powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 22-2012, 4 września 2012
22-2012 Computerworld nr 22-2012
W centrum uwagi

Wirus w samochodzie

W wyniku największego ataku przez internet na systemy immobilizerów samochodowych stanęło 100 pojazdów. Współczesne auta mają tak wiele urządzeń komputerowych, że niezbędne staje się zabezpieczenie ich przed atakiem. Czytaj więcej »

Zagrożone systemy SCADA

Przemysł nie może się obyć bez systemów automatyki, ale nie były one projektowane pod kątem bezpieczeństwa. Ataki na automatykę przemysłową mogą zachwiać wielkimi przedsiębiorstwami, a nawet krytyczną infrastrukturą państwa. Czytaj więcej »

Nieszczęścia chodzą stadami

Chyba mało się przykładali w szkole... - myślę o ponad setce osób wysiadających z wczesnego (dochodzi piąta rano) pociągu na stacji Wrocław-Mikołajów, gdzie czekam na InterCity do stolicy. Ludzie ci nie wyglądają na bogatych, a przecież mogliby nimi być, gdyby zechcieli tylko trochę się dokształcić... Tak przynajmniej wynika z recepty na bogactwo zaprezentowanej w jakimś... Czytaj więcej »

Wiadomości

Internet przedmiotów pod lupą KE i Europolu

Komisja Europejska rozpoczęła społeczne konsultacje na temat internetu przedmiotów. Stawką jest bezpieczeństwo danych gromadzonych przez podłączone do sieci urządzenia, o które postanowił zadbać Europol, inicjując projekt Międzynarodowego Sojuszu ds. Cyberbezpieczeństwa (ICSPA). Czytaj więcej »

EARTH: zmniejszenie zużycia energii w sieciach komórkowych o 70%

Po 2,5 roku projekt badawczy EARTH, finansowany częściowo przez 7. Program Ramowy Unii Europejskiej, został zakończony. Czołowe europejskie instytucje badawcze utworzą teraz platformę, która ma ograniczyć zużycie energii przez sieci komórkowe o 70%. Czytaj więcej »

PTI krytykuje projekt nowelizacji ustawy o informatyzacji

Polskie Towarzystwo Informatyczne przekazało do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji opinię na temat opracowanego przez MAiC projektu założeń nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Zdaniem ekspertów PTI, dokument należy przygotować od nowa. Czytaj więcej »

HP tłumaczy się z rekordowego odpisu i straty

8,9 mld USD straty odnotował HP w zakończonym w lipcu III kw. roku obrachunkowego 2012. Większość to wartość odpisu z tytułu utraty wartości aktywów powstałych po przejęciu firmy EDS. Koncern zanotował spadek sprzedaży we wszystkich obszarach działalności, prócz aplikacji. Gdyby nie odpisy związane ze spadkiem wartości firmy i koszty zwolnień, koncern zamknąłby kwartał z... Czytaj więcej »

Polskie IT opanuje CeBIT

Polska została partnerem targów CeBIT 2013. Krajowe firmy mogą liczyć na specjalne ceny i dofinansowanie stoisk, a ekspozycja będzie miała pięć razy większą powierzchnię niż w tym roku. Czytaj więcej »

NIK karci szerokopasmowe opóźnienia

Raport Najwyższej Izby Kontroli o samorządowych projektach szerokopasmowych w Polsce można streścić słowami: "istniejące rezerwy czasowe w tym projekcie zostały już wyczerpane". Czytaj więcej »

Kariera w europejskim IT

W ostatnich latach polska gospodarka stała się liderem w branży IT na rynku EMEA. W ślad za inwestycjami zapada coraz więcej decyzji o zatrudnieniu regionalnego menedżera z Polski. Czytaj więcej »

Polkomtel i Aero2 wybrały Ericssona

Ericsson zbuduje infrastrukturę dla Polkomtela i Aero2 w technologii WCDMA i LTE. Inwestycję finansuje Zygmunt Solorz-Żak. Aero2 dostarcza internet mobilny w technologii LTE. Czytaj więcej »

