym procesorem i łącznością LTE to żadna rewolucja, ale próba przepakowania znanych pomysłów w nowe pudełko. Czytaj więcej »

Rozejrzyj się, jesteś w ukrytej kamerze

Kamery wrosły na stałe w krajobraz infrastruktury miejskiej. Część z nich działa w sieci miejskiego monitoringu, który w przestrzeni publicznej patrzy na wszystko. Czytaj więcej »

PESEL i CEPiK zostaną przebudowane

Dzięki zmianom w rejestrach obywateli i pojazdów Skarb Państwa ma oszczędzić w ciągu pięciu lat nawet 120 mln zł. Czytaj więcej »

Polska przejmuje obsługę biznesu

Eksperci Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL) przewidują, że za kilka lat Polska może stać się liderem w zaawansowanych usługach dla biznesu. Czytaj więcej »

Ultrabook zrozumie mowę i gest

Podczas konferencji IDF 2012 Intel zaprezentował wizję rozwoju technologii mobilnych. Czytaj więcej »

Komisja Europejska nie cofnie nam dotacji na IT

Do końca września 2012 r. dostaniemy od Komisji Europejskiej decyzję potwierdzającą wznowienie płatności dla dużych projektów informatyzacji administracji i inwestycji firm. Czytaj więcej »

EN FACE: Konrad "ksy" Latkowski...

…współzałożyciel i współwłaściciel platformy usługowej Manubia, narzędzia raportującego dla sprzedawców internetowych. Czytaj więcej »

Technologie

Od chmury do analizy danych

Wirtualizacja i cloud computing to standard przetwarzania danych. Na pytania związane z przyszłością przetwarzania informacji odpowiada Kerrie Holley, IBM Fellow, CTO w IBM Global Business Services. Czytaj więcej »

Od mainframe'a do Windows

Agencja rządowa stanu Ohio przeprowadziła migrację z maszyny mainframe do środowiska rozproszonego Microsoft Windows. W ten sposób chce zaoszczędzić 1 mln USD rocznie. Czytaj więcej »

Mały serwer pocztowy dla małej firmy

Przedstawiamy sześć darmowych serwerów poczty elektronicznej. Większość z nich posiada opcje komercyjne, ale w teście uwzględniono jedynie funkcjonalności dostępne za darmo. Czytaj więcej »

Zarządzanie

ITIL: korzyści i mity

Zasady ITIL pozwalają właściwie kształtować procesy w firmie. Sukces w ich wdrożeniu wymaga elastyczności i traktowania biblioteki ITIL jako zbioru wskazówek, a nie gotowego modelu. Czytaj więcej »

ERP u dentysty

System ERP pomaga przychodni Prestige Dent planować cały proces leczenia stomatologicznego, jego koszty i harmonogram. Czytaj więcej »

PKP PLK usprawnia zakupy

Operator infrastruktury kolejowej buduje strategię zarządzania zakupami i wdraża nową platformę zakupową firmy Marketplanet. Czytaj więcej »

System wideo zmniejszy koszty w ministerstwie

Irlandzkie Ministerstwo Środowiska, Społeczności i Administracji Lokalnej wdrożyło system Polycom RealPresence do usprawnienia komunikacji i współpracy między swoimi urzędnikami a innymi jednostkami. Czytaj więcej »

IPN z nową siecią korporacyjną

Nową sieć korporacyjną dla Instytutu Pamięci Narodowej wybudowała firma GTS Poland. Czytaj więcej »

Karta aglomeracyjna dla Poznania

Pod koniec sierpnia rozstrzygnięto przetarg i podpisano umowę na dostawę, instalację oraz konfigurację systemu do obsługi Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej (PEKA). System przygotuje firma Bull Polska. Rozwiązanie obsługujące Poznańską Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną zostanie oparte na systemie SmartCity. Czytaj więcej »

Indywidualizacja dla mas

Indywidualizacja dla mas

Nowe rozwiązania CRM pozwalają indywidualizować oferty dla klientów w czasie rzeczywistym. Przykład Della pokazuje, że w ten sposób można zwiększyć przychody i zyski. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Szyfrowane rozmowy przez telefon GSM

Większość bezpiecznych rozmów w GSM wykorzystuje kodowane połączenia CSD. Tańszą alternatywą jest zaszyfrowanie rozmowy w normalnym kanale głosowym. Czytaj więcej »

Przed kradzieżą nie uchroni PIN ani RFID

Coraz więcej fałszywych transakcji kartami płatniczymi przeprowadzanych jest tak, że dla banku wyglądają jak potwierdzone przez właściciela karty. Czytaj więcej »

Opinie

Seks, pieniądze, piwo i czekolada?

Wraz ze zbliżaniem się roku akademickiego w mediach głównego nurtu nasilają się rytualne narzekania na młodzież. Nazwa "Pokolenie kopiuj/wklej" najlepiej oddaje charakter tych narzekań. Czytaj więcej »

Programowanie gwarą

Pierwszy, niefortunny zresztą, krok w kierunku unarodowienia języka programowania zrobił już dość dawno temu Microsoft, wprowadzając w arkuszu kalkulacyjnym Excel polskie nazwy instrukcji do budowania formuł. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...