powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2012

Wydanie 21-2012, 28 sierpnia 2012
21-2012 Computerworld nr 21-2012
W centrum uwagi
Prywatna technologia w firmowej sprawie

Prywatna technologia w firmowej sprawie

69% polskich pracowników używa w pracy własnych urządzeń, najczęściej telefonów, ale także laptopów i tabletów. Dla działów IT to zwykle źródło problemów, dla przedsiębiorstw szansa na rozbudzenie kreatywności załogi, większą wydajność i lepsze spełnienie oczekiwań klientów. Czytaj więcej »

Firmowe bezpieczeństwo w prywatnym sprzęcie

Coraz więcej pracowników korzysta z prywatnych smartfonów i tabletów w pracy. Dział IT powinien odpowiedzieć na potrzeby związane z konsumeryzacją w taki sposób, by trend nie podwyższał ryzyka utraty danych. Czytaj więcej »

Wiadomości

Projekt ustawy o informatyzacji ma być gotowy jesienią

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zapowiedział, że gotowe są założenia ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Będą teraz wysłane do resortów i partnerów społecznych. Nowa ustawa ma umożliwić od połowy 2013 r. start nowej formy elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Czytaj więcej »

Polska dostarczyła Komisji Europejskiej plan naprawczy

Zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekazało dokumenty uzupełniające polski Plan Działań Naprawczych, które uwzględniają wszystkie uwagi KE dotyczące systemu zarządzania i kontroli nad projektami IT finansowanymi w ramach 7. osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w tym prowadzonych przez Centrum Projektów... Czytaj więcej »

Dwie trzecie firm chce zatrudniać specjalistów IT

W III kw. br. plany zatrudnienia specjalistów i menedżerów IT ma 58% firm. Obecnie rekrutację prowadzi aż 68% pracodawców ankietowanych przez Antal International. Czytaj więcej »

Inwestycje w technologie Big Data trudne do uzasadnienia

Z analiz przeprowadzonych na rynku amerykańskim wynika, że tylko w nielicznych firmach są plany inwestycji w rozwiązania pozwalające na efektywne przetwarzanie dużych wolumenów danych (Big Data). Czytaj więcej »

Virgin Mobile startuje w Polsce

Największy wirtualny operator komórkowy na świecie wchodzi do Polski. Na świecie obsługuje niemal 20 mln użytkowników. Czytaj więcej »

Pokolenie 50+ dla dzieci i wnuków

Ucząc internetu osoby po 50 roku życia, próbujmy kreować nowych "geeków", którzy będą wymyślać aplikacje, zdobywać nowe umiejętności i przykazywać wiedzę następnym pokoleniom. Czytaj więcej »

Ciekawość tworzenia kosmicznego oprogramowania

Rozmowa z Markiem Tuszyńskim, kierownikiem zespołu tworzącego w Jet Propulsion Laboratory oprogramowanie dla sondy Curiosity, która w listopadzie 2011 r. wystartowała z Ziemi, a 6 sierpnia 2012 r. wylądowała na Marsie. Czytaj więcej »

Innowacyjność potrzebuje wsparcia

Aby w Polsce powstawały nowoczesne, innowacyjne na skalę światową rozwiązania, potrzebne są fundusze, ale jeszcze bardziej dobre rozwiązania systemowe. Czytaj więcej »

Oracle musi rozwijać oprogramowanie dla Itanium

Oracle ma rozwijać oprogramowanie dla Itanium, dopóki serwery oparte na platformie będą w ofercie HP. Taką decyzję podjął sąd. Zarząd Oracle zapowiada apelację. Intel sprawy nie komentuje. Czytaj więcej »

En face: Krzysztof Szubert

Prezes zarządu Connect Distribution, minister cyfryzacji w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, pomysłodawca zlotu motocyklistów branży IT. Czytaj więcej »

Eksperci z Indii na piątym Manage Engine Forum

W dniach 19-20 września br. w Poznaniu odbędzie się piąta edycja Manage Engine Forum. Czytaj więcej »

Technologie

OpenFlow usprawni sieć w data center

Model sieci definiowanej przez oprogramowanie jest sprawniejszy, gdyż "wie", w jakim stanie jest każde połączenie i może zagwarantować dostarczenie pakietów najszybszą trasą. Czytaj więcej »

Nowości rynkowa

Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dwa biznesy w jednym systemie

W spółce Vistula Group udało się zapewnić obsługę dwóch odmiennych obszarów działalności rynkowej - odzieżowego i jubilerskiego - we wspólnym, rozbudowanym systemie ERP. Czytaj więcej »