Netia poszerza outsourcingowy kontrakt z Ericssonem

Operator przekazał zarządzanie siecią przejętych wcześniej dwóch spółek: Telefonii Dialog i Crowley. Wysokość wynagrodzenia Ericssona zależy od zadowolenia użytkowników końcowych. Czytaj więcej »

Wywiad tygodnia

En Face: Łukasz Dyląg

prezes zarządu i założyciel Unico Software - firma stworzyła wirtualnego agenta Dronna, z którym można rozmawiać jak z człowiekiem Czytaj więcej »

Technologie

Przegląd nowości Windows Server 2012

Nowy system zawiera wiele funkcji, których wykorzystanie ułatwi pracę działu IT. Przedstawiamy najważniejsze usprawnienia nowego systemu serwerowego Microsoftu. Czytaj więcej »

Jak nie dać się okraść na Facebooku

Przejęcie kontroli przez intruzów nad publikacjami firmy na Twitterze lub Facebooku może spowodować poważne straty. Oto przykładowy scenariusz ataku oraz metody obrony. Czytaj więcej »

Zarządzanie

System mobilny sprzedaje ciastka Vobro

Producent ponad 100 rodzajów wyrobów czekoladowych i ponad 40 gatunków ciastek korzysta z oprogramowania mobilnego Asseco Business Solutions w zakresie wsparcia sprzedaży. Uruchomiony system klasy SFA usprawnia pracę przedstawicieli handlowych i ułatwia planowanie działań terenowych. Czytaj więcej »

SAP ERP na drodze krajowej S8

Odpowiedzialna m.in. za budowę fragmentu trasy S8 spółka Bilfinger Berger Budownictwo zdecydowała się na wdrożenie zintegrowanego systemu ERP firmy SAP. Czytaj więcej »

Efektywna produkcja i transport w fabryce materaców Janpol

Fabryka Materaców Janpol to jeden z największych polskich producentów materaców i podobnych wyrobów. Wraz z otwarciem nowej hali magazynowo-produkcyjnej i nawiązaniem współpracy z firmą spedycyjną konieczne okazało się pozyskanie narzędzi wspierających załadunek i transport materaców. Czytaj więcej »

QlikView ułatwia tworzenie raportów na potrzeby banku spółdzielczego

Istniejący od ponad 85 lat Bank Spółdzielczy ESBANK wdrożył oprogramowanie analityczne QlikView. Tworzone w nim raporty wspierają podejmowanie strategicznych decyzji. Czytaj więcej »

Informatyzacja rodzinnego biznesu

Firma, która wyrosła z niewielkiego zakładu ślusarskiego, wyposażyła swoich handlowców w smartfony z mobilnym systemem sprzedaży, a raporty generuje w systemie BI. Czytaj więcej »

Ciągłość działania firmy w trakcie awarii

Nie można zarządzać ciągłością działania w oderwaniu od kontekstu organizacji. To poważny błąd, zazwyczaj dostrzegany wtedy, gdy już trudno go naprawić. Czytaj więcej »

Wielkie dane w małym biznesie

Firmy z sektora MSP nie zdają sobie sprawy z wielkości i wartości danych, jakie mogą zdobyć prostymi sposobami. Analiza e-maili czy ruchu na stronie www może wiele powiedzieć o klientach. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Jak zabezpieczyć poselskie tablety

Od początku roku posłowie korzystają z iPadów. Przechowywane na nich informacje nie są zabezpieczone. Specjaliści zwracają uwagę na zagrożenia i radzą, jak chronić informacje na sejmowych tabletach. Czytaj więcej »

Opinie

Zasada Inżyniera Mamonia

W kultowym filmie "Rejs" Inżynier Mamoń, grany przez Zbigniewa Maklakiewicza, stwierdza: "mnie się podobają te melodie, które już raz słyszałem". Czytaj więcej »

O wpływie

O wpływie wykształcenia na wykonywaną pracę zawodową można by wiele mówić. Jednak w przypadku informatyków szkoda o tym gadać, skoro każdy może być informatykiem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...