LPP z nowym systemem Business Intelligence

Firma LPP, właściciel polskich marek odzieżowych: Reserved, House, Cropp i Mohito, wdrożyła rozwiązanie klasy BI oparte na platformie Microsoft SQL Server i Office 2010. Nowe, zintegrowane rozwiązanie odgrywa rolę hurtowni danych i narzędzia analitycznego. "Zaledwie rok od wdrożenia platformy przedstawiciele wszystkich szczebli organizacji mają dostęp do informacji kluczowych dla... Czytaj więcej »

Ekspansja czeskiego CEZ dzięki polskiemu ERP

Czeski koncern energetyczny CEZ, działający w krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz Turcji, zastosował polski system ERP Navireo. Dzięki wdrożeniu firma zreorganizowała i zintegrowała funkcjonalnie ważne obszary działalności: handlowy, finansowy, księgowy. Czytaj więcej »

One Help Desk w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski uruchomił dla pracowników elektroniczny portal samoobsługowy One Help Desk. Czytaj więcej »

Akademia Morska rozbudowała sieć bezprzewodową

Akademia Morska w Szczecinie wdrożyła rozwiązania Alcatel-Lucent bezprzewodowego dostępu do sieci. Umożliwiają one sprawne korzystanie z sieci na terenie uczelni, kampusu i w akademikach oraz pozwalają na zarządzanie siecią z wykorzystaniem centralnych kontrolerów. Czytaj więcej »

Wsparcie IT dla doradztwa inwestycyjnego

Norweska firma Skagen Funds zdecydowała się na wdrożenie systemu Comarch Investment Advisor wspierającego proces oferowania produktów inwestycyjnych dla klientów prywatnych i instytucjonalnych. Czytaj więcej »

Najważniejsze są cele, a kontrakt chowamy do szuflady

Rozmowa z Marcusem Ryu, współzałożycielem i prezesem firmy Guidewire, która dostała kontrakt na wdrożenie systemu centralnego w PZU. Czytaj więcej »

Londyn 2012: MKOl postawił na social media

O sukcesie Igrzysk Olimpijskich w Londynie zadecydowały w dużej mierze lajki, odsłony, tweety i inne formy aktywności w mediach społecznościowych. Czytaj więcej »

Lepsze oblicze oprogramowania

Nawet złożone aplikacje biznesowe mają dziś przejrzysty układ i informacyjne ikony. Uproszczone interfejsy muszą jednak ustąpić miejsca komendom głosowym lub wydawanym gestem. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Czego boją się polskie firmy

Przedsiębiorstwa obawiają się zagrożeń związanych z ich codzienną działalnością. Znacznie mniej uwagi poświęcają przygotowaniom na wypadek rozległej awarii czy katastrofy. Czytaj więcej »

Groźny botnet w modelu rozproszonym

Na konferencji Black Hat zaprezentowano analizę największego botnetu na świecie, który jest niezwykle trudny do zablokowania, gdyż korzysta z technologii peer to peer. Czytaj więcej »

Od kosztownych narzędzi do trojana

Najnowsze złośliwe oprogramowanie dla platformy OS X firmy Apple prawdopodobnie pochodzi od komercyjnego narzędzia. Utworzony przez nie botnet jest przeznaczony do ataków na bogate osoby. Czytaj więcej »

Zagrożenie w zwykłym pliku

Obiekty Adobe Flash od dawna atakują komputery z nieaktualnym oprogramowaniem. Nie zawsze ataki są przeprowadzane z internetu. Korzysta się też z obiektów osadzanych w zwykłych plikach. Czytaj więcej »

Opinie

Ślizgacze

Matematyka jest nauką wymagającą skupienia, zastanowienia, czasu i logicznej interpretacji. Jednym słowem, wymaga tego wszystkiego, czego duch dzisiejszego, konsumpcyjnie nastawionego społeczeństwa coraz mniej zawiera. Czytaj więcej »

Jeszcze raz

W połowie lipca media doniosły, że Polacy wraz z Litwinami znowu zwyciężyli pod Grunwaldem. Jagiełło przyjął dwa nagie miecze, książę Witold poprowadził swoje hufce, a Wielki Mistrz bohatersko skonał z bronią w ręku.

Uff, co za ulga. No bo co by to było, gdyby grupy rekonstrukcyjne nagle postanowiły rozegrać to inaczej? Gdyby szturm ciężkiej jazdy krzyżackiej... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...